reklam
İç Hastalıkları

Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısı nedir? Neden olur? Sağ, sol, alt veya üst karın ağrısı olması ne demektir? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Karın ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Karın ağrısı nedir?

Karın ağrısı, göğüs ile kasık arasında meydana gelen herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktır. Bu bölgede karın, mide, bağırsaklar (ince ve kalın bağırsak), apendiks, karaciğer, safra kesesi, pankreas, yemek borusu ve çok sayıda kan damarı vardır. Karın ağrısı bu organlara bağlı olarak karnın birçok bölgesinde meydana gelebilir ve bazı insanlar bunu mide ağrısı olarak tanımlayabilir.

Karın ağrısı, bir hastalık değil, bir belirtidir. Çoğu zaman ciddi bir durumun belirtisi olmasa da, bazen altta yatan ciddi bir probleme de işaret edebilir. Karında hissedilen ağrı hazımsızlık, stres, enfeksiyon, safra taşı, iltihaplanma, bağırsak tıkanıklığı, peptik ülser, kanser ve ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.

Karın ağrısı, yenilen gıdalara bağlı olarak hazımsızlıktan kaynaklanabilir, ancak bu durum ciddi değildir ve kısa sürer. Karındaki ağrının nedeni, kronik pankreatit, mide kanseri veya gastroözofageal reflü hastalığı ve benzeri hastalıklardan kaynaklanıyorsa, ağrı daha uzun sürebilir ve etkilenen kişi şiddetli karın ağrısı hissedebilir.

İnsanlar karın ağrısını hafif ila şiddetli, akut, gelip giden, bıçak gibi veya kramp benzeri olarak tanımlayabilir. Çoğu insan yaşamları boyunca birkaç defa karın ağrısı yaşayacak olsa da, bu durum nadiren ciddi bir tıbbi sorundan kaynaklanır.

Bununla birlikte, karnınızdaki kronik ağrı veya kan kusma, kanlı dışkı, baş dönmesi, karında şişkinlik, bayılma, nefes darlığı veya cildin sararması (sarılık) ile birlikte karın ağrısı ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumun işareti olabilir ve acil bir ortamda derhal değerlendirilmelidir. Eğer bunlardan birini yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmeniz önemlidir.

Karın ağrısı neden olur?

Karın ağrısının yaygın nedenleri genellikle sindirim sistemi kaynaklıdır. Nispeten zararsız gastrointestinal durumlar hazımsızlık, gaz ve kabızlığı içerir. Stres ve kaygı da genel karın ağrısına neden olabilir. Bazen de çocuklar, akranları veya arkadaşlarıyla sorun yaşamamak için okulu ekmeye çalışmak gibi stresli veya korkutucu bir durumdan kaçınmaya çalıştıkları için karınlarının ağrıdığını söylerler.

Bununla birlikte, karın ağrısı enfeksiyon, malignite, iltihaplanma, travma, tıkanıklık ve diğer anormal süreçlerden kaynaklanabileceğinden, fiziksel nedenlerin olasılığını göz önünde bulundurmak ve dışlamak her zaman önemlidir.

Travma, abdominal aort anevrizması ve kanamalı peptik ülser gibi yaşamı tehdit eden durumlar da karında ağrı duymaya neden olabilir ve bunlar acil bir ortamda hemen değerlendirilmelidir. Endokrin, sinir, üreme ve idrar sistemleri gibi diğer vücut sistemlerini içeren durumlar da karın ağrısına neden olabilir.

Karın ağrısının gastrointestinal nedenleri

Karın ağrısı, aşağıdakileri içeren sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklanabilir:

 • Apandisit

Karnın merkezinde erken apandisit belirtileri yaşayabilirsiniz, belirti işareti sağ alt karın ağrısı ve ateştir. Apandisit genellikle tıbbi bir acil durumdur, çünkü iltihaplı ve enfekte bir apendiks yırtılabilir ve enfeksiyonu yayabilir.

 • Bağırsak tıkanıklığı

Mide ağrısı, kabızlık, kusma, şişkinlik ve mide bulantısı ile kendini gösteren bağırsak tıkanıklığı, hemen tedavi edilmezse bağırsak yırtılmasına ve enfeksiyona neden olabilir.

 • Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığında karında şişkinlik ve ağrı, ishal, kilo kaybı ve yorgunluk yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun glütene aşırı tepki vermesine ve ince bağırsağın kaplamasına zarar vermesine neden olan kronik, bağışıklık aracılı bir durum olan çölyak hastalığının tedavisi yoktur, ancak glüteni diyetinizden çıkarmak bir zorunluluktur.

 • Kolit

Kolit, kolonunuzun herhangi bir bölümünün enfeksiyonu veya iltihabıdır. Kolit, inflamatuar bağırsak hastalığının bir formu olan ülseratif kolitten daha az şiddetlidir çünkü ülseratif kolit kronik, ömür boyu süren bir durumdur. Antibiyotikler bakteriyel koliti temizleyebilir ve viral kolit tipik olarak kendi kendine iyileşir.

 • Kolorektal kanser

Kolorektal kanser, karın ağrısının nadir fakat olası bir nedenidir. Semptomlar arasında yorgunluk, dışkıda kan, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, şişkinlik ve gaz sayılabilir.

 • Kabızlık

Kabızlık, sizin için normal olan sıklıkta dışkılamanın olmadığı veya dışkı çıkarmanın zor olabileceği çok yaygın bir durumdur. Hafif kabızlık için ev tedavileri arasında kuru erik suyu içmek, bol su ve dışkı yumuşatıcı almak yer alır.

 • Divertikülit

Divertikülit, genellikle karnın sol alt tarafında şiddetli ağrıyla beraber ateş, titreme, mide bulantısı ve muhtemelen kanlı dışkı olarak kendini gösterebilir. Komplikasyonlar apse ve perforasyonu içerdiğinden divertikülit belirtileri için her zaman doktora gidilmelidir.

 • Gıda intoleransları veya alerjileri

Gıda alerjileri, vücutta çeşitli semptomlara neden olabilen bir bağışıklık tepkisidir. Gıda intoleransı semptomları ise tipik olarak bölgeseldir ve sindirim sistemi ile sınırlıdır. Böyle bir durumda alerji testleri ve eliminasyon diyetleri, karın ağrısı ve astım gibi diğer semptomların nedenini öğrenmeye yardımcı olabilir.

 • Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi belirtilerinde şiddetli karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, halsizlik ve cilt sorunları görmek mümkündür. Çoğu vaka hafiftir ve dehidrasyonu önlemek dışında tıbbi tedavi gerektirmez. E. coli gibi ciddi bakteriyel gıda zehirlenmeleri için ise antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

 • Safra taşları

Sağ üst karın ağrısı, özellikle yemek yedikten sonra safra taşlarının klasik bir belirtisidir. İlaçlar küçük safra taşlarını çözebilir, ancak büyük taşlar işin safra kesesinin alınması en yaygın tedavidir.

 • Gaz

Mideniz ve bağırsaklarınız yiyecekleri parçalarken gaz üretir. Bazı insanlar ve bazı yiyecek türleri diğerlerinden daha fazla gaz üretir. Gaz belirtileri arasında ağrı, dolgunluk (şişkinlik), karında gürültü, geğirme ve gaz çıkışı bulunur. Gaz normaldir, ancak rahatsız edici ise, gaza neden olan şekerlerin parçalanmasına yardımcı olan ilaçlar vardır. Ayrıca, bir eliminasyon diyeti sorunlu yiyecekleri belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Gastrit ve viral gastroenterit (mide gribi)

Gastrit ile mide gribi, mide bulantısı ve kusmayla birlikte merkezi ve alt karın ağrısına neden olabilir. Gastrit, altta yatan nedene bağlı olarak kendi kendine düzelebilir. Mide gribi genellikle 24 ila 48 saat sürer, ancak bulaşıcı olmayan gastritin çözülmesi daha uzun sürebilir. Spesifik bir mide gribi tedavisi yoktur. Dehidrasyonu önlemek için sulandırılmış kafeinsiz ve alkolsüz içecekler, et suyu veya oral rehidrasyon solüsyonu içebilirsiniz. Midenizi rahatlatmak için ise bir gün yemek yemekten kaçınmayı tercih edebilirsiniz.

 • Hazımsızlık

Hazımsızlık semptomları karın ağrısı ve karında yanma hissi, mide ekşimesi, dolgunluk ve geğirmeyi içerir. Hazımsızlık belirtilerini alt karın bölgesinden daha fazla üst karın bölgesinde hissedebilirsiniz. Hazımsızlık için ev ilaçları, antasitler ve diyet değişiklikleri de dahil olmak üzere gaz için olanlarla örtüşür. Sık veya kronik hazımsızlık ve mide ekşimesi için asit azaltıcılar gerekli olabilir.

 • İnflamatuar bağırsak hastalığı

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları, karın krampları, mide bulantısı, iştahsızlık, ishal ve kilo kaybı ile karakterize kronik bir durumdur ve belirtiler ara sıra gelip gidebilir. Reçeteli ilaçlar semptomları sakinleştirebilir ve alevlenmeleri azaltabilir.

 • İrritabl bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen bu durumun semptomları, kabızlık veya ishal ile birlikte karın ağrısı, şişkinlik ve krampları içerir. Huzursuz bağırsak sendromu, ilaçlar ve bazı diyet değişiklikleri ile yönetilebilen yaygın bir durumdur

 • Karaciğer hastalığı (hepatit, siroz, karaciğer yetmezliği)

Karaciğer hastalıklarına ait semptomlar hazımsızlık veya mide gribi ile karıştırılabilir, ancak karaciğer hastalığı semptomları uzun sürebilir ve ayrıca sarılık, iştahsızlık ve yorgunluk yaşayabilirsiniz. Bazı karaciğer rahatsızlıkları kendiliğinden düzelir; diğerleri için tedavi ise nedene bağlıdır.

 • Pankreatit

Pankreatit belirtileri arasında karnın üst ve orta kısmında tipik olarak şiddetli, kramp benzeri ağrı vardır ve sol veya sağ taraftan arkaya doğru yayılabilir. Ateş, bulantı ve sarılık yaşamak da mümkündür. Pankreatit tedavisi tipik olarak intravenöz antibiyotikleri ve komplikasyonları önlemek için diğer prosedürleri içerir.

 • Peptik ülser

Mide veya ince bağırsağın başlangıcında meydana gelen peptik ülser, şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Ayrıca yanma hissi, mide bulantısı ve iştahsızlık yaşayabilirsiniz. Antibiyotikler ve asit azaltıcılar veya asit blokerleri, dokunun iyileşmesini sağlamak için çoğu peptik ülser için etkili tedavilerdir.

Karın ağrısının diğer nedenleri

karın ağrısı nedenleri

Karın ağrısı, aşağıdakiler dahil olmak üzere sindirim sistemi dışındaki vücut sistemlerindeki sorunlardan da kaynaklanabilir:

 • Karın travması

Karnın içindeki organların veya kan damarlarının hasar görmesi, dışarıdan herhangi bir travma belirtisi olmasa bile iç kanamaya neden olabilir. İç hasarı önlemek için bir kazadan ve yaralanmadan sonra her zaman muayene olmanız ve gerekirse tıbbi yardım almanız önemlidir.

 • Karın tümörü veya kitlesi

Basit bir kistten kansere kadar değişen, ağrıya ve diğer semptomlara neden olan karın kitlesi, sorunu teşhis ve tedavi etmek için acil tıbbi müdahale gerektirir.

 • Endometriozis

Çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis, rahim zarının anormal şekilde rahim dışında büyümesi durumudur. Semptomlar, adet dönemi sırasında ve sonrasında karın ve bel ağrısı, kramplar, yorgunluk ve ağır kanamayı içerir. İlaç, endometriozis semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir; bazı durumlarda ameliyat gerekir.

 • Fıtık

Ağrılı bir yumru, karın fıtığının tipik bir belirtisidir. Alt karın bölgesinde sorunlara neden olan bir fıtık genellikle kasık fıtığıdır. Ağrılı bir fıtık cerrahi onarım gerektirebilir.

 • Böbrek hastalığı

Böbrek hastalıklarına bağlı belirtiler nedene bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Böbrek taşı ağrısı genellikle şiddetlidir, karın tarafında hissedilir ve alt karın ve kasıklara doğru hareket eder. Böbrek hastalığı tedavisi hastalığın doğasına ve nedenine bağlı olarak değişir.

 • İlaçların yan etkisi

Yan etki olarak ortaya çıkan ve karın ağrısına neden olabilen ilaçlar arasında kanser önleyici ilaçlar, antibiyotikler ve sodyum fosfat bulunur.

 • Yumurtalık kisti

Sıklıkla semptomlara neden olmasalar da yumurtalık kistlerinin semptomları arasında alt karın ağrısı, bulantı ve kusma, dışkı sırasında ağrı ve adet döneminde olası değişiklikler bulunur. Yumurtalık kistlerinin teşhis ve tedavisi için kadın hastalıkları ve doğum doktoruna görünmelisiniz.

 • Prostatit

Prostatit sorunu yaşayan erkeklerde karın ağrısına ek olarak dışkı sırasında ağrı, testis ağrısı ve idrar retansiyonu görülebilir. Prostatit ağrısı şiddetli olabilir ve muhakkak doktor kontrolü gerektirir. Reçeteli antibiyotikler bakteriyel prostatiti tedavi edebilir.

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanan ağrı tipik olarak alt karın veya pelvik bölgeyi içerir ve cinsel ilişki ile ortaya çıkabilir. Pelvik ağrı ile birlikte, semptomlar cilt değişikliklerinden ağrılı idrara çıkmaya, vajinal veya penil akıntıya kadar değişir. Bir cinsel hastalıktan şüpheleniyorsanız, doktor görünmeniz önemlidir.

 • Zona hastalığı

Viral enfeksiyondan kaynaklanan zona hastalığı vücudun bir tarafını etkileyen sinirlerde başlar ve karın bölgesi klasik bir başlangıç ​​noktasıdır. Deride zona döküntüsü ortaya çıkmadan önce, karın kenarında ağrı ve karıncalanma hissedebilirsiniz.

 • Dalak büyümesi

Dalak büyümesi, sol üst karın ağrısına ve muhtemelen sol omuz ağrısına, ayrıca yorgunluğa, enerji eksikliğine, kolayca kanamaya ve az miktarda yemek yedikten sonra tok hissetmeye neden olabilir. Bu semptomlar için tıbbi yardım alınmalıdır.

 • Toksik maruziyetler

Zehirli kimyasallar, zehirli bitkiler ve zehirli böcek ısırıkları karın ağrısına ve cilt, akciğerler, beyin ve sinirleri içeren diğer birçok belirtiye neden olabilir. Semptomlardan bağımsız olarak toksik maruziyet durumunda ilk yapılması gereken şey 112’yi aramak veya acil servise gitmektir.

 • İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonunda alt karın ağrısına ek olarak, muhtemelen idrar yaparken ağrı veya yanma, kokulu idrar ve sık idrara çıkma dürtüsü yaşayabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, teşhis ve buna bağlı uygun tedavi için doktora görünmelisiniz.

 • Rahim miyomları

Rahim içindeki ve çevresindeki bu kanserli olmayan büyümeler rahim miyomlarıdır ve semptomlara neden olmayabilir, ancak bazı kadınlarda çok ağrılıdır. Tedaviler hormon tedavisi ve ameliyatı içerir.

Karın ağrısının ciddi nedenleri

Bazı durumlarda karın ağrısı, acil bir serviste hemen değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Yaşamı tehdit edebilen ciddi nedenler şunları içerir:

 • Karın apsesi
 • Abdominal aort anevrizması
 • Akut konjestif kalp yetmezliği
 • Karın boşluğunda sıvı
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Kanser
 • Ektopik gebelik
 • Gastrointestinal kanama
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer yetmezliği
 • Mezenterik arterin tıkanması, embolisi veya trombozu
 • Delikli peptik ülser
 • Peritonit
 • Portal hipertansiyon
 • Sol üst veya sağ üst tarafta ağrı varsa pulmoner emboli

Konumuna göre karın ağrısı nedenleri

Karın ağrısının konumu ve diğer eşlik eden semptomlar, ağrının nedenini teşhis yardımcı olabilir. Belirli bir bölgede yoğunlaşan ağrının, sağ alt karın ağrısı için apendiks gibi belirli bir organın neden olduğu genel ağrıdan daha olasıdır.

Karın bölgesinin genelinde hissedilen genel ağrı

Karın/göbek bölgesinin yarısından fazlasında hissedilen genel ağrı nedenleri arasında (bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdakiler yer alır:

 • Bağırsak sorunları
 • Gıda alerjisi, intoleransı, hassasiyeti veya zehirlenmesi
 • Gaz sorunları
 • Hazımsızlık (mide rahatsızlığı)
 • İltihaplı bağırsak hastalığı
 • Stres veya kaygı
 • Viral gastroenterit (mide gribi)

Üst karın ağrısı

Üst karın, mide, karaciğer, dalak, pankreasın bir kısmını, safra kesesini, ince bağırsağın kısımlarını ve kalın bağırsağın (kolon) kısımlarını içerir. Üst karın ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Abdominal apse veya kitle
 • Abdominal aort anevrizması
 • Kanser, iltihaplanma, enfeksiyon veya tıkanıklık dahil olmak üzere bağırsak hastalıkları
 • Çölyak hastalığı
 • Kolit
 • Divertikülit
 • Dalak büyümesi
 • Safra kesesi hastalığı veya safra taşları
 • Gastrit ve mide gribi
 • Gastroözofageal reflü hastalığı ve hazımsızlık
 • Sol üst karın ağrısına bağlı kalp krizi
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Böbrek taşı veya böbrek enfeksiyonu
 • Hepatit gibi karaciğer hastalığı
 • Pankreatit
 • Ülser

Alt karın ağrısı nedenleri

Alt karın bölgesi, sağ altta bulunan apandiksi, kalın bağırsağı, idrar yolunun kısımlarını ve üreme organlarını içerir. Alt karın ağrısı nedenleri pelvik ağrı nedenleri ile örtüşebilir. Alt karın ağrısı olası nedenleri şunlardır:

 • Apandisit
 • Mesane enfeksiyonu
 • Kanser, iltihaplanma, enfeksiyon veya tıkanıklık dahil olmak üzere bağırsak hastalıkları
 • Kolit
 • Kabızlık
 • Divertikülit
 • Ektopik gebelik
 • Endometriozis
 • Fıtık
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı
 • Huzursuz bağırsak sendromu
 • Böbrek taşı
 • Menstrüel kramplar
 • Yumurtalık kistleri
 • Prostatit
 • Rahim miyomları

Sol karın ağrısı nedenleri

Sol karın ağrısı, karnın sol tarafındaki organlarla ilgili olabilir. Karnın sol tarafında dalak, pankreas, karaciğerin sol lobu, midenin bir kısmı, idrar yolunun bölümleri (örneğin, sol böbrek ve üreter), üreme yolu (örneğin, sol yumurtalık), ince bağırsak/kalın bağırsak bölümleri ve sigmoid kolon bulunur. Sol karın ağrısının olası nedenleri şunlardır:

 • Kanser, iltihaplanma, enfeksiyon veya tıkanıklık dahil olmak üzere bağırsak hastalıkları
 • Divertikülit
 • Ektopik gebelik
 • Dalak büyümesi
 • Kalp krizi
 • Böbrek sorunları
 • Yumurtalık kisti
 • Pankreatit
 • Ülser
 • Pulmoner emboli

Sağ karın ağrısı nedenleri

Sağ karın ağrısı ise sağ taraftaki organlarla ilgili ortaya çıkabilir. Karnın sağ tarafında apendiks (sağ alt taraf), safra kesesi, karaciğerin sağ lobu, midenin bir kısmı, idrar yolunun bölümleri (örneğin sağ böbrek ve üreter), üreme yolu (örneğin sağ yumurtalık), ince bağırsak ve kalın bağırsak bulunur. Sağ karın ağrısının olası nedenleri aşağıdakileri içerir:

 • Apandisit
 • Kanser, iltihaplanma, enfeksiyon veya tıkanıklık dahil olmak üzere bağırsak hastalıkları
 • Ektopik gebelik
 • Safra taşları ve diğer safra kesesi koşulları
 • Böbrek sorunları
 • Karaciğer hastalığı
 • Yumurtalık kisti
 • Pulmoner emboli

Hamilelikte karın ağrısı

hamile iken karın ağrısı

Özellikle hamileliğin başlangıcında birçok kadın sık sık karın ağrısından şikayet eder. Bunun başlıca nedeni, rahim ve çevresindeki dokunun fetüs için yeterli alan yaratmak üzere gerilmesidir. Fetus daha büyükse, çocuğun hareketleri de karın ağrısına neden olabilir. Hamile kadınların karın ağrısına eşlik eden kabızlıktan muzdarip olması da sık görülür. Hamilelikte bu tür durumlarda vücudunuzu dikkatlice dinlemeniz gerekir. Ağrı normalden daha uzun sürerse, kötüleşirse veya ağrıya ateş, mide bulantısı, kusma ve kanama eşlik ediyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda karın ağrısı

Çocuklarda karın ağrısı sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bazı çocukların sindirim sistemi çok hassastır ve normal bağırsak aktivitelerine bile tepki olarak ağrı hissederler. Çocuklarda karın ağrısının en olası nedeni yeterince yemek yememek, tuvalete gitmemek veya ikisinin birleşimidir. Bazı durumlarda kabızlık, mide ekşimesi veya gıda alerjisi gibi belirli bir sorun da çocuklarda karın ağrısına neden olur. Diğer durumlarda, neden çok açık olmayabilir ve doktor kontrolü gerektirir. Ayrıca, enfeksiyon, stres veya uykusuzluk, bağırsak sinirlerini ağrıya daha duyarlı hale getirebilir. Bazı durumlarda, sorun genetik olabilir, bu da “aileden çocuğu geçtiği” anlamına gelir ve bu durumda diğer aile üyelerinin de benzer bir sorun geçmişi vardır. Ancak ağrı geçmiyorsa, doktor muayenesi şarttır.

Karın ağrısıyla birlikte hangi belirtiler ortaya çıkabilir?

Karın bölgesini mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas, bağırsaklar olarak düşünebilirsiniz, Ancak karın bölgesinde mesane, böbrekler, çok sayıda kan damarı ve üreme sisteminin parçaları dahil olmak üzere birçok başka organ da vardır. Bu nedenle, altta yatan nedene ve ilgili organa bağlı olarak karın ağrısına çeşitli semptomlar eşlik edebilir.

Sindirim kaynaklı belirtiler

Sindirim sisteminden kaynaklanan karın ağrısına, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlar eşlik edebilir:

 • Geğirme
 • Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik
 • İshal
 • Şişkinlik
 • Gaz
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı
 • İştahsızlık
 • Kusma

Diğer belirtiler

Karın ağrısına, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer vücut sistemleriyle ilgili semptomlar eşlik edebilir:

 • Göğüs ağrısı veya basıncı
 • Kolay kanama veya morarma
 • Yorgunluk
 • Ateş ve titreme
 • Grip benzeri semptomlar
 • Geciken adet dönemleri
 • Cildin solması
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Hızlı nefes alma veya nefes darlığı
 • Deride döküntü
 • Dokunurken karında hassasiyet
 • İdrar yapma sorunları

Ciddi belirtiler

Bazı durumlarda karın ağrısına, hemen değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumu gösterebilecek semptomlar eşlik edebilir. Ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durumu gösterebilecek belirtiler şunlardır:

 • Dışkıdan kan gelmesi
 • Siyah dışkı
 • Nefes almada zorluk
 • Baş dönmesi
 • Bayılma veya bilinç düzeyinde değişiklik
 • Yüksek ateş
 • Karında nabız atan kitle
 • Hızlı nabız veya hızlı nefes alma
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Kan veya siyah madde kusmak
 • Zayıf ve güçsüz hissetmek
 • Sararmış cilt ve gözler (sarılık)

Karın ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Karın ağrısı şiddetli ise veya bir haftadan uzun süren hafif karın ağrısı (ara sıra gelip gitse bile) için doktora görünmelisiniz. Ciddi ve doktor kontrolü gerektiren durumlar aşağıdakileri içerir:

 • Karın dokunulduğunda sert ve hassas ise
 • Dışkıda veya kusmukta kan varsa
 • Kusma ile kabızlık varsa
 • Nefes almada zorlanıyorsanız
 • Baş dönmesi yaşıyorsanız
 • Yüksek ateşiniz varsa
 • Artan yorgunluk, uyuşukluk veya halsizlik varsa
 • Karında nabız gibi atan bir kitle varsa
 • Hızlı nabız veya hızlı nefes alma yaşıyorsanız
 • Ağrı, vücudun bir bölgesinden diğer bölgesine yayılıyorsa
 • Gözler ve cilt sararmışsa (sarılık)

Karın ağrısı nedeni nasıl teşhis edilir?

Çoğu durumda doktorlar, nedeni yalnızca belirtilerinizle belirleyebilir veya en azından şüphelenebilir. Örneğin, ağrılı idrara çıkma ve ateş ile birlikte karın ağrısı, mesane enfeksiyonunu düşündürür. Karın ağrısının nedenini ve en iyi tedaviyi belirlemek için görüntüleme muayeneleri ve kan ve idrar testleri gerekli olabilir.

Ayrıca doktorunuz nedeni belirlemek için aşağıdaki soruları da sorabilir:

 • Karın ağrınızı tarif eder misiniz?
 • Donuk veya keskin ve bıçak gibi hissi veriyor mu?
 • Ağrınızı 0’dan 10’a kadar derecelendirebilir misiniz?
 • Ağrı sürekli mi yoksa gelip gidiyor mu?
 • Ağrıyı tam olarak nerede hissediyorsunuz?
 • Ateş, kusma veya mide bulantısı gibi başka hangi semptomları yaşıyorsunuz?
 • Karın ağrınız ne zamandan beri var?
 • Son zamanlarda seyahat ettiniz mi?
 • Hangi ilaçları, şifalı otları ve takviyeleri alıyorsunuz?
 • Hamile olma ihtimaliniz var mı?
 • Cinsel olarak aktif misin?
 • Bazı yiyecekler veya aktiviteler ağrınızı daha da kötüleştiriyor gibi görünüyor mu?
 • Ağrınız için herhangi bir reçetesiz ilaç aldınız mı?

Karın ağrısı nasıl tedavi edilir?

karın ağrısı tedavisi

Gaz, hazımsızlık (dispepsi), kabızlık ve mide rahatsızlığı gibi karın ağrısının yaygın gastrointestinal nedenleri, tedavi olmaksızın bile birkaç saat içinde çözülecektir. Daha hızlı rahatlama için reçetesiz alınabilen ilaçları deneyebilirsiniz. Doktorunuz veya eczacınız doğru ilacı seçmenize yardımcı olabilir.

Reçetesiz alınabilen ilaç seçenekleri şunları içerir:

 • Antasitler ve asit düşürücüler
 • Antigaz ilaçları
 • Bulantı önleyici ilaç
 • Kabızlık için dışkı yumuşatıcılar

Gıda zehirlenmesi, gastrit veya peptik ülser gibi karın ağrısının diğer gastrointestinal nedenleri de mide veya bağırsak astarının iyileşme şansı bulduktan sonra düzelebilir.

Tıbbi tedaviler şunları içerebilir:

 • Bakteriyel nedenler için antibiyotikler
 • Asit azaltıcılar ve asit engelleyiciler
 • Pepto-Bismol
 • Dehidrasyonu önlemek için kusma veya ishal durumunda elektrolit replasman sıvıları

Karın ağrısının diğer nedenleri için tedavi seçenekleri nedene bağlıdır. İnflamatuar bağırsak hastalığı gibi kronik durumların tedavisi büyük olasılıkla ilaçların bir kombinasyonunu, yaşam tarzı değişikliklerini ve belki bir noktada ameliyatı içerecektir. Bağırsak tıkanıklığı, apandisit veya safra taşı gibi akut durumlar, hastane bakımını ve muhtemelen hastalıklı dokuyu onarmak veya çıkarmak için ameliyatı gerektirebilir.

Karın ağrısı nasıl geçer?

Karın ağrısını hafifletmek için ilk ve en güvenli adım doğru bir tıbbi tanı almaktır, çünkü doktor ciddi nedenleri ekarte etmek için bir muayene yapabilir ve testler isteyebilir. Bununla birlikte, genel karın ağrınız varsa ve bunun küçük gastrointestinal sorunlardan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, aşağıdaki ilaçları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Mide ekşimesi için kabartma tozu (240 ml suda 1 çay kaşığı)
 • Zencefil sindirime yardımcı olur ve mide bulantısını azaltır (zencefil kökü en iyisidir, birazını sıcak suda demlemeyi deneyebilirsiniz)
 • Kramp benzeri ağrı için karnınıza sıcak kompres (çok sıcak olmamalı, ılık olmalıdır)
 • Et suyu ve sağlıklı spor sıvıları
 • Sol tarafınıza yaslanarak yatmak (gaz çıkarmanıza yardımcı olabilir)
 • Süt ürünleri, fasulye, brokoli ve potansiyel alerjenler gibi sorunlu gıdalardan kaçınmak
 • Kabızlık için siyah pekmez tüketmek (günde 1 yemek kaşığı)
 • Ağrı veya ateş için ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Bazı meyve ve sebzeler de karın ve karın bölgesindeki ağrılar içim etkilidir. Karı ağrısına yardımcı olabilecek ve sebzelerden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • Rezene:
  Rezene sindirimi kolay ve mideyi yormayan bir sebzedir. Ayrıca, rezene yağı da sindirime yardımcı olur. Rezene çayı ise olarak esas olarak şişkinliğe karşı kullanılır.
 • Adaçayı, papatya ve nane:
  Papatya krampları giderir, bakteri üremesini engeller ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Adaçayı mideyi rahatlatır ve ağrıyı giderir. Nane çayındaki uçucu yağlar ise, ağrıyan alt karnınıza yardımcı olacaktır.
 • Kakule:
  Gastrointestinal yolunuz sorunluysa, kakule bitkisi ve uçucu yağları rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir. Örneğin, çayınıza bir tutam ezilmiş kakule kapsülü ekleyebilirsiniz, bu size yardımcı olacaktır.
 • Patates:
  Patates çok temel besinlerden biridir ve sindirim sistemindeki asitleri bağlar. Özellikle az yağla pişirerek, suda haşlayarak veya patates püresi hazırlayarak tüketmeniz tavsiye edilir.
 • Elma:
  Elmalar lif ve enzimler bakımından yüksektir. Sindirime yardımcı olurlar ve karın ağrısına iyi gelirler. Elmada bulunan pektin, sağlıklı bir bağırsak florası sağlar ve ağrı kesici etkisi vardır.
 • Domates:
  Domates, üst veya alt karın bölgesinde ağrı olduğunda en iyi yardımcıdır. Domatesler likopen içerir, antioksidan etkiye sahiptir ve rahatça sindirilebilir bir meyvedir.
 • Kabak:
  Kabak da karın ağrısına iyi gelir. Kabak inanılmaz derecede mide dostudur ve ayrıca kabak, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Kaynak ve ileri okuma:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir