Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte nefes darlığı endişe verici olabilirken çoğu zaman zararsızdır ve hamileliğin normal değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak, bazı durumlarda ciddi bir problemin işareti olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

16.09.2020
303
Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte nefes darlığı olabilir mi?

Hamilelikte nefes darlığı, zaman geçtikçe gebe kadınların merdiven çıkmak gibi rutin görevleri yerine getirdikten sonra ortaya çıkabilecek bir durumdur. Böyle durumlarda hamile bir kadın için nefes alıp vermenin güçleşmesi endişe kaynağı olmamalıdır, çünkü hamilelik yaşayan birçok kadının başına gelir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık yüzde 60 ila 70’i hamilelikte nefes darlığı yaşıyor. (Kaynak) Doktorlar bunu sıklıkla büyüyen uterusun akciğerleri yukarı doğru itmesi ve nefes almayı zorlaştırmasına bağlıyor.

Bu makale hamilelik sırasında nefes darlığının tüm olası nedenlerini araştıracaktır. Ayrıca başa çıkma stratejilerini ve ne zaman bir doktora görüneceğinizi de ele alıyoruz.

Hamilelikte nefes darlığı neden olur?

Nefes darlığı gebeliğin yaygın bir belirtisi olsa da, bir doktorun tek bir nedeni tam olarak saptaması her zaman mümkün değildir.

Hamilelik sırasında nefes darlığı, büyüyen rahimden kalpteki taleplerdeki değişikliklere kadar çeşitli faktörlere bağlı gibi görünmektedir.

Bazı kadınlar nefes alıp vermelerindeki değişiklikleri hemen fark edebilirken, diğerleri ikinci ve üçüncü trimesterde farklılıklar görebilir.

İlk üç aylık dönemde nefes darlığı nedenleri

Hamile bir kadında solunum değişikliğine neden olması için fetüsün çok büyük olması gerekmez.

Kalp ve akciğerleri karından ayıran kaslı bir doku bandı olan diyafram, hamileliğin ilk üç ayında 4 santimetreye kadar yükselir.

Diyaframın hareketi akciğerlerin hava ile dolmasına yardımcı olur. Bazı kadınlar ne kadar derin nefes alabildiklerinin farkında olmayabilirken, diğerleri tam ve derin nefes alamadıklarını fark edebilir.

Diyaframdaki değişikliklerin yanı sıra, hamile kadınlar progesteron hormonundaki artışlar nedeniyle genellikle daha hızlı nefes alırlar.

Progesteron, fetüsün gelişiminde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda bir solunum uyarıcısıdır, yani bir kişinin nefes almasının hızlanmasına neden olur.

Bir kadının vücudundaki progesteron miktarı hamilelik boyunca artacaktır.

Daha hızlı nefes almak mutlaka nefes darlığına neden olmazken, bazı kadınlar hamilelikte nefes darlığı gibi değişiklikler fark edebilir.

İkinci üç aylık dönemde nefes darlığı nedenleri

Hamile kadınlar ikinci trimesterde daha belirgin nefes darlığı yaşayabilir.

Büyüyen rahim genellikle ikinci trimesterde nefes darlığına katkıda bulunur. Bununla birlikte, kalbin çalışma şeklindeki bazı değişiklikler de nefes darlığına neden olabilir.

Bir kadının vücudundaki kan miktarı hamilelik sırasında önemli ölçüde artar. Bu kanı vücuda ve plasentaya taşımak için kalbin daha fazla pompalaması gerekir.

Kalpteki artan iş yükü, hamilelikte nefes darlığı hissetmesine neden olabilir.

Üçüncü üç aylık dönemde nefes darlığı nedenleri

Üçüncü trimesterde, büyük ölçüde gelişmekte olan bebeğin başının konumuna bağlı olarak nefes almak daha kolay veya daha zor hale gelebilir.

Bebek pelvise doğru dönmeye başlamadan önce, bebeğin başı sanki bir kaburga altındaymış ve diyaframa baskı yapıyormuş gibi hissettirebilir ve bu da nefes almayı zorlaştırabilir.

Ulusal Kadın Sağlığı Merkezi’ne göre, bu tip bir nefes darlığı genellikle gebeliğin 31. hafta ve 34. haftaları arasında gerçekleşir. (Kaynak)

Diğer nedenler

Bir kadın hamilelikte şiddetli nefes darlığı çekiyorsa, bir doktorla konuşmak önemlidir. Hamilelik değişiklikleri nefes darlığına neden olabilirken, diğer tıbbi durumlar da bu soruna katkıda bulunabilir.

Gebelikte nefes darlığını tetikleyebilecek tıbbi durumlar şunlardır:

 • Astım: Hamilelik, mevcut astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Astımı olan herkes, hamilelik sırasında güvenli tedaviler hakkında doktorla konuşmalıdır.
 • Peripartum kardiyomiyopati: Bu, hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkabilen bir kalp yetmezliği türüdür. Semptomlar ayak bileğinde şişlik, düşük tansiyon, yorgunluk ve kalp çarpıntısını (hamilelikte kalp çarpıntısı) içerir. Birçok kadın başlangıçta semptomlarını hamileliğe bağlayabilir, ancak bu durum bir kadının sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir ve genellikle tedavi gerektirir.
 • Pulmoner emboli: Akciğerlerdeki bir atardamarda bir kan pıhtısı olduğu zaman pulmoner emboli oluşur. Bir emboli, nefes almayı önemli ölçüde etkileyebilir ve öksürüğe, göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olabilir.

Hamilelikte nefes darlığı nasıl geçer?

Nefes darlığı hissetmek rahatsız edici olabilir ve kişinin fiziksel aktivitesini sınırlayabilir. Neyse ki, hamile kadınların nefes almayı daha rahat hale getirmek için atabilecekleri birkaç adım vardır.

Hamilelikte nefes darlığına ne iyi gelir?

Hamilelikte nefes darlığı iyi gelebilecek şeyler şunlardır:

 • İyi bir duruş uygulamak, uterusun diyaframdan mümkün olduğunca uzaklaşmasına izin verecektir. Hamilelik destek kemerleri, iyi bir duruş sergilemeyi kolaylaştırabilir.
 • Üst sırtı destekleyen yastıklarla uyumak, yerçekiminin uterusu aşağı çekmesine ve akciğerlere daha fazla yer açmasına izin verebilir. Bu pozisyonda hafifçe sola eğilmek, oksijenli kanı vücutta hareket ettiren ana arter olan uterusu aorttan uzak tutmaya da yardımcı olabilir.
 • Lamaze solunumu gibi doğumda yaygın olarak kullanılan nefes alma tekniklerini uygulayabilirsiniz. Bu teknikleri hamilelik sırasında uygulamak, doğumda da aynı tekniği kullanmasına yardımcı olabilir.
 • Vücudu dinlemek ve gerektiğinde yavaşlamak gerekir. Nefes almak çok zorlaşırsa ara vermek ve dinlenmek çok önemlidir. Yeteri kadar dinlenilmezse, hamileliğin sonraki aşamalarında, eskisi ile aynı düzeyde fiziksel aktivite yapılamayabilir.

Hamilelikte nefes darlığına neden olan başka bir tıbbi durum varsa, doktorun tedaviyle ilgili tavsiyelerine uymak önemlidir.

Hamilelikte nefes darlığı için ne zaman doktora görünmeli?

Pek çok kadın hamilelik sırasında bir miktar nefes darlığı yaşarken, bazı semptomlar tedavi gerektirir. Hamile kadınlar aşağıdaki semptomlar için acil tıbbi yardım almalıdır:

Nefes darlığı özellikle rahatsız ediciyse veya ilk kez yaşanıyorsa da bir doktorla görüşülmelidir. Doktor, olası bir neden olarak bir kan pıhtısını ekarte etmek için bacaklarda ultrason gibi görüntüleme testleri yapmak isteyebilir.

Özet olarak

Hamile olan pek çok kadın bir noktada nefes darlığı yaşayabilir. Bunun bir nedeni, uterusun genişlemesi ve karın içine doğru itilmesidir. Bu, akciğerleri biraz sıkıştırarak oksijen değişimi için sahip oldukları alanı azaltır.

Nefes darlığının daha da büyük bir nedeni, hamilelik sırasında artan bir hormon olan progesterondur. Yüksek progesteron seviyeleri hamile kadınların daha hızlı nefes almasına neden olur. Progesterondaki yükselme hamileliğin erken döneminde başlar ve neden olduğu nefes darlığı bir sürpriz olabilir.

Hamilelikte nefes darlığı endişe verici olabilirken çoğu zaman zararsızdır ve hamileliğin normal değişikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bunun için başka bir neden olup olmadığını netleştirmek için doktora görünmekte fayda vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.health.harvard.edu/decision_guide/shortness-of-breath-in-pregnancy
 2. https://www.parents.com/pregnancy/my-body/aches-pains/pregnancy-symptoms-complaints-shortness-of-breath/
 3. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/short-breath.aspx
 4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322316
 5. https://kidshealth.org/en/parents/breathing.html

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Barbaros Tanrıverdi
23 Nisan 1970 İzmit doğumluyum. İlk okuldan orta öğretime kadar İzmit'teydim. Daha sonra ise İstanbul Üniversite'sinde Tıp Fakültesi kazandım ve eğitimini gördüm. Şu anda ise özel bir hastanede doğum uzmanı olarak çalışıyorum. İnsanların sağlıklı ve kalitelere bilgilere ulaşabilmesi için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum ve yazılanları kontrol ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.