reklam
Beslenme ve Diyet

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı kalori ve yağ bakımından düşüktür, aynı zamanda mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır ve daha birçok faydası vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kayısının faydaları var mıdır?

Kayısının faydaları bir hayli fazladır ve besinlerle doludur. Meyvede bulunan A vitamini göz sağlığını ve bağışıklığı artırırken, lif sindirim sağlığını korur. Lif aynı zamanda kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düzenleyerek kalbinize iyi gelir. Meyvede bulunan çeşitli antioksidanlar iltihaplanma ile savaşır ve hatta cildinizin ve saçınızın sağlığını artırır.

İlgili yazı: Limonun faydaları nelerdir?

Kayısının faydaları nelerdir?

İşte madde madde kayısının faydaları:

1- Sindirim sağlığını iyileştirir

Meyvede bulunan çözünür lif, dışkıya hacim kazandırdığı için sağlıklı bağırsak hareketini destekler. Lif aynı zamanda yağ asitlerini hızlı bir şekilde parçalar ve bu da sindirimi artırır. Meyvede bulunan lif ayrıca kabızlık ve şişkinlik gibi diğer sindirim sorunlarını da tedavi eder.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

2- Diyabet tedavisine yardımcı olabilir

Kayısı, kalori ve karbonhidrat bakımından oldukça düşüktür (bir meyve sadece 17 kalori ve 4 gram karbonhidrat içerir) ve bu şeker hastaları için iyi bir haberdir. Diyabet diyetinin bir parçası olabilirler ve içerdikleri lif kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir.

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

Kayısıların ayrıca düşük glisemik indeksi vardır. Bu, kan şekeri seviyeleriniz üzerinde kalıcı bir etkiye sahip oldukları ve seviyeleri çok hızlı yükseltmedikleri anlamına gelir. Meyve ayrıca kan şekeri seviyelerini iyileştiren bir antioksidan görevi gören E vitamini açısından da zengindir.

İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, kuruyemişler ve kuru meyveler, diyabet diyetine sağlıklı bir katkı sağlıyor. Kurutulmuş kayısı da şüphesiz bu amaca hizmet etmektedir.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 25 etkili meyve

3- İnflamasyonla mücadeleye yardım eder

Sadece kayısının değil, tohumlarının da faydaları vardır ve iltihabı hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur. Aslında, hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma kayısı çekirdeği yağı özütünün iltihaplı bir bağırsak hastalığı olan ülseratif kolite karşı nasıl koruduğunu belirtmektedir.

İlgili yazı: Ülseratif kolit hakkında her şey

Artrit Vakfı’nın bir raporuna göre, kayısı, osteoartriti (kireçlenme) ve diğer iltihaplı artrit formlarını önleyebilen bir kimyasal olan beta-kriptoksantin bakımından zengindir. Meyvede bulunan magnezyum da iltihaplı ağrıyı hafifletebilir.

4- Vizyonu geliştirir

Düzenli meyve alımı, görme kaybı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ancak daha da önemlisi kayısı, bilim insanlarının yaşa bağlı görme rahatsızlıklarını önleyebileceğine inandıkları besinler olan karotenoidler ve ksantofiller bakımından zengindir. Ayrıca gözler için bir başka önemli besin olan A vitamini içerirler.

Çalışmalara göre, kayısı çekirdeği ekstresinin topikal olarak uygulanması, gözyaşı üretimini uyararak göz kuruluğunu da azaltabilir.

İlgili yazı: Göz kuruluğu hakkında her şey

5- Karaciğer hasarını önler

Yapılan araştırmalara göre kayısı, karaciğer hasarına karşı koruyabilir ve yağlı karaciğer hastalığının (karaciğer yağlanması) semptomlarını hafifletebilir.

Daha da ilginci, organik kayısının karaciğer rejenerasyonunu teşvik etmede etkili olduğu bulunmuştur.

6- Kalbi korur

Kayısının kardiyovasküler faydaları da vardır. Meyvede bulunan potasyum kan basıncını düşürebilir ve dolayısıyla kalp krizlerini önleyebilir. Meyvede bulunan lif, kolesterol seviyelerini düşürür ve ateroskleroz gibi kalple ilgili hastalıkları önler.

7- Kilo vermeye yardımcı olabilir

Lif, bizi uzun süre tok tutabilir ve bu kesinlikle sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunur. Ayrıca kayısıdaki besinler, bizi tok hissetmemizi ve iştahımızı kontrol etmemizi sağlayan belirli beyin hücrelerini (tanycytes olarak adlandırılır) uyarır.

Bu meyveler ayrıca metabolizmayı hızlandırabilir ve sonuç olarak kilo kaybına neden olabilir.

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

8- Kemik sağlığında etkilidir

Kayısılar ayrıca kemik gelişimi ve sağlığı için önemli olan kalsiyum açısından da zengindir. Daha da önemlisi, potasyum, kalsiyumun düzgün emilmesi ve düzgün dağılımı için önemlidir ve kayısılar potasyum açısından da zengindir.

Araştırmalar ayrıca kayısının postmenopozal kadınlarda kemik kaybını tersine çevirebileceğini ve hatta kemik metabolizmasını değiştirebileceğini göstermektedir.

9- Anemiyi tedavi eder

Kayısı ayrıca kansızlığın tedavisine yardımcı olan iyi demir kaynağıdır. Demir, hemoglobin üretimini iyileştirir ve bu da kan kalitesini artırır. Kansızlık sorunu yaşayanlar doktorlarına danışarak kayısıyı güvenli bir şekilde yiyebilir.

10- Gebelikte faydalı olabilir

Kayısı oldukça besleyicidir ve bu da onları hamilelikte tüketmeniz için yeterli bir nedendir. Hamilelikte özellikle önemli iki besin maddesi olan demir ve bakır açısından zengindirler. Hamilelik sırasında bazı ciddi sonuçların önlenmesine yardımcı olurlar.

Ancak bu konuda çok az araştırma yapılmıştır. Bu nedenle hamilelik döneminde kayısı yemeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

11- Kulak ağrısına iyi gelir

Bununla ilgili çok az araştırma olmasına rağmen, bazı kaynaklar ağrıdan etkilenen kulağa iki ila üç damla kayısı yağı dökmenin ağrıyı hafifletebileceğini öne sürmektedir.

12- Solunum hastalıklarında faydalıdır

Araştırmalar flavonoidler ve astım semptomları arasında ters bir ilişki kurmuştur. Kayısıdaki E vitamini de burada rol oynar. Bir antioksidan gibi davranır ve serbest radikallerle savaşır. Bu süreç bağışıklığı artırır ve soğuk algınlığı ve grip gibi sorunları önler. Kayısı ayrıca ateşi düşürmeye yardımcı olan beta-karoten bakımından da zengindir.

13- Cildinizi parlatır

Kayısının faydaları sadece yukarıdakilerle sınırlı değildir. Kayısı peelingi, hasarlı cilt hücrelerini soyarak cilt tonunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yüzünüze ve vücudunuza mükemmel bir peeling yapmak için şekerli kayısı yağını kullanabilirsiniz.

Bu, ölü cilt hücrelerini temizleyen, size pürüzsüz ve yumuşak bir cilt veren mükemmel bir eksfolianttır. Ayrıca siyah noktaları giderir ve gözenekleri açar. Bunu kullanmadan önce cildinizin derinlemesine temizlendiğinden emin olmalısınız.

14- Yaşlanma belirtilerini geciktirir

Kayısı çekirdeklerinden hazırlanan bir peeling, cildinizin yüzeyindeki eski, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur ve yeni cilt hücrelerinin yeniden büyümesini sağlar. Bu peeling etkisi ciltteki hasarlı yüzey hücrelerini ortadan kaldırarak ince çizgilerden ve küçük kırışıklıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Kayısı yağı cilt berraklığını, esnekliğini ve elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Cildinizi yumuşatmak için diğer meyve yağları ile yüz maskesi olarak kullanılabilir. Ciltte canlandırıcı ve besleyici etkisi nedeniyle aromaterapi masajında ​​sıklıkla kullanılır. Çok hafif bir doğal yağ olduğundan bebek ürünlerinde de kullanılmaktadır.

15- Cilt bozukluklarını tedavi edebilir

C vitamini ve A vitamini açısından zengin olan kayısı yağlı hassas ciltler için harikadır. Anti-enflamatuar özellikleri, dermatit ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir.

İlgili yazı: Seboreik dermatit hakkında her şey

Kayısı yağının diğer uçucu yağlarla birlikte cilt rahatsızlıklarını yatıştırıcı etkisi de vardır. Bununla birlikte, herhangi bir olumsuz yan etkiden kaçınmak için kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

Kayısı, sivilcelerin temizlenmesinde de faydalıdır. Kayısının yapraklarını bir blenderde harmanlayarak suyunu elde edebilirsiniz. Topikal olarak uygulamak güneş yanığı, egzama ve uyuzun neden olduğu kaşıntıdan kurtulmaya yardımcı olur.

16- Saç büyümesini teşvik eder

Kayısı yağında bulunan E vitamini sağlıklı saç uzamasını destekler ve saç dökülmesini önler. Bu vitamin, yağ asitleri ile kombinasyon halinde, serbest radikallerin zarar vermesini önleyerek koruyucu görevi görür.

17- Saç derisi sorunlarında etkilidir

Kayısı yağı cilt sağlığını ve onarımını destekleyen A ve E vitaminlerini içerir. Bu nedenle kuru saç derisi, sedef hastalığı, kepek ve egzama gibi problemler için harika bir ev ilacıdır. Bu yağ, kuru veya pul pul olan saç derisine iyi gelerek kafa derinizi ve saçlarınızı daha sağlıklı kılar.

Sonuç olarak

Kayısı, vitamin, lif ve antioksidanlarla dolu lezzetli bir meyvedir. Kayısının göz, cilt ve bağırsak sağlığı dahil olmak üzere faydaları vardır. Taze veya kuru kayısıları yoğurda, salatalara ve ana yemeklere eklemek kolaydır. Şeftali ve erik yemeye alışkınsanız, rutininizi kayısı ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/apricots-benefits
  2. https://food.ndtv.com/opinions/8-apricot-benefits-the-nutritional-heavyweight-among-fruits-1248312
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/apricot-benefits
  4. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-apricots
  5. https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-apricots-for-skin-hair-and-health/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir