reklam
İç Hastalıkları

İdrar Yaparken Ağrı (Dizüri) Neden Olur?

İdrar yaparken ağrı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Herhangi bir tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

İdrar yaparken ağrı (dizüri) nedir?

İdrar yaparken ağrı (dizüri olarak da bilinir), mesaneyi boşaltma sırasındaki rahatsızlığı tanımlayan geniş bir terimdir. Bu ağrı mesane, üretra veya perine kaynaklı olabilir. Üretra, idrarı vücudunuzun dışına taşıyan tüptür.

Erkeklerde skrotum ile anüs arasındaki bölge perine olarak bilinir. Kadınlarda perine, anüs ile vajinanın açıklığı arasında kalan bölgedir.

Ağrılı idrar çıkışı çok yaygındır. Ağrıya, yanma veya batma gibi bir dizi başka durumlar da eşlik edebilir.

İdrar yaparken ağrı (dizüri) neden olur?

İşte madde madde ağrılı idrar yapmanın olası nedenleri:

1- İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

Ağrılı idrar çıkışı, idrar yolu enfeksiyonunun (İYE) yaygın bir belirtisidir . Bir İYE, bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu veya idrar yolunun iltihaplanmasına bağlı olabilir.

Üretra, mesane, üreterler ve böbrekler idrar yolunuzu oluşturur. Üreterler, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan tüplerdir. Bu organların herhangi birinde iltihaplanma, idrar yaparken ağrı (dizüri) hissedilmesine neden olabilir.

Kadınlar erkeklerden daha fazla İYE yaşamaktadır. Bunun nedeni kadınlarda üretranın daha kısa olmasıdır. Daha kısa bir üretra, bakterilerin mesaneye ulaşmak için daha kısa bir mesafeye sahip olduğu anlamına gelir. (Kaynak)

Ayrıca, hamile veya menopozda olan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları gelişme riski daha yüksektir.

2- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık (CYBH) geçirdiyseniz, idrarınızı yaptığınız sırada ağrı hissedebilirsiniz. Ağrılı idrar çıkışına neden olabilecek bazı CYBH’ler arasında şunlar vardır:

CYBH için düzenli olarak taranmak önemlidir. Bu, özellikle de cinsel olarak aktif olan insanlar için geçerlidir. Çünkü bazı enfeksiyonlar herhangi bir belirti göstermeyebilir ve farkında olmayabilirsiniz.

İlgili yaz: Cinsel yolla bulaşan hastalık testleri

3- Prostatit

Farklı tıbbi durumlar ağrılı idrara neden olabilir. Prostatlı kişiler prostatit nedeniyle idrar yaparken ağrı (dizüri) yaşayabilir. Bu durum prostat bezinin iltihaplanmasıdır. İdrar yaparken yanma ve batma da prostatit kaynaklı semptomlardır.

4- Sistit

Ağrılı idrara çıkmanın bir başka nedeni de sistit veya mesane zarının iltihaplanmasıdır. İnterstisyel sistit, ağrılı mesane sendromu olarak da bilinir ve en yaygın sistit türüdür. Semptomları mesane ve pelvik bölgede ağrı ve hassasiyeti içerir.

İlgili yazı: Sistit hakkında her şey

Bazı durumlarda radyasyon tedavisi de mesane ve idrar çıkışı sırasında ağrıya neden olabilir. Bu durum radyasyon sistiti olarak bilinir.

5- Üretrit

Üretrit, genellikle bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon nedeniyle üretranın iltihaplandığını gösterir. Üretrit genellikle idrar yaparken ağrıya neden olur ve ayrıca idrara çıkma dürtüsünün artmasına neden olabilir.

6- Epididimit

Epididimit, idrar yaparken hissedilen ağrının yaygın nedenlerinden biridir. Epididimit genellikle idrar yolu enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyon gibi bir dizi koşulla tetiklenebilen ikincil bir bakteriyel enfeksiyondur. Epididimitin belirtileri arasında idrardan kan gelmesi, penisten akıntı gelmesi ve testis ağrısı vardır.

İlgili yazı: İdrardan kan gelmesi (hematüri) hakkında her şey

7- Pelvik inflamatuar hastalık

Pelvik inflamatuar hastalık, fallop tüplerini, yumurtalıkları, serviksi ve uterusu etkileyebilir. Diğer semptomların yanı sıra karın bölgesinde ağrıya, cinsel ilişkide veya sonrasında acıya ve idrar yaparken ağrı (dizüri) problemine neden olabilir.

İlgili yazı: Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı

Genellikle vajinadaki ilk bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan ve daha sonra üreme organlarına taşınan ciddi bir enfeksiyondur.

8- Obsrüktif üropati

Obstrüktif üropati, üreter, mesane veya üretradaki bir tıkanıklıktan dolayı idrarın böbreklere geri akmasına neden olur. Sebepler değişebilir, ancak semptomlar ortaya çıktığında tıbbi yardım almak önemlidir.

Diğer bir durum olan üretral darlık, üretrada daralmaya neden olarak idrar yaparken ağrıya neden olabilir.

10- Böbrek taşları

Böbrek taşlarınız varsa rahat idrara çıkmakta zorluk çekebilirsiniz. Böbrek taşları, idrar yolunda bulunan sertleşmiş materyal kütleleridir.

İlgili yazı: Böbrek taşı hakkında her şey

11- İlaçlar

Kanser tedavileri ve bazı antibiyotikler gibi bazı ilaçların yan etkisi idrar yaparken ağrıyı tetikleyebilir. Aldığınız ilaçların herhangi bir yan etkisi hakkında endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız.

12- Temizlik ürünleri

Bazen ağrılı idrar problemi bir enfeksiyona bağlı değildir. Genital bölgelerde kullandığınız ürünlerden de kaynaklanabilir. Sabunlar, losyonlar ve köpük banyoları özellikle vajinal dokuları tahriş edebilir.

Çamaşır deterjanları ve diğer tuvalet ürünlerindeki boyalar da tahrişe ve ağrılı idrar çıkışına neden olabilir.

İdrar yaparken ağrı (dizüri) nasıl geçer?

Ağrının nedeninin belirlenmesi tedaviden önceki ilk adım olacaktır.

Doktorunuz ağrılı idrar çıkışını tedavi etmek için ilaç yazabilir. Antibiyotikler, idrar yolu enfeksiyonlarını, bazı bakteriyel enfeksiyonları ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkları tedavi edebilir. Doktorunuz ayrıca tahriş olmuş mesanenizi yatıştırmak için size farklı ilaç da verebilir.

Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ağrılı idrar çıkışı sorunu varsa, genellikle ilaç almaya başladıktan sonra oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. İlacı her zaman tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde almanızda fayda vardır.

İnterstisyel sistit gibi bazı enfeksiyonlarla ilişkili ağrının tedavisi genellikle daha zordur. Çünkü ilaç tedavisinin sonuçları daha yavaş olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamadan önce 4 aya kadar ilaç almanız gerekebilir.

İdrar yaparken ağrı (dizüri) nasıl önlenir?

Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olmak için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz aşağıdaki gibi bazı değişiklikler vardır:

 • Tahriş riskini azaltmak için kokulu çamaşır deterjanları ve tuvalet malzemelerinden uzak durun.
 • Cinsel aktivite sırasında prezervatif veya diğer korunma yöntemlerini kullanın.
 • Mesaneyi tahriş edebilecek yiyecek ve içecekleri ortadan kaldırmak için diyetinizi değiştirin. (Kaynak)
 • Susuz kalmamaya özen gösterin.

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünmeniz önemlidir:

 • Ağrı kalıcı veya uzun süreli ise
 • Gebelik dönemindeyseniz
 • Ağrıya ateş eşlik ediyorsa
 • Penisinizden veya vajinanızdan akıntı yaşıyorsanız
 • İdrarınızın farklı bir kokusu varsa, içinde kan varsa veya bulanıksa
 • Acıya karın ağrısı eşlik ederse
 • Mesane veya böbrek taşı düşürürseniz

Doktorunuz diğer semptomları sorabilir ve ağrının nedenini belirlemeye yardımcı olmak için laboratuar çalışması isteyebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/urination-painful
 2. https://www.webmd.com/women/dysuria-causes-symptoms
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323105
 4. https://www.mayoclinic.org/symptoms/painful-urination/basics/causes/sym-20050772

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir