Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınlarda sağ kasık ağrısının aşağıda göreceğiniz gibi birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları ciddi iken, bazıları ise kendi kendine önlemlerle rahatça geçer. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

31.08.2020
107
Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kadınlarda sağ kasık ağrısı hakkında

Kadınlarda sağ kasık ağrısı çok yaygın olmasa da, birçok kadın bunu hayatlarının belli dönemlerinde yaşayabilir. Kadınlarda sağ taraflı kasık ağrısının nedenleri çok çeşitli olabilir. Bunlardan bazıları kendi kendine iyileşse de, bazıları daha ciddi sorunun bir işareti olabilir.

Kadınlarda sağ kasık ağrısının en yaygın nedeni

Tipik olarak ağrınız, yırtık veya gergin bir kas, bağ veya tendon gibi bacağınızdaki kasıklarınıza yapışan yapılardan birinin yaralanmasından kaynaklanır.

“Kasık suşu” genellikle uyluğun iç tarafında bulunan yırtık veya aşırı gerilmiş addüktör kasları ifade eder.

Bu tür kasık yaralanmaları genellikle aşırı kullanım veya aşırı eforun sonucudur ve fiziksel olarak aktif kişiler arasında yaygındır.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı başka neden olur?

Kas, bağ veya tendon yaralanmasının ötesinde, sağ kasık ağrınız aşağıdaki gibi çeşitli durumlardan herhangi birinin sonucu olabilir:

1- Kalça artriti

Kalça artritinin tipik bir belirtisi, bazen bacağınızın iç kısmına, dizinizin bölgesine yayılan derin kasık bölgesi ağrısıdır. Bu kasık ağrısı, uzun süre ayakta durmak veya yürümekle daha şiddetli hale gelebilir.

2- Büyümüş lenf düğümleri

Kasıktaki lenf bezleri olarak da adlandırılan lenf düğümleri şişebilir ve yaralanma, enfeksiyon veya nadiren kanser gibi bir dizi nedenlerden dolayı rahatsızlığa neden olabilir.

3- Femoral fıtık

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen bir femoral fıtık, karın duvarınızdaki zayıf bir noktadan uyluğunuzun üst kısmında kasık bölgenizdeki femoral kanala giren bağırsak veya yağ dokunuzun bir parçasıdır.

4- Kalça kırığı

Bir kalça kırığı durumunda, ağrı tipik olarak kasık bölgesi veya dış üst uyluk üzerinde mevcut olacaktır. Kanser veya yaralanma nedeniyle zayıf bir kalça kemiğiniz varsa, kırılmadan bir süre önce kasık veya uyluk bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz.

5- Kasık fıtığı

Erkeklerde daha yaygın olmasına rağmen, kasık fıtığı, kasık kaslarınızdaki zayıf noktadan itilen iç dokudur. Bir kadın olarak, laparoskopi ile değerlendirilmesi gereken ele gelmeyen veya gizli bir kasık fıtığı yaşıyor olabilirsiniz.

6- Böbrek taşı

Böbrek taşları, böbreklerinizin içinde oluşan sert bir mineral ve tuz birikimidir. Böbrek taşı genellikle böbreğinizde veya mesanenizi böbreğinize bağlayan üreterinize geçene kadar ağrıya neden olmaz.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı ile böbrek taşları hissedilebilir. Böbrek taşlarının diğer semptomları şunları içerebilir:

 • Sırtta ve yanda şiddetli ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken ağrı
 • Kahverengi, kırmızı veya pembe idrar
 • Az miktarda yaparak sık idrara çıkma

Böbrek taşı nasıl düşürülür? yazımız ilginizi çekebilir.

7- Osteitis pubis

Osteitis pubis, dış genital bölgenin yukarısında ve mesanenin önünde sol ve sağ kasık kemikleri arasında yer alan bir eklem olan pubik sempatizinin enfeksiyöz olmayan bir inflamasyonudur.

Osteitis pubis’in semptomları şunları içerebilir:

 • Kasık bölgesinde yürüme, merdiven çıkma, hapşırma ve öksürme ile şiddetlenen keskin ağrı
 • Ağrıdan kaynaklanan yürüyüş bozukluğu
 • Düşük dereceli ateş

8- Yumurtalık kisti

Yumurtalık kistinin semptomları arasında, kasıklarınızdan, alt kaburgalar ve pelvis arasında yanlarınıza yayılan ağrı vardır.

Çoğu yumurtalık kisti semptomlara neden olmaz. Eğer semptomlara neden oluyorsa, kistin olduğu taraftaki alt karın bölgesinde şunlar hissedilebilir:

 • Ağrı
 • Basınç
 • Şişme
 • Şişkinlik

Bir kist yırtılırsa, ani, şiddetli ağrı yaşayabilirsiniz.

9- Sinir sıkışması

Kas, kemik veya tendon gibi çevresindeki doku tarafından bir sinire baskı uygulandığında, bu sinirin işlevini bozabilir. Kalça yakınlarındaki bir sinir sıkışması kasık ağrısı veya yanma hissine neden olabilir.

10- İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

İYE’ler, idrar yaparken yoğunlaşabilen orta ila şiddetli kasık ağrısına neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonunun diğer semptomları şunları içerebilir:

 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
 • Az miktarda yaparak sık idrara çıkma
 • Güçlü bir kokuya sahip idrar
 • Bulanık idrar
 • Kahverengi, kırmızı veya pembe idrar

Kadınlarda hamilelikte sağ kasık ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısının aşağıdaki gibi birkaç nedeni olabilir:

 • Rahminiz genişliyordur, bu da kasık dahil birçok alanda ağrı ve sızılara neden olabilir.
 • Bazı kadınlar, hamileliğin son aşamalarında bebeğin başı pelvik bölgeye baskı yapıyorsa, sürekli veya aralıklı olarak kasık rahatsızlığı yaşayabilirler.
 • Gebelikte kasık ağrısının nadir bir nedeni yuvarlak bağ varikoselidir. Yuvarlak bağ, rahminizi kasıklarınıza bağlar.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı nasıl geçer?

Aşırı efor veya aşırı kullanımın neden olduğu kasık ağrısını yaşıyorsanız, tipik olarak zamanla bu tür yaralanmaların kendiliğinden iyileşmesi muhtemeldir.

İbuprofen gibi dinlenme ve antienflamatuvar ilaçlar genellikle yeterli tedavidir. Bununla birlikte, rahatsızlığınız dinlenmenize rağmen devam ederse, doktorunuz bir tedavi planı belirlemek veya altta yatan farklı bir neden veya durumu belirlemek için tam bir teşhis koymak isteyebilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Kadınlarda sağ kasık ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Kasık bölgesinde kalıcı veya alışılmadık bir ağrı yaşıyorsanız, doktorunuz rahatsızlığın kaynağını belirleyebilir ve bir tedavi planı geliştirebilir. Aşağıdaki durumlarda kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz:

 • Kasık kemiğinizin yanında fıtığa işaret edebilecek bir çıkıntı gibi göze çarpan fiziksel semptomlarınız varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
 • İYE geçirmiş olabileceğinizi hissediyorsanız, tedavi olmak önemlidir. Tedavi edilmeyen İYE, böbrek enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Böbrek taşı semptomlarınız varsa da tedavi almanızda her zaman fayda vardır.

Kasık ağrınız ani ve şiddetli ise veya ağrıya aşağıdakiler de eşlik ederse derhal tıbbi yardım almalısınız:

 • Ateş
 • Kusma
 • Hızlı nefes alma
 • Halsizlik, baş dönmesi, bayılma

Bunlar, daha ciddi bazı durumların işareti olabilir.

Özet olarak

Kadınlarda sağ kasık ağrısı için fıtıktan böbrek taşlarına ve sıkışan sinire kadar birçok olası açıklama vardır. Tedavi, ağrının nedenine bağlıdır ve doktorunuz tarafından teşhis edilmesi gerekir.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Meryem Alaska
7 Mayıs 1984 Bursa doğumluyum. Küçüklüğümden beri hep doktor olmak istemiştim ve çalışmalarımın karşılığında üniversite sınavında Tıp Fakültesi kazanmıştım. Şu anda üniversiteyi bitirdim ve kadın hastalıkları üzerinde çalışıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.