reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hamilelikte Vajinal Akıntı Normal midir?

Hamilelikte akıntı, vajinanın temiz ve sağlıklı kalması için ölü hücreleri ve bakterileri temizleyen vücudun kendi temizleme mekanizmasıdır. Bu, hamilelikte sık görülen bir durumdur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte vajinal akıntı hakkında

Bu yazıda, hamilelikte vajinal akıntı ile alakalı aşağıdaki bütün soruların cevaplarını bulacaksınız:

 • Hamilelikte vajinal akıntı nedir, ne demektir?
 • Hamilelikte vajinal akıntı normal midir?
 • Hamilelikte vajinal akıntı türleri nelerdir?
 • Hamile vajinal akıntı neden olur?
 • Hamilelikte vajinal akıntı ne zaman ciddi bir durumdur?
 • Hamilelikte vajinal akıntı nasıl tedavi edilir?
 • Hamilelikte vajinal akıntı nasıl önlenir?

Hamilelikte akıntı renkleri gibi, hamileliğe bazı harika ve korkunç deneyimler eşlik edebilir. Vücut hızlı bir şekilde değiştiğinde ve hormonlar harekete geçtiğinde, vücudunuzdaki pek çok nahoş reaksiyonla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlardan biri vajinadaki sıvılar ve akıntılardır. Erken gebelik zamanında vajinal akıntının olası birçok nedeni olabilir.

Hamilelikte vajinal akıntı nedir?

Hormonlardaki artış, vücuttaki östrojen seviyelerinin artmasına ve vajinaya ekstra kan akışına neden olur. Hamilelikte vajinal akıntı, vajinanın yanı sıra, vajinal duvarlardan normal bakteri florasındaki ve eski vajinal hücrelerdeki normal salgıları içerir. Akıntı miktarı ve sıklığı her kadın için farklıdır.

Hamilelikte vajinal akıntı normal midir?

Hemen hemen tüm kadınlar hamilelikte vajinal akıntıya sahiptir. Bu oldukça normaldir ve birkaç nedenden dolayı olur.

Hamilelik sırasında serviks (rahmin boynu) ve vajinal duvarlar yumuşar ve vajinadan rahme kadar giden enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmak için akıntı artar. Hamileliğin sonuna doğru, akıntı miktarı daha da artar ve idrarla karıştırılabilir.

Hamileliğinizin son haftasında akıntınızda kalın mukus ve biraz kan çizgileri olabilir. Bu durum yaygın görülür ve hamilelik sırasında serviksinizde bulunan mukus ortadan kalktığında olur. Vücudunuzun doğum için hazırlanmaya başladığının bir işaretidir ve doğumdan önceki günlerde böyle şeyler normal karşılanır.

Hamilelikte artan akıntı, gebeliğin normal bir parçasıdır, ancak buna dikkat etmek ve doktorunuzu veya ebenizi düzenli olarak görmeniz ve bilgilendirmeniz önemlidir.

Hamilelikte vajinal akıntı türleri

hamilelik

Hamilelik bir değişim zamanıdır. Bebeğiniz içinizde büyüdükçe sadece vücudunuzun şekli de değişmez, aynı zamanda hormonlarınız da değişir.

Ürettiğiniz akıntının rengi, kıvamı ve miktarı hormon seviyenize çok bağlıdır. Hamileliğiniz sırasında hormonlarınız değiştikçe akıntızın rengi de değişir.

1- Hamilelikte sarı akıntı

Hamilelikte sarı akıntı genellikle bir enfeksiyon belirtisidir ve her zaman bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bu bir maya istilası veya vajinoz, yani vajinadaki bakteri dengesinin bozulması olabilir. Hamilelikte kötü kokulu sarımsı bir akıntı, genital bölgede eşlik eden kaşıntı veya yanmaya da neden olabilir ve mutlaka bir doktor tarafından netleştirilmelidir.

Böyle bir enfeksiyon nedeniyle doğmamış çocuğunuz için herhangi bir tehlike yoktur, ancak enfeksiyon yine de tedavi edilmelidir. Çünkü ender de olsa bazı enfeksiyonlar gebelikle ilgili komplikasyonlara yol açabilir.

2- Hamilelikte kahverengi akıntı

Bu tür akıntı hamile kadınları kendileri veya bebekleri ile ilgili bir sorun olabileceği konusunda en çok korkutur. Hamilelikte kahverengi akıntı çoğu zaman sümüksü kıvamdadır ve genellikle tamamen zararsızdır.

Hamilelik sırasında, rahim ağzınız hormon dalgalanmaları ve artan kan akışı nedeniyle özellikle hassastır. Bu, cinsel ilişki veya jinekolojik muayene sırasında kolayca kanama yapabileceği anlamına gelir, böylece daha sonra iç çamaşırınızda kahverengi akıntı olduğunu fark edeceksinizdir.

Nadir durumlarda, hamilelik sırasında kahverengi akıntı, düşük veya ektopik hamilelik belirtisi olabilir. Bu durumda, kahverengi akıntıya ağrı ve kramplar eşlik eder. Bu nedenle tedbir olarak, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için en kısa zamanda doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

3- Hamilelikte yeşil akıntı

Genellikle kaşıntı veya kötü bir koku ile birlikte yeşilimsi bir akıntı, bir enfeksiyon belirtisidir ve derhal bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Yeşilimsi renk virüsleri, bakterileri veya mantarları gösterebilir. Doktorunuz bunun hangi enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalık olduğunu açıklayabilir. Doktorunuz teşhisi koyacak ve uygun tedaviyi bulacaktır.

4- Hamilelikte beyaz akıntı

Vücudunuzdaki hormonal dalgalanmalar, rengi berrak ila sütlü beyaz arasında değişebilen artan akıntı üretir. Bu bazen sümüksü veya peynirimsi kıvamda bir akıntıdır ve tamamen normaldir. Hamilelikte beyaz akıntı genellikle vücudunuz büyüyen fetusunuz ile dış dünya arasında ek bir engel oluşturarak enfeksiyona karşı koruması için ortaya çıkar.

5- Hamilelikte sümüksü akıntı

Beklenen doğum tarihinden birkaç gün önce, birçok kadın iç çamaşırlarında sümüksü bir akıntı fark eder. Bu, yakın zamanda gerçekleşecek olan doğumun bir işaretidir ve bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur.

Hamilelik süresince mukus tıkacı, rahim ağzına giden yolu tıkar ve rahmi mikroplardan ve bakterilerden korur. Doğumdan birkaç gün önce rahim ağzı biraz açılır, mukus tıkacı gevşer ve sümüksü akıntı sızar. Bazen üzerinde biraz kan olur ama bu da endişelenecek bir şey değildir.

Hamilelikte vajinal akıntı nedenleri

gebelik

Yüksek östrojen seviyelerinin yanı sıra, hamile kadınların karşılaşabileceği akıntıların başka nedenleri de vardır.

Bunlardan bazıları aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır:

1- Östrojen baskınlığı

Yüksek östrojen seviyeleri, daha fazla miktarda hamilelikte vajinal akıntı anlamına gelir. Östrojen seviyelerinde artışa yol açan diğer faktörler aşırı vücut yağı, stres, düşük lifli diyet veya hatta zayıf bir bağışıklık sistemi olabilir ve bu yüzden hamilelikte vajinal akıntı olabilir.

Östrojen baskınlığı anormal vajinal akıntının nedeni ise doktorunuz ilaç yazabilir.

2. Mantar enfeksiyonları

İkinci üç aylık dönemde maya enfeksiyonları yaygındır, çünkü hormonlar vajinal durumu etkiler. Candida albicans denilen maya enfeksiyonları vücutta büyür. Bu kalın beyaz, kötü kokulu bir akıntı, vajinal kaşıntı, kızarıklık ve vulva şişmesi ile sonuçlanır.

Akıntı rengi her kadında değişebilir ve doktorunuz bebeğinize zarar vermeyecek enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ilaçlar reçete edebilir.

3. Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz, vajinal floranın iyi ve kötü bakterileri arasındaki denge bozulduğunda ortaya çıkar. İyi bakteriler kötü bakterilerle savaşır, ancak kötü bakteriler iyilerden daha ağır basarsa, bu bakteriyel vajinoza yol açar ve hamilelikte farklı renklerde akıntı durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Bu durum, kaşıntı ve şişme ile birlikte sarı-yeşil, yoğun ve kötü kokulu bir akıntı ile kendini gösterir. Böyle bir durum erken doğum yapmanıza, bebeğin kilosunun düşük olmasına ve eğer zamanında tedavi edilmezse hamilelik sonrası bazı enfeksiyonlara neden olabilir.

4. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Anormal akıntıların en sık nedeni olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar anne ve çocuk için çok yüksek bir risktir. Vajinal hastalıkların zamanında tedavi edilmemesi, erken doğum ve hatta bebeğin düşük doğum ağırlığı ile sonuçlanabilir. Bu yüzden bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz ve en ufak bir şüphede doktorunuza başvurmalısınız.

Frengi, bel soğukluğu ve klamidya cinsel hastalıklardan bir kaçıdır. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız, cinsel yolla bulaşan hastalık testi yaptırmanız gerekebilir.

5. Amniyotik sıvı sızması

Hamilelikte bazı akıntılar amniyotik sıvı olabilir. Doğuma hala uzaksanız, erken amniyotik sıvı sızdırıyor olabilirsiniz. Doğurma gününe yakınsanız, doğum suyunuz akıyor olabilir.

Her iki durumda da, akıntı çok açık sarı (veya sarımsı bir renk tonu), ince veya sulu olacak ve bir damla veya biraz daha fazla olarak ortaya çıkacaktır. Ayrıca tatlı kokabilir veya hiç kokusu olmayabilir.


Bunlar hamilelik sırasında bazı akıntıların olası nedenleridir. Bazen, herhangi bir enfeksiyon nedeniyle değil, rahatsız külot giyilmesi veya hijyenik olmayan ürünler kullanılması nedeniyle de akıntınız olabilir.

Ancak akıntı anormal ise ve kaşıntı, kötü koku ve vajinal ağrı gibi belirtileriniz varsa, bir doktora görünmelisiniz. Tıbbi testler durumu teşhis etmeye yardımcı olur ve doktor gerekli tedaviyi önerir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hamilelikte vajinal akıntı durumunuz çok artarsa doktorunuza bildirmelisiniz. Hamilelikte herhangi bir vajinal kanamanız varsa, doktorunuza acilen başvurmalısınız. Çünkü bazen düşük veya plasenta ile ilgili bir sorun gibi daha ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Aşağıdaki durumları yaşarsanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz:

 • Farklı renklere sahip akıntılar sürekli geliyorsa
 • Akıntı özellikle kan rengindeyse
 • Garip kokuyorsa
 • Kaşıntılı veya ağrılı hissediyorsanız
 • Anormal derecede karın ağrısı yaşıyorsanız

Sağlıklı vajinal akıntı açık ve beyaz veya sarımsı olmalı ve hoş olmayan kokular olmamalıdır. Akıntı renkliyse, garip kokuyorsa, kaşıntılı veya ağrılı hissediyorsanız, vajinal bir enfeksiyonunuz olabilir.

En yaygın enfeksiyon, doktorunuzun kolayca tedavi edebileceği pamukçuktur. Hamilelikte pamukçuk ilaçları kullanmamalısınız. Pamukçuk olduğunu düşünüyorsanız daima doktorunuzla konuşmalısınız.

Gevşek pamuklu iç çamaşırı giyerek pamukçuğun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı kadınlar parfümlü sabun veya parfümlü banyo ürünlerinden kaçınmanın iyi olduğunu söyler.

Hamilelikte vajinal akıntı tedavisi

Maya enfeksiyonları antifungal tabletler, kremler, merhemler veya fitillerle tedavi edilir. Bakteriyel ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hamilelik sırasında güvenli kabul edilen antibiyotiklerle tedavi edilir.

Tedavinin süresi semptomların şiddetine bağlıdır. Tedaviyi ne kadar erken alırsanız, pelvik inflamatuar hastalık gibi komplikasyonlara neden olan enfeksiyon olasılığı o kadar az olur.

Tedavinin seyrini takip etseniz bile, enfeksiyonla başa çıkmak için evde gerekli özeni göstermek, gelecek bazı olumsuz durumları önlemek için iyidir.

Hamilelikte vajinal akıntıyı önleme

Aşağıdaki önlemler, hamilelikte anormal vajinal akıntıya bağlı rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca önler:

 • Akıntıyı emmek ve kuru kalmak için külot astarları giyin.
 • İdrar ve bağırsak hareketlerinden sonra önden arkaya silerek vajinal bölgeyi sağlıklı tutun.
 • Cinsel organlarınızı yumuşak sabunla yıkayın ve kurutun.
 • Normal bakteri seviyelerini değiştirebileceği ve maya enfeksiyonlarını arttırabileceği için sıcak küvetlerden ve duştan kaçının.
 • Kokulu sabunlar ve tuvalet kağıdı, hijyen spreyleri ve dar külotlardan kaçının.
 • Ekstra rahatlık için pamuklu ve temiz külot giyin.
 • Alanı yıkamak için kimyasal kullanmayın.
 • Vajina kaşıntılıysa, durumu daha da kötüleştirebileceğinden kaşıma dürtüsünü kontrol edin.
 • Yoga ve meditasyon yaparak stresten uzak durun.

Temel hijyen, bol uyku, sağlıklı beslenme ve içme suyu sık sık sadece vajinal sağlık için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de iyidir.

Çoğu kadın hamilelikte vajinal akıntıya sahiptir. Bu nedenle, ne zaman normal olduğunu ve ne zaman olmadığını bilmek önemlidir.

Vajinal enfeksiyondan şüpheleniyorsanız doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Hamilelikle anormal akıntı semptomlarına dikkat edin ve komplikasyonları önlemek için doktorunuzla iş birliği içinde olun.

Paylaşmak istediğiniz herhangi bir deneyiminiz varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. americanpregnancy.org
 2. healthline.com
 3. whattoexpect.com

Not: Konuyla alakalı ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir