Haşlanmış Patatesin Faydaları

Haşlanmış patatesin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Ne kadar tüketmek gerekir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Haşlanmış Patatesin Faydaları

Haşlanmış patatesin faydaları hakkında

Haşlanmış patatesin faydaları saymakla bitmez çünkü içindeki vitaminler ve mineraller bir hayli fazladır. Özellikle potasyum, fosfor, B vitaminleri ve C vitamini açısından doğal olarak zengindir.

Kalori ve yağ oranı düşüktür ve yüksek lif içeriği kendinizi doymuş hissetmenize yardımcı olur. Popüler inanışın aksine, patatesler aslında besi kaynağı değildir.

Patateslere tereyağı veya ekşi krema eklerseniz, kalori ve yağ gramajlarını önemli ölçüde artırırsınız. Böylece kilo vermeye çalışıyorsanız, bunlara baharatlar, özellikle düşük kalorili baharatlar ekleyebilirsiniz.

Haşlanmış patatesin faydaları nelerdir?

Haşlanmış patates, başta potasyum, fosfor, B kompleks vitaminleri ve C vitamini olmak üzere vitamin ve mineraller açısından doğal olarak zengindir. Kalori ve yağ bakımından düşüktür ve yüksek lif içeriği tok hissetmenize yardımcı olur.

Yaygın inanışın aksine, patatesler doğaları gereği şişmanlatıcı değildir. Patateslere tereyağı veya ekşi krema eklerseniz, kalori ve yağ gramlarını önemli ölçüde artırırsınız, bu nedenle kilo vermeye çalışıyorsanız, baharatlarla veya düşük kalorili çeşnilerle baharatlamalısınız.

İşte madde madde haşlanmış patatesin faydaları:

1- İnflamasyonu azaltır

Haşlanmış patatesin faydaları konusuna iltihabı azaltma yeneteğiniyle başlayalım. Birçok doktora göre, hem haşlanmış, hem de normal patatesler alkalize edici ve anti-inflamatuardır (iltihap önleyici). Mide ve duodenum ülserlerini yatıştırır, mide asitliğini azaltır ve mide ekşimesine iyi gelir. Ayrıca artrit ile ilişkili iltihabı hafifletebilirler.

Diyetinize rahatlıkla patates ekleyebilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın ki; her şeyin fazlası zararlıdır.

2- Kan basıncını düzenler

Evet, haşlanmış patateslerin kan basıncı üzerinde pozitif etkileri vardır. Ancak, kızarmış bir patetesin aynı faydayı sağlamadığını da belirtmek gerekir.

Haşlanmış patateslerin yaklaşık 100 kalorisi var, ancak oldukça besleyici ve bol sulu patatesleri tercih etmelisiniz.

Patates ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı kimyasallar olan klorojenik asit ve antosiyaninler bakımından da zengindir.

3- Sizi sakinleştirir

Özellikle haşlanmış patates, sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olan doğal yatıştırıcı özelliklere sahip bir amino asit olan triptofanla bakımından zengindir.

L-triptofan bir amino asittir. L-triptofan, vücudumuzun doğal olarak yapamadığı için esansiyel bir amino asit olarak adlandırılır. Patates gibi yiyeceklerden alınmalıdır.

4- Kalp sağlığını destekler

haşlanmış patates

Haşlanmış patatesin bir diğer özelliği de, kalp hastalıklarına iyi gelmesidir. Patatesin sıfır kolesterol içerdiğini biliyor muydunuz? Doğru, patateslerin kolesterolü yoktur. Ama pişirildiği yağ ve kolesterol yüklü içerikler, kalp için bir tehdit oluşturur.

Aslında patatesler, kalbi iyileştiren antioksidan antosiyaninler ile kalbiniz için harikalar yaratabilir. Ayrıca, hepsi kalp sağlığı için mükemmel olan lif, potasyum ve C ve B6 vitaminlerini içerirler.

5- Beyin sağlığına iyi gelir

Patateslerde bulunan bir koenzim olan alfa lipoik asit genel bilişsel sağlığın artmasına yardımcı olabilir. Uzmanlar, bu asidi Alzheimer hastaları üzerinde faydalı etkileri olduğunu düşünüyorlar.

Patateste bulunan bir dizi vitamin ve mineral (çinko, fosfor ve B vitaminleri de dahil) beynin işlevini olumlu yönde etkiler. B6 vitamini, nörolojik sağlığı korumak için özellikle kritiktir.

6- Sindirime yardımcı olur

Hem haşlanmış hem de normal patates, yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Lif, sindirimi destekler ve dışkıya kütle ekleyerek bağırsak düzenini destekler.

Patates ayrıca ishal durumunda hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir. Patates, ishal sırasında aşırı derecede kaybedilen bir mineral olan potasyum bakımından zengindir.

7- Kaliteli uyumanızı sağlar

Haşlanmış patatesin faydaları arasında uyku kalitemizi iyileştirmesi de vardır. Doğal olarak haşlanmış patates içeriğinde bulunan triptofan, iyi bir uyku sağlayan doğal bir yatıştırıcıdır.

Ayrıca patateslerdeki potasyum kas gevşetici olarak da işlev görür, bu da daha rahat bir uyku ve rahatlama sağlar.

Ayrıca, karbonhidratları yüksek yiyeceklerin genellikle çocuklarda düzenli uyku düzenini engellediği iyi bilinen bir gerçektir.

8- Adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletir

Bazı çalışmalara göre, patates suyu adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Patatesin yüksek karbon içeriği, vücuttaki serotonin üretimini daha da artıran triptofan seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur (serotonin ayrıca mutluluk hormonu olarak da adlandırılır). Serotonin içindeki bu ani yükselme ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur ve kaygıyı azaltır.

9- Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin haşlanmış patatesler, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Patateste bulunan demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko, kemik yapısının ve kuvvetinin oluşumuna ve korunmasına katkıda bulunur.

Çinko ve demir, kollajenin üretiminde ve olgunlaşmasında kritik rol oynar. Patates tüm bu bileşenlere sahiptir.

Haşlanmış patatesin cilde faydaları nelerdir?

haşlanmış patatesin cilde ve yüze faydaları

HaşlanHem normal, hem de haşlanış patatesin mükemmel bir kolajen artırma yeteneğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Basit bir patates yüz maskesi, akne ve siyah nokta gibi diğer cilt durumlarının tedavisinde yardımcı olabilir.

Bir cilt uzmanı, kırışmaya ve cilt sorunlarına eğilimli ciltler için patatesi ve patates suyunu nasıl kullanabileceğinizi aşağıda maddeler halinde vermiştir:

1- Göz torbaları ve kabarık gözler

Haşlanmış patatesin faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir. Aynı zamanda cilde ve yüze de muazzam yararlar sağlar. Örneğin, aşağıdaki yöntem göz torbasına ve gözdeki kabarmaya iyi gelir.

Çiğ bir patates soyun ve büyük parçalara ayırın. Daha sonra ise bir bez veya havlu alın ve patates parçasını içine sarın ve yavaşça koyu halkalarınızın üzerine yerleştirin. 20 dakika bekletin. Daha sonra gözlerinizi suyla yıkayın.

2- Çizgiler ve kırışıklıklar

Kırışıklıklardan az da olsa kurtulmak için, etkilenen bölgeye biraz soğumuş haşlanmış patates suyu uygulayın ve sonuçları kendiniz görün. Ayrıca cilde ince bir tabaka şekilde çiğ patates püresi de uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 15-20 dakika bekletin ve daha sonra su ile durulayın.

3- Ölü deri hücreleri

Patates cildinizdeki ölü hücrelerini temizlemek ve onları dökmek için harikalar yaratabilir. Antioksidan içeriğinden dolayı bu konuda oldukça işe yarar. Cildinize veya yüzünüze özellikle haşlanmış patates suyunu soğuduktan uygulamak ölü cilt hücrelerini temizlemeye ve cildinizi gençleştirmeye yardımcı olabilir.

4- Cilt kuruluğu

C vitamini açısından zengin olan patatesler, kuru bir cildi (cilt kuruluğu) içeriden besleyerek tedavi etmeye yardımcı olabilir. Rendelenmiş patates ve yarım çay kaşığı lor püresi yapın. Yüzünüze uygulayın ve 20-25 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Daha iyi sonuç almak için bunu düzenli olarak yapabilirsiniz.

5- Güneş yanıkları

Soğumuş haşlanmış patates suyu veya sadece iki kesilmiş patates dilimi, güneş yanıklarını etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilir. Patates dilimleri, tercihen soğuk olacak şekilde cildinizin etkilenen bölgelerine uygulanabilir. Biraz patates suyunuz varsa etkilenen bölgeye bu suyu da uygulayabilirsiniz. Bu, güneşte yanmış cildinize soğutma hissi verir ve hasarlı cildinizi onarmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak

Yukarıdaki maddelerde de gördüğünüz üzere, patates, patates suyu ve diğer patates ürünlerinin, genel sağlığa ve cilt sağlığına mükemmel etkileri vardır. Ancak çok ender de olsa bazı durumlarda yan etkilerle karşılaşılabilir. Böyle durumlarda doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.