reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması veya ekşimesi yaşıyorsanız, ilk bilmeniz gereken şey endişelenmeniz gerekmediğidir. Ancak yine de bazı konularda dikkatli olmakta fayda vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte mide yanması ciddi midir?

Şişmiş ayak bileklerine, sabah bulantısına ve büyüyen göğüslere alışık olsanız da, hamilelikte mide yanması veya ekşimesi durumu size beklenmedik bir şekilde gelebilir. Peki bu duruma neden olan şey nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, mide yanması veya ekşimesi, göğüs kemiğinizin arkasında başlayan ve boğazınızı midenize bağlayan bir tüp olan yemek borunuzda dolanan ateşli bir çalkalama gibi hissedilir. Hatta mide yanmasına neden olan mide asitleri boğazınıza kadar bile yükselebilir.

Birkaç dakika ila birkaç saat sürebilen mide yanması veya ekşimesi hissinin yanı sıra şunları da yaşabilirsiniz:

  • Şişkin hissetmek
  • Normalden fazla geğirmek
  • Ağzınızda ekşi bir tat hissetmek
  • Boğaz ağrısı
  • Sık sık öksürmek

Çoğu zaman yemekte yediğiniz bir şey buna neden olmasa da (baharatlı yiyecekler mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir), sahip olduğunuz yanma hissinin en çok hormonlarla ilişkisi vardır.

Hamilelikte mide yanması ne zaman başlar?

Çoğu kadın için hamilelikte mide yanması veya mide ekşimesi ilk üç aylık dönemde başlar, yaklaşık ikinci ay başlar ve dokuz ay boyunca devam eder. Bu hamileliğin normal bir parçasıdır ve evet, bu durumda mide yanması veya mide ekşimesi hamilelik belirtisidir.

Hamilelikte mide yanması neden olur?

hamilelikte mide yanması neden olur

Göğsünüzde ateşli bir yanma hissediyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey yalnız olmadığınızdır. Bir araştırmaya göre, anne adaylarının yüzde 45’i mide yanması veya ekşimesi yaşamaktadır. Ayrıca, hamilelikten önce de mide ekşimesi yaşadıysanız, muhtemelen bu süre içinde daha da artacaktır.

Mide yanması veya ekşimesi, tabiri caizse hamileliğin herhangi bir noktasında ateşlenebilir, ancak en çok ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde görülür. Uzmanlar mide yanmasının nedenini tam olarak bilmiyorlar, ancak bunun üç yönlü bir sorun olduğundan şüpheleniyorlar.

Hormonlar

Rahminizi ve içindeki bebeği beslediği için gebelik hormonu olarak da adlandırılan progesteron, hamileliğe bağlı mide yanmasının veya ekşimesinin arkasındaki başlıca suçludur.

Progesteron, kas gevşetici görevi görür. Mide yanması durumunda hormon, midenizi yemek borunuzdan kapatan sıkı kası (alt yemek borusu valfi olarak adlandırılır) gevşetebilir.

Yemek yediğinizde veya içtiğinizde, kas normalde sıkıca kapanmadan önce içeriğin mideye girmesine izin verecek şekilde açılır. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan progesteron seviyelerinin yükselmesi kas gevşemesine neden olarak mide asidinin yemek borunuzdan yukarı ve hatta boğazınıza kadar çıkmasına neden olabilir.

Büyüyen bebek

Karnınız gibi rahim de büyüyen bebekle beraber genişler ve bu çevredeki diğer organların da alanlarını işgal eder. Tıpkı sıkılan bir diş macunu tüpü gibi, büyüyen rahminiz midenize baskı uygulayarak mide asitlerinin dışarı çıkma olasılığını artırır – özellikle mideniz doluysa.

Rahminiz ne kadar büyürse, midenizin sıkışması o kadar muhtemeldir. Bu, hamilelik ilerledikçe mide yanmasının veya ekşimesinin neden daha yaygın olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Sindirim yavaşlaması

Progesteron sayesinde mide içeriği normalden daha uzun süre kalır. Sindirim yavaşladıkça ve mide daha uzun süre tok kaldıkça, mide ekşimesi veya yanmasının olasılığını artırır.

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer?

hamilelikte mide ekşimesi

Mide yanmasına veya ekşimesine iyi gelen şeyler genel olarak şunlardır:

Ne yediğinize dikkat edin

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, asitli ve baharatlı yiyecekler hafif yiyeceklerden daha fazla mide asidi oluşturur. Narenciye, domates, soğan, sarımsak, kafein, çikolata, gazlı içecekler ve diğer asitli gıdalardan kaçının. Ayrıca sindirimi yavaşlatan kızarmış veya yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Günde üç öğün yerine sık sık küçük öğünler yeyin

Bu, midedekilerin daha uzun süre içeride kalmasını önlemeye yardımcı olur ve daha hızlı boşalmasını sağlar.

Yemek yerken dik oturun

Evet, yanlış duymadınız. Bu gerçekten de önemlidir. Yemek yerken dik oturursanız, yerçekimi, yemeğinizin yerinde kalmasına yardımcı olacaktır.

Yatmadan üç saat önce yemek yemeyin

Yatmadan en az üç saat önce bir şey yememeniz de hamilelikte mide yanması durumunu azaltabilir. Böyle yaptığınızda, geceleri yaşadığınız mide yanması hissi azalır.

Sigara içmeyin

Hamilelikte sigara içmemeniz için pek çok neden vardır ve mide yanması veya ekşimesi bunlardan sadece biridir. Sigaradaki kimyasallar, mide içeriğini aşağıda tutan valfin gevşemesine neden olur. Bu, asitlerin ve sindirilmemiş yiyeceklerin yukarı doğru sıçramasına ve mide yanmasına izin verir.

Hamilelikte sigara içmek ve korkunç zararları yazımız ilginizi çekebilir.

Uyurken başınız yüksekte olsun

Bunu başarmanın en kolay yolu, omuzlarınızın altına yastıklar yerleştirmektir veya ayarlanabilir bir yatak almaktır. Bu şekilde uyumak, midedeki içeriğin yukarı çıkmasını ve dolayısıyla mide yanmasını önleyebilir.

Bol giysiler giyin

Vücudunuzu sıkan, sizi ve bebeğinizi rahatsız edebilecek dar giysilerden kaçının. İçinde rahat hissedebileceğiniz, sizi sıkmayan şeyler giymeye özen gösterin.

Yemek yerken su içmeyin

Yemeğinizle birlikte sıvı içerseniz, mide ekşimesi için hazırlanmış aşırı dolu, sarkık bir mide ortamı yaratabilirsiniz. Bu yüzden suyu yemeklerden sonra içmeye özen gösterin.

Akupunkturu deneyin

2015 yılında yapılan bir çalışmada, akupunktur uygulanan kadınlar uyku, yemek yeme ve hamilelikte mide yanması veya ekşimesi problemlerinde iyileşme bildirdiler.

Alkol içmeyin

Alkole maruz kalmanın gelişmekte olan bebeğiniz için her türlü soruna neden olabileceği gerçeğinin yanı sıra – düşük doğum kilosundan öğrenme güçlüğüne kadar her şey – alkol, mide içeriğini midede tutan kapağı da gevşetebilir.

Mide yanması ilaçları hakkında doktorunuzla konuşun

Bazı reçetesiz ilaçları kullanmanın sakıncası yok gibi görünse de, böyle bir şeyi yapmadan önce muhakkak doktorunuzla konuşmalısınız.

Antasitler midenizdeki asidi nötralize etmeye ve o yanma hissini gidermeye yardımcı olur. Tıp ve Halk Sağlığı Wisconsin Okulu Üniversitesi kalsiyum karbonat içeren reçetesiz antiasitler kullanmanın, eğer doktor da önerdiyse güvenli olduğunu söylüyor.

Mide yanmanızı veya ekşimenizi yaşam tarzı değişiklikleriyle gideremediyseniz, doktorunuz genellikle hamilelik sırasında güvenli olduğu düşünülen bazı ilaçları önerebilir. Bazı durumlarda güçlü ilaçlar da kullanmak gerekebilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Hamilelikte mide yanması konusunda yapmamanız gereken şeyler

Hamileyken, vücudunuza aldığınız her şeyin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Hamile olmayan kız kardeşiniz için uygun olabilecek, ancak sizin için uygun olmayan bazı mide yanması ilaçları şunları içerir:

  • Sodyum bikarbonat içeren antasitler şişliği artırabilir.
  • Hamilelik sırasında aspirin kullanımı, prematüre bebeklerde hamilelik kaybı, kalp kusurları ve beyinde kanama ile ilişkilendirilmiştir.
  • Gebelikte kullanımının güvenli olduğu kanıtlanmamış magnezyum trisilikat içeren antasitleri doktorunuzdan habersiz kullanmayın.

Sonuç olarak

Hamilelikte mide yanması veya ekşimesi yaygın ve rahatsız edici olsa da, doğum yaptığınızda bu azalmalı ve hormon seviyeleri normale dönmelidir.

Özellikle hamile olmadığınızda bile mide yanmasını veya ekşimesini önleyemeyebilirsiniz, ancak küçük ve sık öğün yemek, baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçınmak gibi bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri bu konuda size yardımcı olabilir. Ayrıca, başınız ve omuzlarınız yüksekte uyursanız da fayda görebilirsiniz.

Bu önlemler yeterince rahatlama sağlamazsa, hamilelik sırasında kullanımı güvenli ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir