reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nasıl Geçer?

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Tedavisi ve çözümü var mıdır? Kadınlarda cinsel isteksizliğe ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedir?

Kadınların cinsel istekleri yıllar içinde doğal olarak dalgalanır. En yüksek ve en düşük seviyeler genellikle bir ilişkinin başlangıcı veya bitişi ile veya hamilelik, menopoz veya hastalık gibi büyük yaşam değişiklikleri ile aynı zamana denk gelir. Duygudurum bozuklukları için kullanılan bazı ilaçlar da kadınlarda cinsel isteksizlik problemine neden olabilir.

Cinsel isteksizliğiniz devam ederse veya bir şekilde kişisel sıkıntıya neden olursa, cinsel uyarılma bozukluğu denen bir durumunuz olabilir. Ancak yardım istemek için bu tıbbi tanıma uymanız gerekmiyor. Cinsel isteksizlikten rahatsız olursanız, sizi daha sık havaya sokabilecek yaşam tarzı değişiklikleri, cinsel teknikler ve ilaçlar vardır.

Cinsel isteksizlik nedenleri

Cinsel istek, fiziksel ve duygusal durum, deneyimler, inançlar, yaşam tarzı ve mevcut ilişkiniz dahil olmak üzere yakınlığı etkileyen birçok şeyin karmaşık bir etkileşimine dayanır. Bu alanların herhangi birinde bir sorun yaşanırsa, bu durum kadınlarda cinsel isteksizlik problemine neden olabilir.

1- Fiziksel nedenler

Aşağıdakiler dahil çok çeşitli hastalıklar, fiziksel değişiklikler ve ilaçlar kadınlarda cinsel isteksizlik problemine neden olabilir:

 • Cinsel sorunlar: Cinsel ilişki sırasında ağrınız varsa veya orgazm olamıyorsanız, cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz.
 • Tıbbi hastalıklar: Artrit, kanser, diyabet, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı ve nörolojik hastalıklar dahil olmak üzere birçok hastalık cinsel dürtüleri etkileyebilir.
 • İlaçlar: Bazı reçeteli ilaçların, özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak adlandırılan antidepresanların cinsel dürtüyü azalttığı bilinmektedir.
 • Yaşam tarzı alışkanlıkları: Bir bardak şarap sizi havaya sokabilir, ancak çok fazla alkol cinsel dürtülerinizi etkileyebilir. Ayrıca, sigara ve yasadışı madde kullanımı da cinsel yaşamınızı etkileyebilir.
 • Ameliyat: Göğüsleriniz veya genital sisteminizle ilgili herhangi bir ameliyat vücut imajınızı, cinsel işlevinizi ve cinsel arzunuzu etkileyebilir.
 • Yorgunluk: Bir yaşlıya veya çocuğa bakmak gibi sorumluluklar kadınlarda cinsel isteksizlik problemine katkıda bulunabilir. Hastalık veya ameliyattan kaynaklanan yorgunluk da cinsel isteksizlikte rol oynayabilir.

2- Hormonal nedenler

Hormon seviyelerinizdeki değişiklikler kadınlarda cinsel isteksizlik problemine neden olabilir. Bu, aşağıdaki durumlarda meydana gelebilir:

 • Menopoz: Menopoza geçiş sırasında östrojen seviyeleri düşer. Bu, cinselliğe daha az ilgi duymanıza ve vajinal dokuların kurumasına neden olarak ağrılı veya rahatsız edici cinsel ilişkiye neden olabilir. Birçok kadın hala menopoz sırasında ve sonrasında tatmin edici cinsel ilişkide bulunsa da, bazıları bu hormonal değişim sırasında cinsel isteksizlik yaşarlar.
 • Hamilelik ve emzirme: Hamilelik sırasında, bebek sahibi olduktan hemen sonra ve emzirme sırasında hormon değişiklikleri, cinsel dürtüyü azaltabilir. Yorgunluk, vücut imajındaki değişiklikler ve hamileliğin baskıları veya yeni bir bebeğe bakma da cinsel arzunuzdaki değişikliklere katkıda bulunabilir.

3- Psikolojik nedenler

kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri

Zihin durumunuz cinsel arzunuzu etkileyebilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere kadınlarda cinsel isteksizlik için birçok psikolojik neden vardır:

 • Anksiyete veya depresyon
 • Finansal stres veya iş stresi
 • Kişinin beğenmediği fiziksel görüntüsü
 • Kendine güvensizlik
 • Fiziksel veya cinsel istismar öyküsü
 • Önceki olumsuz cinsel deneyimler

4- İlişki sorunları

Çoğu kadın için duygusal yakınlık, cinsel yakınlığın temel bir başlangıcıdır. Dolayısıyla, ilişkinizdeki sorunlar cinsel isteksizlik konusunda önemli bir faktör olabilir. Cinselliğe olan ilginin azalması genellikle aşağıdakiler gibi devam eden sorunların bir sonucudur:

 • Partnerinizle bağlantı eksikliği
 • Çözülmemiş çatışmalar veya kavgalar
 • Cinsel ihtiyaçların ve tercihlerin zayıf iletişimi
 • Güven sorunları

Kadınlarda cinsel isteksizlik belirtileri

Partnerinizden daha az cinsel ilişkide bulunmak istiyorsanız, bu durum her zaman ikinizden birinde bir problem olduğu anlamına gelmez. Ancak, farklılıklarınız sıkıntıya neden olabilir.

Benzer şekilde, cinsel isteğiniz bir zamanlar olduğundan daha zayıf olsa bile, ilişkiniz her zamankinden daha güçlü olabilir. Şunu belirtmek gerekir ki, cinsel isteksizliği tanımlayan herhangi bir parametre yoktur, bu kadından kadına değişen bir durumdur.

Kadınlarda cinsel isteksizlik belirtileri genel olarak şunları içerir:

 • Mastürbasyon dahil hiçbir cinsel aktiviteye ilgi duymama
 • Hiçbir zaman ya da sadece nadiren cinsel fanteziler düşünme
 • Cinsel aktivite veya fantezilerin eksikliğinden endişe duymak

Ne zaman doktora görünmek gerekir?

Cinsel isteksizlik yaşadığınızı düşünüyorsanız ve bundan endişeleniyorsanız, doktorunuza görünebilirsiniz. Bunun çözümü, aldığınız bir ilacı değiştirmek ya da yüksek tansiyon veya diyabet gibi herhangi bir kronik tıbbi durumu iyileştirmek kadar basit olabilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nasıl teşhis edilir?

Tanım gereği, sıklıkla cinsel düşünceleriniz veya arzunuz yoksa size hipoaktif cinsel istek bozukluğu teşhisi konabilir ve bu duyguların yokluğu kişisel sıkıntıya neden olur. Bu tıbbi teşhise uysanız da uymasanız da, doktorunuz cinsel dürtülerinizin istediğiniz kadar yüksek olmadığının nedenlerini arayabilir ve yardım etmenin yollarını bulabilir.

Doktorunuz size tıbbi ve cinsel geçmişinizle ilgili sorular sormanın yanı sıra şunları da yapabilir:

 • Pelvik muayene: Pelvik muayene sırasında doktorunuz, genital dokularınızın incelenmesi, vajinal kuruluk veya ağrıyı tetikleyen noktalar gibi düşük cinsel arzuya katkıda bulunan fiziksel değişikliklerin belirtilerini kontrol edebilir.
 • Testler: Doktorunuz hormon seviyelerini ve tiroid sorunları, diyabet, yüksek kolesterol ve karaciğer rahatsızlıklarını kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.
 • Uzmana görünmek: Uzman bir danışman veya cinsellik terapisti, kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilecek duygusal ve ilişki faktörlerini daha iyi değerlendirebilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?

kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi

Çoğu kadın, bu durumun ardındaki birçok nedeni hedefleyen bir tedavi yaklaşımından yararlanır. Öneriler arasında cinsel eğitim, danışmanlık ve bazen ilaç ve hormon tedavisi yer alabilir.

Cinsel eğitim ve danışmanlık

Cinsel endişeleri ele alma konusunda yetenekli bir cinsellik terapisti veya danışmanıyla konuşmak, kadınlarda cinsel isteksizlik problemine yardımcı olabilir. Terapi genellikle cinsel tepki ve teknikler hakkında eğitimi içerir.

Terapistiniz veya danışmanınız muhtemelen okuma materyalleri veya çiftlerin alıştırmaları için öneriler sunacaktır. İlişki sorunlarını ele alan çift danışmanlığı, samimiyet ve arzu duygularını artırmaya da yardımcı olabilir.

İlaç tedavisi

Doktorunuz, herhangi birinin cinsel yan etkilere neden olma eğiliminde olup olmadığını görmek için halihazırda aldığınız ilaçları gözden geçirmek isteyecektir.

Örneğin, paroksetin ve fluoksetin gibi antidepresanlar cinsel dürtüyü azaltabilir. Bupropion’a geçiş (farklı bir antidepresan türü) genellikle cinsel dürtüyü iyileştirir ve bazen cinsel uyarılma bozukluğu olan kadınlar için reçete edilir.

Danışmanlığın yanı sıra, doktorunuz libidonuzu artırmak için bir ilaç da yazabilir. Menopoz öncesi kadınlar için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı seçenekler şunları içerir:

 • Flibanserin, yatmadan önce günde bir kez aldığınız bir haptır. Yan etkiler arasında düşük tansiyon, baş dönmesi, mide bulantısı ve yorgunluk bulunur.
 • Bremelanotide, beklenen cinsel aktiviteden önce göbek veya uyluktaki derinin hemen altına uyguladığınız bir enjeksiyondur. Bazı kadınlar, ilk enjeksiyondan sonra daha yaygın olan ancak ikinci enjeksiyonla iyileşme eğiliminde olan mide bulantısı yaşarlar. Diğer yan etkiler arasında kusma, kızarma, baş ağrısı ve enjeksiyon yerinde cilt reaksiyonu bulunur.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Hormon tedavisi

Menopozun genitoüriner sendromunun (GSM) ayırt edici belirtilerinden biri olan vajinanın kuruluğu veya küçülmesi, cinselliği rahatsız edebilir ve karşılığında arzunuzu azaltabilir. GSM semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan bazı hormon ilaçları, cinselliği daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir ve cinsel ilişki sırasında daha rahat olmak arzunuzu artırabilir.

Olası hormon tedavileri şunları içerir:

 • Östrojen: Östrojen, haplar, bantlar, spreyler ve jeller dahil birçok biçimde mevcuttur. Daha küçük östrojen dozları vajinal kremlerde ve yavaş salınan bir fitil veya halkada bulunur. Doktorunuz her bir formun risklerini ve faydalarını anlamanıza yardımcı olabilir. Ancak östrojen, hipoaktif cinsel istek bozukluğuna bağlı cinsel işlevi iyileştirmez.
 • Testosteron: Erkeklik hormonu testosteron, kadınlarda çok daha düşük miktarlarda testosteron oluşmasına rağmen, kadın cinsel işlevinde önemli bir rol oynar. Testosteron, kadınlarda cinsel işlev bozukluğu için FDA tarafından onaylanmamıştır, ancak bazen libido artırmaya yardımcı olması için etiket dışı reçete edilir. Kadınlarda testosteron kullanımı tartışmalıdır. Almak sivilceye, aşırı vücut kıllarına ve ruh hali veya kişilik değişikliklerine neden olabilir.
 • Prasterone: Bu vajinal parça dehidroepiandrosteron hormonunu, ağrılı cinsel ilişkiyi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için doğrudan vajinaya iletir. Bu ilacı, GSM ile ilişkili orta ila şiddetli vajinal kuruluk semptomlarını hafifletmek için her gece kullanırsınız.
 • Ospemifene: Günlük olarak alınan bu hap, orta ila şiddetli GSM’li kadınlarda ağrılı cinsel isteksizlik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaç, meme kanseri olan veya meme kanseri geliştirme riski yüksek olan kadınlarda onaylanmamıştır.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik problemine ne iyi gelir?

Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, kadınlarda cinsel isteksizlik sorunununda büyük bir pozitif fark yaratabilir:

 • Egzersiz yapmak: Düzenli aerobik egzersiz ve kuvvet antrenmanı dayanıklılığınızı artırabilir, vücut imajınızı iyileştirebilir, ruh halinizi yükseltebilir ve libidonuzu artırabilir.
 • Daha az stres: İş stresi, finansal stres ve günlük zorluklarla baş etmenin daha iyi bir yolunu bulmak, cinsel dürtülerinizi artırabilir.
 • Partnerlinizle iletişim kurmak: Açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurmayı öğrenen çiftler genellikle daha güçlü bir duygusal bağ kurarlar ve bu da daha iyi bir cinsel ilişkiye yol açabilir. Cinsellik hakkında iletişim kurmak da önemlidir. Sevdiğiniz ve beğenmediğiniz şeyler hakkında konuşmak, daha fazla cinsel yakınlık için zemin hazırlayabilir.
 • Samimiyet için zaman ayırmak: Cinselliği planlı yapmak yapmacık ve sıkıcı görünebilir. Ancak samimiyeti bir öncelik haline getirmek, cinsel dürtülerinizi tekrar yoluna koymanıza yardımcı olabilir.
 • Cinsel hayatı renklendirmek: Farklı bir pozisyonu, günün farklı bir saatini veya cinsel ilişki için farklı bir yeri deneyin. Partnerinizden ön sevişme için daha fazla zaman harcamasını isteyin. Siz ve partneriniz denemeye açıksanız, oyuncaklar ve fanteziler cinsel arzunuzu yeniden canlandırmanıza yardımcı olabilir.
 • Kötü alışkanlıklardan kurtulmak: Sigara içmek, yasadışı madde ve aşırı alkol, kadınlarda cinsel isteksizlik problemine katkıda bulunabilir. Bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak, cinsel dürtülerinizi güçlendirmenize ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sex-drive-in-women/symptoms-causes/syc-20374554
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sex-drive-in-women/diagnosis-treatment/drc-20374561

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir