reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Keratosis Pilaris (Tavuk Derisi Görünümü) Nedir?

Keratosis pilaris, ciltte küçük, pürüzlü, beyaz veya kırmızımsı yumrulara veya lekelere neden olan yaygın, çoğunlukla zararsız bir cilt durumudur. Her yaşta ortaya çıkabilse de, en sık çocukları ve ergenleri etkiler. Semptomlar genellikle iyileşir ve yetişkin yaşamında tamamen ortadan kaybolur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Keratosis pilaris nedir?

Tavuk derisi görünümü olarak kendini belli eden keratosis pilaris, deride pürüzlü cilt alanlarının oluşmasına neden olan yaygın ama zararsız bir cilt durumudur. Bu pürüzlü alanlar aslında kıl köklerini tıkayan ölü deri hücreleridir. Bu pürüzler bazen kırmızı veya kahverengi renkte görünür.

Tavuk derisi görünümü genellikle üst kollarda, uyluklarda, yanaklarda veya kalçalarda bulunur. Keratosis pilaris bulaşıcı değildir ve bu pürüzler genellikle herhangi bir rahatsızlığa veya kaşıntıya neden olmaz. Bu durumun, cildin kuruma eğiliminde olduğu kış aylarında daha da kötüleştiği ve hamilelik sırasında da kötüleşebileceği bilinmektedir.

Bu zararsız, genetik kökenli cilt durumunun hedefe yönelik net bir tedavisi yoktur, ancak belirtileri tedavi etmenin veya kötüleşmesini önlemenin bazı yolları vardır. Tavuk derisi görünümü genellikle 30 yaşına geldiğinizde doğal olarak temizlenir.

Keratosis pilaris nedenleri

Tavuk derisi görünümü, cildi zararlı maddelerden ve enfeksiyondan koruyan sert bir protein olan keratin birikmesinden kaynaklanır. Keratin, kıl folikülünün açılmasını engelleyen pullu bir tıkaç oluşturur. Genellikle birçok tıkaç oluşur ve pürüzlü, engebeli cilt lekelerine neden olur.

Kimse keratinin neden oluştuğunu tam olarak bilmiyor. Ancak genetik hastalıklarla veya atopik dermatit gibi diğer cilt durumlarıyla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Kuru cilt bu durumu daha da kötüleştirir.

Kimler risk altındadır?

Tavuk derisi görünümü aşağıdaki sorunlara sahip kişilerde yaygındır:

Herkes bu cilt durumuna karşı hassas olabilir, ancak çocuklarda ve gençlerde bu durum daha yaygındır. Tavuk derisi görünümü genellikle geç bebeklik yıllarında veya ergenlik döneminde başlar. Genellikle yirmili yaşların ortalarında temizlenir, çoğu vaka 30 yaşına kadar tamamen iyileşir.

Hormonal değişiklikler kadınlar için hamilelik sırasında ve gençler için ergenlik döneminde alevlenmelere neden olabilir. Ayrıca, bu durum açık tenli kişilerde daha yaygındır.

Keratosis pilaris belirtileri

Keraosis pilarisin en belirgin semptomu görünümüdür. Deride görünen gözle görülür mini şişlikler, tüyleri koparılan bir tavuğun derisine benzemektedir. Bu nedenle, yaygın olarak tavuk derisi hastalığı veya görünümü olarak bilinir.

Etkilenen deri alanları, saç foliküllerinin bulunduğu cildin herhangi bir yerinde görünebilir ve bu nedenle asla ayak tabanlarınızda veya avuç içlerinde görünmez. Keratosis pilaris genellikle üst kollarda ve uyluklarda bulunur. Bazen ise ön kollara ve alt bacaklara kadar uzanabilir.

Bununla ilişkili diğer semptomlar şunlardır:

 • Darbelere karşı hafif kızarıklık
 • Kaşıntılı, huzursuz cilt
 • Kuru cilt
 • Zımpara kağıdı benzeri his

Keratosis pilaris teşhisi

Doktorlar, tavuk derisi görünümünü, izlerin bulunduğu cildin basit bir fiziksel muayenesi ile teşhis eder. Bazı hastalar bir dermatoloğa (cilt uzmanı) görünebilir, ancak çoğu zaman bir aile hekimi tarafından teşhis edilir.

Bu durumu teşhis etmek için genellikle tıbbi testler gerekli değildir. Doktorlar, keratosis pilaris olup olmadığından emin olmazlarsa başka testler yapabilirler. Rahatsızlık için diğer olası nedenleri dışlamak için cildinizin küçük bir örneğini test edebilirler (biyopsi yapabilirler).

Keratosis pilaris tedavisi

Tavuk derisi görünümü genellikle yavaş yavaş kendiliğinden temizlenir. Bu arada, etkilenen cildin görünümünü iyileştirmek için mevcut çeşitli ürünlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Nemlendirici ve diğer kişisel bakım önlemleri yardımcı olmazsa, doktorunuz ilaçlı kremler reçete edebilir.

Ölü cilt hücrelerini gidermek için kremler

Alfa hidroksi asit, laktik asit, salisilik asit veya üre içeren kremler ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır. Güçlerine bağlı olarak, bu kremler (topikal eksfoliyanlar) reçetesiz veya reçeteli olarak alınabilir.

Doktorunuz size en iyi seçenek ve ne sıklıkta başvurmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Bu kremlerdeki asitler kızarıklık, batma veya cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle küçük çocuklar için önerilmez.

Tıkalı folikülleri önlemek için kremler

A vitaminden türetilen kremler (topikal retinoidler), hücre döngüsünü teşvik ederek ve tıkalı kıl köklerini önleyerek çalışır. Tretinoin ve tazaroten topikal retinoidlerin örnekleridir. Bu ürünler cildi tahriş edebilir ve kurutabilir.

Ayrıca, hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuz topikal retinoid tedavisini geciktirmeyi veya başka bir tedavi seçmeyi önerebilir.

İlaçlı kremin düzenli olarak kullanılması cildin görünümünü iyileştirebilir. Ancak tedaviyi durdurursanız, geri döner. Ayrıca, tedavi ile bile, tavuk derisi görünümü yıllarca devam etme eğilimindedir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Kendi kendine yardım önlemleri tavuk derisi görünümünü önlemez veya ortadan kaldırmaz. Ancak etkilenen cildin görünümünü iyileştirebilirler.

 • Ilık su kullanın ve banyo süresini sınırlayın: Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar yağları ciltten alır. Banyo veya duş süresini yaklaşık 10 dakika veya daha az bir süre ile sınırlandırın. Ilık, fazla sıcak olmayan su kullanın.
 • Cilde karşı nazik olun: Sert, kuru sabunlardan kaçının. Ölü deriyi bir bez veya kese ile yavaşça çıkarın. Kıl folikül tıkaçlarının sert bir şekilde ovulması veya çıkarılması cildi tahriş edebilir ve durumu kötüleştirebilir. Yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra, bir miktar nem kalacak şekilde cildi bir havluyla hafifçe silin.
 • İlaçlı kremleri deneyin: Üre, laktik asit, alfa hidroksi asit veya salisilik asit içeren reçetesiz bir krem ​​uygulayın. Bu kremler ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır. Bunları doktorunuza danışarak kullanın.
 • Nemlendirici: Cilt banyodan sonra hala nemliyken, lanolin, vazelin veya gliserin içeren bir nemlendirici uygulayın. Bu bileşenler kuru cildi yatıştırır ve nemi tutmaya yardımcı olur. Etkilenen cilde günde birkaç kez tekrar uygulayabilirsiniz.
 • Ev nemlendiricisi kullanın: Düşük nem cildi kurutur. Taşınabilir bir ev nemlendiricisi evinizin içindeki havaya nem katacaktır.
 • Sürtünmeden kaçının: Etkilenen cildi sıkı giysiler giymenin neden olduğu sürtünmeden koruyun.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/
 2. https://www.webmd.com/
 3. https://www.aad.org/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir