reklam
Üroloji

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı nedir? Neden olur? Belirtileri nelerdir? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Nasıl teşhis ve tedavi edilir? Kasık fıtığına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kasık fıtığı nedir?

Bir organın bir kısmı anormal bir açıklığa doğru girdiğinde veya anormal bir şekilde çıkıntı yaptığında, buna fıtık denir. Kasık fıtığı, bağırsağın bir kısmı kasık kanalındaki karın duvarındaki zayıf bir noktadan şiştiğinde ortaya çıkar. Kasık kanalı, kasık yakınındaki karın duvarından geçen bir geçittir. Kasık fıtıkları erkeklerde kadınlara göre 10 kat daha yaygındır. Yaklaşık dört erkekten biri hayatının bir noktasında fıtık geliştirir.

İki tür kasık fıtığı vardır:

  1. Dolaylı kasık fıtığı: Bu, genellikle doğum anında kapanan kasık kanalının iç tarafı açık kaldığında ortaya çıkar. Bu durum, bağırsağın bir kısmının kasık kanalından kaymasına izin verir. Bu fıtıklar genellikle yaşamın ilk yılında teşhis edilir, ancak yetişkinliğe kadar ortaya çıkmayabilir. Bu durum normal yenidoğanların %1 ila %5’ini ve prematüre bebeklerin %10’unu etkiler.
  2. Doğrudan kasık fıtığı: Bu, bağırsağın bir kısmının kasık kanalı duvarı boyunca karın kaslarındaki bir zayıflıktan dışarı çıkmasıyla oluşur. Bunlar yetişkinlerde yaygındır, ancak çocuklarda da nadiren de olsa görülür.

Yetişkinlerde, doğrudan ve dolaylı kasık fıtıkları aynı şekilde görünür ve hissedilir. Kasıkların bir veya iki tarafında meydana gelebilirler. Doktorlar ameliyat yapılana kadar hastada hangi tip fıtık olduğunu bilemeyebilir. Ancak her iki fıtık türü de benzer şekilde tedavi edilir.

Femoral herni adıyla da bilinen femur fıtığı da kasık fıtığına benzer görünebilir. Femur fıtıkları kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Kasıkların hemen altında beliren ve uyluğun üst kısmına uzanan bir yumruya neden olabilirler. Bir femoral hernide, bağırsağın bir kısmı, karın ve bacak arasından geçerken normalde büyük kan damarları (femoral arter ve ven) tarafından kullanılan geçitten dışarı çıkar. Femur fıtıkları en çok yaşlı ve aşırı kilolu kadınlarda görülür.

Kasık fıtığı neden olur?

Çocuklar genellikle fıtığa neden olan kastaki güçsüzlükle doğdukları için kasık fıtığı geliştirebilirler. Yetişkinlerde kas zamanla veya örneğin ağır bir nesneyi kaldırmak, tuvalette zorlamak veya öksürmek gibi ani bir zorlanma nedeniyle zayıflayabilir ve kasık fıtığı gelişebilir.

Kasık fıtığı belirtileri nelerdir?

kasık fıtığı belirtileri

İlk başta bir kasık fıtığı ya herhangi bir belirti vermeyebilir ya da sadece kasıkta bir ağırlık ya da baskı hissine neden olabilir. Semptomlar büyük olasılıkla uzun süre ayakta durduktan sonra veya ağır kaldırmak, sürekli öksürmek veya bağırsakları hareket ettirirken zorlanmak gibi karın içindeki basıncı artıran faaliyetlerde bulunduğunuzda ortaya çıkar.

Fıtık büyüdükçe, sonunda kasık yakınında deri altında anormal bir kasık bölgesinde şişkinliğe neden olur. Bu çıkıntı giderek daha rahatsız edici hale gelebilir veya dokunulduğunda daha hassas hale gelebilir ve kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Fıtık boyut olarak büyüdükçe, fıtıklaşan bağırsağın bir kısmı sıkışabilir ve karına geri kayamaz. Bu olursa, sıkışan bağırsağın kan akışı kesildiği için bükülme ve ölme tehlikesi vardır. Bu şiddetli ağrıya neden olur ve acil tedavi gerektirir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Kasık bölgenizde bir yumru, hassasiyet veya kalıcı bir ağrı hissi geliştirirseniz doktorunuza başvurmalısınız. Bebeklerde ve küçük çocuklarda, çocuğun kasıklarında veya skrotumunda bir yumru fark ederseniz de derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Kasık fıtığı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Kasıklarınızdaki yumruyu ilk ne zaman fark ettiğinizi, büyüyüp büyümediğini ve acıyıp acımadığını soracaktır.

Doktorlar bölgeyi inceleyerek çoğu kasık fıtığını teşhis edebilir. Doktorunuz kasıklarınızın yakınında anormal bir çıkıntı arayacak ve bir kitle olup olmadığını kontrol ederek alanı hissedecektir. Çoğunlukla, çıkıntı yapan fıtık, dikkatli bir baskı ile geçici olarak karın içine geri itilebilir. Doktorunuz sizden öksürmenizi veya zorlanmanızı isteyebilir, bu da fıtığın daha kolay hissedilmesini veya görülmesini sağlayabilir.

Bazı durumlarda, doktorunuzun tanıyı ultrason veya bilgisayarlı tomografi taramasıyla doğrulaması gerekebilir. Bu prosedürlerde ağrısız ses dalgaları veya X-ışınları, bir fıtığı, genişlemiş bir lenf nodu (şişmiş bez) gibi kasık bölgesindeki bir kitlenin diğer nedenlerinden ayırt edebilir.

Kasık fıtığı nasıl tedavi edilir?

kasık fıtığı tedavisi

Tüm fıtıkların tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak semptomlara neden olan veya biraz daha büyüyen fıtıkların çoğu bir cerrah tarafından onarılmalıdır. Ameliyatı beklerken, bazı insanlar fıtığa baskı uygulayan ve geçici olarak rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilecek bazı ekipmanlar (fıtık kemeri gibi) kullanır. Çok ender durumlar dışında, bu ekipmanlar uzun vadeli bir çözüm olarak düşünülmemelidir.

İki temel fıtık onarımı türü vardır. Bunlar açık cerrahi veya laparoskopik cerrahidir. Her ikisi de genellikle ayakta tedavi bazında yapılır ve tamamlanması yaklaşık bir saat sürer.

  • Açık cerrahi

Çoğu kasık fıtığı, genel veya lokal anestezi altında açık cerrahi ile onarılır. Cerrah kasıkta bir kesi yaptıktan sonra fıtıklaşmış dokuyu tekrar yerine iter ve fıtık açıklığını dikişlerle onarır. Çoğu durumda, başka bir fıtığı önlemek amacıyla alanı güçlendirmek için küçük bir parça sentetik ağ malzemesi kullanılır.

  • Laparoskopik cerrahi

Laparoskopik fıtık onarımında, cerrah karın duvarında üç küçük kesi yapar ve ardından karnı zararsız bir gazla şişirir. Cerrah daha sonra kesilerden içeri bir laparoskop yerleştirir. Laparoskop, küçük bir video kamera ve cerrahi aletler içeren tüp benzeri bir alettir. Cerrah, iç sahneyi bir monitörde görüntülerken, fıtıklaşmış bağırsağı tekrar yerine iter ve fıtık açıklığını cerrahi zımba ile onarır.

Bu ameliyat birçok kişiye çekici gelse de uzun vadeli başarı oranı açık cerrahiye göre daha düşüktür. Laparoskopik cerrahi genellikle daha az rahatsızlığa neden olur ve kişinin aktivitelerine daha hızlı dönmesini sağlar. Laparoskopik cerrahi ile ilgileniyorsanız, doktorunuzla avantaj ve dezavantajlarını konuşmanızda fayda vardır.

Kasık fıtığına ne iyi gelir?

Sizi kasık fıtığına yatkın hale getirebilecek doğuştan etkileri önleyemezsiniz, ancak karın kaslarınızdaki gerilimi kontrol ederek ve böylece kasık fıtığını ve ilgili semptomları azaltmaya yönelik adımlar atabilirsiniz.

  • Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve hafif egzersiz yapın

Sağlıklı kilonuzu korumaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, egzersizler ve yoga duruşları, zayıf karın kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir ve vücuda düzenli bir oksijenli kan tedariki sağlayabilir ve böylelikle fıtığı tetikleyen faktörler önlenebilir. Ancak fıtık nedeniyle ağrı yapabileceğinden, ağır egzersizlere veya ağırlık kaldırmaya kendinizi kaptırmamaya dikkat etmelisiniz.

  • Lif açısından zengin besinler tüketin

Yemek söz konusu olduğunda, kalite ve miktar aynı madalyonun iki yüzüdür. Kasık fıtığı probleminden muzdaripseniz, kaliteli zengin yiyecekler yemek, ancak daha az miktarda yemek izlemeniz gereken yoldur.

Badem ve chia tohumu gibi fındık ve tohumlar, taze sebzeler, turunçgil olmayan meyveler, tam tahıllar, yoğurt ve yağsız proteinler kasık fıtığına iyi gelen şeyler arasındadır. Buna ek olarak, asit reflü ve mide ekşimesi olaylarından kaçınmak için bol bol su ve aloe vera, havuç ve lahana ile yapılmış taze meyve ve sebze suları için.

  • Buz paketi uygulayın

İnflamasyon, şişlik, kızarıklık, karın veya kasıkta ağrı, kasık fıtığının yaygın semptomlarından bazılarıdır. Böyle bir ağrı durumunda, ağrının anında giderilmesi ve kasılma, şişkinlik ve iltihaplanmanın azaltılması için her zaman doğrudan etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulayabilirsiniz.

  • Fıtık kemerleri ve makasları takın

Hem kemer hem de makas, fıtığın hareket etmesini önlemede faydalıdır. Bağlayıcı gibi işlev görürler ve fıtığın karın duvarında sağlam kalmasını sağlarlar. Ancak bunlar, soruna uzun vadeli bir çözüm olarak düşünülmemelidir. Fıtık kemeri takmanıza rağmen ağrı devam ederse ve dayanılmaz hale gelirse mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

  • Zencefil kökü kullanın

Karın ağrısını hafifletmek, mide ve yemek borusunda gıda birikimini durdurmak için zencefil kökü etkili bir doğal çare olarak kullanılabilir. İster çayınıza ekleyebilir, ister su ile kaynatıp gün boyu karışımınızı yudumlayarak kasık çevrenizdeki bölgeyi midenizi rahatlatabilir ve aynı zamanda sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Melda Akbaş

Dr. Melda Akbaş 17 Kasım 2005 yılında tıp fakültesi eğitimini bitirmiştir. Daha sonra ise üroloji alanını tercih etmiş ve bu alanda uzman olmuştur. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili makaleler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir