reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte uykusuz gecelere, sabah bulantısına, iştahınızın açılmasına, sık sık tuvalete gitmeye alıştınız ancak şimdide bunlara göğüs ağrısı eşlik ediyor. Bu normal bir hamilelik semptomu mu yoksa çok daha fazlası mı? Gelin bu konuyu beraber yakından inceleyelim.

Hamilelikte göğüs ağrısı nedir?

Hamilelikte göğüs ağrısı ilk başta endişe verici olabilir, ancak çok da nadir değildir ve birçok gebe kadın tarafından deneyimlenir. Bunun birçok nedeni olabilir ve çoğu zaman genel sağlığınızla hiçbir ilgisi yoktur. Ancak nadir durumlarda, hamilelikte göğüs ağrısı ciddi bir sağlık sorunuyla bağlantılı olabilir. İşte hamilelik sırasında göğüs ağrısı ve ne zaman bir doktora görünmeniz gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler.

Hamilelikte göğüs ağrısı ve eşlik eden olası semptomlar

Özellikle hamileliğiniz ilerledikçe, vücudunuzdaki tüm değişiklikler kalp atış hızınızı normalden daha yüksek olacak şekilde artırabilir. Karnınızda büyüyen bebeğiniz ayrıca midenizi ve ciğerlerinizi de itebilir.

Tamamen normal bu nedenden ötürü, göğüs ağrınızın yanı sıra aşağıdakileri de yaşayabilirsiniz:

 • Nefes darlığı
 • Uyurken veya yatarken nefes almada zorluk
 • Kalp çarpıntısı (hamilelikte kalp çarpıntısı)
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Düşük kan basıncı
 • Yorgunluk

Hamilelikte göğüs ağrısı nedenleri: Erken dönem

Hamilelikte erken dönem göğüs ağrısının olası nedenleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1- Kaygı

Yeni bir hamileliğin heyecanıyla birlikte fiziksel değişiklikler de yaşamaya başlarsınız. Eğer bu ilk hamileliğiniz ise, hızla anksiyete ve strese dönüşebilir. Bu durumda kendinizi stresli veya endişeli hissediyor olabilirsiniz, hatta panik atak geçiriyor bile olabilirsiniz.

Bu, hamileliğiniz sırasında herhangi bir zamanda olabilir, ancak özellikle yeni bir çocuk fikrine yeni yeni alışmaya başladığınızda veya bebeğinizin sağlığı için endişelendiğinizde daha da kaygılı olabilirsiniz.

Tüm bu duygular size hamilelikte göğüs ağrısı gibi fiziksel belirtiler verebilir ve aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • Göğüste sıkışma
 • Baş dönmesi
 • Gerginlik duyguları
 • Hızlı nefes alma
 • Konsantrasyon zorluğu

2- Sabah bulantısı

Bazen hamile olduğunuzun ilk belirtileri mide bulantısı ve kusmadır. Sabah bulantısı günün herhangi bir saatinde ve bazen gece olabilir. Hamile kaldığınızda vücudunuzun üretmeye başladığı yükselen hormonlardan kaynaklanır.

İlgili yazı: Hamilelikte mide bulantısı ve kusma hakkında her şey

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma bazen geçici kilo kaybına ve hatta dehidrasyona (vücuttaki suyun eksilmesine) neden olabilir.

Ciddi sabah bulantıları hamilelikte göğüs ağrısına neden olabilir. Asidik kusmuk boğazınızı tekrar tekrar tahriş ettiğinde de göğüs ağrısı hissedebilirsiniz. Sürekli öğürme, mide ve göğüs kaslarınızı da yorarak kas ağrısına neden olabilir.

3- Akciğer koşulları

Eğer astımınız varsa kendinizi daha da kötü hissedebilirsiniz. Bu size alışık olduğunuzdan daha şiddetli astım semptomları yaşatabilir ve hamilelik sırasında göğüste sıkışma, nefes darlığı ve göğüs ağrısına yol açabilir.

Akciğer enfeksiyonları, soğuk algınlığı, şiddetli alerjiler veya zatürre de hamilelikte göğüs ağrısına neden olabilir. Böyle durumlarda normal bir grip veya soğuk algınlığını da daha ağır bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Akciğer sorunlarından kaynaklanan göğüs ağrısı, ilk üç aylık dönem de dahil olmak üzere herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

ÖNEMLİ: Hamilelik sırasında ateşle sonuçlanan yeni hastalıklar veya grip benzeri semptomlar geliştirirseniz derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

4- Göğüste ağrılı yanma hissi

Asit reflü, kalbiniz yanıyormuş gibi hissettiren göğüs ağrısına neden olabilir. Hamilelikte göğüs ağrısının bu çok yaygın nedeninin kalbinizle hiçbir ilgisi yoktur. Mide ekşimesi ağrısı tipik olarak göğsünüzün ortasına yakın bir yerde olur. Ağrı boğazınıza kadar yükselebilir.

Mide ekşimesi nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı, mideden gelen asidin ağızdan mideye giden yemek borusuna sıçraması nedeniyle oluşur.

Bu durumdan hamilelik sırasında daha yüksek progesteron hormonu seviyeleri sorumlu olabilir. Bu hormon, normalde midenin üst kısmındaki açıklığı kapatan yuvarlak sfinkter kaslarını gevşetir. Bu sızıntı ve ayrıca bebeğiniz büyüdükçe midede oluşan ekstra dürtü, hamilelikte mide ekşimesine ve göğüs ağrısına neden olur.

Mide ekşimesi ikinci ve üçüncü trimesterde daha yaygın olabilirken, bazı kadınlarda ilk trimesterde de görülür.

5- Gazlı hissetme

Gazlılık şişkinliğe, tuhaf kokular algılamanıza ve kimsenin duymamasını umduğunuz seslere neden olabilir. Gaz ayrıca hamilelikte göğüs ağrısına da neden olabilir. Bu çoğu zamanda hazımsızlıkla ilgilidir.

İlgili yazı: Gaz çıkarmak için ne yapmalı?

Hazımsızlık, midenizin üst kısmına gaz sıkıştığında ortaya çıkar. Gazlıysanız, göğsünüzün alt veya üst kısmında (sizi endişelendirecek kadar kalbinize yakın bölgede) göğüs ağrısı hissedebilirsiniz.

Büyüyen bebeğiniz midenizi yukarı doğru ittiği için, gazlılıktan kaynaklanan göğüs ağrısı ikinci veya üçüncü trimesterde daha yaygındır. Ancak ilk üç aylık dönemde de gerçekleşebilir.

Gebelikten dolayı hormonların değişmesi normal sindiriminizi aksatabilir ve normalden daha fazla gaz oluşumuna neden olabilir.

Hamilelikte göğüs ağrısı nedenleri: İleri dönem

hamilelikte göğüs ağrısı nedenleri

Hamilelik sırasında ileri dönem göğüs ağrısının nedenleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1- Meme ağrısı

Hamilelik, vücudunuz bebeğinizi beslemeye hazırlanırken sizi daha şehvetli yapar. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler, sütyeninizin birkaç beden büyüyeceği anlamına da gelir! Bununla birlikte, bu durum aynı zamanda hamilelikte göğüs ağrısı ve meme ağrısına neden olabilir.

Eğer normalde küçük göğüsleriniz varsa, büyüdüklerinden dolayı daha fazla ağrınız olabilir. Büyüyen memelerden kaynaklanan göğüs ağrısı, genellikle üçüncü trimesterde en kötüsüdür, ancak ilk trimesterden itibaren de göğüs ağrısı veya göğüs hassasiyeti yaşayabilirsiniz.

2- Kaburga ağrısı

Hamilelik sırasında vücudunuzun mucizevi değişikliklere uğradığını biliyorsunuz, ancak kemiklerinizin bile hareket ettiğini biliyor muydunuz? Çiçek açan karnınızla birlikte göğüs kafesi de hamilelik sırasında genişler. Bu çoğunlukla üçüncü trimesterde olur, ancak ikinci trimester kadar erken dönemde de olabilir.

Bu, kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan lastiksi kıkırdağın gerilmesini sağlayarak ağrıya ve hassasiyete yol açabilir. Kaburga ağrısı veya kostokondrit, hamilelikte göğüs ağrısına neden olabilir. Ayrıca hamileliğinizin geç dönemlerinde derin nefes almayı ağrılı hale getirebilir.

3 Akciğerde kan pıhtısı

Akciğerlerdeki kan pıhtısı veya pulmoner emboli, göğüs ağrısının nadir ve ciddi bir nedenidir.

Bu yaşamı tehdit eden durum, bir kan pıhtısı akciğerlerde tıkanmaya neden olduğunda ortaya çıkar. Hamilelik sırasında fazla kilonuz veya obeziteniz varsa, sizi pıhtılaşmaya yatkın hale getiren faktör V Leiden gibi bir kan pıhtısı veya genetik bozukluk geçmişiniz varsa daha yüksek risk altındasınız demektir.

Hamile kadınlar, doğum sırasında veya sonrasında pulmoner emboli yaşayabilir. Çok nadir durumlarda, hamilelikte üçüncü trimesterde de ortaya çıkabilir.

Pulmoner emboli, aşağıdaki gibi semptomlara neden olur:

 • Derin nefes alırken göğüs ağrısı
 • Öksürürken ağrı
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Bacak şişmesi

Kan pıhtısı oluşabileceğinden şüpheleniyorsanız derhal bir doktora bildirmelisiniz.

4- Ciddi kalp rahatsızlıkları

Ayrıca hamileliğin ilerleyen dönemlerinde göğüs ağrısına neden olabilecek ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumlar da vardır. Bunlar peripartum kardiyomiyopati ve miyokard enfarktüsünü (kalp krizi) içerir.

Bu koşullar pek fazla olası olmasa da, göğüs ağrınız olup olmadığını doktorunuza bildirmeniz her zaman önemlidir, böylece bunlar ekarte edilebilir.

Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl geçer?

hamilelikte göğüs ağrısı nasıl geçer

Hamilelikte göğüs ağrısı nedenlerinin çoğu normaldir. Tıbbi tedaviye ihtiyacınız olmayacaktır. Göğüs ağrınızın nedenine bağlı olarak bazen evde tedavilerle ağrınızı yatıştırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Hamilelikte göğüs ağrısını gidermek için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Meditasyon yapmayı, rahatlatıcı müzik dinlemeyi ve endişeniz varsa bebeğinizi kucağınızda tuttuğunuzu hayal edin.
 • Kendi kendine yönetim başarısız olursa, kaygıyı yönetmek için bir terapistle görüşün.
 • Mide bulantısı ve kusmayı hafifletmek için daha sık ve daha küçük öğünler yiyin.
 • Baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Mide ekşimenizi daha da kötüleştirebilecek yiyeceklerden kaçının. Bu yiyecekler arasında domates, süt ürünleri, çikolata, nane ve turunçgiller vardır.
 • İşlenmiş ve şekerli yiyecekler gibi gaz yapan yiyecekleri yemekten kaçının.
 • Mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olması için zencefil çayı için.
 • Şişliği ve kas ağrısını hafifletmek için soğuk kompres kullanın.
 • Kas ve kaburga ağrısını hafifletmek için ılık kompres veya sıcak su şişesi uygulayın.
 • Size sağlam destek veren ancak çok sıkı olmayan rahat bir sütyen giyin.
 • Göğsünüzdeki ve ciğerlerinizdeki baskıyı azaltmak için yan yatın.
 • Fazla ağırlığı desteklemeye yardımcı olması için bir vücut yastığı ile uzanın veya uyuyun.

Hamilelikte göğüs ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Geçmeyen, şiddetli göğüs ağrınız varsa, dinlenirken veya yatarken bile meydana gelen başka semptomlarınız varsa hemen doktorunuza görünmelisiniz. Bazı hamile kadınlar yüksek tansiyona ve kalbi etkileyebilecek diğer durumlara yakalanabilir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da acil yardım almalısınız:

 • Şiddetli nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 • Ani nefes darlığı
 • Öksürürken kötüleşen göğüs ağrısı
 • Nefes alıp verirken sırt ağrısı
 • Aşırı bulantı ve kusma
 • Kalp çarpıntısı
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Baş ağrısı (hamilelikte baş ağrısı)
 • Bulanık görme
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Koyu renkli idrar veya normalden daha az idrar yapmak
 • Bacak veya ayak bileği şişmesi
 • Yüzün veya vücudunuzun herhangi bir yerinde şişlik
 • Baldır kası ağrısı veya bacak ağrısı

Hamilelikte göğüs ağrısı yaşıyorsanız ve varis problemi veya daha önce kan pıhtıları yaşadıysanız doktorunuza bildirmelisiniz. Ayrıca, annenizin veya yakın ailenizdeki herhangi birinin kalp hastalığı, felç, kan pıhtıları veya varis öyküsü olup olmadığını da doktorunuza bildirmekte fayda vardır.

Hamilelikte göğüs ağrısı için tıbbi tedavi

Çoğu hamile kadının göğüs ağrısı için tedaviye ihtiyacı yoktur. Ancak hamilelik sırasında şiddetli göğüs ağrınız varsa, altta yatan neden ortadan kalkmazsa veya ciddi gibi görünüyorsa doktorunuz tıbbi tedavi önerebilir.

Göğüs ağrısının altında yatan bir neden için ilaç tedavisi veya başka bir tedavi, onu önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, doktorunuz göğüs ağrısını önlemeye yardımcı olmak için hamilelik sırasında astım ilacınızı değiştirebilir.

Ciddi sabah rahatsızlığınız varsa, doktorunuz mide bulantısı ve kusmayı kontrol etmeye yardımcı olmak için ilaç ve intravenöz sıvılar önerebilir.

Sıkıştırma çorapları giymek ve sık sık yürümek, bacaklarınızda ve vücudun herhangi bir yerinde kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca bebeğinizi doğurduktan sonra kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olmak için heparin adı verilen kan inceltici bir ilaç da reçete edebilir.

Kan basıncı sorunlarınız varsa, sadece doktorunuzun reçete edebileceği bir ilaç ayarlamasına ihtiyacınız olabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Sonuç olarak

Hamilelikte göğüs ağrısı genellikle endişelenecek bir şey değildir. Göğüs ağrısının çoğu nedeninin kalbinizle hiçbir ilgisi yoktur. Stres, soğuk algınlığı, astım ve diğer yaygın durumlar hamileyken göğüs ağrısına neden olabilir.

Yeni bebeğinizin artan ağırlığı, değişen vücut ve değişen organlar da göğüs ağrısına neden olabilir. Nadir durumlarda, göğüs ağrısı ve diğer semptomlar daha ciddi bir sağlık durumunun işareti de olabilir. Şiddetli veya sizi endişelendiren semptomlarınız varsa doktorunuza görünmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. healthline.com
 2. medicalnewstoday.com
 3. ncbi.nlm.nih.gov

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir