reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik sırasında sağ veya sol tarafta kalça ağrısı yaşayabileceğiniz yaygın bir semptomdur. Bu rahatsızlık çoğunlukla hamileliğin sonlarında, özellikle üçüncü trimesterde hissedilir. Bu, vücudunuzun kendini doğum için hazırlaması nedeniyle oluşur. Ağrı genellikle bebeğin rahminizde yatma eğiliminde olduğu tarafta en güçlü hissedilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte kalça ağrısı ciddi midir?

Hamilelikte kalça ağrısı yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz demektir. Hamile kadınların büyük bir çoğunluğunda bir tür kalça ağrısı görülür. Ağrı, kalçanın yanına, arkasına veya genel pelvik kuşak bölgesine odaklanabilir. Donuk veya keskin hissedebilir ve yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir.

Hamilelikte kalça ağrısı herhangi bir noktada başlayabilir, ancak bebeğiniz büyüdükçe ve vücudunuz doğum için hazırlanırken ikinci ve üçüncü trimesterde ortaya çıkması daha olasıdır. Hamilelikte kalça ağrısının nasıl yönetileceğini ve önleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte kalça ağrısı neden olur?

hamilelikte kalça ağrısı neden olur

Hamilelik sırasında kalça ağrısı yaşamanızın birkaç nedeni vardır. Genellikle bir komplikasyonun veya yanlış yaptığınız bir şeyin işareti değildir. İşte beş yaygın neden aşağıda sıralanmıştır:

1- Hormon üretimi

Gevşetici olarak işlev gören hormon hamilelik sırasında artar. Adından da anlaşılacağı gibi, kemiklerinizi vücuda bağlayan dokuyu rahatlatır. Bu, pelvik rahatsızlığa, özellikle sırt ağrısına veya hamilelikte kalça ağrısına yol açabilir.

2- Kilo alımı

Siz ve bebeğiniz kilo aldıkça, kemikleriniz ve eklemleriniz üzerinde daha fazla stres yaratır. Aşırı kilo alımı kalça ağrısına ve diğer rahatsızlıklara yol açabilir.

Doktorlar, hamilelik sırasında kilo alımı için size gereken bilgileri verecektir. Sizin için önerilen miktar başlangıç ağırlığınıza bağlıdır. Genel olarak, hamilelikten önce sağlıklı bir kiloya sahip kadınlar bebek ağırlığından biraz daha fazla kiloya sahip olmalıdır.

Hamilelik sırasında kilo alımı ile ilgili doktor tavsiyelerine uyun ve doktorunuz tarafından özellikle tavsiye edilmedikçe hamilelik sırasında asla kilo vermeye çalışmayın.

3- Kötü duruş

Duruşunuz kilo alımı ve ağırlık dağılımı ile karnınıza odaklanarak değişebilir. Sadece bu değil, bebeğiniz bir tarafa diğerinden daha fazla yerleşiyorsa, kalça ağrısı ve sızılara da neden olabilir. Çocuğunun duruşunun kalçaya doğru kayması ve böyle bir durumda ağır kaldırmak da hamilelikte kalça ağrısını tetikleyebilir.

İyi bir duruş uygulamak için hamileliğiniz boyunca destekleyici ayakkabı giymeye odaklanın. Mümkün olduğunca, kaldırdığınız veya taşıdığınız ağır şeylerin sayısını azaltın. Yorgunluğun bir sonucu olarak zayıf duruş sergilememek için yürürken mola verin.

Doktorunuz tarafından önerilmedikçe, uzun süre oturmaktan kaçının. Bunun yerine, eklemlerinize ve kaslarınıza fazladan zorlanmamak için kalkın ve hareket edin.

4- Geçici kemik erimesi (osteoporoz)

Hamilelikte kalça ağrısı problemine bazen kalça kemiklerinin demineralizasyonu veya geçici osteoporoz denilen şey neden olabilir. Bu durum tipik olarak ikinci veya üçüncü trimesterde başlar, kalsiyum ve potasyum seviyeleri ile ilişkili olabilir.

Kalça veya kasıkta ağrı yaşayabilirsiniz. Doğru tanı koymak için bir emara ihtiyacınız olacaktır.

Geçici osteoporoz genellikle doğumdan kısa bir süre sonra iyileşir, ancak nadir durumlarda iyileşmesi daha uzun süren kalça kırıkları yaşayabilirsiniz.

5- Uyku pozisyonu

Yan tarafa doğru uyumak, eklemlerinize baskı uygulayarak hamilelikte kalça ağrısına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında daha az uyku pozisyonu mevcutken, yan uyku en rahat seçeneğiniz olabilir.

Bu pozisyon kalçalarınızı rahatsız ediyorsa, bacaklarınızı daha iyi hizalamak için dizleriniz arasında bir yastıkla yatmayı düşünebilirsiniz. Standart bir yastık işe yarayacaktır, ancak özel hamilelik yastıkları da yardımcı olur ve toplam vücut desteği sunar.

Hamilelikte kalça ağrısı nasıl geçer?

hamilelikte kalça ağrısı nasıl geçer

Ağrınız özellikle şiddetli veya sizi sınırlandırıyorsa, profesyonel bir değerlendirme için bir kayropraktör veya fizyoterapisti ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Hamile olduğunuzu özellikle belirtmelisiniz. Bunun haricinde hamilelikte kalça ağrısına iyi gelen şeyler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Yoga ve diğer egzersizler

Germe egzersizleri, sıkı kalçaların gevşemesine ve ağrının giderilmesine yardımcı olabilir. Yoga ayrıca nazik ve düşük etkili olduğu için hamilelikte iyi bir egzersiz olabilir.

Hamilelikte ‘sıcak yoga’ dahil olmak üzere bazı yoga formları önerilmez. Yoga derslerine katılmayı seçerseniz bu yoga türünü tercih etmemeli ve eğitmeninize hamile olduğunuzu bildirmelisiniz.

2- Ağrı kesiciler

Egzersiz ve gerilmelerin ötesinde, reçetesiz bir şekilde bulabileceğiniz ağrı kesicilerle rahatlama sağlayabilirsiniz. Sizin için en uygun olanın yanı sıra hangi dozu almanız gerektiğini doktorunuza sorun. Çünkü bazı ağrı kesiciler hamilelik döneminde kullanılırken, diğerleri hamilelikte kullanılmaya uygun değildir.

3- Sıcak banyo ve sıkıştırma

Hamilelikte kalça ağrısı için ısı tedavisi uygulamak oldukça işe yarar bir yöntemdir. Sıcaklık bölgeye kan akışını sağlamaya yardımcı olur. Eklem sertliğini ve kas spazmlarını da azaltır.

Sıcak bir kompres kullanmak için bir ısıtılmış yastık veya ev yapımı bir kompres kullanabilirsiniz (ılık suya batırılmış nemli havlu gibi). Bir seferde 10 ila 15 dakika uygulamalısınız. Isıtma yastığını doğrudan midenize uygulamamalısınız.

Hamilelikte kalça ağrısını gidermek için ılık bir banyo kullanırken, suyun çok sıcak olmadığından emin olun. Soğuk hissetmemeniz için yeterince sıcak olmalı, ancak vücut sıcaklığınız yükselecek kadar sıcak olmamalıdır.

4- Masaj

Eşiniz ağrı ve baskıyı hafifletmek için kalçalarınızın etrafındaki belirli bölgelere masaj yapabilir. Sertifikalı masaj uygulayıcıları, kalça ve bacak masajının evde güvenle yapılabileceğini bildirmektedir.

Masajın nasıl yapılacağını deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Eşinizle beraber bilinen birkaç masaj tekniği uyguladıktan sonra size hangisinin daha iyi geleceğini bulacaksınızdır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hamilelikte sağ veya sol kalça ağrısı normal olsa da, ağrı günlük yaşamınıza müdahale ediyorsa doktorunuzu görmek isteyebilirsiniz. Örneğin, ağrı nedeniyle yürüme gibi belirli aktivitelerden kaçınırsanız aksatmadan doktorunuza görünmelisiniz.

Ağrı şiddetlenirse, dikkatli olun. Ağrı ve baskı, özellikle de kasılmalar yaşarsanız erken doğum belirtileri olabilir. Kasılmalar, 10 ila 12 dakika arayla (veya daha yakın) mide krampı gibi gelebilir. Başka bir işaret açık, pembe veya kahverengi vajinal akıntıdır.

Hamilelikte kalça ağrısı nasıl önlenir?

Başlamadan önce kalça ağrısını önlemek mi istiyorsunuz? Aşağıda bu durumu önlemek için bazı bilgiler verilmiştir ancak bunların herkeste işe yaramadığını da bilmelisiniz:

  • Hamileliğinizde aktif kalın. Yürüme, bisiklete binme ve yüzme gibi düşük güç gerektiren egzersizler kalça ağrısından kaçınmak için en iyisi olabilir.
  • Kilo alımını kontrol altında tutun. Sağlıklı bir hamileliği desteklemek için genellikle her gün sadece yaklaşık 300 kalori tüketmeniz gerekir.
  • Egzersiz ve günlük aktiviteler sırasında iyi kemer desteği olan düz, destekleyici ayakkabılar giyin ve ağrı farkederseniz kendinizi dinlendirin.
  • Ağır eşyaları yanlış pozisyonlarda kaldırmaktan kaçının.
  • Kalça ağrısını şiddetlendiren şeyleri yapmaktan kaçının.
  • Gün boyunca kalça eklemlerinizi desteklemek için bir gebelik destek kemeri kullanın.
  • Kasları gevşek tutmak için lisanslı biriyle düzenli doğum öncesi masajlar planlamayı düşünün.

Sonuç olarak

Hamilelikte sağ veya sol kalça ağrısı, özellikle doğum tarihi yaklaştıkça daha hissedilir hale gelebilir ve bu normal bir durumdur. Yukarıdaki egzersizler, esnemeler ve diğer önlemler size rahatlama sağlamazsa, doktorunuzu görmeyi, bir fizyoterapist veya masörden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Şunu bilmekte fayda vardır; hamilelikten kaynaklanan kalça ağrısı doğumdan kısa bir süre sonra azalır ve zamanla biter.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/
  2. https://www.medicalnewstoday.com/a
  3. https://americanpregnancy.org/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir