reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınlarda Cinsel İsteği Artırmanın Yolları

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları nelerdir? Hangi bitkiler ve meyveler iyi gelir? Geçmeyen cinsel isteksizlik için ne yapmalı? Doktora görünmek gerekir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ce çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları var mıdır?

Kadınların akıllarında o kadar çok şey olabilir ki cinsel isteksizlik ilk 10 listeye bile girmez. Ancak özellikle önemli bir konudur. Cinsel dürtünüzü artırmak için harekete geçmek, yakın ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi iyileştirebilir ve hatta sağlığınızın diğer yönlerine bile katkı sağlayabilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri sizin için bir fark yaratabileceğinden ille de ilaç almak zorunda değilsiniz.

Bununla birlikte, başlamadan önce, düşük cinsel isteğinizin altta yatan bir sağlık durumu veya cinsel uyarılma ile ilgili fizyolojik bir sorun gibi başka bir faktörün sonucu olmadığından emin olmak için doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Önce bunları ele almanız gerekebilir. Bu koşulları eleyebilirseniz, işte o zaman aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları: Yaşam tarzı değişiklikleri

İşte madde madde yaşam tarzı değişiklikleri ile kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları:

1- Hayatınıza egzersiz ekleyin

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları arasındaki ilk madde egzersizdir.

Stres, aynı zamanda hipoaktif cinsel istek bozukluğu veya kadınlarda cinsel isteksizlik problemine katkıda bulunan önemli bir faktör olabilir. Anksiyete de cinsel isteğinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Sizi ve cinsel dürtülerinizi azaltan stres ve kaygının bir kısmını yok etmenin etkili bir yolu egzersizdir.

Araştırmalar, düzenli yapılan egzersizin fizyolojik cinsel uyarılmayı tetikleyebileceğini ve düzenli egzersizin cinsel tatmini artırma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Başka bir deyişle, spor salonunda iyi bir terleme seansından sonra cinsel enerjide bir artış hissedebilirsiniz. Ancak sadece egzersizi sürekli olarak uyguladığınız bir alışkanlık haline getirerek, uzun vadede cinsel memnuniyetinizi artırabilirsiniz.

2- Farkındalık meditasyonunu deneyin

Egzersiz, stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir veya belki de zaten halihazırda başka bir stres azaltma stratejisi bulmuşsunuzdur. Sizin için işe yarıyorlarsa bunlara bağlı kalmak akıllıcadır.

Ancak stres seviyenizi düşürmenin ve cinsel sağlığınızı artırmanın bir yolunu arıyorsanız, farkındalık meditasyon egzersizlerini düşünmelisiniz. Bunlar, yalnızca o anda ne ve nasıl hissettiğinize odaklanan, sizi şimdiki zamana dayandırmak için tasarlanmış basit aktivitelerdir.

Vücudunuzun nasıl hissettiğini sessizce değerlendiririr ve nefesinize dikkat ederek biraz zaman geçirir, oturur veya uzanırsınız. Zihniniz birçok şey düşünürken, sadece ana yeniden odaklanmaya çalışırsınız.

Meditasyonda size rehberlik edebilecek birçok çevrimiçi uygulama ve video vardır, bu yüzden bunu kendi başınıza yapamadığınızda umutsuzluğa kapılmamalısınız.

3- Sağlıklı bir şekilde beslenin

Yeme tercihleri cinsel isteği etkiler mi? Daha aktif bir cinsel dürtü için yeme tercihleri önemli midir? Bu soruların cevabı ”evet” olabilir.

Kadınlarda, özellikle genç kadınlarda metabolik sendrom ile cinsel işlev arasında bir ilişki vardır. Metabolik sendromlu kişiler tipik olarak aşırı göbek yağı, yüksek kolesterol seviyeleri, yüksek tansiyon ve yüksek kan şekeri seviyeleri gibi bir dizi semptom gösterir.

Eğer bir kadında metabolik sendrom varsa, bu kadınların kardiyovasküler hastalık ve tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Bunlar, cinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyen şeylerdir. Yeme alışkanlıklarınızı biraz daha sağlıklı hale getirerek cinsel sağlığınıza da fayda sağlayabilir.

Yediğiniz kırmızı et miktarını azaltmak, yüksek tansiyonu önlemek için tuz alımınızı azaltmak gibi birkaç basit değişiklikle başlayabilirsiniz. Sonrasında kolesterol ve insülin seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilecek tam tahıllı versiyonlar için beyaz ekmek ve makarnaları sağlıklı olanlarla değiştirebilirsiniz.

4- Partnerizle cinsellik haricinde de bağ kurun

kadınlarda cinsel isteği artırmak

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları psikolojik faktörlerle bağlantılı olabilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik olduğunda, partnerine karşı da bir soğukluk ve uzaklık hissedebilirler. Ancak burada bir hata vardır. Siz ve partneriniz, cinsel ilişki haricinde de birbirinizle duygusal olarak bağlantı kurarsınız, bu üzerinizde hissettiğiniz baskının bir kısmını azaltabilir.

İkinizin de hoşuna giden bir aktivite için biraz zaman ayarlayın. Belki kanepede televizyon izlerken sakin bir akşam geçirebilir veya belki de yakındaki bir parkta yürüyüş yapabilirsiniz. Neyi seçerseniz seçin, birbirinizle yeniden bağlantı kurmak için birbirinize zaman ayırın. Bu tür şeyler daha sonra arzunuzu artırmaya yardımcı olabilir.

5- Bir terapistle veya danışmanla görüşün

Kulağa pek farklı gelmese de, bazen kadınlarda cinsel isteği artırmanın yollarını aramak yerine bir terapist veya danışmanla görüşmek en iyisidir.

Geçmiş ve şimdiki ilişkileriniz, cinsel dürtünüzü büyük ölçüde etkileyebilir. Geçmişte yaşadığınız olaylardan kaynaklanan travmanın yanı sıra vücudunuz ve görünümünüz hakkındaki duygularınız da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Ayrıca, tüm kadınlar farklı olsa da, araştırmalar duygusal stres ve güvensizliğin kadınların cinsel tatmininde erkeklerden daha büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Eğitimli bir danışman veya terapist, taşıdığınız psikolojik ağırlıkların bir kısmını çözmenize yardımcı olabilir, böylece cinsellikten zevk alma ve zevk verme olasılığınız daha yüksektir. Ek olarak, siz ve partneriniz, karşılaşabileceğiniz engelleri veya diğer sorunları ele alarak cinsel ilişkinizi geliştirmeye odaklanmak amacıyla çiftler için danışmanlık almayı da düşünebilirsiniz.

6- Aldığınız ilaçları gözden geçirin

Birçok kadın, aldığı ilaçlardan dolayı cinsel isteksizlik yaşamaktadır. Yine birçok kadın, aldığı ilaçlardan dolayı, kadınlarda cinsel isteği artırmanın yollarını aramaktadır.

Bazı yaygın reçeteli ilaçların cinsellikle ilgili yan etkilere sahip olabileceğini bilmiyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda cinsel dürtünüzün azaldığını ve hatta orgazm olamadığınızı fark edebilirsiniz. Bu yan etkiler sıklıkla fluoksetin, sertralin ve duloksetin gibi depresyon ve anksiyete için ilaç alan kişilerde hayal kırıklığı yaratır.

Atenolol gibi bazı tansiyon ilaçları ve famotidin gibi mide ekşimesi ilaçları da hormonal doğum kontrol ilaçlarında olduğu gibi bu sorunlara neden olabilir. İlaçlarınızın cinsel yaşamınızı etkilediğini düşünüyorsanız, farklı seçenekler hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Bupropion gibi bazı antidepresanların cinsel isteği etkilemeden depresyonu ve kaygıyı etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiştir. Ayrıca, flibanserin ve bremelanotide dahil bazı ilaçlarla menopoz öncesi kadınlarda cinsel isteksizliğe katkıda bulunan bazı problemler çözülebilir.

Unutmayın, ilacınızı değiştirip değiştirmeyeceğinize ve hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları: Diğer yöntemler

İşte madde madde diğer yöntemlerle kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları:

1- Belirli meyveleri tüketmeyi deneyin

Bazı yiyeceklerin cinsellik konusunda etkinliğini destekleyen çok az kanıt vardır, ancak denemenin hiçbir zararı yoktur. Örneğin incir, muz ve avokado libido artırıcı yiyecekler veya afrodizyak olarak kabul edilir. Bu besinler aynı zamanda cinsel organlara kan akışını artırabilecek ve sağlıklı bir cinsel yaşamı teşvik edebilecek önemli vitamin ve mineraller sağlar.

2- Çikolata yemeyi deneyin

kadınlarda cinsel istek artırma

Tarih boyunca çikolata, sadece lezzetli tadı nedeniyle değil, erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yollarından biri olması nedeniyle de arzunun sembolü olmuştur. Çikolata, fenetilamin ve serotonin kimyasallarının vücudunuza salınmasını destekler. Bu, bazı afrodizyak ve ruh halini değiştirici etkiler yaratabilir. Ancak, 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, çikolatanın cinsellik üzerindeki etkileri biyolojik olmaktan çok psikolojiktir.

3- Günlük olarak bitki tüketin

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları arasında bitkiler de vardır. Bir dahaki sefere romantik bir akşam yemeğine oturmaya karar verdiğinizde, yemeğinize biraz fesleğen veya sarımsak ekleyebilirsiniz. Fesleğen kokusu duyuları harekete geçirir. Sarımsak, kan akışını artıran yüksek düzeyde allisin içerir.

4- Özgüveninizi artırın

Bazen, kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları, etkilenen kadının kendisi hakkında ne hissettiğine bağlıdır. Çünkü hissettiğimiz şeyler kendimiz ve hayatımızla ilgili birçok şeyi etkiler.

Vücudunuz hakkında hissettikleriniz, cinsellik hakkında hissettiklerinizi de etkiler. Sağlıksız bir diyet ve egzersiz eksikliği, kötü bir öz imaja sahip olmanıza neden olabilir. Bu şeyler sizi cinsel ilişkide zevk almaktan caydırabilir. Odağı kusurlarınızdan niteliklerinize kaydırarak özgüveninizi ve cinsel dürtülerinizi artırabilirsiniz. Ayrıca cinsel ilişki sırasında yaşanan zevke de odaklanabilirsiniz.

5- Uyku düzeninize dikkat edin

Telaşlı bir yaşam tarzına sahip olanlar her zaman doğru miktarda uykuya zaman ayıramazlar. Meşgul olmak aynı zamanda cinsellik için zaman ayırmayı da zorlaştırır. Yaşlı insanlara veya küçük çocuklara bakan insanlar genellikle bitkin kalır ve bu da cinsel dürtülerin azalmasına neden olabilir. Mümkün olduğunda şekerleme yaparak, protein ve kompleks karbonhidratlar açısından zengin sağlıklı bir diyet tercih ederek enerjinizi ve cinsel dürtünüzü artırabilirsiniz.

Sonuç olarak

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları yukarıda da gördüğünüz gibi birçok şey olabilir. Ancak her çiftin farklı olduğunu hatırlamak önemlidir. Sizin için en iyi olanı bulmak için biraz deneme yapmanız gerekebilir.

Ancak unutulmaması gereken nokta, alerjiniz olan yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğidir. Sadece cinselliğinize iyi gelsin diye size zarar veren şeyleri tercih etmemelisiniz. Ayrıca, geçmeyen cinsel isteksizlik problemi yaşıyorsanız, bir terapiste veya danışmana yönelmeniz yerinde bir karar olacaktır.


Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir