reklam
Sağlık Rehberi

İbuprofen Nedir?

İbuprofen nedir? İbuprofen içeren ilaçlar nelerdir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılmalıdır? Güvenli doz nasıl hesaplanır? Yan etkileri var mıdır? Hangi ilaçlarla alınmamalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

İbuprofen nedir?

İbuprofen, hafif ila orta şiddette ağrıyı tedavi etmek için kullanılan ve iltihaplanma, şişme, sertlik ve eklem ağrısı gibi artrit (osteoartrit ve romatoid artrit ve benzeri) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan nonsteroid anti-enflamatuar bazı ilaçların etkin maddesidir. (NSAİİ). Bu ilaçlar artriti tedavi etmez ve ancak almaya devam ettiğiniz sürece size yardımcı olacaktır. Ek olarak, ibuprofen içeren ilaçlar ateş, adet krampları ve doktorunuz tarafından belirlenen diğer durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu ilaç hem reçetesiz kullanılabilir hem de doktorunuz tarafından uygun görülürse reçete edilebilir.

İbuprofen içeren ilaçlar nelerdir?

Türkiye’de ibuprofen içeren bazı ilaçlar aşağıdakileri içerir:

  • APIREKS 100 mg/5 ml 100 ml pediatrik süspansiyon
  • APIREKS COLD FLU 200 mg/30 mg 24 film kaplı tablet
  • ARTRIL 400 mg 20 film tablet
  • ARTRIL jel %5 40 gr jel
  • BALAFEN pediatrik süspansiyon 100 ml
  • BERKOFEN 400 mg toz içeren 50 saşe
  • BIKARAMIN COLD 100 ml şurup
  • BRUFEN 400 mg 20 draje
  • BRUFEN 600 mg 20 film tablet
  • BRUS 100 mg/5 ml pediatrik süspansiyon 100 ml
  • CALDOLON 100 mg/ml 4 ml IV infüzyonluk çözelti içeren 25 flakon
  • COLDAWAY COLD FLU 30 film tablet
  • COLDAWAY PLUS şurup 100 ml
  • COLDFEN şurup 100 ml
  • DOLORIN COLD 30 tablet
  • DOLVEN 600 mg 20 film tablet
  • DOLVEN FORTE %10 jel 40 gr
  • DOLVEN pediyatrik 100 ml şurup
  • DOLVEN pediyatrik 100 ml şurup
  • DROFLU COLD 20 tablet
  • FLUCOLD 200 mg/30 mg 30 film tablet
  • FORFLU film tablet
  • GASTRODEX 15 mg 28 mikropellet kapsül
  • GERALGINE-K 20 tablet
  • GERALGINE-K 20 tablet
  • GEROFEN 100 ml süspansiyon
  • GRIBO COLD 30 tablet
  • IBUFEN 100 mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup
  • IBUPROFEN- PF 400 mg/4 ml I.V. infüzyonluk çözelti 1 flakon
  • IBUPROFEN- PF 800 mg/8 ml I.V. infüzyonluk çözelti 1 flakon
  • IBURAMIN COLD 100 ml şurup
  • IBURAMIN COLD 24 kapsül
  • IBURAMIN ZERO 100 ml süspansiyon
  • IBUTEK 400 mg 20 yumuşak jelatin kapsül
  • INTRAFEN 400 mg/ml 4 ml IV infüzyonluk çözelti içeren 1 flakon
  • KIDYFEN pediatrik süspansiyon
  • KIDYFEN pediatrik süspansiyon
  • LANSARA 30 mg 28 kapsül
  • LANSAZOL 15 mg 28 mikropellet kapsül
  • LANSAZOL 30 mg 28 mikropellet kapsül
  • LANSOPROL 15 mg 28 kapsül
  • LANSOTER 30 mg 28 mikropellet kapsül
  • LAPILORI 30 mg 28 mikropellet kapsül
  • LASOTAB 15 mg 30 mikropellet kapsül
  • LASOTAB 30 mg 30 mikropellet kapsül
  • LUKAZROL 30 mg enterik sert 28 kapsül
  • NUROFARM 200 mg/30 mg 30 film tablet
  • NUROFEN 200 mg 30 draje
  • NUROFEN 400 mg 30 draje
  • NUROFEN PLUS 12 tablet
  • OPAGIS 30 mg 28 mikropellet kapsül
  • PANTO 20 mg 28 enterik kaplı tablet
  • PEDIAVER 10 mg/2 ml ampül
  • PEDIFEN 100 mg/5 ml şurup
  • PEDIFEN COLD FLU 100 ml şurup
  • PEPTICER 30 mg 28 enterik mikropellet kapsül
  • PROFEN 400 mg 100 tablet
  • PROFEN FORT 600 mg 20 tablet
  • SUPRAFEN 400 mg 100 draje
  • VOGAST 30 mg 14 mikropellet kapsül
  • VOGAST 30 mg 14 mikropellet kapsül
  • VOGAST 30 mg 28 mikropellet kapsül
  • VOGAST 30 mg 28 mikropellet kapsül
  • ZOPROL 30 mg 28 mikropellet kapsül

Not!

İbuprofen içeren herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya deneyimli bir eczacıya danışmanız önerilir.

İbuprofen ne işe yarar?

ibuprofen nedir

İbuprofen içeren ilaçlar; jeller, spreyler, tabletler veya köpükler halinde mevcuttur ve çeşitli semptomları hafifletmek için kullanılır.

İbuprofen’in iyi geldiği sağlık problemlerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

  • Ateş
  • İltihap
  • Baş ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Artrit sorunları
  • Adet ağrıları
  • Diğer ağrı türleri

Baş ağrısı için kullanım kısa sürelidir. Artrit gibi kronik durumlarla ilgili anti-enflamatuar etkiler için uzun süreli kullanım gereklidir.

Ek bilgi:

Dekonjestanlar gibi bazı ilaçlara, örneğin kombine bir soğuk algınlığı veya grip ilacı oluşturmak için ibuprofen eklenmiştir.

İbuprofen yan etkileri nelerdir?

İbuprofen içeren ilaçlar aşağıdaki kişiler için uygun değildir:

  • Aspirine veya diğer herhangi bir reçetesiz ağrı kesiciye duyarlıysanız
  • Peptik ülseriniz var veya geçmişte olduysa
  • Şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa

Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi (FDA); göğüs ağrısı, nefes alma sorunları, vücudun bir kısmında veya bir tarafında ani güçsüzlük veya ani konuşma bozukluğu gibi durumlarda, insanları bu olası soruna karşı dikkatli olmaya ve hemen tıbbi yardım almaya çağırmaktadır.

Aşağıdaki durumlara sahip insanlar ibuprofen ilacını doktor onayıyla kullanmalıdır:

  • Astımı olanlar
  • Karaciğer sorunu olanlar
  • Böbrek sorunu olanlar
  • Kalp yetmezliği olanlar
  • Yüksek tansiyonu olanlar
  • İskemik kalp hastalığı olanlar
  • Periferik arter hastalığı olanlar
  • Baypas ameliyatı olanlar
  • Mide kanaması yaşamış olanlar
  • İnme geçmişi olanlar

Eğer bu tür bir ilacı alıp almak konusunda emin değilseniz, bunun için doktorunuza veya deneyimli bir eczacıya danışmanız akıllıca olacaktır.

Olası yan etkiler

İbuprofen’in en yaygın yan etkileri şunlardır:

Daha az yaygın yan etkiler aşağıdakileri içerir:

  • Baş dönmesi
  • Sıvı tutulması (ödem)
  • Şişkinlik hissi
  • Yüksek tansiyon
  • Mide iltihabı
  • Sindirim sistemi ülserleri
  • Kötüleşen astım semptomları

Uyarı!

İbuprofen aldıktan sonra baş dönmesi hisseden kimse araç veya makine kullanmamalıdır.

Çok nadiren, ibuprofen içeren bir ilaç alan bir kişi mide kanaması yaşayabilir, bunun belirtileri şunlardır:

  • Dışkı rengi değişikliği
  • Kanlı kusma

Uzun süreli ibuprofen kullanımı bazı kadınlarda doğurganlığın azalmasına neden olabilir, ancak bu sorun ilacı almayı bıraktıktan sonra muhtemelen düzelecektir.

Olası alerjik reaksiyonlar

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bazı kişilerin etkin maddesi ibuprofen olan ilaçlara karşı alerjisi olabileceği konusunda uyarıyor.

Olası alerjik semptomlar şunları içerir:

Yukarıdaki semptomları yaşayan herkes ilacı kullanmayı bırakmalıdır.

Ağır vakalarda anafilaktik şok meydana gelebilir ve bu meydana gelirse kişi nefes almakta zorluk çekecektir. Bu yaşamı tehdit eden bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Hamileliğin son 3 ayında, fetüsü etkileyebileceği veya doğum sırasında sorunlara yol açabileceğinden, doktor tarafından önerilmediği taktirde kesinlikle ibuprofen içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. Ayrıca, hamileyken veya emzirirken herhangi bir ilaç kullanmadan önce muhakkak doktora danışılmalıdır.

İbuprofen bağımlılık yapar mı?

İbuprofen içeren birçok ağrı kesicinin migren baş ağrıları için rutin kullanımını inceleyen bazı raporlar, ağrı kesicinin etkisi geçtikten sonra tekrar baş ağrısının başlayabileceğini vurgulamaktadır. Bu bir bağımlılık olarak görülmese de, kırılması zor olabilecek sinir bozucu bir döngü yaratabilir. Düzenli olarak ibuprofen içeren ilaç kullanan insanlar buna dikkat etmelidir.

İbuprofen diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?

ibuprofen ne işe yarar

Bazen bir ilaç diğerinin etkilerine müdahale edebilir. Bu ilaç etkileşimi olarak bilinir.

İbuprofen ile etkileşime girebilecek ilaçlar şunları içerir:

  • Antihipertansif ilaçlar: Yüksek tansiyon veya hipertansiyon için alınan ilaçlardır. İbuprofen, antihipertansiflerle birlikte kullanıldığında bazen kan basıncında artışa neden olabilir.
  • İltihap önleyici ağrı kesiciler: Mide kanaması riskinde artış olduğundan ibuprofen diklofenak, indometasin veya naproksen ile birlikte alınmamalıdır. Zaten ağrı kesici oldukları için bu ilaçlarla alınması gerekli olmamalıdır.
  • Aspirin: İbuprofen ve aspirin birlikte alındığında mide kanaması riskini önemli ölçüde artırır. Kan inceltme için düşük doz aspirin alan hastalar, kan inceltici etkisi azalacağından ibuprofen almamalıdır.
  • Digoksin: Bu genellikle atriyal fibrilasyonu tedavi etmek için kullanılır. İbuprofen ve digoksin birlikte kan basıncı seviyelerini yükseltebilir.
  • Lityum: Bu ilaç bipolar bozukluk gibi bazı zihinsel bozukluklar için kullanılır. İbuprofen, vücudun lityumu ortadan kaldırmasını zorlaştırabilir ve bu da vücutta potansiyel olarak tehlikeli lityum seviyelerine neden olabilir.
  • Metotreksat: Bu, kanseri ve bazı otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. İbuprofen, vücudun metotreksatı ortadan kaldırmasını zorlaştırabilir. Vücutta potansiyel olarak tehlikeli metotreksat seviyeleri birikebilir.
  • Takrolimus: Bu ilaç esas olarak bir organ naklinden sonra vücudun bağışıklık sisteminin yeni organı reddetmesini durdurmak için kullanılır. Takrolimus ile birlikte kullanılan ibuprofen böbrek hasarına neden olabilir.
  • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri: Sitalopram, fluoksetin, paroksetin ve sertralin içeren ilaçlar gibi gibi antidepresan ilaçlar ibuprofen ile birlikte alındığında kanama riskini artırabilir.
  • Varfarin: Kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaçtır. Varfarin ile birlikte alınan ibuprofen, ilacın antikoagülan etkilerini azaltabilir.

Bu veya diğer ilaçları alan herkes, doktorlarına veya eczacılarına ibuprofen kullanmanın güvenli olup olmadığını sormalıdır. Kullanıcılar doktorunun veya eczacının yönergelerine uyduğu sürece, ibuprofen güvenle kullanılabilir. Alışkanlık oluşturucu değildir ve bağımlılık yapmaz. Ayrıca, şiddetli yan etkiler normalde yalnızca uzun süreli kullanımda ortaya çıkar.

İbuprofen içeren ilaçların güvenli dozu nedir?

İbuprofen tablet formunda, şuruplarda ve intravenöz bir preparat olarak mevcuttur. Herhangi bir yan etkiyi önlemek veya azaltmak için doğru dozu almak önemlidir. Dozaj, ilacı alma nedenine ve alacak kişinin yaşına göre değişkenlik gösterir.

Örneğin, romatoid artrit veya osteoartrit için kullanan yetişkinler için dozaj, bölünmüş dozlarda günde 1,200 miligram (mg) ila 3,200 mg’dır. Hasta yan etkiler açısından izlenmeli ve doz, hastanın tedavi hedeflerine ulaşmak için mümkün olan en küçük miktarı alacak şekilde ayarlanmalıdır.

Ağrı için olağan yetişkin dozu, her 4 ila 6 saatte bir ağızdan 200 mg ila 400 mg olmalıdır veya gerektiğinde her 6 saatte bir 400 ila 800 mg intravenöz şekilde olabilir. Bir günde maksimum doz 3.200 mg’dır.

İbuprofen içeren ilaçları çocuklar kullanabilir mi?

Çocuklara doktor tarafından ibuprofen, ağrı kesici, iltihaplanma ve ateşi kontrol altına almak için veya bazı artrit türleri için verilebilir. Çocukların dozları yetişkinlere göre daha düşüktür. Doz, çocuğun ağırlığına, yaşına ve ateşin veya diğer semptomların ciddiyetine bağlı olacaktır. İbuprofen içeren ilaç alacak çocuk 6 aylıktan büyük olmalı ve en az 5 kilogram (kg) ağırlığında olmalıdır.

Not:

Ebeveynler, çocuklara ibuprofen veya diğer ilaçları vermeden önce ambalajdaki talimatlara okumalı veya deneyimli bir eczacı ve doktora danışmalıdır.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Emrah Gürkan

20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir