Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Rüzgarlı

Kasık Ağrısı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Kasık ağrı çoğu zaman geçici ve zararsız olsa da, bazı durumlarda acil tedavi gerektiren bir durumun habercisi de olabilir. O yüzden, aşağıdakileri okumak oldukça önemlidir.

Kasık Ağrısı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Kasık ağrısı nedir?

İnsanlar bacağının leğen kemiği ile karşılaştığı alt karnında ağrı yaşadıklarında buna genellikle kasık ağrısı denir. Kas gerginliği yetişkinlerde kasık ağrısının en yaygın nedeni olsa da, kasık fıtığı, böbrek taşı veya kalça eklemindeki sorunlar gibi şeyler de bu duruma neden olabilir. Altta yatan nedene bağlı olarak, kasık ağrısı hafif veya şiddetli olabilir, yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir ve şiddeti de değişkenlik gösterir.

Kasıkta ağrı sorununun nedenini belirlemek için, doktorunuz kapsamlı bir fizik muayene yapacak ve gerekirse kan veya görüntüleme testleri isteyecektir. Sonunda, tedavi planınız dinlenme ve buz gibi basit bir şeyden fizik tedavi veya cerrahi gibi invaziv olan daha kapsamlı bir şeye kadar değişebilir.

Sol kasık ağrısı

Sol taraftaki kasık ağrısının en sık rastlanan nedeni kasık bölgenizdeki kasları fazla kullanmaktan kaynaklanan bir sol taraftaki yaralanmadır. Kasık zedelenmeleri ayrıca hareket ederken daha fazla ağrıya neden olabilecek zedelenmenin yanında iltihaplanma ile de sonuçlanabilir.

Bu tür yaralanmalar özellikle aktif veya bir sporcuysanız daha da yaygındır. Bu bölgedeki yaralanmalar tipik olarak, bacağı kasıklara bağlayan gerilmiş, burkulan veya yırtık bacak dokularıdır ve bunlar şunlardır:

 • Uyluğun iç kısmındaki eklem kasları
 • Ligamentler
 • Tendonlar

Sol taraftaki kasık ağrısının diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • Kalsiyum veya diğer mineraller biriktiğinde, böbreklerinizde ve mesanenizde meydana gelen böbrek taşları
 • Kasık bölgesinde, özellikle pelvik kemik çevresinde veya femurun (üst bacak kemiği) pelvisle birleştiği yerde kırık veya hasarlı kemikler

Sağ kasık ağrısı

Washington Üniversitesi’nde bir ortopedi uzmanı olan doktor şöyle diyor:

“Kalçadan kaynaklanan sağ kasık ağrısı, belirli bir yaralanma veya travma olmadan tipik olarak zamanla yavaşça gelişir. Kalça büküldüğünde, örneğin alçak bir sandalyede otururken veya sürüş sırasında daha kötüdür. İnsanlar kalçada biraz sertlik ve hareket azalması fark edebilir. Sağ kasık ağrısı genellikle donuk bir acıdır, ancak kalça belli pozisyonlara döndüğünde keskin ve bıçak gibi bir ağrı olabilir.”

Sağ kasık ağrısı durumuna bağlı yaygın kalça hastalıkları genellikle; eklem içindeki kıkırdak hasarı, kalça sıkışma sorunları ve artrit durumlarıdır.

Kasık yaralanmasından veya yukarıda saydıklarımızdan kaynaklanmayan kasık ağrısı, vücudun diğer bölümlerinden gelebilir. Buna yayılan ağrı denir. Çekilen kaslar, bağlar veya bacaktaki tendonlar kasıkta semptomlara neden olabilir. Yaralanma olmadığında kasık ağrısının diğer nedenlerini aramak önemlidir.

Sağ kasıkta ağrı nedeni bazen bir kasık fıtığı olabilir. Bir kasık fıtığı, cerrahi tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Bazı enfeksiyonlar sağ kasık bölgesinde yumru veya şişmeye neden olabilir. Kasık bölgesindeki bezler (lenf düğümleri) kasık bölgesinde bir enfeksiyon olduğunda genişleyebilir ve ağrılı olabilir. Enfeksiyon küçükse, şişlik birkaç gün sürebilir ve kendi kendine kaybolabilir.

Kasık ağrısı nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Kasıkta ağrı sorununun çoklu ve benzersiz nedenleri olabilir, bu yüzden bir doktorun değerlendirmesi için görülmesi önemlidir.

Yaygın nedenler

Daha az yaygın olarak, testis, karın, pelvik ve sinir koşulları kasık ağrısına neden olabilir.

 • Kas gerginliği: Çekilmiş kasık kası olarak da adlandırılan kasık suşu, tipik olarak atletik bir yaralanmanın veya kalça ekleminin garip hareketinin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu da iç uyluk kaslarının gerilmesine veya yırtılmasına yol açar.
 • Kasık fıtığı: Bazen kasık fıtığı semptomlara neden olmaz. Semptomlar varsa, insanlar genellikle kasık bölgesinde çekilme, öksürürken veya bir şeyler kaldırırken donuk kasık ağrısı bildirir.
 • Böbrek taşı: Böbrek taşı idrar yolundan geçerken ağrı dalgalarına (renal kolik) neden olabilir. Ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve genellikle yan bölgede (kaburgalarınız ve kalçalarınız arasında) veya alt karın bölgesinde görülür.
 • Kalça osteoartriti: Kalça ekleminin artriti (uyluk kemiğinin üstü ile pelvis arasında bulunur) genellikle düz kalça eklemi aşındığında ortaya çıkar. Bu olduğunda bacak hareketleri ağrılı olur ve sertleşir. Diğer osteoartrit formları gibi, ağrı da aktivite ile kötüleşir ve dinlenme ile hafifler.
 • Femoral asetabular sıkışma: Femoral asetabular sıkışma genellikle kalça ekleminde artritin erken bir aşaması olarak düşünülür. Kalça ekleminin bilyası ve soketi etrafında kemik mahmuzları geliştiğinde, bu hareketin sınırlarında kalçanın hareketinde kısıtlamalara ve kasıkta (veya kalçaların dışında) hissedilen ağrıya yol açar.
 • Kalça kırığı: Kalça kırığı uyluk kemiği veya kalça doğrudan darbe aldığında ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra osteoporoz, kanser veya yaralanma sonucu da oluşabilir.
 • Kalça osteonekrozu: Bazen avasküler nekroz olarak adlandırılan osteonekroz, uygun kan akışının olmaması nedeniyle kemik hücrelerinin ölmesine neden olan tıbbi bir durumdur. Kasık veya kalça bölgesinde donuk veya zonklayan ağrı genellikle bu durumun ilk belirtisidir.
 • Sporcu fıtığı: Sporcu fıtığı, çoğunlukla futbol ve hokey oyuncularında teşhis edilen ve karın duvarının hafifçe zayıflamasına bağlı olağandışı bir yaralanmadır. Doğrudan alt karın/kasık bölgesinin önünden ağrıya neden olur. Bir sporcu fıtığını teşhis etmek zor olabilir ve genellikle tek tedavi dinlenme veya cerrahi müdahaledir.

Daha az yaygın nedenler

Daha az yaygın olarak, aşağıdaki gibi testis, karın, pelvik ve sinir koşulları kasıkta ağrı oluşumuna neden olabilir:

 • Testis koşulları: Birkaç farklı testis durumu, kasık ağrısına neden olabilir. Örneğin: 1- Epididimit, testislerin arkasında bulunan bir kanal olan epididim iltihabıdır. Epididimit ağrısı kasıkta başlayabilir ve daha sonra testislere doğru hareket edebilir. 2- Testis torsiyonu, erkeklerde sinirleri testislere taşıyan yapı kendi kendine büküldüğünde ortaya çıkan, şiddetli, ani kasık ve testis ağrısı ile sonuçlanan cerrahi gerektiren acil durumdur.
 • Sinir sıkışması: Bir sinir sıkışması bel ve kasık bölgesinde ağrıya, uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir. Bu duruma lomber radikülopati denir.
 • Karın veya pelvik koşullar: Divertikülit veya abdominal aort anevrizması gibi bazı abdominal durumlar veya bir yumurtalık kisti gibi pelvik durumlar kasıkta dolaşan veya kasıkta olduğu düşünülen ağrıya neden olabilir.
 • Osteitis pubis: Osteitis pubis, sağ kasık ve yakınlarındaki kemiği birbirine başlayan eklemlerdeki inflamatuar bir durumudur. Kasık ve leğen kemiğinde donuk, sızlayan ağrıya neden olabilir.

Nadir nedenler

Aşağıdaki iki durum nadirdir, ancak bunlar da kasıkta ağrı kaynağı olabilir ve bu nedenle doktorunuz tarafından dikkate alınacaktır.

 • Enfekte eklem: Nadiren, kalça eklemi enfekte olabilir. Bu daha çok yaşlı bireylerde (80 yaş üstü kişiler) ve diyabet, romatoid artrit hastalığı olan veya yakın zamanda yapılan eklem ve kalça cerrahisi olan kişilerde yaygındır.
 • Tümör: Çok nadiren, bir kas veya kemikteki, özellikle iç uyluk kasları bölgesindeki bir tümör kasıkta ağrı durumuna neden olabilir. Bir kasık suşunun aksine, bir tümörden kaynaklanan kasık ağrısı genellikle egzersizle kötüleşmez.

Kasık ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Kasık ağrınız şiddetli ve kalıcıysa, kalçanızda başka bir fiziksel travma yaşadıysanız derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ateş, titreme, idrarınızdaki kan, karın ve pelvik rahatsızlık, bulantı ve kusma, kilo alamama veya yürüyememe ile ilişkili kasık ağrısı da acil tıbbi müdahale gerektirir.

Kasık şişmesi, kusma, ishal, şişmiş karın gibi hastalık belirtileri etrafında şiddetli kasık ağrısı hissederseniz de acil tıbbi yardım almalısınız.

Son olarak, ciddi, tek taraflı testis ağrısı ve şişmesi yaşıyorsanız ve erkekseniz, acil cerrahi gerektiren olası bir testis torsiyonu için de acil tıbbi yardım almalısınız.

Kasık ağrısı nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz ayrıntılı şekilde sağlık geçmişinizi dinlerken kasık ağrınızın özellikleri, başladığı zamanı, akut bir yaralanma veya travma yaşayıp yaşamadığınızı, ağrıyı daha da kötüleştiren veya daha iyi hale getiren ve diğer ilgili semptomlarınız olup olmadığını sorgulayacaktır. Daha sonra doktorunuz kapsamlı bir fizik muayene yapacak ve teşhisi kesinleştirmek için genellikle görüntüleme testleri isteyecektir.

Fiziksel muayene

Kasık ağrınızın arkasındaki nedene erişmek için doktorunuz karın muayenesi, erkek ise testis muayenesi, nörolojik muayene ve kalçanıza odaklanan kas-iskelet muayenesi yapacaktır.

Kalça eklemi problemleri olan kişiler genellikle kalça ekleminin fleksiyonu (bükülmesi) ve dönmesini içeren manevralardan rahatsızlıktan şikayetçidir. Ayakkabılarınızı veya çoraplarınızı giymek için oturmuş pozisyondayken bileğinizi uyluğunuza koymak gibi bir manevra yapmanız istenebilir. Tıbbi açıdan buna bir FABER manevrası veya Patrick testi denir.

Görüntüleme testleri

Bir kasık suşu sadece fizik muayene ile teşhis edilebilirken, kasıkta ağrı olmasının diğer nedenleri genellikle görüntüleme testleri gerektirir.

Kasık ağrısının testislerle veya kasık fıtığı ile ilişkili olduğundan şüpheleniliyorsa, ultrason istenebilir. Böbrek taşı potansiyel bir suçlu ise, doktorunuz bilgisayarlı tomografi taramasını tercih edebilir. Kasık ağrınızın nedeni olarak bir bağırsak veya başka bir karın/pelvik sürecinden şüpheleniliyorsa, karın/pelvisin ultrasonu veya bilgisayarlı tomografisi de istenebilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) genellikle kalça eklemi etrafındaki yumuşak dokuları değerlendirmek için gerçekleştirilmektedir. MRG’ler kasık ağrısı sorunlarının kaynağını belirlemeye yardımcı olmak için kaslar, tendonlar, bağlar ve labrumu gösterebilir. Bazen MRG, eklem içindeki kıkırdak ve labrumun ince yaralanmalarını daha iyi ortaya çıkarmak için kontrast adı verilen bir çözeltinin enjeksiyonu ile gerçekleştirilir.

MRG, sıkışmış bir sinir gibi sinir problemlerine erişmek için de kullanılabilir.

Kasık ağrısı tedavisi

Uygun bir tanı konulduktan sonra, bir sonraki adım bir tedavi planı formüle etmektir.

Evde tedavi seçenekleri

Kasık ağrısının bazı nedenleri, sıklıkla evde yapabileceğiniz basit stratejiler gerektirir. Örneğin, bir spor yaralanmasından kaynaklanan bir kasık ağrısı için, doktorunuz muhtemelen dinlenmenizi, yaralanan bölgeyi buzlandırmayı, ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için üst uyluğun elastik bir sıkıştırma sargısı ile sarılmasını önerecektir.

Benzer şekilde, kalça osteoartriti için, doktorunuz merdiven çıkma gibi ağrınızı şiddetlendiren aktiviteleri en aza indirmenizi önerebilir. Erkeklerde epididimit veya diğer testise bağlı kasık ağrısı kaynakları için de buz koyma yardımcı olabilir.

İlaç tedavisi

Reçetesiz steroid olmayan anti-inflamatuar (NSAİİ) gibi ilaçlar kasık suşu, osteoartrit, kalça labrumu yırtılması, osteit pubis ve arkada sinir sıkışması gibi sorunlara iyi gelebilir.

Böbrek taşı, kalça kırığı veya enfekte kalça eklemi ile ilişkili daha şiddetli kasık ağrısını tedavi etmek için opioidler gibi daha güçlü ağrı kesici ilaçlar gerekebilir.

Bazen, özellikle kalça osteoartriti durumunda veya sıkışmış bir sinirde olduğu gibi bel ağrısını hafifletmek için kalçaya kortizon gibi bir steroid enjekte edilir.

Son olarak, altta yatan duruma bağlı olarak, epididimit veya enfekte bir kalça ekleminde olduğu gibi, bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Fizik tedavi

Fizik tedavi kasıkta ağrı durumunun kalça ile ilgili çoğu nedeni için önemli bir tedavidir. Bununla birlikte, ne zaman rehabilitasyona gidileceğinin zamanlaması altta yatan soruna bağlıdır.

Bacak ve kalça kaslarınızı güçlendirmeye ve hareket ve esnekliği artırmaya yardımcı olan egzersizlerin yanı sıra, kalça probleminiz varsa, fizyoterapistiniz size baston, koltuk değneği veya yürüteç gibi yardımcı bir yürüyüş cihazı sağlayabilir.

Cerrahi tedavi

Diğer durumlar daha ciddidir ve erkeklerde testis torsiyonu durumunda olduğu gibi bazen acil olarak ameliyat gerektirebilir. O yüzden geçmeyen kasıkta ağrı durumu vakit kaybetmeden muayene gerektirir.

 

Kaynak: verywellhealth.com


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

ETİKETLER:
Dr. Emrah Gürkan
Dr. Emrah Gürkan
20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.