reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur?

Hamilelikte nefes darlığı olması normal midir? Neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte nefes darlığı olması normal midir?

Hamilelikte nefes darlığı, zaman geçtikçe gebe kadınların merdiven çıkmak gibi rutin görevleri yerine getirdikten sonra ortaya çıkabilecek bir durumdur. Böyle durumlarda hamile bir kadın için nefes alıp vermenin güçleşmesi endişe kaynağı olmamalıdır, çünkü hamilelik yaşayan birçok kadının başına gelir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık yüzde 60 ila 70’i hamilelikte nefes darlığı yaşıyor. Doktorlar bunu sıklıkla büyüyen uterusun akciğerleri yukarı doğru itmesi ve nefes almayı zorlaştırmasına bağlıyor.

Bu makale hamilelik sırasında nefes darlığının tüm olası nedenlerini araştıracaktır. Ayrıca başa çıkma stratejilerini ve ne zaman bir doktora görüneceğinizi de ele alıyoruz.

Hamilelikte nefes darlığı neden olur?

Nefes darlığı gebeliğin yaygın bir belirtisi olsa da, bir doktorun tek bir nedeni tam olarak saptaması her zaman mümkün değildir. Hamilelikte nefes darlığı, büyüyen rahimden kalpteki taleplerdeki değişikliklere kadar çeşitli faktörlere bağlı gibi görünmektedir. Bazı kadınlar nefes alıp vermelerindeki değişiklikleri hemen fark edebilirken, diğerleri ikinci ve üçüncü trimesterde farklılıklar görebilir.

İlk üç aylık dönemde nefes darlığı nedenleri

Hamile bir kadında solunum değişikliğine neden olması için fetüsün çok büyük olması gerekmez. Kalp ve akciğerleri karından ayıran kaslı bir doku bandı olan diyafram, hamileliğin ilk üç ayında 4 santimetreye kadar yükselir. Diyaframın hareketi akciğerlerin hava ile dolmasına yardımcı olur. Bazı kadınlar ne kadar derin nefes alabildiklerinin farkında olmayabilirken, diğerleri tam ve derin nefes alamadıklarını fark edebilir.

Diyaframdaki değişikliklerin yanı sıra, hamile kadınlar progesteron hormonundaki artışlar nedeniyle genellikle daha hızlı nefes alırlar. Progesteron, fetüsün gelişiminde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda bir solunum uyarıcısıdır, yani bir kişinin nefes almasının hızlanmasına neden olur. Bir kadının vücudundaki progesteron miktarı hamilelik boyunca artacaktır.

Daha hızlı nefes almak mutlaka nefes darlığına neden olmazken, bazı kadınlar hamilelikte nefes darlığı gibi değişiklikler fark edebilir.

İkinci üç aylık dönemde nefes darlığı nedenleri

Hamile kadınlar ikinci trimesterde daha belirgin nefes darlığı yaşayabilir. Büyüyen rahim genellikle ikinci trimesterde nefes darlığına katkıda bulunur. Bununla birlikte, kalbin çalışma şeklindeki bazı değişiklikler de nefes darlığına neden olabilir.

Bir kadının vücudundaki kan miktarı hamilelik sırasında önemli ölçüde artar. Bu kanı vücuda ve plasentaya taşımak için kalbin daha fazla pompalaması gerekir. Kalpteki artan iş yükü, hamilelikte nefes darlığı hissetmesine neden olabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde nefes darlığı nedenleri

Üçüncü trimesterde, büyük ölçüde gelişmekte olan bebeğin başının konumuna bağlı olarak nefes almak daha kolay veya daha zor hale gelebilir. Bebek pelvise doğru dönmeye başlamadan önce, bebeğin başı sanki bir kaburga altındaymış ve diyaframa baskı yapıyormuş gibi hissettirebilir ve bu da nefes almayı zorlaştırabilir. Ulusal Kadın Sağlığı Merkezi’ne göre, bu tip bir nefes darlığı genellikle gebeliğin 31. hafta ve 34. haftaları arasında gerçekleşir.

Diğer nedenler

gebelikte nefes darlığı

Bir kadın hamilelikte şiddetli nefes darlığı çekiyorsa, bir doktorla konuşmak önemlidir. Hamilelik değişiklikleri nefes darlığına neden olabilirken, diğer tıbbi durumlar da bu soruna katkıda bulunabilir.

Gebelikte nefes darlığını tetikleyebilecek tıbbi durumlar şunlardır:

 • Astım: Hamilelik, mevcut astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Astımı olan herkes, hamilelik sırasında güvenli tedaviler hakkında doktorla konuşmalıdır.
 • Peripartum kardiyomiyopati: Bu, hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkabilen bir kalp yetmezliği türüdür. Semptomlar ayak bileğinde şişlik, düşük tansiyon, yorgunluk ve kalp çarpıntısını (hamilelikte kalp çarpıntısı) içerir. Birçok kadın başlangıçta semptomlarını hamileliğe bağlayabilir, ancak bu durum bir kadının sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir ve genellikle tedavi gerektirir.
 • Pulmoner emboli: Akciğerlerdeki bir atardamarda bir kan pıhtısı olduğu zaman pulmoner emboli oluşur. Bir emboli, nefes almayı önemli ölçüde etkileyebilir ve öksürüğe, göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olabilir.

Hamilelikte nefes darlığı nasıl geçer?

Nefes darlığı hissetmek rahatsız edici olabilir ve kişinin fiziksel aktivitesini sınırlayabilir. Neyse ki, hamile kadınların nefes almayı daha rahat hale getirmek için atabilecekleri birkaç adım vardır.

Hamilelikte nefes darlığına ne iyi gelir?

Hamilelikte nefes darlığı iyi gelebilecek şeyler şunlardır:

 • İyi bir duruş uygulamak, uterusun diyaframdan mümkün olduğunca uzaklaşmasına izin verecektir. Hamilelik destek kemerleri, iyi bir duruş sergilemeyi kolaylaştırabilir.
 • Üst sırtı destekleyen yastıklarla uyumak, yerçekiminin uterusu aşağı çekmesine ve akciğerlere daha fazla yer açmasına izin verebilir. Bu pozisyonda hafifçe sola eğilmek, oksijenli kanı vücutta hareket ettiren ana arter olan uterusu aorttan uzak tutmaya da yardımcı olabilir.
 • Lamaze solunumu gibi doğumda yaygın olarak kullanılan nefes alma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bu teknikleri hamilelik sırasında uygulamak, doğumda da aynı tekniği kullanmasına yardımcı olabilir.
 • Vücudu dinlemek ve gerektiğinde yavaşlamak gerekir. Nefes almak çok zorlaşırsa ara vermek ve dinlenmek çok önemlidir. Yeteri kadar dinlenilmezse, hamileliğin sonraki aşamalarında, eskisi ile aynı düzeyde fiziksel aktivite yapılamayabilir.

Hamilelikte nefes darlığına neden olan başka bir tıbbi durum varsa, doktorun tedaviyle ilgili tavsiyelerine uymak önemlidir.

Hamilelikte nefes darlığı için ne zaman doktora görünmeli?

hamileyken nefes darlığı

Pek çok kadın hamilelik sırasında bir miktar nefes darlığı yaşarken, bazı semptomlar tedavi gerektirir. Hamile kadınlar aşağıdaki semptomlar için acil tıbbi yardım almalıdır:

Nefes darlığı özellikle rahatsız ediciyse veya ilk kez yaşanıyorsa da bir doktorla görüşülmelidir. Doktor, olası bir neden olarak bir kan pıhtısını ekarte etmek için bacaklarda ultrason gibi görüntüleme testleri yapmak isteyebilir.

Sonuç olarak

Hamile olan pek çok kadın bir noktada nefes darlığı yaşayabilir. Bunun bir nedeni, uterusun genişlemesi ve karın içine doğru itilmesidir. Bu, akciğerleri biraz sıkıştırarak oksijen değişimi için sahip oldukları alanı azaltır.

Nefes darlığının daha da büyük bir nedeni, hamilelik sırasında artan bir hormon olan progesterondur. Yüksek progesteron seviyeleri hamile kadınların daha hızlı nefes almasına neden olur. Progesterondaki yükselme hamileliğin erken döneminde başlar ve neden olduğu nefes darlığı bir sürpriz olabilir.

Hamilelikte nefes darlığı endişe verici olabilirken çoğu zaman zararsızdır ve hamileliğin normal değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bunun için başka bir neden olup olmadığını netleştirmek için doktora görünmekte fayda vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.health.harvard.edu/
 2. https://www.parents.com/
 3. https://www.whattoexpect.com/
 4. https://www.medicalnewstoday.com/
 5. https://kidshealth.org/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir