reklam
Göz Hastalıkları

Katarakt Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Katarakt ameliyatı nedir? Riski var mıdır? Katarakt için ameliyat zorunlu mudur? Ameliyat süreci nasıl işler? İyileşme ne kadar sürer? Katarakt ameliyatı fiyatı nedir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Katarakt ameliyatı nedir?

Katarakt ameliyatı, katarakt geliştiğinde göz merceğinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Katarakt ameliyatı, katarakt görme kaybına neden olduğunda görüşü geri kazandırır.

Katarakt, göz merceğinde bulanıklık veya saydamlık kaybıdır. Katarakt görmeyi engeller ve genellikle normal yaşlanmanın bir sonucu olarak gelişir. Çoğu durumda, hastalıklı lens, göz içi lens adı verilen yapay bir lens implantı ile değiştirilir. Göz içi lens, gözünüzün kalıcı bir parçası haline gelir.

Katarakt ameliyatı, önemli riskleri ve potansiyel komplikasyonları olan yaygın bir ameliyattır. Ancak, ameliyat harici de daha az invaziv tedavi seçenekleriniz olabilir. Katarakt ameliyatı olmadan önce tüm tedavi seçenekleriniz hakkında ikinci bir görüş almayı da düşünmelisiniz.

Katarakt ameliyatı türleri

Katarakt cerrahisi prosedürlerinin türleri aşağıdakileri içerir:

 • Fakoemülsifikasyon, kısa veya küçük insizyonlu katarakt ameliyatıdır. Bu prosedürde cerrahınız, korneanızın yan tarafında, gözünüzün önünü kaplayan şeffaf kubbede küçük bir kesi yapar. Kesiden küçük bir ultrason probu sokulur. Ultrason probu lensinizi yumuşatır ve parçalar. Doktorunuz lensi emerek çıkarır ve yerine yapay lens yerleştirir.
 • Ekstrakapsüler cerrahi, korneanızın yanında biraz daha uzun bir kesi gerektirir. Cerrahınız bu kesiden tüm lensinizi tek parça olarak çıkarır. Göz içi lens bu insizyondan sokulur.

Göz içi lens implantlarının türleri

Göz içi lens implantlarının türleri aşağıdakileri içerir:

 • Akıllı lens olarak da bilinen uyum sağlayan lens, göz kaslarınıza tepki olarak ileri ve geri hareket eder. Doğal lensinizin hareketini taklit eder. Bu, mükemmel yakın, orta ve uzak görüş sağlar. Uyumlu bir lens, gözlük ihtiyacını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.
 • Monofokal lens, katarakt cerrahisi için geliştirilen ilk lenstir. Katarakt ameliyatı için standart lens olarak kabul edilir. Monofokal lens, tek odaklı bir lenstir. Bu, yakın, orta veya uzak görüş için ayarlanabileceği anlamına gelir. Çoğu insan monofokal lenslerini uzak görüş için ayarlamayı ve yakın görüş için okuma gözlüğü kullanmayı tercih eder.
 • Multifokal lens, tek bir implantta yakın, orta ve uzak görüş sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bunu, her görüş aralığı için ayarlanmış bir dizi halka aracılığıyla gerçekleştirir. Bunu, her halkanın farklı bir görüş aralığını temsil ettiği bir hedef olarak düşünün. Beyniniz, görüntüleri odaklamak için hangi halkayı kullanacağını öğrenir. Çok odaklı bir lens ayrıca gözlük ihtiyacını azaltır veya ortadan kaldırır.
 • Torik lens, astigmatizmayı da düzelten bir monofokal lens türüdür. Astigmat, korneanın anormal eğriliğinden kaynaklanır. İki odak noktasının iki farklı yere düşmesine neden olarak hem yakın hem de uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesine neden olabilir. Diğer monofokal lenslerde olduğu gibi, yakın görüşünüzü odaklamak için okuma gözlüğüne ihtiyacınız olabilir.

Katarakt için yapılabilecek diğer işlemler

Doktorunuz katarakt ameliyatına ek olarak aşağıdakileri içeren bir veya daha fazla işlem yapabilir:

 • Lazer eşlikli korneanın yerinde şekillendirilmesi (LASIK), uzak görüşlülük, miyopluk ve astigmatizma dahil olmak üzere belirli bulanık görme türlerini düzeltmek için kullanılan küçük ancak teknik bir cerrahi işlemdir. Doktorunuz korneanızın şeklini değiştirmek, daha net görüş sağlamak ve çok ince tabakaları çıkarmak için bir lazer kullanır.
 • Limbal gevşetici insizyonlar, astigmatizmayı düzeltmeye yardımcı olan bir dizi küçük insizyondur. Bu işlem korneanızın daha yuvarlak ve simetrik bir şekil almasını sağlar.

Katarakt ameliyatı neden yapılır?

Doktorunuz, görüşünüzü engelleyen ileri kataraktları tedavi etmek için katarakt ameliyatı önerebilir. Kataraktlar genellikle görüşünüzü belirgin şekilde etkilemeye başlayana kadar tedavi edilmez. Görmede bulanıklık veya görme keskinliğinde küçük değişiklikler de dahil olmak üzere bazı küçük katarakt semptomları cerrahi olmayan yaklaşımlarla iyileştirilebilir. Bunlar, geliştirilmiş aydınlatma veya gözlük reçetelerindeki değişiklikleri içerir. Her iki gözünüz de katarakt ameliyatı gerektiriyorsa, genellikle en az dört ila sekiz hafta arayla ayrı ayrı yapılır.

Çoğu durumda, katarakt oluşumu yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, göz yaralanması, göz ameliyatı, radyasyona maruz kalma veya aşırı güneşe maruz kalma ile de tetiklenebilir. Katarakt bir doğum kusuru da olabilir.

Kataraktın tek tedavisi cerrahi değildir. Doktorunuz, yalnızca cerrahi olmayan seçenekler etkili olmadıysa sizin için katarakt ameliyatını düşünebilir. Doktorunuza tüm tedavi seçeneklerinizi sormanız ve katarakt ameliyatına karar vermeden önce ikinci bir görüş almayı düşünmeniz önerilir.

Katarakt ameliyatını kim yapar?

Katarakt ameliyatınızı bir göz doktoru yapacaktır. Bir göz doktoru, göz hastalıkları, göz sorunları ve göz cerrahisi konusunda özel eğitim almış bir hekimdir.

Katarakt ameliyatı nasıl yaşılır?

Tüm katarakt ameliyatları, korneanızın yan tarafında bir kesi içerir. Kornea, gözünüzün önünü kaplayan şeffaf kubbedir. Bununla birlikte, doktorunuzun seçebileceği ameliyat için farklı yaklaşımlar vardır. Göz doktorları katarakt ameliyatını anestezi altında veya ayakta tedavi olarak gerçekleştirebilir.

Katarakt ameliyatına cerrahi yaklaşımlar

Fakoemülsifikasyon veya fako olarak da bilinen küçük insizyonlu katarakt ameliyatı, katarakt ameliyatının en yaygın şeklidir. Lensinizi yumuşatmak ve parçalamak için korneanızın yanında küçük bir kesi ve küçük bir ultrason probu kullanılır. Doktorunuz küçük kesiden emerek lensinizi çıkarır. Göz içi lens implantı aynı küçük insizyondan yerleştirilir.

Ekstrakapsüler katarakt ameliyatı, korneanızın yanında biraz daha uzun bir kesi kullanır. Doktorunuz lensinizi tek parça olarak çıkarır ve bu kesiden göz içi lens implamtınızı yerleştirir.

Doktorunuz insizyonu kapatmak için dikiş veya dikiş kullanabilir veya kullanmayabilir. Doktorunuz dikiş kullanıyorsa, gelecekteki bir ziyarette bunların alınması gerekebilir.

Doktorunuz, teşhisinize, yaşınıza, tıbbi geçmişinize, genel sağlığınıza ve muhtemelen kişisel tercihlerinize bağlı olarak hangi ameliyatın sizin için en uygun olduğunu ve hastanede veya cerrahi merkezde ne kadar kalmanız gerektiğini belirleyecektir. Farklı katarakt ameliyatı prosedürleri hakkında bilgi edinmeniz ve doktorunuzun neden sizin için belirli bir prosedür türünü kullanacağını sormanız önerilir.

Kullanılabilecek anestezi türleri

Doktorunuz lokal veya genel anestezi kullanarak katarakt ameliyatı yapacaktır.

 • Genel anestezi, sizi derin bir uykuya sokan intravenöz ilaçlar ve gazların bir kombinasyonudur. Genel anesteziside işlem hakkında herhangi bir acı hissetmezsiniz.
 • Lokal anestezi, gözü uyuşturmak için göz damlaları veya gözünüzdeki sinirlerin etrafına bir anestezik enjekte ederek hiçbir şey hissetmemenizi içerir. Sizi rahat ve konforlu tutmak için muhtemelen sedasyon da uygulanacaktır.

Katarakt ameliyatı günü

Ameliyatınızın olduğu gün, genellikle aşağıdakileri bekleyebilirsiniz:

 • Ameliyat öncesi bir hemşire size gerekli bilgileri verecektir. Hemşire bir muayene yapacak ve gerekli tüm testlerin yapıldığından emin olacaktır. Hemşire ayrıca soruları yanıtlayabilir ve cerrahi onayı anladığınızdan ve imzaladığınızdan emin olacaktır.
 • Tüm giysileri ve takıları çıkaracak ve hastane önlüğü giyeceksiniz. Tüm mücevherleri ve değerli eşyaları evde veya bir aile üyesiyle birlikte bırakmak iyi bir fikirdir. Bakım ekibiniz size sıcaklık için battaniye verecektir.
 • Bir cerrahi ekip üyesi bir anesteziyi başlatacaktır.
 • Ameliyat esnasında cerrahi ekip yaşamsal belirtilerinizi ve diğer kritik vücut işlevlerinizi izleyecektir. Bu, işlem boyunca ve siz uyanana, etkili bir şekilde nefes alıp verene ve yaşamsal belirtileriniz stabil olana kadar iyileşmeniz boyunca gerçekleşecektir.

Katarakt ameliyatı riskleri

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, katarakt ameliyatı da riskler ve potansiyel komplikasyonlar içerir. Bazı durumlarda komplikasyonlar ciddileşebilir ve hayatı tehdit edebilir. Ameliyat veya iyileşme sırasında komplikasyonlar gelişebilir.

Ameliyatın genel riskleri

Cerrahi prosedürlerin genel riskleri şunları içerir:

 • Alerjik reaksiyon ve nefes alma sorunları gibi anestezi reaksiyonu
 • Kanama
 • Enfeksiyon

Ameliyatın olası komplikasyonları

Katarakt cerrahisinin komplikasyonları nadirdir, ancak ciddi olabilir. Potansiyel komplikasyonlar aşağıdakileri içerir:

 • Göz içinde kanama
 • Yapay merceğinizi destekleyen dokunun iyileşme sırasında yaralandığında ve büzüştüğünde meydana gelen kapsüler kasılma
 • Çıkık veya merkezi olmayan göz içi lens
 • Glokom veya gözünüzün içinde artan basınç
 • İnflamasyon veya şişme
 • Geceleri ışıkların etrafında parlama, haleler veya yıldız patlamaları görme gibi gece görüş sorunları
 • Arka kapsül yırtığı veya doğal lensinizi tutan ve yapay merceğinizi tutacak ince yapıda yırtılma
 • Tıbbi bir acil durum olan retina yırtılması veya dekolmanı
 • Göz içi lensinizi destekleyen kapsül veya doku bulanıklaştığında ortaya çıkan, bazen arka kapsül opaklaşması olarak adlandırılan ikincil kataraktlar

Komplikasyon riskini azaltmak

Tedavi planını takip ederek ve aşağıdaki gibi doktorunuzun önerilerine uyarak belirli komplikasyon riskini azaltabilirsiniz:

 • Ameliyattan önce ve iyileşme sırasında aktivite, diyet ve yaşam tarzı kısıtlamaları ve önerileri yerine getirmek
 • Kanama, ateş, ağrıda artış, kızarıklık, şişme veya akıntı gibi endişelerinizi derhal doktorunuza bildirmek
 • İlaçlarınızı tam olarak belirtildiği şekilde almak
 • Herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza bildirmek

Katarakt ameliyatına hazırlanmak

Kendi sağlık ekibinizin önemli bir üyesi olduğunuzu unutmayın. Ameliyattan önce attığınız adımlar konforunuzu ve sonucunuzu iyileştirebilir. Katarakt ameliyatına şu şekilde hazırlanabilirsiniz:

 • Tıbbi geçmişiniz ve aldığınız ilaçlarla ilgili tüm soruları yanıtlamak: Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel tedaviler ve vitaminler dahildir. Tıbbi durumlarınızın, ilaçlarınızın ve alerjilerinizin güncel bir listesini her zaman yanınızda taşımak iyi bir fikirdir.
 • Katarakt ameliyatından sonra eve gitmek için ayarlama: Kendinizi eve götürmenize izin verilmeyecektir, bu yüzden refakatçi ayarlamalısınız.
 • Talimatlara göre ameliyat öncesi testlerin alınması: Ameliyat öncesi testler, tam bir göz muayenesi, A-taraması adı verilen bir ultrason muayenesi, keratometri (korneanızın eğrisini ölçen), kan testleri ve gerektiğinde diğer testleri içerebilir.
 • Sağlıklı bir diyet ve egzersiz planı ile ameliyat öncesi kilo vermek: Bu, ameliyat sonucunu önemli ölçüde iyileştirebilir.
 • Belirtildiği şekilde ameliyattan hemen önce yemek yememek veya içmemek: Genel anestezi alıyorsanız, çok yakın bir zamanda yiyip içmeniz durumunda ameliyatınız iptal edilebilir, çünkü bu çeşitli sorunları beraberinde getirebilir.
 • Sigarayı en kısa sürede bırakmak: Sadece birkaç günlüğüne bırakmak bile faydalı olabilir ve iyileşme sürecine yardımcı olabilir.
 • İlaçları aynen belirtildiği şekilde almak veya durdurmak: Doktorunuz aspirin ve ibuprofen gibi bazı ilaçları almamanızı isteyebilir.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

Ameliyatla yüzleşmek stresli olabilir. Hastaların bir doktor muayenehanesi ziyareti sırasında aklındaki bazı sorularını unutmaları yaygındır. Randevunuzdan sonra başka sorular da düşünebilirsiniz. Ameliyattan önce ve randevular arasında endişeleriniz ve sorularınız için doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Ayrıca ameliyat öncesi randevularınıza bir soru listesi getirmeniz de iyi bir fikirdir. Muhtemel sorular şunları içerebilir:

 • Neden katarakt ameliyatına ihtiyacım var? Durumumu tedavi etmek için başka seçenekler var mı?
 • Hangi tip katarakt ameliyatı prosedürüne ihtiyacım olacak?
 • Ameliyat ne kadar sürecek? Ne zaman eve gidebileceğim?
 • Ameliyattan sonra ne gibi kısıtlamalarım olacak? İşe ve diğer aktivitelere ne zaman dönebilirim?
 • Evde ne tür bir yardıma ihtiyacım olacak?
 • Ameliyattan önce ve sonra hangi ilaçlara ihtiyacım olacak?
 • Acımı nasıl yöneteceksiniz?
 • Bir doktor ameliyat öncesi ve sonrası bakımımı sağlayacak mı? Bu doktor kim?
 • Ne kadar görme düzelmesi bekleyebilirim? Görüşümü tamamen düzeltmek için ameliyattan sonra yine de gözlük veya kontakt lenslere ihtiyacım olacak mı yoksa başka bir ameliyata mı ihtiyacım olacak?
 • Sizinle ne zaman ve nasıl iletişime geçmeliyim?

Katarakt ameliyatı sonrası

Ne bekleyeceğinizi bilmek, katarakt ameliyatından sonra iyileşme yolunuzu olabildiğince sorunsuz hale getirmenize yardımcı olabilir.

Düzelmek ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatı genellikle bir gece hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyattan sonra iyileşme kademeli bir süreçtir. İyileşme süresi, özel prosedüre, anestezi tipine, genel sağlığınıza, yaşınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Doktorunuz, ertesi günkü takip randevunuza kadar göz bandı veya göz koruyucusu takmanızı isteyebilir.

Ameliyattan sonra birkaç gün uyurken de göz bandı takmanızı isteyebilir. Göz bandı, iyileşme sürecinde gözünüzü yaralanmalara karşı korur. Doktorunuz iyileşme sürecine yardımcı olmak için göz damlası da yazacaktır. Çoğu insan birkaç hafta içinde günlük aktivitelerine dönebilir. Tam iyileşme 8 ila 10 hafta sürer.

Acı hissedecek miyim?

Ağrı kontrolü sorunsuz bir iyileşmek için önemlidir. Katarakt ameliyatında genellikle minimal ağrı olmasına rağmen, ameliyattan sonra gözünüzde rahatsızlık, hassasiyet veya kaşıntı olabilir. Tedavi planınızı uygulamanıza rağmen ağrınız varsa doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir, çünkü bu bir komplikasyon belirtisi olabilir.

Doktora ne zaman gitmem gerekir?

Katarakt ameliyatından sonra takip randevularınıza uymanız önemlidir. Randevular arasında soru ve endişeleriniz için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda ise hemen tıbbi yardım almanız önerilir:

 • Kanama
 • Nefes darlığı, nefes almada zorluk, nefes alırken hırıltı gibi nefes alma sorunları
 • Bayılma, baş dönmesi, tepkisizlik veya kafa karışıklığı gibi değişiklikler
 • İdrar yapamama, gaz çıkaramama veya dışkı yapamama
 • Gözünüzde beklenmedik akıntı, irin, kızarıklık veya şişme

Katarakt ameliyatı günlük hayatı etkiler mi?

Katarakt ameliyatı, göz sağlığınızı iyileştirebilir veya semptomlarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Böylece aktif, normal bir yaşam sürdürebilirsiniz. Örneğin, katarakt ameliyatı görüşünüzü eski haline getirebilir ve günlük aktivitelerinize devam etmenize yardımcı olabilir. Ancak, görüşünüzün tamamen eski haline gelmesi zaman alabilir ve yine de gözlük takmanız gerekebilir.

Katarakt ameliyatının ardından iyileşme tamamlandıktan sonra çoğu insan aşağıdakileri yaşar:

 • Daha parlak renkler
 • Daha net görüntüler
 • Spor, resim, iğne işi, dikiş, okuma ve yazma gibi faaliyetlere geri dönme veya başlama özgürlüğü
 • Daha fazla kenine güven
 • Daha iyi araç kullanma

Katarakt ameliyatı fiyatı

Katarakt ameliyatını sigortalı insanlar için devlet hastaneleri ve anlaşmalı bazı hastaneler ücretsiz olarak yapmaktadır. Özel hastanelerde ise net bir fiyat yoktur. Çünkü ücret, ameliyat ve kişinin genel durumuyla ilgili birçok şeye bağlıdır. Ancak 2021 yılında katarakt ameliyatı fiyatının 2.500 türk lirası ile 15.000 türk lirası arasında değiştiğini söyleyebiliriz.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Feride Öztuna

Dr. Feride Öztuna Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde tamamlayıp Göz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Katarakt, akıllı mercek uygulamaları, göz kapağı hastalıkları, refraktif cerrahi, vitroretinal cerrahi, kontakt lens, lazer cerrahisi alanlarına ilgi duyup, çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir