reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?

Hamilelikte ayak şişmesi neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Geçmesi için ne yapmalıyız? Ne iyi gelir? Tüm bu sorularının cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte ayak şişmesi ciddi midir?

Yeni bir bebek bir kadın için olağan üstü güzel bir şey olsa da, elbette bu durum bazı belirtilere de neden olabiliyor ve bunlardan biri de hamilelikte ayak şişmesi durumudur. Çünkü hamilelik sırasında tüm vücudunuz değişmektedir. Hamilelik sırasında ayaklarınızın neden şişebileceğini, bunu ne zaman fark edebileceğinizi, ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini, yardımcı olabilecek bazı basit tedavileri ve en önemlisi neden yeni ayakkabılar almanız gerektiğini detaylıca irdeledik.

Hamilelikte ayak şişmesi neden olur?

Ayak şişmesi çoğu zaman kadınların gebeliğinin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan bir semptomdur. Bu nedenle, hamileliğinizin erken dönemlerinde bunu görmeyebilirsiniz. Sonradan farkettiğinizde ise endişelenecek bir şey yoktur.

İlk üç aylık dönemde nedenler

Hamilelikte progesteron hormonunun hızla artan seviyeleri sindirimi yavaşlatır. Bu, bebekten dolayı gözle görülür bir karın büyümesi oluşmadan çok önce karın şişkinliğine neden olabilir. Elinizde, ayaklarınızda, parmaklarınızda veya yüzünüzde bir miktar şişlik fark edebilirsiniz, ancak bu genellikle çok fazla değildir. Bu kadar erken dönemde çok fazla hamilelikte ayak şişmesi fark ederseniz, özellikle baş dönmesi, baş ağrısı (hamilelikte baş ağrısı) veya kanama gibi diğer semptomlarla birlikte görülüyorsa, en iyisi doktorunuza görünmektir.

İkinci üç aylık dönemde belirtiler

İkinci üç aylık dönem gebeliğin 13. haftasında (dördüncü ayın başlangıcı) ile başlar. Hamileliğin beşinci ayında ayaklarınızın şiştiğini fark etmeye başlamanız alışılmadık bir durum değildir. Özellikle bu dönemde çok fazla ayağa kalkıyorsanız veya hava sıcaksa hamilelikte baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu şişlik, vücudunuzdaki artan kan ve sıvı hacminden kaynaklanmaktadır. Kan ve sıvı hacminin artmasıyla, vücudunuzda sıvı tutulması olabilir ve bu da hamilelikte ayak şişmesi durumuna neden olabilir. Yüzükleriniz ve ayakkabılarınız artık rahatsız etse de, tüm bu ekstra sıvı vücudunuzu yumuşatmaya ve onu doğum için hazırlamaya yardımcı olur ve bu gereklidir. İçiniz rahat olsun, bebeğiniz doğduktan sonraki günler ve haftalarda fazla sıvı hızla azalacaktır.

Üçüncü üç aylık dönemde belirtiler

Gebeliğin 28. haftasından başlayarak, üçüncü üç aylık dönem, ayaklarda şişlik yaşamanın en yaygın dönemidir. Özellikle haftalar geçtikçe ve 40. haftaya yaklaştıkça, ayak parmaklarınızın küçük sosislere benzemesi ve hamilelikte ayak şişmesi yaşamanız muhtemeldir. Vücudunuz, şişmeye katkıda bulunabilecek kan ve sıvı tedarikini oluşturmaya devam ediyor. Uterusunuz da bebeğiniz büyüdükçe daha da ağırlaşır ve bu da bacaklardan giden kalbe kan akışını yavaşlatabilir. (Merak etmeyin, bu tehlikeli değil, sadece rahatsız edicidir.)

Hamilelikte ayak şişmesine katkıda bulunabilecek diğer faktörler şunları içerir:

 • Sıcak hava
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Kafein alımı
 • Yeterince su içmemek
 • Uzun süre ayakta kalmak

Hamilelikte ayak şişmesi için ne zaman doktora görünmeli?

hamilelikte ayak şişmesi neden olur

Anne adaylarının birçoğu bunu dert etse de, hamilelikte ayak şişmesi bu sürecin çok normal bir parçasıdır. Bu yüzden çoğu zaman hamilelikte ayak şişmesi, vücudunuzun bebeği büyütmek için yaptığı tüm sıkı çalışmanın bir başka işaretidir. Bununla birlikte, ayak şişmesi bazen daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Bu sorunlardan birine preeklampsi denir. Bu, hamilelik sırasında gelişebilen ve tehlikeli derecede yüksek tansiyona neden olan bir durumdur.

Aşağıdakileri fark ederseniz doktorunuzla görüşmelisiniz:

 • Ellerinizin, ayaklarınızın, yüzünüzün veya göz çevrenizin aniden şişmesi
 • Çarpıcı biçimde kötüleşen şişme
 • Baş dönmesi veya bulanık görme
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Nefes almada zorluk (hamilelikte nefes darlığı)

Sadece bir bacakta ağrı, kızarıklık veya ısı ile birlikte şişlik fark ederseniz, bu derin ven trombozu veya kısaca DVT’ye sahip olduğunuz anlamına gelebilir. DVT, genellikle bacağınızda bulunan bir kan pıhtısıdır. Bu semptomları fark ederseniz doktorunuzu görmeniz önemlidir, çünkü hamile kadınların ortalama bir insandan daha fazla kan pıhtılaşması yaşaması muhtemeldir.

Hamilelikte ayak şişmesinin normal olup olmadığından emin değilseniz veya herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla görüşmek sizi rahatlatacaktır. Sizi ve bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

Hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer?

Hamilelikte ayak şişmesi ağrılı olsa da olmasa da kesinlikle rahatsız edici olabilir. Neyse ki, hamilelik sırasında belirtilerinizi hafifletmenin birkaç kolay yolu vardır ve bunlar gerçekten basit şeylerdir.

1- Sodyum alımını azaltın

Hamilelik sırasında şişmeyi azaltmanın bir yolu, sodyum (veya tuz) alımınızı sınırlamaktır. Tuz, vücudunuzda ekstra su tutulmasını sağlar. Konserve veya işlenmiş gıdalardan kaçınmaya çalışın, çünkü bunlar özellikle sodyum bakımından yüksektir. Ayrıca yemeğinize fazladan tuz koymamaya çalışın. Biberiye ve kekik gibi tuzlu otları kullanmak, tariflerinize tuz kullanmadan lezzet katmanın kolay bir yoludur.

2- Potasyum alımını artırın

Yeterli potasyum almamak, vücudunuzun tuttuğu sıvı miktarını dengelemesine yardımcı olduğu için şişmeyi daha da kötüleştirebilir. Doğum öncesi vitamininizin sizin için fazladan potasyum içermesi gerekir, ancak aynı zamanda yemeklerde potasyum içeren şeyleri yemek de önemlidir.

Potasyum açısından doğal olarak yüksek olan bazı yiyecekler şunları içerir:

 • Patates
 • Muz
 • Ispanak
 • Fasulye
 • Doğal meyve suları (özellikle erik, nar, portakal, havuç)
 • Yoğurt
 • Pancar
 • Somon
 • Mercimek

3- Kafein alımını azaltın

Hamilelik sırasında ara sıra kafein zararlı olmasa da çok fazla kafein içmek bebek için harika sayılmaz. Ayrıca hamilelikte ayak şişmesini daha da kötüleştirebilir. Kafein bir idrar söktürücüdür ve daha fazla idrar yapmanıza neden olur. Bu da vücudunuzda ekstra sıvı oluşması için sinyal gönderir. Bunun yerine biraz enerji artışı sağlamaya yardımcı olması için sütlü kafeinsiz kahve veya nane gibi bitki çayı deneyelirsiniz.

4. Daha fazla su için

Hamilelikte ayak şişmesi probleminin önüne geçmek için daha fazla su içmek kulağa ne kadar tuhaf gelse de aslında işe yarıyor. Vücudunuz susuz kaldığınızı düşünürse, telafi etmeye çalışmak için daha da fazla sıvı tutacaktır. Bu nedenle, böbreklerinizin kötü şeyleri dışarı atmasını ve vücudunuzun mutlu bir şekilde susuz kalmasını sağlamak için her gün en az 10 bardak su içmeye çalışın. Bu kadar su içmek ürkütücü geliyorsa, tekrar doldurmak isteyeceğiniz sevimli bir fincan veya günde sadece birkaç kez doldurmanız gereken su şişesi kullanmayı deneyebilirsiniz. Suyunuzu daha keyifli hale getirmek için limon, nane veya çilek ile de tatlandırabilirsiniz.

5- Ayaklarınızı yükseltin ve dinlenin

Bebek gelmeden önce yapmak istediğiniz milyonlarca işiniz olmasına rağmen, mümkünse oturmaya ve ayaklarınızı kaldırmaya çalışın. Her zaman oturmak dolaşımınız için harika olmasa da, her zaman ayakta durmak da muhteşem hamile vücudunuz için zordur. Ayağınızı bir süre yüksekte tutarak oturmak, özellikle günün sonunda gün boyunca bacaklarınızda biriken sıvının boşaltılmasına yardımcı olabilir ve hamilelikte ayak şişmesinin önüne geçebilir.

6- Bol ve rahat kıyafetler giyin

Özellikle bilekleriniz, beliniz ve ayak bileklerinizin çevresinde dar giysiler giymek şişliği daha da kötüleştirebilir. Temel olarak, kanın kolayca dolaşmasını engeller. Bol, rahat kıyafetler giymeye çalışın veya en azından sıkı elastik kıyafetlerden kaçının. Yaz aylarında bol elbiseler, kışın ise dökümlü hırkalar hem rahat hem de yardımcı olabilir.

7- Fazla sıcaktan kaçının

hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer

Özellikle sıcak yaz aylarında hamileyseniz, günün sıcağında evde kalmak ve şiddetli egzersizden kaçınmak serin kalmanıza ve şişliği azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca soğuk giysiler giyebilir, ayaklarınıza soğuk kompres uygulayabilir veya yakınlarda bir vantilatör bulundurabilirsiniz.

8- Bel hizasında varis çorapları giyin

Hamilelikte ayaklarınız ısrarla şişiyorsa veya çoğu zaman ayakta durmanız gerekiyorsa, belinize kadar varis çorapları giyebilirsiniz. Bu çoraplar, sıvının dolaşımını sürdürmesine yardımcı olmak için ayaklarınızı ve bacaklarınızı nazikçe sıkar. Bacağınızın ortasında çok sıkı olabileceği ve aslında şişmeyi daha da kötüleştirebileceği için diz boyu varis çoraplarından kaçınmaya çalışın.

9- Yürümek

Günde birkaç kez 5-10 dakikalık bir yürüyüş bile kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu da hamilelikte ayak şişmesi durumunu azaltmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda gün içinde iyi bir mola olabilir ve hamilelik için güvenli egzersiz yapmanın harika bir yoludur.

10- Rahat ayakkabılar giyin

Topuklu ayakkabılarınla ​​sevimli görünebilirsin ama hamileliğin ileri dönemleri onlara biraz ara vermek için iyi bir zamandır. Rahat, tam oturan ayakkabılar giymek, ayak şişmesini azaltmanın yanı sıra ağırlık merkeziniz değiştiğinde ve kilonuz arttıkça ortaya çıkabilecek kalça ve sırt problemlerini önlemenin anahtarıdır.

Şişmeye ek olarak, vücudunuzdaki bağlar (ayaklarınızdakiler dahil) aslında hamilelik sırasında gerilir, bu nedenle ayaklarınızın boyutu değişebilir. Bazı kadınların ayakları hamilelik öncesi boyutlarına geri döner, ancak birçok kadın ayaklarının kalıcı olarak yarım boy veya daha büyük olduğunu fark eder.

Bir şeyin daha değişmesi veya sevgili ayakkabılarınızdan bazılarının artık uymaması can sıkıcı olabilir. Ancak bu, bazı yeni ayakkabılar almak için mükemmel bir bahanedir.

11- Havuzda vakit geçirmek

Hamilelik sırasında su basıncının şişmeyi azalttığını kanıtlayan hiçbir çalışma yoktur, ancak birçok kadın havuzda vakit geçirdiklerinde şişliklerden kurtulmaktadır. Su derinliğinin neredeyse boynunuza kadar olduğu bir havuzda ayakta durmayı veya yüzmeyi deneyin. En azından kendinizi daha hafif, daha serin hissedecek ve biraz egzersiz yapacaksınız. Ayağınızın ve bacaklarınızın daha az şiştiğini de farkedebilirsiniz.

12- Masaj yaptırın

Partneriniz hamilelik sürecine dahil olmanın yollarını arıyor olabilir ve bu mükemmel bir fırsattır. Masaj, ayaklarınızda birikme eğiliminde olan sıvıların dolaşımına yardımcı olur ve bu da şişliği azaltır. Bu yüzden altına bir şey koyarak ayaklarınızı yukarı kaldırın ve partnerinizin ayaklarınıza ve bacaklarınıza hafifçe masaj yapmasına izin verin. Biraz nane veya lavanta esansiyel yağı eklemek, bunu daha da rahatlatıcı hale getirebilir.

Güvende olmak için partnerinizin uterus kasılmalarıyla ilişkili bazı akupunktur noktalarına sıkı bir baskı uygulamaktan kaçınmasını isteyebilirsiniz. Hamilelikte tek başınaysanız veya eşiniz duyarlı değilse, birçok masaj stüdyosu özel doğum öncesi masajlar sunar. Bunlar sadece şişmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hamileliğe eşlik edebilecek stresi hafifletmeye de yardımcı olmak için harikadır.

13- Sol tarafınızda uyuyun

Mümkün olduğunca sol tarafınızda uyumak kan akışını iyileştirebilir ve bu da ayakların şişmesini azaltır. Sol tarafınıza yatmak, kanı kalbinize döndüren büyük kan damarından uterusunuzun basıncını alır.

Sonuç olarak

Hamilelikte ayak şişmesi, gebeliğin çok yaygın bir yan etkisidir. Şişme, vücudunuzdaki artan sıvı hacminin yanı sıra dolaşımın azalmasından kaynaklanır. Ani veya şiddetli şişlik yaşarsanız, doktorunuza görünmeniz önemlidir, çünkü bu daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Ancak biraz şişlik kesinlikle normaldir. Düzenli hafif egzersiz yaparak, bol su içerek, dinlenerek ve dengeli beslenerek ayak şişmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak
healthline.comnhs.ukkidshealth.orgmedicalnewstoday.com

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir