reklam
Üroloji

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur?

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur? Neyin belirtisidir? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kadınlarda idrar kaçırma nedir?

Kadınlarda idrar kaçırma, istemsiz bir şekilde idrarın salınmasıdır. Bu durum, kadınlarda, özellikle yaşlı kadınlarda yaygın bir sorundur.

Tam olarak kaç kadında idrar kaçırma sorunu olduğunu söylemek zordur, çünkü çoğu kadın bu konuda konuşmaktan utanıyor. Üriner inkontinansınız (idrar kaçırma) varsa, bu sizin için utanç verici ve üzücü olabilir ve hayatınızın her alanını etkileyebilir.

Bazı kadınlar bu yüzden dışarı çıkmayı veya fiziksel olarak aktif olmayı bırakıyor. İdrar kaçırma cinsel yaşamınızı ve ilişkilerinizi etkileyebilir ve bazen depresyona girmenize bile neden olabilir.

Birçok kadın bu konuda yardım istemez ve buna katlanmak zorunda hisseder, ancak çok sayıda yardım seçeneği vardır ve çoğu zaman kadınlarda idrar kaçırma problemi tedavi edilebilir.

Kadınlarda idrar kaçırma türleri nelerdir?

Kadınlarda iki ana idrar kaçırma türü vardır:

 1. Ani gelen idrar dürtüsü: Bu, ani bir uyarı olmadan idrara çıkma ihtiyacı hissettiğiniz ve ertelemenin zor olduğu zamandır, hemen tuvalete gitmeniz gerekir.
 2. Strese bağlı idrar kaçırma: Bu, hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde veya kendinizi zorladığınızda idrarın istemsiz sızması durumudur.

Ayrıca, hem strese bağlı idrar kaçırmanız hem de aniden gelen idrar dürtüsü olduğu anlamına gelen ‘karışık idrar kaçırma’ problemi de yaşayabilirsiniz.

Aşırı aktif mesane, geceleri de dahil olmak üzere sık sık idrara çıkma dürtüsü duyduğunuz zamandır. Bu durum her zaman olmasa da bazen idrar kaçırmaya neden olur.

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

kadınlarda idrar kaçırma neden olur

Kadınlarda idrar kaçırmanın nedeni, sahip oldukları idrar kaçırma türüne bağlıdır.

İdrar kaçırma, mesane duvarınızın kası (detrusor kası) istemediğinizde kasıldığında ortaya çıkar. Bu, acilen idrar yapma ihtiyacı hissetmenize neden olur. Bu durum yaşlandıkça gelişebilir ya da felç veya multipl skleroz gibi nörolojik durumlardan kaynaklanabilir.

Strese bağlı idrar kaçırmayı daha muhtemel hale getiren bazı şeyler aşağıdakileri içerir.

 • Hamile olmak ve doğum yapmak: Hamilelik veya doğum, pelvik taban kaslarınızı gerer ve zayıflatır, bu da idrar kaçırmaya neden olabilir. Vajinal doğum yapmak, doğum sırasında perine (vajinanız ve anüsünüz arasındaki bölge) kesiği olmak veya birden fazla hamilelik geçirmek strese bağlı idrar kaçıma ile bağlantılıdır.
 • Aşırı kilolu olmak: Aşırı kilolu olmak, birçok probleme neden olduğu gibi, kadınlarda idrar kaçırmaya da neden olabilir.
 • Kabız olmak: Sürekli yaşanan kabızlık problemi yaşamakta idrar kaçırmanın bir nedeni olabilir.
 • Yaşlanmak: Yaşlandıkça herhangi bir türde idrar kaçırma problemi yaşama olasılığınız artar.
 • Yakın ailenizin diğer üyelerinin aynı sorunu olması: Bu genetik olarak idrar kaçırmaya yatkın olduğunuz anlamına gelir.
 • Sarkma: Bu, pelvisinizdeki bir veya daha fazla organın normal pozisyondan aşağı (vajinaya doğru) kayması durumudur.

Ayrıca, kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında şunlar da bulunur:

 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Çok fazla kafein tüketmek
 • Parkinson hastalığı
 • Uzun süreli öksürük
 • Ağırlık kaldırma gibi yorucu aktivite

Kadınlarda idrar kaçırma belirtileri nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırmanın belirtisi istemsiz idrar sızıntısıdır. Ancak bu, birkaç damla sızmaktan mesanenizi kısmen veya tamamen boşaltmaya kadar oldukça değişebilir.

Aniden idrar dürtünüz geliyorsa, erteleyemeyeceğiniz şekilde aniden tuvalete gitme dürtüsü hissedeceksinizdir. Bu gibi durumlarda tuvalete zamanında yetişemeyebilirsiniz. İdrar kaçırmamak için bazı kadınların gece uyumadan önce veya gece uyurken uyanıp tuvalete gitmesi gerekebilir.

Strese bağlı idrar kaçırmanız varsa, öksürme, hapşırma, ağır bir şey kaldırma veya egzersiz gibi şeyler yaptığınızda ana belirti idrar kaçırmaktır.

Aşağıdakiler gibi başka semptomlarınız da olabilir:

 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Vajinanızda baskı hissi
 • Tuvaletten sonra bile idrar sızıntısı
 • İdrar yaparken ağrı

Kadınlarda idrar kaçırma nedeni nasıl teşhis edilir?

İdrar kaçırıyorsanız ve bu sizi üzüyorsa veya günlük hayatınızı etkiliyorsa, doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuz semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.

Bu sorular, doktorunuzun hangi tip idrar kaçırmadan muzdarip olduğunuzu bulmasına ve altta yatan nedenleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Doktorunuz ayrıca aldığınız ya da alabileceğiniz herhangi bir ilaç hakkında da sorular soracaktır.

Daha sonra sizi muayene edecektir. Karnınızı hissedecek ve muhtemelen bir iç muayene yapacaktır. İç muayenede, sizden pelvik taban kaslarınızı sıkıştırmanızı isteyecektir. Bu, pelvik kaslarınızın ne kadar iyi çalıştıklarını görmeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz sizden bir süre mesane günlüğü tutmanızı isteyebilir. Bu, tuvalete gittiğinizde, ne kadar idrar çıktığını ve idrar kaçırmanızın olup olmadığını yazacağınız anlamına gelir. Tam bir tanı elde etmek için günlüğünüzü hem iş hem de çalışma dışı günlerde doldurmanız en iyisidir.

Belirtilerinize bağlı olarak, doktorunuz bir enfeksiyon olup olmadığını görmek için idrarınızı test edebilir. Ayrıca, ultrason gibi daha da detaylı muayene türlerine de ihtiyaç duyulabilir.

Kadınlarda idrar kaçırmaya ne iyi gelir?

kadınlarda idrar kaçırmaya ne iyi gelir

Belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Doktorunuz aşağıdakilerden bazılarını önerebilir:

 • Daha az kafein tüketmen
 • Sağlıklı kiloda kalmak
 • Yeteri kadar su içmek (günde en az sekiz bardak)
 • Kabızlık problemi varsa bunu tedavi etmek
 • Yorucu egzersizlerden kaçınmak
 • Pelvik taban egzersizleri yapmak
 • Mesane eğitimi almak

Ayrıca, aşağıdaki gibi kadınlarda idrar kaçırma ürünlerini kullanmak da yararlı olabilir:

 • Herhangi bir sızıntıyı emmesi için iç çamaşırınıza pedler takmak
 • Elde taşınan pisuar kullanmak
 • Sızıntıları önlemek için üretra veya vajinanıza yerleştirilen cihazları kullanmak
 • Kendi kendine kateterizasyon yapmayı öğrenmek (bu, gerektiğinde idrarı boşaltmak için üretranıza ince, esnek bir tüp yerleştirmeyi içerir)

Kadınlarda idrar kaçırma nasıl tedavi edilir?

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi genellikle ilk önce en az invaziv tedavilerle başlar. Bu, yukarıdaki “ne iyi gelir?” bölümünde listelenenler gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra ameliyatı düşünmeden önce diğer tedavileri denemek anlamına gelir. İhtiyacınız olan tedavi, sahip olduğunuz idrar kaçırma türüne bağlıdır.

Strese bağlı idrar kaçırma tedavisi

Kadınlarda strese bağlı idrar kaçırma için üç ana tedavi vardır.

 • 1- Pelvik taban kas eğitimi (Kegel egzersizleri)

Pelvik taban kaslarınız mesanenizi ve bağırsağınızı kontrol etmeye yardımcı olur. Egzersizleri kullanarak bunları güçlendirmek ve tonlamak bazen strese bağlı idrar kaçırmaya yardımcı olabilir. Bu egzersizleri nasıl yapacağınız gösterilecek, yardımcı olup olmadıklarını görmek için bunları üç ay boyunca günde üç kez yapmanız gerekecektir.

Kegel egzersizleri için daha detaylı bilgiyi Medical Park hastanesinin ilgili sayfasında bulabilirsiniz.

 • 2- İlaçlar

Kadınlarda idrar kaçırmanın tedavisine yardımcı olabilecek bazı ilaçlar vardır, ancak bunlar genellikle yan etkilere neden olur ve genellikle ilk tedavi olarak verilmez. Ameliyat olmak istemiyorsanız, doktorunuz bir ilaç almanızı önerebilir. Sizinle özel durumunuz için en iyi ilaç hakkında konuşacak ve sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için dört hafta sonra bunu gözden geçirecektir.

 • 3- Cerrahi

Nedenine bağlı olarak strese bağlı idrar kaçırmayı tedavi etmek için birkaç operasyon vardır. Doktorunuz, yalnızca ilk önce cerrahi olmayan tedavileri denediyseniz ve bunlar yardımcı olmadıysa ameliyat önerebilir.

Aniden gelen idrar dürtüsünün tedavisi

Aniden gelen idrar dürtüsü ve buna bağlı kadınlarda idrar kaçırma için birkaç farklı tedavi türü vardır.

 • Mesane eğitimi: Bu genellikle denenecek ilk tedavidir ve işe yarayıp yaramadığını görmek için altı hafta boyunca yapmanız istenir. Eğitim, pelvik kas egzersizlerini, tuvalete planlanan ziyaretler arasındaki süreyi uzatmayı ve idrar yapma dürtüsünü kontrol etmenize yardımcı olacak dikkat dağıtıcı unsurları içerir.
 • Anti-muskarinik ilaçlar: Bunlar, mesanenizdeki detrusor kasının kasılmaması gerektiğinde kasılmasını önlemeye yardımcı olur ve mesanenizin daha fazla idrar tutmasına yardımcı olur. Etkisi yaklaşık bir ay sürebilir ve ağız kuruluğu ve kabızlığa neden olabilir, ancak bunlar ilacın işe yaradığının işaretleridir.

Bu tedaviler işe yaramazsa, başka seçenekler de var:

 • Botulinum toksini: Bu, mesanenizin duvarına enjekte edilir ve mesanenizdeki detrusor kasının, kasılmaması gerektiğinde kasılmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Sinir uyarımı: Bu, mesanenizi kontrol eden sinirlere elektrik sinyalleri göndermeyi içerir.
 • Cerrahi: Cerrahınız mesanenizi büyütmeyi veya idrarı mesanenizden bir torbaya yönlendirmeyi önerebilir. Her ikisi de büyük operasyonlardır ve yalnızca diğer tedaviler işe yaramadıysa kullanılır.

Kadınlarda idrar kaçırma için her tedavinin riskleri ve faydaları vardır. Tedavi seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmalı ve sizin için en iyisinin hangisi olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Kadınlarda idrar kaçırma nasıl önlenir?

Fazla kilolu olmak, kabız olmak, fazla ağırlık kaldırmak ve çok fazla kafein tüketmek kadınlarda idrar kaçırma olasılığını artırır. Bu nedenle, idrar kaçırma konusunda endişeleriniz varsa, sağlıklı kilonuzu korumaya, sağlıklı beslenmeye ve yaptığınız yorucu egzersiz miktarını azaltmaya çalışmalısınız.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. womenshealth.gov

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Melda Akbaş

Dr. Melda Akbaş 17 Kasım 2005 yılında tıp fakültesi eğitimini bitirmiştir. Daha sonra ise üroloji alanını tercih etmiş ve bu alanda uzman olmuştur. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili makaleler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir