reklam
Beslenme ve Diyet

Kabak Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kabak çekirdeği, mini beslenme rezervuarlarıdır. Doymamış yağ asitleri, fosfor, potasyum, çinko, esansiyel amino asitler ve fenolik bileşikler içerirler. Bu çekirdekleri atıştırmak diyabet, kalp rahatsızlıkları, kas/kemik ağrısı, saç dökülmesi ve sivilceyi yönetmeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki bölümlerde bu tohumların iyileştirici ve lezzetli yönlerini keşfedebilirsiniz.

Kabak çekirdeğinin faydaları var mıdır?

Birçok insan tarafından kabak çekirdeğinin faydaları bilinmemektedir. Kabak çekirdeği; ayçiçeği, soya fasulyesi, aspir ve karpuz çekirdekleri ile birlikte besleyici yağlı tohumlar kategorisine girmektedir.

Kabak çekirdeği, zengin bir besin kaynağı olarak birçok ülkede popüler hale gelmiştir. Çeşitli kuruyemişler, tohumlar ve kuru meyvelerle karıştırılmış atıştırmalık olarak da satılmaktadır.

Kabak çekirdeğindeki yüksek seviyelerde oleik ve linoleik yağ asitleri kalp hastalıkları riskini azaltabilir. Potasyum, magnezyum, çinko, manganez ve bakır gibi makul miktarda mineral içerirler ve bunların hepsi kabak çekirdeğinin faydalarından sorumludurlar.

Ayrıca bu tohumlar, fitokimyasallar şeklinde önemli miktarda antioksidan içerir. Çalışmalar, bu unsurların mide, meme, akciğer ve kolorektal kanserlerle savaşabileceğini kanıtlamaktadır.

Kabak çekirdeğinin faydalarının size ne gibi katkılar sunduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca, bu faydaların bilimsel kanıtlarını da bulacaksınız.
(Kaynak1Kaynak2)

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeği, antioksidan, antienflamatuar , antimikrobiyal, anti-artritik ve antidiyabetik özelliklere sahiptir. Kapsamlı araştırmalar, kanser ve idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için bu tohumların tüketimini gözlem altına almış ve incelemiştir.

İşte madde madde kabak çekirdeğinin faydaları:

1- Antikanser özelliklere sahiptir

Kabak çekirdeğinin faydaları arasındaki ilk madde antikanser özelliklere sahip olmasıdır. Alternatif tedaviler, yüzyıllar boyunca böbrek, mesane ve prostat rahatsızlıklarını tedavi etmek için kabak çekirdeği özleri kullanmıştır. Kabak çekirdeğindeki cucurbitin gibi aktif moleküller, kanser hücrelerinin hızlı büyümesini engeller.

Deneysel çalışmalar kabak çekirdeği tüketiminin prostat, meme ve kolon kanseri hücrelerinde büyümeyi büyük ölçüde azalttığını göstermektedir. Bu, kabak çekirdeğindeki östrojen benzeri moleküllerin (fitoöstrojenler) varlığından kaynaklanıyor olabilir.

Kabak çekirdeğinde bulunan linyanlar ve flavonlar gibi bileşikler, esas olarak meme ve prostat kanserlerinin önlenmesi veya idaresinde yer alan genlerin ekspresyonunu değiştirirek fayda sağlar.
(Kaynak)

2- Cildi besler ve onarır

Kabak çekirdeğinin faydaları arasındaki ikinci madde cildimize sunduğu katkılardır. Kabak çekirdeği ve yağı mükemmel cilt bakım maddeleridir. Karotenoidler adı verilen parlak turuncu pigment üreten moleküller, yaşlanmayı geciktirici etkilere sahiptir. Cildin erken yaşlanmasına neden olan serbest radikalleri temizlerler.

Kabak çekirdeğinde bulunan A ve C vitaminleri, kolajen üretimini artırır. Kolajen, yara iyileşmesine yardımcı olur, cildinizi genç ve kırışıksız tutar. Kabak çekirdeği yağında ise omega-3 yağ asitleri ve ß-karoten bulunur. Bu bileşenler güçlü antienflamatuar ajanlardır.

Kabak çekirdeği yağının topikal bir ajan olarak kullanılması, cildin sivilce, kabarcıklar ve kronik iltihaplanmasını tedavi edebilir. Ayrıca losyon olarak kullanıldığında veya masaj yapıldığında bakteri ve mantar enfeksiyonlarını da önler.
(Kaynak1Kaynak2Kaynak3)

3- Kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir

kabak çekirdeğinin faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları kardiyovasküler sağlığımızı da iyileştirir. Hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, kabak çekirdeği takviyesinin kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Diyetlerinde kabak çekirdeği tüketen denekler, toplam kolesterol seviyelerinde önemli bir düşüş göstermiştir.

Deneklerde kabak çekirdeklerinin LDL (kötü kolesterol) seviyelerini yaklaşık %79 oranında düşürebileceği düşünülmektedir. Çalışmalar ayrıca deneklerin nitrik oksit gibi inflamatuar belirteç seviyelerinde de bir düşüş olduğunu bildirmektedir.

Diyetinize kabak çekirdeği eklemek, kolesterol birikimini ve kan damarlarının sertleşmesini önleyebilir. Bu, koroner arter hastalığı, felç ve benzeri gibi çeşitli kalp sorunlarını önler.
(Kaynak)

4- Prostat sağlığını iyileştirebilir

Kabak çekirdeğinin faydaları prostat sağlığında da etkilidir. Kabak çekirdeği prostat bezi üzerinde önemli bir koruyucu etkiye sahiptir. Prostatın çinko gibi mineralleri depoladığı söylenir. Bu mineraller, testosteron dengesizliğinin neden olduğu prostat büyümesi (hiperplazi) gibi sorunları önler.

Yararlı miktarda çinko içerdikleri için, kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağının prostat büyümesini engellediği görülmüştür. Laboratuvar deneyleri, yağsız kabak tohumlarının iyi huylu prostat hiperplazisini yönetmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Hiperplaziyi yöneterek, erkek idrarla ilgili problemleri daha az olacaktır. Bu durum, idrar yolu enfeksiyonları riskini azaltır.
(Kaynak1Kaynak2Kaynak3)

5- İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilir

Kabak çekirdeğinin faydaları idrar sorunlarına da iyi gelir. Kabak çekirdeği yağı, özellikle erkeklerde idrar rahatsızlıklarını tedavi etmek için yararlı bulunmuştur. Bunu prostat büyümesi gibi sorunları engelleyerek yapar. Klinik araştırmalar, kabak çekirdeği yağını vücudun iyi tolere ettiğini de kanıtlamıştır.

Araştırmada günde yaklaşık 500-1000 mg büyük dozlar istenmeyen etkileri tetiklememiştir. Aslında, aşırı aktif mesaneli deneklere 6 ve 12 hafta boyunca bu doz verildiğinde, idrar fonksiyonları önemli ölçüde iyileşmiştir.
(Kaynak)

İdrar yolu enfeksiyonları ile ilgili iki yazıyı aşağıdan okuyabilirsiniz:

 1. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu
 2. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu

6- Saç uzamasını teşvik edebilir

Kabak çekirdeğinin faydaları saç uzatma hususunda da işe yarayabilir. Kabak çekirdeği iyi miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Diğer mikro besinler ile birlikte, bu yağ asitleri kuru ve kırılgan saç dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Çinko, saç proteinlerinin üretimini artıran başka bir faktördür. Kabak çekirdeği bol miktarda çinko içerir.

Kabak çekirdeği yağı ile yirmi dört haftalık tedavi, saç dökülmesi olan erkeklerde saç uzamasını yaklaşık %40 oranında artırmıştır. Bu, tohumların fitosteroller adı verilen aktif moleküllere sahip olması nedeniyle olabilir. Saç proteinini parçalayan ve saç dökülmesine neden olan enzimleri (proteinleri) inhibe ederler.
(Kaynak1Kaynak2Kaynak3)

İlgili yazı: Hızlı saç uzatmak için ne yapılmalıdır?

7- Kolesterol ve obezite riskini düşürebilir

kabak çekirdeği faydaları

Yüksek/anormal lipid seviyeleri, kardiyovasküler hastalıklar, obezite ve hatta ölümle bağlantılıdır. Kolesterol gibi lipidlerin metabolizmasını, birikmesini ve atılımını kontrol eden yiyecekler yemek, bu tür rahatsızlıklardan kaçınmanın en kolay yoludur.

Kabak çekirdeğinin faydaları da tam olarak burda devreye girer. Kabak çekirdeği, zengin yağ, lif ve antioksidan kaynaklarıdır. Keten ve semizotu gibi diğer bitki tohumlarının yanı sıra kabak çekirdeği, vücut ağırlığı artışını ve kolesterol birikimini önleyebilir.

Bu tohumların güçlü anti-obezite etkisi, omega-3 yağ asitlerinin, fitosterollerin, E vitamini türevlerinin ve ß-karotenin varlığına bağlanmaktadır. Linoleik, linolenik ve oleik asitler kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Kabak çekirdeği ayrıca obez/aşırı kilolu bireylerde böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, çalışmaların çoğu sıçanlar üzerinde yapılmıştır ve insanlar için dozaj değişebilir.
(Kaynak)

8- Diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir

Kabak çekirdeğinin faydaları arasındaki sekizinci madde, anti-diyabetik etkileridir. Kabak çekirdeği, kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde kontrol eden flavonoidler ve saponinler gibi fitokimyasallara sahiptirler. Bu moleküller, insülin üreten pankreas hücrelerinin iltihaplanmasını önler.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, keten ve kabak çekirdeği açısından zengin bir diyetin antioksidan enzim aktivitesini artırdığını göstermektedir. Diyabetli kişilerde, bu enzimler serbest radikalleri hızla temizler ve böylelikle böbrekler ve pankreas üzerindeki etkiyi azaltır.

Sadece kabak çekirdeği değil, kabak yaprakları ve posasının da anti-diyabetik özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunlar, şeker seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilecek pektin gibi karmaşık karbonhidratlar içerir.
(Kaynak1Kaynak2Kaynak3Kaynak4)

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

Kabak çekirdeğinin diğer faydaları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları sadece yukarıdakilerle sınırlı değildir. Bu harika çekirdeğin aşağıdaki gibi başka sağlık yararları da vardır:

 • Kabak çekirdeği yüksek seviyede magnezyum içerir. Kabak çekirdeği veya yağını kullanmak kas kramplarını, kemik ağrısını, artriti ve iltihabı hafifletebilir. Bu mineral aynı zamanda hafızayı ve bilişsel sağlığı da destekler.
 • Magnezyumla birlikte kabak çekirdeği, triptofan adı verilen bir amino asit açısından da zengindir. Triptofan kaygıyı giderir ve sağlıklı uykuyu destekler. Bu, ‘iyi hissettiren’ bir nörotransmiter olan serotoninin salınmasını tetiklediği için olur.
 • Kabak çekrdekleri yüksek seviyede fosfor içerir. Fosfor, gıdalardaki veya vücudunuzda biriken kalsiyum oksalat gibi çözünmeyen bileşikleri ortadan kaldırabilir. Bu nedenle kabak çekirdeği tüketmek mesane taşı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kabak çekirdeği nasıl kavrulur?

kabak çekirdeği nasıl kavrulur

Kabak çekirdeğinin faydalarını genel olarak öğrendiğimize göre, artık afiyetle yememiz için kabak çekirdeklerini kendimiz evde hazırlayabiliriz!

İhtiyacın olacak şeyler:

 • 2 su bardağı ham kabak çekirdeği
 • 1 litre su
 • 2 yemek kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
 • Orta boy karıştırma kabı
 • Yeteri büyüklükte kızartma tavası

Nasıl yapılır?

 1. 250 dereceye kadar fırını önceden ısıtın.
 2. Temizlenmiş kabak çekirdeklerini hazırlayın.
 3. Suyu ve tuzu uygun bir kaba koyup kaynatın.
 4. Kaynayan suya temizlenmiş kabak çekirdeklerini ekleyin ve 10 dakika kaynatın.
 5. Suyu boşaltın ve çekirdekleri temiz bir kağıt havlu üzerine yayın.
 6. Çekirdeklerin kurumasını bekleyin.
 7. İyi kurutulmuş çekirdekleri bir karıştırma kabına aktarın.
 8. Üzerine eritilmiş tereyağını ekleyin. Çekirdekleri eşit şekilde tereyağı ile kaplayın.
 9. Kaplanmış çekirdekleri geniş bir kızartma tavasına eşit şekilde yayın.
 10. Tavayı önceden ısıtılmış fırına yerleştirin.
 11. Çekirdekleri 30-40 dakika veya gevrek ve altın sarısı kahverengi olana kadar kavurun. Kavurma sırasında her 10 dakikada bir karıştırın.
 12. Çekirdekleri soğumaya bırakın.
 13. Soğuduktan sonra ise afiyetle yeyin!

Ayrıca bu çekirdekleri salataların, çorbaların, yulaf lapalarının, kahvaltılık gevreklerin ve makarnanın üzerine de serpebilirsiniz.

Kabak çekirdeğinin zararları var mıdır?

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya kabak çekirdeğinin zararları? Aslında, kabak çekirdeğinin zararlarını veya yan etkilerini gösteren hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Ancak nadir durumlarda, aşırı tüketim kabızlığa ve şişkinliğe neden olabilir.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

Ayrıca, kabak çekirdeği için güvenli bir alım limiti oluşturmak için yeterli araştırma yapılmamıştır. Genellikle hamile ve emziren kadınlar için güvenli kabul edilmelerine rağmen, bunu veya aksini kanıtlayacak bilimsel bir dayanak yoktur.

Bu nedenle, kabak çekirdeğinin güvenliği ve dozu hakkında bilgi için doktorunuza danışmanız önerilir.

Sonuç olarak

Kabak çekirdeği, esansiyel yağ asitleri, mineraller, proteinler, vitaminler ve fitokimyasalların doğal kaynaklarıdır. Bunları diyetinize dahil etmek cildinizi ve saçınızı besleyebilir. Erkeklerde idrar yolu ve prostat gibi sorunlar üzerinde faydalı etkileri vardır.

Bir beslenme uzmanından veya doktordan sizin için güvenli bir doz aralığı öğrenebilirsiniz. Yemek pişirirken kabak çekirdeğini atıştırmalık veya garnitür olarak da kullanabilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/
 2. https://www.healthline.com/
 3. https://www.bbcgoodfood.com/
 4. https://www.medicalnewstoday.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir