Üroloji

Kasık Şişmesi Neden Olur? Kasıkta Ağrılı veya Ağrısız Şişlik Nasıl Geçer?

Kasık, cinsel organların bulunduğu pelvis bölgesidir. Oradan kalçaya kadar uzanır. Bu bölgedeki bir şişliğin birçok potansiyel nedeni vardır. Bazıları nispeten iyi huyluyken diğerleri çok daha ciddi olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kasık şişmesi: Önemli bilgiler

Kasık şişmesi, kasık bölgesinde sıvı birikmesinin veya iltihaplanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kasık bölgesi, temelde karnınızın bittiği ve bacaklarınızın başladığı bölgedir. Kasık bölgesi; üst iç uyluğunuzun yanı sıra bacaklarınızın gövdenize bağlandığı ön bölgeyi içermektedir. Kasıkta ağrılı veya ağrısız şişlik, sert veya dokunulduğunda yumuşak bir yumru olarak görünebilir ve oldukça hassas olabilir. Erkeklerde kasık şişmesi, skrotumun (penisin altında yer alan, testisleri içinde bulunduran yapı) veya içindeki testislerin şişmesinin de bir işaret edebilir.

Kasık şişmesi; ciddi enfeksiyonlar, iltihaplanma, travma, kanser, fıtık, kas çekilmesi veya testis torsiyonu gibi diğer anormal süreçlerden kaynaklanabilir. Sebebe bağlı olarak, kasık şişmesi aniden başlayabilir ya da hafif bir alerjik reaksiyondan sonra hızla kaybolabilir. Zamanla gelişen ve ek semptomlarla birlikte ortaya çıkan kasık şişmesi, cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi daha ciddi bir durumun işareti de olabilir.

Ağrılı veya ağrısız kasık şişmesi veya kasıklarınızdaki bir yumru, erkeklerde testis kanseri gibi yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabileceğinden, acil tıbbi yardım almalı ve semptomlarınız hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Kasıkta ağrılı veya ağrısız her türlü şişlik, her zaman tecrübeli bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Kasık şişmesi: Önemli nedenler

Kasık şişmesi, lipom (yağ bezesi) veya başka semptomlara neden olmayan ufak fıtık gibi, nispeten küçük durumlardan kaynaklanabilir. Kasık şişmesi, kasık bölgesindeki lenf düğümlerinin şişmesine neden olan, çok çeşitli bulaşıcı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bazı durumlarda kasıkta şişlik, testis torsiyonu veya kanser (malignite) gibi ciddi bir durumun semptomu da olabilir.

Kasık şişmesinin enfeksiyona bağlı nedenleri

Kasık şişmesinin nedeni, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara bağlı olabilir:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi için, ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kasık şişmesinin diğer nedenleri

Kasıkta ağrılı veya ağrısız şişlik, aşağıdakiler dahil olmak üzere diğer durumlara eşlik edebilir:

 • Alerjik reaksiyon
 • Testis kanseri veya lenfoma (lenf kanseri) gibi kanser türleri
 • Kist (iyi huylu, sıvı dolu kese)
 • İlaç reaksiyonu
 • Hidrosel (testis torbası olan skrotumun şişmesi)
 • Kasık fıtığı
 • Kasık bölgesinde yaralanma
 • Böbrek taşı
 • Lipom (iyi huylu yağlı büyüme)
 • Lenfatik tıkanma
 • Kas gerginliği veya kas çekilmesi
 • Testis torsiyonu (testisi besleyen kan damarlarını içeren bir yapı olan spermatik kordun bükülmesi durumu)

Kasık şişmesi: Eşlik edebilecek semptomlar

kasıkta ağrılı şişlik
Kasıkta ağrılı veya ağrısız şişlikle beraber çeşitli semptomlarınız da olabilir.

Kasık şişmesine; altta yatan hastalığa, bozukluğa veya duruma bağlı olarak, başka semptomlar eşlik edebilir. Örneğin, enfeksiyona bağlı kasık şişmesine, etkilenen bölgenin çevresinde kızarıklık ve sıcaklık eşlik edebilir.

Kasık şişmesiyle birlikte ortaya çıkabilecek semptomlar aşağıdakileri içerir:

Ciddi semptomlar

Bazı durumlarda, derhal değerlendirilmesi gereken ciddi ve yaşamı tehdit edebilecek bir durumu gösterebilecek diğer semptomlarla birlikte, ağrılı veya ağrısız kasık şişmesi meydana gelebilir.

Siz veya yakını olduğunuz birinde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğer ciddi semptomlarla birlikte şişlik oluşuyorsa derhal tıbbi yardım almalısınız:

Kasık şişmesi: Teşhis

Kasık şişmesinin altında yatan nedeni teşhis etmek için, doktorunuz size semptomlarınızla ilgili birkaç soru soracaktır. Aşağıdaki sorulara eksiksiz cevaplar vererek, kasık şişmesinin altında yatan nedeni teşhis etmede, doktorunuza yardımcı olabilirsiniz:

 • Şişlik ne zaman başladı?
 • Şişlik yavaş yavaş mı yoksa aniden mi gelişti?
 • Başka vücut bölgelerinizde şişlik var mı?
 • Ateş veya öksürük gibi semptomlarınız var mı?
 • Başka hangi semptomları yaşıyorsunuz?

Teşhis araçları

Doktor, kasıkta ağrılı veya ağrısız şişlik durumunu teşhis etmeye yardımcı olması için, aşağıdaki testlerden birini veya birkaçını kullanabilir:

 1. Ultrason görüntüleme:
  Bir şişliğin sıvı veya doku hücresi içerip içermediğini ortaya çıkarabilen tıbbi bir görüntüleme tekniğidir.
 2. BT taramamaları ve MRG taramaları:
  Organlar ve kan damarları gibi vücut içindeki yapıların ayrıntılı görüntülerini oluşturan tıbbi görüntüleme teknikleridir.
 3. Kan ve idrar analizi:
  Bu testler, enfeksiyonları tanımlamaya yardımcı olabilir.
 4. Biyopsi:
  Laboratuvar analizi için bir doku örneği almayı içeren tıbbi bir prosedürdür.
 5. Hücre kültürü:
  Laboratuvar analizi için bir irin veya sıvı numunesi almayı içeren tıbbi bir prosedürdür.

Kasık şişmesi: Tedavi

kasıkta ağrısız şişlik
Kasık şişmesi için gereken tedavi, altında yatan nedene bağlıdır.

Kasıktaki bir şişlik için uygulanacak olan tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Aşağıdaki liste, bazı olası nedenleri ve bunlarla ilişkili tedavi seçeneklerini özetlemektedir:

 1. Kistler:
  Bir kist tedavi olmaksızın çözülebilir. Bununla birlikte ağrılı bir kist, sıvının dışarı akmasına izin vermek için, içi boş bir iğne veya bir kesi kullanarak drenaj (sıvının akıtılması) gerektirebilir. Bazı durumlarda, doktor kistin cerrahi olarak çıkarılmasını da önerebilir.
 2. Şişmiş lenf düğümleri:
  Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle lenf düğümleri şişmişse, doktorunuz bir antibiyotik kürü önerebilir.
 3. Kasık fıtığı:
  Bazı durumlarda doktorlar, kasık fıtığı bölgesine başarılı bir şekilde masaj yaparak, fıtığı geriye doğru itebilirler. Diğer durumlarda fıtığı yerine itmek ve karın duvarındaki zayıflıkları onarmak için ameliyat önerebilirler.
 4. Femoral fıtık (herni):
  Semptomlara neden olan, genişleyen veya femoral kanalda sıkışan bir femoral fıtık için, cerrahi operasyon tipik olarak gereklidir. Doktorunuz açık ameliyat veya laparoskopi (cilde büyük kesikler atılmaksızın, pelvis bölgesine veya karın boşluğuna girilmesini sağlayan teknik) önerebilir.
 5. Femoral anevrizma:
  Bir doktor, femoral anevrizmayı (kasıkta bulunan atardamar genişlemesi) tedavi etmek için ameliyat önerebilir. Prosedür sırasında cerrah, zayıflamış veya yırtılmış kan damarlarını onaracaktır. Ayrıca anevrizmayı kapatmak ve arterin yırtılmasını önlemek için bir greft (kan dolaşımını sağlamak için vücudun başka bir yerinden alınan kök hücreler) yerleştirebilir.
 6. Varisli damarlar:
  Bir kişi ağrıya, rahatsızlığa veya estetik kaygılara neden olan varisli damarlar için tedavi isteyebilir. Tedavi, düzenli egzersiz yapmayı ve dolaşımı artırmak için kompresyon çorapları giymeyi içerebilir.

Kasık şişmesi: Önleme

Kasık içinde veya yakınında şişliklerin oluşmasını önlemek, her zaman mümkün değildir. Bununla birlikte, bazı şişlik türleri diğerlerinden daha önlenebilir yapıda olabilir. Örneğin, uygun kişisel hijyen kurallarına uygulanarak kistleri ve enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Bu kurallar arasında, özellikle fiziksel egzersizden sonra düzenli olarak yıkanmak ve kasık bölgesini kuru tutmak gibi uygulamalar olabilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaçınmak, şişmiş lenf düğümlerini önlemenin bir yoludur. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak ve cinsel partner sayısını sınırlayarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar önlenebilir.

Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak; kasıkta ve başka yerlerde genişlemiş kan damarları gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücut kitle endeksinize uygun bir kiloda kalmak, kasık fıtığı gelişme riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kasık şişmesi: Potansiyel komplikasyonlar

Kasıkta ağrılı ve ağrısız şişlik ile ilişkili komplikasyonlar ilerleyici olabilir ve altta yatan nedene bağlı olarak değişebilir. Şişlik, ciddi hastalıklara bağlı olabileceğinden, tedaviye başvurulmaması komplikasyonlara ve kalıcı hasara neden olabilir.

Herhangi bir kalıcı şişlik veya diğer olağandışı semptomlar yaşadığınızda, doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Altta yatan neden teşhis edildikten sonra, doktorunuz tarafından belirtilen tedavi planını takip etmek, aşağıdakiler dahil olmak üzere olası komplikasyon riskinizi azaltabilir:

 • Doğurganlık sorunları
 • Kanserin yayılması
 • Enfeksiyonun yayılması
 • Fıtığın cerrahi onarımı
 • Testis çıkarma

Sonuç olarak

Kasıkta veya kasığa yakın bölgelerde şişlik olmasının birkaç olası nedeni vardır. Kistler ve şişmiş lenf düğümleri yaygın nedenlerdir. Diğer olası nedenler, fıtıklar ve genişlemiş kan damarlarını içermektedir. Kasık şişmesi durumunda ilgili kişi, en kısa sürede doktoruna başvurmalıdır. Şişlik büyürse veya kızarık cilt, şişme veya hassasiyet gibi enfeksiyon belirtileri görülürse, kişi acil tıbbi yardım almalıdır. Bazı şişlikler tıbbi tedavi olmaksızın çözülür. Ancak femoral anevrizmalar ve fıtıklar, ameliyat gerektirebilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu