reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Neden Olur?

İkinci üç aylık dönemde diş fırçanızda bol miktarda kırmızılık görebilirsiniz. Mukoza zarınızın şişmesine ve sinüslerinizin tıkanmasına neden olan aynı hamilelik hormonları, diş etlerinizi de gebeliğin yaklaşık 15. haftasından itibaren şişirir ve bu da kolayca kanama olasılığını artırır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte diş eti kanaması normal mi?

Hamilelikte diş eti kanaması yaşıyorsanız hemen panik yapmanıza gerek yoktur. Birçok kadın hamilelik sırasında diş etlerinin kolayca kanadığını fark edebilir. Hamile kadınların başına gelen bu olay, dünyaya yeni bir can getirmenin olası zorluklarından biridir ve çoğu zaman korkulacak bir şey yoktur.

Hamilelikte diş eti kanaması ne zaman başlar?

İkinci üç aylık dönemde diş fırçanızda alışık olmadığınız derecedere kan görebilirsiniz. Mukoza zarınızın şişmesine ve sinüslerinizin tıkanmasına neden olan aynı hamilelik hormonları, diş etlerinizi gebeliğin yaklaşık 15. haftasından itibaren şişirir ve bu da kolayca kanama olasılığını artırır.

Hamilelikte diş eti kanaması neden olur?

hamilelikte diş eti kanaması neden olur

Diş eti kanaması için diş hekimine gittiğinizde, hekiminiz gebelikten kaynaklı diş eti iltihabı tanısı koyabilir. Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının hafif bir formudur ve endişe kaynağı olmamalıdır.

Hamilelik sırasında bunu yaşamanın potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Hormonlar: Şişmiş ve hassas diş eti sorunu, hormonlar nedeniyle meydana gelebilir. Bunun nedeni, hormonların (östrojen ve progesteron) tüm mukoza zarlarına kan akışını artırmasıdır.
 • Diyet değişiklikleri: Artık hamile olduğunuza göre muhtemelen daha fazla karbonhidrat, tatlı ve yiyecek yiyorsunuz. Böyle bir durumda dikkat etmelisiniz çünkü sağlıksız beslenmek de hamilelikte diş eti kanamasına yol açabilir.
 • Tükürük üretiminde azalma: Hamilelik daha fazla hormon anlamına gelir ve bazı insanlar için bu daha az tükürük anlamına gelebilir. Daha az tükürük, yediğiniz karbonhidratların dişlerinizin yüzeylerinde daha uzun süre asılı kalması ve potansiyel olarak plak birikmesine yol açar. Plak, dişlerinizde oluşan yumuşak, yapışkan bir şeydir, diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olan bakterilerle doludur.
 • Tükürükteki değişiklikler: Gebelikte sadece daha az tükürük üretmiyorsunuz, ayrıca tükürüğünüz hamile olmayan kadınlardan daha asidiktir. Bu asitler diş erozyonu ve çürüme riskini artırabilir. Bu da hamilelikte diş eti kanaması yapabilir.
 • Diş macunu: Fark edeceğiniz tek şey yemek tercihleri değildir. Diş macununun kokusuna dayanamayacağınız için günde iki kez fırçalama alışkanlığınızdan kaçınıyor olabilirsiniz. Bu durumda fırçalama sıklığı azaldığı için hamilelikte diş eti kanaması yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir probleminiz varsa sizi rahatsız etmeyen bir diş macunu tercih edebilirsiniz.
 • Sabah rahatsızlığı: Hamilelikte erken saatlerde kusma veya sabah bulantısı yaşıyorsanız, dişleriniz ve diş etleriniz hoş olmayan asit banyolarının geçici etkilerini hissediyor olabilir.

Hamilelikte diş eti kanaması nasıl geçer?

hamilelikte diş eti kanaması nasıl geçer

İlk olarak, gebelikte her zaman alışık olmadığınız şeyler olacağını unutmayın, bu yüzden diş etleriniz hakkında fazla endişelenmeyin. Ancak bu hamilelik belirtisiyle başa çıkmak için atabileceğiniz basit adımlar aşağıda verilmiştir:

 • Düzenli kontrol: Kontrol ve temizlik için hamileliğiniz sırasında en az bir kez diş hekiminizi ziyaret etmeye çalışın ve diş hekiminize hamile olduğunuzu söylediğinizden emin olun. X-ışınlarından kaçınarak ve anestezi gerektiren herhangi bir işi ertelerken ihtiyacınız olan bakımı aldığınızdan emin olmak için sizinle işbirliği yapacaklardır.
 • Dişlerinize iyi bakın: Temel kural olarak günde iki kez iki dakika fırçalayın ve düzenli olarak diş ipi kullanın. Diş fırçanızın yumuşak olmasına özen gösterin. Manuel veya elektrikli diş fırçası kullanabilirsiniz, ancak nazik olun. Aşırı fırçalama ve diş ipi kullanımı hassas diş etlerini daha hassas ve kanamaya yatkın hale getirebilir.
 • Dilinizi fırçalayın: Sadece bakım gerektiren dişleriniz değildir. Dilinizi fırçalamak da ağzınızdaki bakteri miktarını en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Gargara: Ağzınızdaki bakteri ve plakları azaltmak için diş hekiminizden, dişleri güçlendiren ve nafesi tazeleyen alkolsüz bir ağız yıkama suyu önermesini isteyin ve bunu günlük olarak uygulayın.
 • Durulamayı unutmayın: Hamilelik sırasında sabah bulantısı çekiyorsanız, kalktıktan sonra dişlerinizi ve ağzınızı fırçaladığınızdan veya en azından gargara yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde sadece ağzınızdaki kötü tatdan kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda bakterileri de temizleyeceksiniz.
 • Doğru yeme alışkanlığı: Hamilelikte diş eti kanaması yaşıyorsanız diyetinizde bol miktarda C vitamini aldığınızdan emin olun, bu diş etlerini güçlendirebilir ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilir. Dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü tutmak için her gün kalsiyum ihtiyacınızı karşılayın.
 • Tatlılardan kaçının: Bu günlerde arzuladığınız herhangi şeyleri yeme isteğiniz normaldir ancak mümkün olduğunda çok fazla şekerli şeylerden kaçınmaya çalışın. Eğer yediyseniz de hemen sonra dişlerinizi fırçalayım. Mümkünse tatlı ihtiyacınızı meyveyle karşılayın.
 • Sakız çiğneyin: Yemekten sonra diş fırçalamakla ilgili sorununuz olabilir. Bu durumda bir parça şekersiz sakız çiğnemeyi veya alerjiniz yoksa, bir avuç fındık veya küçük bir parça peynir almayı deneyebilirsiniz. Bunların hepsi antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Hamilelikte diş eti kanaması önlenebilir mi?

Düzenli diş muayeneleri olmak ve diş temizlikleri yaptırmak hamilelik sırasında her zamanki gibi önemlidir. Ancak araştırmalar, bazı kadınların bebeklerini doğurmayı beklerken dişçiyi atladığını gösteriyor. Bunun sebebi ise; zaten bulantı veya asit reflü ile uğraşıyorlar ve birisinin ağzına bir şey sokacağı düşüncesinden hoşlanmıyorlar veya diş prosedürlerinin bebekleri üzerindeki olmayan etkilerinden korkuyorlar.

Hamilelikte diş hekiminden kaçınılmasına gerek yoktur ve bu manasızdır. Hamilelik sırasında dişlere ve diş etlerine ekstra iyi bakmak, dişlerinizin hem daha uzun süre güçlü hem de sağlıklı kalmalarına yardımcı olur.

Hamilelikte diş eti kanaması ne zaman biter?

Muhtemelen bebeğinizi doğurduktan sonra diş eti kanamanız bitecektir. Diş etleriniz hamile olmadan önce iyiyse, muhtemelen sonra da iyi olacaktır. Ancak, hamilelik sonrasında da dişlerinize ve diş etlerinize iyi bakmalı ve düzenli bakım ve tedavilerini yatırmalısınız.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hamilelikte diş eti kanaması genellikle hafiftir ve normal bir belirtidir. Ancak diş hekiminizi görmek yine de önemlidir, böylece periodontal hastalık gibi potansiyel komplikasyonları önleyebilirsiniz. Periodontal hastalık, diş etleri ve çevresindeki kemiğin enfeksiyonudur ve dişlerin gevşemesine ve kemik kaybına yol açabilir.

Çalışmalar periodontal hastalığın çoğu zaman erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve preeklampsi riskini artırabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar da herhangi bir ilişki göstermemektedir. Her iki durumda da, dişlerinize iyi bakmak her zaman önemlidir.

Sonuç olarak

Diş eti kanaması da gebelik belirtilerinin birçoğu gibi doğumdan sonra tamamen ortadan kayboluyor. O yüzden sakin ve huzurlu kalın ve doğuracağınız muhteşem bebeğe odaklanın.

Hamilelikte diş eti kanaması hoş değildir, ancak burada kazandığınız bilgilerle (ve yumuşak bir diş fırçasıyla), bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. babycenter.com
 2. whattoexpect.com
 3. healthline.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir