reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Kemik Ağrısının 8 Muhtemel Nedeni

Kemik ağrısı, diğer ağrı türlerine göre daha nadir görülmektedir, bu nedenden dolayı etkileyen kişiyi korkutabilir. Ancak kemik ağrısı çoğu zaman bir endişe nedeni olmamalıdır, çünkü kişisel önlemlerle kolayca geçer. Ancak kemik ağrısının bazı nedenleri ise daha ciddidir ve doktor kontrolü gerektirir. Aşağıda kemik ağrısının 8 olası nedenini öğreneceksiniz.

Kemik ağrısı: Bilmeniz gerekenler

Kemik ağrısı, kas ağrısı veya eklem ağrısı kadar yaygın olmasa daciddi bir yaralanma veya durumun belirtisi olabilir. Kemik ağrısı, nedene bağlı olarak hafif ila şiddetli olabilir. Akut kemik ağrısı olan birçok insan, genellikle bir kırığın neden olduğu ağrının yoğunluğundan dolayı mide bulantısı yaşar. Ancak kemik hassasiyeti veya akut ağrı yaşıyor olsanız da, altta yatan nedeni araştırmak için bir doktora görünmeniz gerekir. Şimdi, kemik ağrısının en yaygın nedenleri ve ağrının ne zaman acil olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Kemik ağrısı: Nedenler

Kemik kırılması

Kemik kırılması, kemik ağrısının en belirgin nedenidir. Bir kırık, bir kaza veya düşme sonucu olabilir veya herhangi bir sporda olduğu gibi spontan olabilir. Osteoporoz (kemik erimesi) hastalığı olan insanlar daha kırılgan kemiklere sahip olduğu için özellikle risk altındadır. Kırık bir kemiğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede acil servise gitmelisiniz. Tedavi edilmeyen bir kırık ciddi komplikasyonlara neden olabilir ve düzgün bir şekilde iyileşmeyebilir.

Osteomyelit (kemik enfeksiyonu)

Osteomyelit, yaygın görülen bir enfeksiyon türü değildir. Enfeksiyon çocuklarda sıklıkla bacak kemiklerinin uçlarını etkilerken, yetişkinlerde ise en çok etkilenen bölgeler omurlar ve pelvis bölgesi etkilenir. Osteomiyelit, kemik kırılmasından sonra, kan dolaşımındaki bakterilerden veya enfekte olup kemiğe ilerleyen açık bir yaradan oluşabilir. Semptomlar, kemik hassasiyeti veya ağrısı, ateş, mide bulantısı ve bölgenin çevresinde şişlik veya kızarıklık içerir.

Orak hücre anemisi

Orak hücre anemisi gibi kan hastalıkları kan damarlarındaki kan akışını engelleyebilir. Bu tıkanıklıklar kemik ağrısına neden olabilir. Orak hücre anemisi olan kişilerde birkaç veya daha fazla kemik ağrısı atağı olabilir. Kemik ağrısı çok yoğun olabilir; buna kriz denir. Ağrı krizi yaşayanların genellikle ağrıyı stabilize etmek için hastaneye yatırılması gerekir. Doktorlar, opioidler gibi güçlü analjezikler ve kan nakli gibi diğer tedavileri kullanır. Kemik ağrısı sadece birkaç saat sürebilir veya geçmesi haftalar alabilir.

Kemik kanseri

Kemik ağrısına neden olan kanserler arasında kondrosarkom, kordoma, osteosarkom ve Ewing sarkomu dahil olmak üzere çeşitli kemik kanseri türleri vardır. Kemik kanseri semptomları arasında kemik ağrısı olabilir, ancak genellikle birinin kemiği kırıldıktan sonra kemik kanseri saptanır. Kemik kanseri kemiklerinizi zayıflatır ve onları kırılmaya karşı hassas hale getirir. Bir röntgen çekildiğinde, radyolog kemik kanseri ile ilgili olabilecek anormallikleri tespit edebilir.

Kan kanseri

Lösemi, lenfoma, miyelodisplastik sendromlar ve miyelom gibi bazı kanser türlerinin tümü, çoğunlukla kollarda, bacaklarda ve kaburgalarda olmak üzere kemik ağrısına neden olabilir. Ağrı, kanserli hücrelerin kemik iliğinde toplanmasından kaynaklanır. Bazı insanlar için kemik ağrısı, hastalığın ilk göze çarpan belirtisidir. Kanser tedavisi gördüğünüzde kemik ağrısı azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir. Kan kanserleri ayrıca kemiklerinizi zayıflatarak kemik erimesine ve kırılgan kemiklere yol açabilir.

Bazı tedavide kullanılan ilaçlar

Kanser tedavileri genellikle birkaç, bazen ise ciddi yan etkilere veya komplikasyonlara sahip olabilen güçlü ilaçları içerir. Kemik ağrısı, özellikle bazı kemoterapi ilaçlarında (nab-paklitaksel, docetaxel veya metotreksat gibi) sık rastlanan bir şikayettir. Kemik erimesi olan kişilere verilen bifosfonatlar da kemik ağrısının bir diğer olası nedenidir. Bu tür tedaviler alıyorsanız, doktorunuza bildirmeniz önerilir. Doktorunuz, farklı bir ilaç reçete edebilir veya doz ayarlaması yapabilir.

Kemoterapi sonrası tedavi

Kanser tedavisi için kemoterapi, beyaz kan hücrelerinizi tüketerek bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Bunlar enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olan hücrelerdir. Zayıf bir bağışıklık sistemi, enfeksiyon ve buna bağlı komplikasyonlar geliştirmenizi kolaylaştırır. Onkologlar, beyaz kan hücresi büyümesini uyarmak için her tedavi seansından sonra hastalara filgrastim ilacı reçete edebilir. İlaç enjeksiyon veya intravenöz olarak uygulanır. Filgrastim’in hastaların %30’dan fazlasını etkileyen yan etkilerinden biri, rahatsız edici ile çok ağrılı arasında değişebilen kemik ağrısıdır.

Kuyruk sokumu kemiği sorunları

Koksidini veya koksigodini olarak da adlandırılan kuyruk sokumu ağrısı, sırt üstü düşmekten sert bir koltukta çok uzun süre oturmaya kadar birçok olası nedeni olan yaygın bir ağrıdır. Vajinal doğum bile kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir. Çoğu durumda, ağrı ciddi değildir ve kendi kendine geçer. Eczacınıza danışarak reçetesiz satılan ağrı kesiciler (ibuprofen gibi) almak, kuyruk sokumu bölgesine buz uygulamak ve yumuşak minderlere oturmak yardımcı olmazsa, doktorunuza başvurmanız gerekir.

Sonuç olarak

Yukarıda da göreceğiniz üzere, kemik ağrısının birçok nedeni vardır. Bunların bazıları kişisel bakım uygulamalarıyla (buz, dinlenmek ve masaj gibi) geçerken, bazıları da daha profesyonel bakımlar gerektirebilir. Eğer kemik ağrınız varsa ve geçmiyorsa, doktora görünmeniz önerilir. Aynı şekilde şiddetli kemik ağrıları için de vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.


Kaynak:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir