reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Saç Boyamak Sağlıklı mıdır?

Hamilelikte saç boyamak sağlıklı mıdır? Zararları var mıdır? Nelere dikkat etmek gerekir? Kaçınılması gereken boyalar nelerdir? Doğal saç boyası nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte saç boyamak hakkında

Bir yandan sabah bulantısı ile uğraşırken bir yandan da yeni bebeğinize kendinizi hazırlıyorsunız. Belki de, “hamilelikte saç boyamak sağlıklı mıdır?” diye de merak ediyorsunuz.

Müstakbel bir anne adayı olarak, bebeğinizi güvende tutmak için attığınız her adımı titiz bir şekilde kontrol etmek zorunludur. Bu nedenle, gerçekleri doğru anlamak ve güvenli bir şekilde hamilelikte saç boyamak için neler yapacağınızı öğrenmek en iyisidir.

Hamileyken saçınızı boyamanın güvenli olup olmadığını, doğal saç renkleri ve alınacak önlemler hakkında bilgi almak için okumaya devam edin.

Hamilelikte saç boyamak sağlıklı mıdır?

Birçok sağlık uzmanına göre hamilelik sırasında saçınızı boyamak iki nedenden dolayı güvenlidir: (Kaynak)

 1. Saç boyası kafa derisi tarafından şok az emilir ve hiç emilmez. Bu da demektir saç boyası fetüse kadar ulaşmaz.
 2. Saç boyasına maruz kalan hamile hayvanlar üreme hasarı belirtisi göstermemiştir.

Bununla birlikte, Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, annenin saç boyası kullanımının yavrularında nöroblastoma riskini orta derecede artırabileceğini bulmuştur. (Kaynak) Ayrıca, birçok saç boyası türünün kanser riskini artırması da şaşırtıcı bir bulgudur. (Kaynak)

Başka bir çalışma, emzirme sırasında annenin saç boyalarına maruz kalmasının, özellikle kızlarda çocukluk çağı germ hücreli tümör riskini artırdığını bulmuştur. Bununla birlikte, aynı çalışma, annenin hamilelikte saç boyaması kaynaklı çocukluk çağı tümörlerinin gelişimi arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. (Kaynak)

Bu nedenle, konu hakkında daha fazla araştırma yapılması ve hamilelik sırasında annenin farklı koşulları da göz önüne alınarak daha geniş çaplı bir kategorizasyon gerekmektedir.

Hamilelikte saç boyamak için jinekoloğunuza danışmanız en iyisidir. Ayrıca hamilelik sırasında saçınızı boyamadan önce aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Hamilelik için güvenli saç rengi olup olmadığını öğrenmek için bir dermatoloğa danışın.
 • Saçınızı boyamadan önce birkaç hafta beklemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için jinekoloğunuzla konuşun.
 • Farkı boyaların ve saç renklerinin daha güvenli olup olmayacağını doktorunuzdan öğrenin.
 • Saç renginin hangi kimyasalları içerdiğini görmek için etiketi kontrol edin. Hangilerinden kaçınacağınız ve hangilerinin güvenli olduğundan emin değilseniz, sonraki bölümü okuyun.

Hamilelikte kaçınılması gereken saç boyaları nelerdir?

Hamilelikte saç boyamak için kaçınılması gereken bazı kimyasallar vardır. İşte kaçınmanız gereken saç boyalarında bulunan toksik kimyasalların bir listesi:

 • Amonyak: Solunum yollarını tahriş eder ve hormonal dengesizliklere neden olabilir.
 • P-phenylenediamine: Karaciğer toksisitesine, doğum kusurlarına neden olur ve cildi tahriş eder.
 • Kömür katranı: Kanserojendir (kansere neden olur) ve göz yaralanmasına neden olabilir.
 • Toluen: Bu nörotoksin hamileliği sonlandırabilir ve doğum kusurlarına veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Resorsinol: Bir nörotoksindir ve hormonal dengesizliklere neden olur.
 • Diğer kimyasallar: Kaçınılması gereken diğer kimyasallar arasunda peroksit, metilizotiyazolinon ve DMDM ​​hidantoin bulunur.

Bu toksik kimyasal bileşenleri içeren saç boyalarından kaçının. Bunun yerine, doğal malzemelerle yapılmış ve ağır metaller açısından test edilmiş saç boyalarını kullanın.

Hamilelikte doğal yollarla saç boyamak

Doğal yollarla hamilelikte saç boyamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Kına: Bu doğal boya, kına bitkisinin yapraklarının ezilmesiyle hazırlanır. Kına tozu herhangi bir markette veya aktarda kolayca bulunabilir. Kına tozunu limon suyuyla karıştırın (kuru saça sahipseniz biraz hindistancevizi yağı ekleyin). Saçınıza uygulayın ve 60 dakika sonra durulayın. Bu bileşen saçınıza muhteşem bir kırmızı-turuncu veya kumral tonu verir. Minik bir not olarak; sarı saçlarınız varsa, kına onu parlak turuncuya çevirebilir.
 • Pancar suyu: Pancar suyu saçınıza, güneşe çıktığınızda canlanan ince bir kırmızı ton verir. Pancar, saçın erken grileşmesini önlemeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Daha portakal rengi istiyorsanız havuç suyunu deneyin. Her iki suyu karıştırarak saç boyanızı da özelleştirebilirsiniz. Bu saf bitkisel boyayı saçınıza uygulayın ve 60 dakika sonra hamilelik için güvenli bir şampuanla yıkayın.
 • Çay: Çay, saçınızı karartmaya ve grileri örtmeye yardımcı olabilir. Siyah çayın kına ile hemen hemen aynı bileşiklere sahip olduğu gösterilmiştir. (Kaynak) Öte yandan papatya çayı ağartıcı etkiye sahiptir ve uyguladıktan sonra güneşin altında oturursanız saçınızın rengini açabilir.
 • Kahve: Saçlarınızı koyulaştırmak veya ona biraz derinlik ve boyut katmak istiyorsanız, kahve güzel bir tercihtir. (Kaynak) Güçlü bir fincan espresso kahve, saç kremi ve kahve telvesi karışımı saçınıza koyu bir gölge eklemede harikalar yaratır. 60 dakika sonra yıkanmalıdır.
 • Limon suyu: Saçınızı doğal yollarla boyamanın bir diğer yöntemi de limon suyudur. Limon suyu, özellikle sarı tonları elde etmek için hafifletici olarak kullanılmaktadır. (Kaynak) Saçın ince kısımlarına taze sıkılmış limon suyu uygulayın ve saçınızı hafifletmek ve vurgular yaratmak için birkaç saat bekletin.

Hamilelikte saç boyamak için alınması gereken önlemler

Hamilelikte saç boyarken alınması gereken önlemler şunlardır:

 • Zararlı kimyasallar içerip içermediğini görmek için saç boyasının etiketini kontrol edin.
 • Saçınızı boyamadan önce eldiven giyin.
 • Cildinizde saç boyası lekelerini önlemek için ellerinize, boynunuza ve alnınıza vazelin veya zeytinyağı sürün.
 • Saç boyasını açık veya havalandırması olan bir alanda uygulayın.
 • Saçınızı renk korumalı bir şampuanla iyice durulayın ve ardından bir saç kremi uygulayın.
 • Organik içeriklerden oluşan ürünler kullanmaya özen gösterin.

Sonuç olarak

Hem geçici hem de kalıcı saç boyalarının çoğu, hamilelik sırasında kaçınılması gereken zararlı kimyasallar içerir. Hamilelikte saç boyamak içim doğal organik içerikli ve toksik kimyasallar içermeyen bir saç boyası seçin. Kına veya pancar suyu gibi doğal saç boyaları kullanmanız daha da iyidir.

Yukarıda belirtilen doğal saç boyama adımlarını ve alınan önlemleri izleyin. Hamileyken saçınızı boyamadan önce jinekoloğunuz ve bir dermatologla konuştuğunuzdan emin olun.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/articles/is-it-safe-to-color-your-hair-during-pregnancy/
 2. https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/is-it-safe-to-use-hair-dye-when-i-am-pregnant-or-breastfeeding/
 3. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/is-it-safe/hair-treatments-during-pregnancy-1181/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir