reklam
İç Hastalıkları

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid (basur) denilen şeyler anatomimizin normal bir parçasıdır. Genelde onların farkında olmayız ancak bazen iç hemoroidimizden dolayı bir takım problemler geliştirebiliriz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Hemoroid nedir?

Bir anlamda herkeste, hemoroid veya basur olarak bildiğimiz şey, yani rektumun ve anüsün en alt kısmını kaplayan mukoza zarlarının hemen altında bulunan yastık benzeri damar kümeleri vardır. Çoğumuzun hemoroid dediği durum, bu damarlar şiştiğinde ve genişlediğinde, bacaklardaki varis gibi gelişir. İlgili kan damarları, kanı kalbe geri döndürmek için sürekli olarak yer çekimi ile savaşmak zorunda olduğu için, bazı bilim insanları hemoroidleri, dik durmak zorunda olduğumuz için ödediğimiz bir bedel olarak görüyor.

İki tür hemoroid vardır: Alt rektumda meydana gelen iç hemoroidler ve anüs çevresindeki deri altında gelişen dış hemoroidler.

Dış hemoroidler en rahatsız edici olandır, çünkü üstteki cilt tahriş olur ve aşınır. Bir dış hemoroid içinde kan pıhtısı oluşursa, ağrı ani ve şiddetli olabilir. Anüs çevresinde bir yumru hissedebilir veya görebilirsiniz. Pıhtı genellikle zamanla çözülür ancak o zamana kadar bulunduğu bölgeyi tahriş edebilir.

İç hemoroidler genellikle kanama ürettiklerinde bile ağrısızdır. Örneğin, tuvalet kağıdında veya klozetin içine damlayan parlak kırmızı kan görebilirsiniz. İç hemoroidler de anüsün prolapsusu olabilir veya ötesine uzanarak birkaç potansiyel soruna neden olabilir. Bir hemoroid çıkıntı yaptığında, kaşıntı ve tahrişe neden olabilecek küçük miktarlarda mukus ve küçük dışkı parçacıkları toplayabilir. Kaşıntıyı hafifletmek için sürekli olarak silmek, sorunu daha da kötüleştirebilir.

Hemoroid neden olur?

Geleneksel olarak, hemoroidler kronik kabızlık, bağırsak hareketleri sırasında gerginlik ve tuvalette uzun süre oturmakla ilişkilidir – hepsi bölgeye ve bölgeden kan akışını engeller, bu da damarların toplanmasına ve genişlemesine neden olur. Bu ayrıca, genişleyen uterus damarlara bastığında hemoroidlerin hamilelik sırasında neden yaygın olduğunu açıklar.

Daha yakın tarihli çalışmalar, sürekli oturmanın veya ayakta durmanın da hemoroid (basur) sorunlarına neden olduğunu göstermektedir. Her iki şekilde de sürekli durmak, hemoroid riskinizi tetikleyen faktörler gibi görünmektedir.

Kabızlık bu sorunlara katkıda bulunur, çünkü bağırsak hareketi sırasında zorlanma anal kanaldaki basıncı arttırır ve hemoroidleri sfinkter kasına iter.

Son olarak, hemoroidleri destekleyen ve yerinde tutan bağ dokuları yaşla birlikte zayıflayabilir, hemoroidlerin şişmesine ve sarkmasına neden olabilir.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Hemoroidlerin belirtileri hemoroidin türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İç hemoroidlerin belirtileri

İç hemoroidler rektumda bulunur. Genellikle onları göremez veya hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlığa neden olurlar. Ancak dışkıyı geçerken tahriş veya acıya neden olabilirler. Belirtileri genellikle şu şekildedir:

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama. Tuvalet kağıdınızda veya tuvalette küçük miktarlarda parlak kırmızı kan görebilirsiniz.
 • Ağrı ve tahrişe neden olan anal açıklık alanında bazen dışarıya sarkmış olarak görülebilir.

Dış hemoroidlerin belirtileri

Bunlar anüsünüzün çevresindeki deri altında bulunurlar. Belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Anal bölgenizde kaşıntı veya tahriş
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüsünüzün şişmesi
 • Kanama

Ne zaman doktora görünmeli?

Bağırsak hareketleri sırasında kanamanız varsa veya kendi kendine düzelmeyen hemoroidiniz varsa, doktorunuzla konuşmalısınız.

Her rektal kanamanın hemoroid (basur) sorunlarına bağlı olduğunu düşünmeyin, özellikle bağırsak alışkanlıklarınızda değişiklik varsa, dışkılarınız renk veya kıvamda değişiyorsa bunun nedeni hemoroid olmayabilir. Rektal kanama, kolorektal kanser ve anal kanser gibi diğer hastalıklarda ortaya çıkabilir.

Hemoroid nasıl teşhis edilir?

Hemoroidler genellikle basit bir tıbbi geçmiş ve fizik muayene ile teşhis edilebilir. Dış hemoroidler, özellikle bir kan pıhtısı oluşması durumunda genellikle belirgindir. Doktorunuz dışkıda kan olup olmadığını kontrol etmek için dijital rektal muayene yapabilir.

Ayrıca anal kanalı, bir anoskop, rektuma yerleştirilmiş kısa bir plastik tüp ile aydınlatma ile inceleyebilir. Dışkıda rektal kanama veya mikroskopik kan kanıtı varsa, özellikle 45 yaş üstü kişilerde kolorektal polip veya kanser gibi diğer kanama nedenlerini dışlamak için esnek sigmoidoskopi veya kolonoskopi yapılabilir.

Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Bazı hemoroidler, semptomlar devam ettiği veya iç hemoroid sarktığı için evdeki tedavilerle yönetilemez. Neyse ki, geleneksel hemoroid çıkarılmasından (hemoroidektomi) daha az ağrılı olan ve daha hızlı iyileşmeye izin veren bir dizi minimal invaziv hemoroid tedavisi mevcuttur. Bu prosedürler genellikle bir cerrahın ofisinde veya hastanede ayakta tedavi olarak yapılır.

Lastik bant ligasyonu

Bant hemoroidin büzülmesine ve çevresindeki dokunun iyileştikçe skarlaşmasına neden olur ve hemoroidi yerinde tutar. Hemoroidi tamamen ortadan kaldırmak için altı ila sekiz hafta arayla yapılan iki ila dört prosedür gerekir. Nadir görülen komplikasyonlar arasında hafif ağrı, kanama ve enfeksiyon bulunur.

Diğer ofis prosedürleri arasında lazer veya kızılötesi pıhtılaşma, skleroterapi ve kriyocerrahi bulunur. Hepsi lastik bant ligasyonu ile aynı prensipte çalışır, ancak önlemede bant kadar etkili değildir. Yan etkiler ve nüksetme prosedüre göre değişir, bu nedenle aklınızdaki soruları doktorunuza sormalısınız.

Hemoroidektomi

Lastik bant ligasyonuna rağmen büyük çıkıntı yapan hemoroidleriniz, sürekli semptomatik dış hemoroidleriniz veya iç hemoroidleriniz varsa ameliyat gerekebilir. Geleneksel hemoroidektomide, hem dış hem de iç hemoroid (basur) dokusunun etrafına dar bir insizyon yapılır ve rahatsız edici kan damarları çıkarılır.

Bu prosedür vakaların %95’ini iyileştirir ve düşük bir komplikasyon oranına sahiptir – ayrıca acı verici olduğu için hak ettiği bir üne sahiptir. Prosedür genel anestezi gerektirir, ancak hastalar aynı gün eve gidebilir. Hastalar genellikle 7-10 gün sonra işe dönebilirler. Dezavantajlara rağmen, birçok insan hemoroidlerine kesin bir çözüm bulmaktan memnuniyet duyar.

Zımbalama

Bu prosedür kanamayı veya sarkan iç hemoroidleri tedavi eder. Cerrah, hemoroidleri normal pozisyonlarına tutturmak için bir zımbalama cihazı kullanır. Geleneksel hemoroid çıkarılması gibi, zımbalama tedavisi de genel anestezi altında günü birlik cerrahi olarak yapılır.

Hemoroide ne iyi gelir?

Hemoroid semptomlarının çoğu için rahatlama, evde kendinizin yapabileceği şeyler ile sağlanabilir.. Hemoroid alevlenmelerini önlemek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Daha fazla lif alın

Diyetinize lif içeren besinleri eklemek hemoroidlerinize iyi gelecektir. Yeterli sıvı ile birlikte, lif dışkıları yumuşatır ve geçmelerini kolaylaştırır, hemoroid (basur) üzerindeki basıncı azaltır. Yüksek lifli gıdalar arasında brokoli, fasulye, buğday ve yulaf kepeği, tam tahıllı gıdalar ve taze meyve bulunur. Lif takviyeleri hemoroidal kanamayı, iltihabı ve büyümeyi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca kan damarlarının etrafında sıkışan küçük dışkı parçalarından kaynaklanan tahrişi de azaltabilirler. Bazı insanlar lif takviyesinin şişkinliğe veya gaza neden olduğunu farkedebilir. Yavaşça başlayın ve alımınızı yavaş yavaş günde 25-30 gram fibere yükseltin. Ayrıca, sıvı alımınızı da artırın.

Egzersiz yapın

Günde 20-30 dakika tempolu yürüyüş gibi orta derecede aerobik egzersiz, bağırsak fonksiyonunu uyarmaya yardımcı olabilir.

Tuvaletinizi geciktirmeyin

Dışkılama isteğini hissettiğinizde, hemen tuvalete gidin; daha uygun bir zamana kadar beklemeyin. Dışkı yedeklenebilir, artan basınç ve zorlanmaya yol açabilir. Ayrıca, her gün belirli bir zaman, örneğin bir yemekten sonra, tuvalete birkaç dakika oturmak için kendinize zaman ayırın. Bu düzenli bir bağırsak alışkanlığı kurmanıza yardımcı olabilir.

Oturma banyosu yapın

İlgili bölgeyi de içerecek şekilde ılık su banyosu, sfinkter kasının kaşıntı, tahriş ve spazmlarını hafifletebilir. Eczanelerde, klozete uyan küçük plastik küvetler bulunur birkaç inç ılık suyla düzenli bir küvete oturabilirsiniz.

Çoğu uzman, her bağırsak hareketinden sonra 20 dakikalık bir oturma banyosu günde iki veya üç kez önerilir. Daha sonra anal bölgeyi yavaşça kurutmaya dikkat edin; ovmayın veya sert silmeyin. Bölgeyi kurutmak için saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

Topikal rahatlama isteyin

Lokal anestezik içeren tezgah üstü hemoroid kremleri ağrıyı geçici olarak rahatlatabilir. Cadı fındığı yağı yatıştırıcıdır ve zararlı bir etkisi yoktur. Birkaç dakika boyunca anal bölgeye yerleştirilen küçük bir buz torbası da ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Son olarak, sert bir yüzey yerine bir minder üzerinde oturmak, mevcut hemoroidlerin şişmesini azaltmaya yardımcı olur ve yenilerinin oluşumunu önler.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268
 3. https://www.medicinenet.com/hemorrhoids_piles/article.htm
 4. https://medlineplus.gov/hemorrhoids.html
 5. https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-basics

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izkeyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir