Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur? Hamilelikte Sağ veya Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı, hamile kadınların büyük bir bölümünü, özellikle üçüncü üç aylık dönemdekileri etkileyen yaygın bir durumdur.

Hamilelikte kasık ağrısı

Hamilelik harika bir dönemdir, ancak aynı zamanda zor ve rahatsız edici olabilir. Hamilelikte kasık ağrısı, birçok gebe kadının yaşadığı yaygın bir şikâyettir ve her 3 kadından 1’ini etkiler. Ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve bir veya her iki tarafta olabilir.

Hamilelikte kasık ağrısı karın ile uyluk arasındaki bölgede hissedilir ve oldukça şiddetli olabilir. Genellikle hamileliğin getirdiği ekstra ağırlık ve baskıdan kaynaklanır. Bu tür bir ağrı bazen yürümeyi ve hatta ayakta durmayı zorlaştırabilir.

Hamilelik dönemimdeki kasık ağrısının en yaygın nedeni, büyüyen fetüsü barındırmak için kasık bölgesindeki eklemlerin ve bağların genişle genişlemesi ve gevşemesiyle ilgilidir.

Gebelikte kasık ağrısı acil bir durum olmadığı gibi hamilelikte bir terslik olduğunun da göstergesi değildir. Bu durum tedavi edilebilir ve genellikle doğumdan kısa bir süre sonra azalır.

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur?

En yaygın olarak, hamilelikte kasık ağrısı, pelvisi geren ve çeken yuvarlak bağlardan kaynaklanır. Bu, bebek büyüdükçe ve bağlar sıkılaştıkça olabilir. Ağrı genellikle hamile kadınlar yatakta döndüklerinde veya bir sandalyeden kalktıklarında olduğu gibi hareket ettiklerinde daha kötüdür.

Hamilelik sırasında kasık ağrısının diğer olası nedenleri şunlardır:

 1. Kasık simfiz disfonksiyonu:
  Bu, kasık kemiğinin normalden çok daha fazla ayrılmaya veya gerilmeye başlamasıyla ortaya çıkan ağrılı bir durumdur.
 2. Symphysis pubis diyastazı:
  Bu, kasık simfizinin (kasık kemikleri arasındaki eklem) genişlemeye ve ayrılmaya başladığı zaman ortaya çıkan ağrılı bir durumdur.
 3. Osteitis pubis:
  Bu, kasık, pelvis ve belde ağrıya neden olabilen kasık kemiğinin iltihaplanmasıdır.
hamilelikte sağ veya sol kasık ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı belirtileri nelerdir?

Hamilelik sırasında kasık ağrısı, özellikle üçüncü üç aylık dönemde oldukça yaygın olabilir. Hamilelikte kasık ağrısının en yaygın semptomu, hareket etmeyi veya kalçalara ağırlık vermeyi zorlaştırabilen sayılabilecek bir ağrıdır. Bu ağrı keskin ve şiddetli olabilir, yürümeyi ve hatta ayakta durmayı zorlaştırabilir.

Hamileliğin üçüncü üç aylık dönemindeki kasık ağrısı belirtileri şunları içerir:

 • Kasık bölgesinde lenf bezi şişmesi veya hassasiyeti
 • Hareket ederken veya pozisyon değiştirirken hissedilen ağrı
 • Bacakları hareket ettirmede zorluk
 • Pelvik bölgede elektrik çarpmasına benzer bir his
 • Vajinada bıçak saplanır gibi ağrı
 • Öksürürken, hapşırırken veya uzun süre otururken kötüleşen ağrı
 • Bacaklara yayılan ağrı

Bir anne adayı bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa, doktoruyla konuşması önemlidir. Ağrının hamilelikten mi yoksa başka bir durumdan mı kaynaklandığını sadece doktorlar belirleyebilirler.

Hamilelikte kasık ağrısı tedavisi

Aşağıdakiler gibi, hamilelik sırasında kasık ağrısını hafifletmek için yapılabilecek birkaç şey vardır:

 • Mümkün olduğunca dinlenmek
 • Destekleyici bir hamilelik kemeri takmak
 • Ağrıyı şiddetlendiren aktivitelerden kaçınmak
 • Rahat, destekleyici giysiler giymek
 • Doktora danışarak ilaç kullanmak
 • Hapşırırken veya öksürürken rahmi ellerle desteklemek
 • Bölgeye bir ısıtma yastığı veya buz paketi uygulamak
 • Akupunktur

Bir anne adayı hamilelik sırasında şiddetli kasık ağrısı çekiyorsa, doktorları fizik tedavi de önerebilir. Bu, rahatlama sağlayabilen bölgedeki kasları germeye ve güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kasık ağrısı hamilelik sırasında yaygın bir şikayettir, ancak kimsenin deneyiminin bir parçası olmak zorunda değildir. Hamileliği biraz daha rahat hale getirmek için ağrıyı hafifletmenin yolları hakkında bir doktorla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Hamilelikte kasık ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Hamilelik sırasında kasık bölgesindeki ağrı, doğumdan kısa bir süre sonra geçen nispeten iyi huylu bir durumdur. Bununla birlikte, hamilelik döneminde kasık ağrısının altında yatan diğer nedenlerin ekarte edilebilmesi için doktora danışmak her zaman daha iyidir.

Bir anne adayı kasık bölgesinde ve karın üst bölgesinde zamanla kötüleşen şiddetli ağrı yaşıyorsa, doktoruna başvurmalıdır. Ayrıca hamile bir kadın 37 haftadan önce kasık ağrısı, vajinal kanama ve ağrılı kasılmalar yaşıyorsa da yine ilk fırsatta doktoruna görünmelidir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu