Hamilelikte Sigara İçmek ve Korkunç Zararları

Hamileyken sigara içmenin hem anne adayına hem de doğacak olan bebeğe ciddi zararları vardır ve bunların bir çoğu gerçekleşirse anne adayını derinden üzecektir. Aşağıda konu hakkında derinlemesine bilgi bulabilirsiniz.

25.04.2020
199
Hamilelikte Sigara İçmek ve Korkunç Zararları

Hamilelikte sigara içmek mi?

Hamilelikte sigara içmek kesinlikle tavsiye edilmez. Hamileyken sigara içmek hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi risk altına sokar. Sigaralar, nikotin, karbonmonoksit ve katran gibi tehlikeli kimyasallar içerir. Sigara içmek, bazıları anne veya bebek için ölümcül olabilen gebelik komplikasyonları riskini önemli ölçüde artırır. Hamileyken sigara içmenin riskleri hakkında aşağıda daha fazla bilgi edinin.

Hamile kalmak isteyenler için sigara zararlı mıdır?

Sigara içiyorsanız ve hamile kalmak istiyorsanız, alışkanlığı bırakmak önceliğiniz olmalıdır. Sigara içmek ilk etapta hamile kalmanızı engelleyebilir. İlk üç aylık dönemde bile sigara içmek doğmamış bebeğinizin sağlığını etkiler. Amerikan Üreme Derneği’ne göre, erkek ve kadın farketmeksizin sigara içenlerin, sigara içmeyenlere kıyasla doğurganlık sorunları yaşama olasılığı yaklaşık iki kat daha fazladır.

Pasif içicilik de rahim için oldukça zararlıdır. Amerika Çevre Koruma Ajansı, pasif içicilerinde sigara içenler gibi kanser riski altında olduğunu bildirmektedir.

Hamilelikte sigara içmek ve korkunç zararları nelerdir?

Hamileyken sigara içmenin zararları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1- Düşük riski veya ölü doğum

Beklenmedik bir hamilelik kaybı, herhangi bir aşamada trajik bir olaydır. Düşükler genellikle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar. Nadir durumlarda, 20 haftalık gebelikten sonra da ortaya çıkabilir. Buna ölü doğum denir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre sigara içmek hem düşük hem de ölü doğum olasılığını artırır. Bu durumdan çoğu zaman sigaradaki tehlikeli kimyasallar sorumludur.

Sigara içmenin diğer komplikasyonları plasenta ile ilgili sorunlara veya yavaş fetal gelişime yol açabilir. Bu sorunlar ayrıca düşük veya ölü doğumlara da neden olabilir.

2- Dış gebelik

PLoS One dergisinde yayınlanan bir makalede; nikotinin, fallop tüplerinde kasılmalara neden olabileceği vurgulanmaktadır. Bu kasılmalar embriyo için oldukça tehlikeli olabilir. Bunun olası bir sonucu ektopik hamileliktir (dış gebelik). Bu, döllenmiş bir yumurta rahim dışına, fallop tüpüne veya karna implante olduğunda olur. Bu durumda, anne açısından hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek için embriyo çıkarılmalıdır.

3- Plasental abrupsiyon

Plasenta, fetüse besin ve oksijen sağlamak için hamilelik sırasında oluşan “yaşam çizgisi” yapısıdır. Hamilelikte sigara içmek plasenta ile bağlantılı çeşitli komplikasyonlar için önemli bir risk faktörüdür. Böyle bir sorun plasenta abrupsiyonudur. Bu, plasentanın doğumdan önce rahimden ayrıldığı bir durumdur. Plasenta anormalliği ciddi kanamaya neden olabilir ve hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit edebilir. Bunun önüne geçmek için ameliyat ya da tedavi yoktur ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

4- Plasenta previa

Sigara içmek plasenta previa için de bir risk faktörüdür. Hamilelik sırasında plasenta normalde rahimde rahmin tepesine doğru büyür. Böylece serviks doğum için açık bırakılır. Plasenta previa, plasentanın rahmin alt kısmında kaldığı, serviksi kısmen veya tamamen kapladığı zamandır. Plasenta sıklıkla yırtılır, aşırı kanamaya neden olur ve bebek hayati besinler ve oksijenden mahrum kalır.

5- Erken doğum

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, hamilelikte sigara içmek erken doğuma neden olabilir. Böyle bir durumda bebek olması gerektiğinden çok daha erken doğar. Erken doğumla ilişkili çok sayıda sağlık riski vardır. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

  • Görme ve işitme bozuklukları
  • Zihinsel engel
  • Öğrenme ve davranış sorunları
  • Ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlar

6- Düşük doğum ağırlığı

Sigara içmek, bebeklerin düşük doğum ağırlığı ile doğmasına da neden olabilir. Bu sadece küçük bir bebeğin doğması demek değildir. Düşük doğum ağırlığı, diğer sağlık sorunlarına ve engellere de yol açabilir. Bilimdeki ilerlemeler, düşük doğum ağırlığından kaynaklı bebek ölümlerinin önüne geçmiştir, ancak yine de aşağıdakilerle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur:

  • Gelişimsel gecikme
  • Serebral palsi
  • İşitme veya görme rahatsızlıkları

Aşırı durumlarda, düşük doğum ağırlığı bebeğin ölümüne bile neden olabilir.

Amerikan kanser derneğine göre, düşük doğum ağırlığı ile doğum yapmayı istemeyen kadınlar kesinlikle sigarayı bırakmalıdır. Hamilelikleri sırasında sigarayı bırakan kadınların bile düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riski sigara içenlere göre daha azdır.

7- Doğum kusurları

Hamilelikte sigara içmek bebeğinizin doğum kusurları ile doğma riskini artırır. En yaygın problem türleri konjenital kalp kusurları ve kalbin yapısı ile ilgili problemlerdir. Hamileyken sigara içmeye bağlı diğer sağlık sorunları yarık dudak ve yarık damaktır.

Hamilelikte sigara içmek hakkında acı verici gerçekler

Birçok hamile kadın, bu kötü alışkanlığın kendileri ve bebekleri için yaratacağı riskleri bilmesine rağmen hala sigara içmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, sigara içen hamile kadınların üçte birinin gebeliğin son üç ayında bile hala sigara içtiklerini bildirmiştir.

Sigara ile ilişkili gebelik komplikasyonlarından kaçınmanın tek gerçek yolu sigarayı bırakmaktır.

Sigarayı bırakmak için yapabilecekleriniz

Hamile kalmak istiyorsanız ya da hamileyseniz ve sigarayı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki gibi adımlar atabilirsiniz:

Unutmayın, sigarayı bırakmak için öncelikle kararlı olmalısınız ve bu kararınızın arkasında durmalısınız.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Barbaros Tanrıverdi
23 Nisan 1970 İzmit doğumluyum. İlk okuldan orta öğretime kadar İzmit'teydim. Daha sonra ise İstanbul Üniversite'sinde Tıp Fakültesi kazandım ve eğitimini gördüm. Şu anda ise özel bir hastanede doğum uzmanı olarak çalışıyorum. İnsanların sağlıklı ve kalitelere bilgilere ulaşabilmesi için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum ve yazılanları kontrol ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.