Deri ve Zührevi Hastalıklar

Keratosis Pilaris: Tavuk Derisi Görünümü Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Tavuk derisi hastalığı olarak da bilinen keratosis pilaris, ciltte küçük, pürüzlü, beyaz veya kırmızımsı yumrulara veya lekelere neden olan yaygın, çoğunlukla zararsız bir cilt durumudur. Her yaşta ortaya çıkabilse de en sık çocukları ve ergenleri etkiler. Keratosis pilaris semptomları genellikle iyileşir ve yetişkin yaşamında tamamen ortadan kaybolur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Keratosis pilaris: Tanım

Tavuk derisi görünümü olarak kendini belli eden keratosis pilaris, deride pürüzlü cilt alanlarının oluşmasına neden olan, yaygın ama zararsız bir cilt durumudur. Halk arasında bu durum tavuk derisi hastalığı olarak da bilinmektedir. Tavuk derisine benzeyen bu pürüzlü alanlar, aslında kıl köklerini tıkayan ölü deri hücreleridir. Bu pürüzler bazen kırmızı veya kahverengi renkte de görünürler.

Tavuk derisi görünümü genellikle üst kollarda, uyluklarda, yanaklarda veya kalçalarda bulunur. Keratosis pilaris bulaşıcı değildir ve bu pürüzler genellikle herhangi bir rahatsızlığa veya kaşıntıya neden olmaz. Bu durumun, cildin kuruma eğiliminde olduğu kış aylarında daha da kötüleştiği ve hamilelik sırasında da kötüleşebileceği bilinmektedir.

Bu zararsız, genetik kökenli cilt durumunun hedefe yönelik net bir tedavisi yoktur, ancak belirtileri tedavi etmenin veya kötüleşmesini önlemenin bazı yolları vardır. Tavuk derisi görünümü genellikle 30 yaşına gelindiğinde kendiliğinden doğal olarak yok olur.

Keratosis pilaris: Nedenleri

Tavuk derisi görünümü, cildi zararlı maddelerden ve enfeksiyondan koruyan sert bir protein olan, keratin birikmesinden kaynaklanır. Keratin, kıl kökünün açılmasını engelleyen pullu bir tıkaç oluşturur. Genellikle ciltte birçok tıkaç oluşur ve pürüzlü, engebeli cilt lekelerine neden olur.

Bilim insanları keratinin neden böyle bir yapı oluştuğunu tam olarak bilmemektedir. Ancak genetik hastalıklarla veya atopik dermatit (egzama) gibi diğer cilt durumlarıyla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Özellikle cilt kuruluğu, bu durumu daha da kötüleştirme eğilimindedir.

Keratosos pilaris: Risk faktörleri

Tavuk derisi görünümü aşağıdaki sorunlara sahip kişilerde yaygındır:

Herkes bu cilt durumuna karşı hassas olabilir, ancak çocuklarda ve gençlerde bu durum daha yaygındır. Tavuk derisi görünümü genellikle geç bebeklik yıllarında veya ergenlik döneminde başlar. Genellikle yirmili yaşların ortalarında kendiliğinden yok olmaya başlar, çoğu vaka 30 yaşına kadar tamamen iyileşir.

Hormonal değişiklikler, kadınlar için hamilelik sırasında ve gençler için ergenlik döneminde alevlenmelere neden olabilir. Ayrıca, bu durum açık tenli kişilerde daha yaygındır.

Keratosis pilaris: Belirtiler

Keratosis pilarisin en belirgin semptomu, görünümüdür. Deride görünen gözle görülür mini şişlikler, tüyleri koparılan bir tavuğun derisine benzemektedir. Bu nedenle, yaygın olarak tavuk derisi hastalığı veya görünümü olarak bilinir.

Etkilenen deri alanları, kıl köklerinin bulunduğu cildin herhangi bir yerinde görünebilir ve bu nedenle asla ayak tabanlarınızda veya avuç içlerinde görünmez. Keratosis pilaris genellikle üst kollarda ve uyluklarda bulunur. Bazen ise ön kollara ve alt bacaklara kadar uzanabilir.

Tavuk derisi görünümüyle ilişkili diğer semptomlar şunlardır:

 • Derinin kolayca kızarması
 • Cilt kaşıntısı veya ciltte rahatsızlık hisse
 • Cilt kuruluğu ve pullanma
 • Ciltte zımpara kâğıdı benzeri his

Keratosis pilaris: Tespit

Doktorlar, tavuk derisi görünümünü, izlerin bulunduğu cildin basit bir fiziksel muayenesi ile teşhis eder. Bazı hastalar bir dermatoloğa (cilt uzmanı) görünebilir, ancak çoğu zaman bir aile hekimi tarafından teşhis edilir.

Bu durumu teşhis etmek için genellikle tıbbi testler gerekli değildir. Doktorlar, sadece keratosis pilaris olup olmadığından emin olmazlarsa başka testler yapabilirler. Rahatsızlık için diğer olası nedenleri elemek için cildinizin küçük bir doku örneği alıp, test yapabilirler (buna biyopsi denir).

Keratosis pilaris: Tedavi

tavuk derisi hastalığı görünümü
Cildin tavuk derisine benzemesine neden olan bu cilt sorunu, çeşitli şekillerde tedavi edilebilir.

Tavuk derisi görünümü genellikle yavaş yavaş kendiliğinden geçer. Bu arada, etkilenen cildin görünümünü iyileştirmek için bu konuda mevcut çeşitli ürünlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Nemlendirici ve diğer kişisel bakım önlemleri yardımcı olmazsa, doktorunuz ilaçlı kremler reçete edebilir.

Ölü cilt hücrelerini gidermek için kremler

Alfa hidroksi asit, laktik asit, salisilik asit veya üre içeren kremler, ölü cilt hücreleri gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır. Etki ve içeriklerine bağlı olarak, bu kremler (topikal eksfoliyanlar) reçetesiz veya reçeteli olarak alınabilir.

Doktorunuz size, uygulayabileceğiniz en iyi seçeneği ve nasıl yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Bu kremlerdeki asitler; kızarıklık, batma veya cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle küçük çocuklar için önerilmez.

Tıkalı kök oluşumunu önleyen kremler

A vitaminden türetilen kremler (topikal retinoidler), hücre döngüsünü teşvik eder ve tıkalı kıl köklerini açılmasını sağlar. Topikal retinoid bazlı kremler, cildi tahriş edebilir ve kurutabilir. Ayrıca, hamileyseniz veya emziriyorsanız, doktorunuz topikal retinoid tedavisini geciktirmeyi veya başka bir tedavi seçmeyi önerebilir.

Kremin düzenli olarak kullanılması cildin görünümünü iyileştirebilir. Uygulanan tedaviyi yarıda kesmeniz halinde, görünüm kendisini tekrar edecektir. Ayrıca uygulanan tedaviye rağmen, tavuk derisi görünümü yıllarca devam etme eğilimi gösterebilmektedir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Keratosis pilaris: Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Kendi kendine yardım önlemleri tavuk derisi görünümünü önlemez veya ortadan kaldırmaz. Ancak, aşağıdaki gibi önlemler etkilenen cildin görünümünü iyileştirebilirler.

 1. Ilık su kullanın ve banyo süresini sınırlayın:
  Sıcak su ve uzun süreli banyolar, ciltteki yağın azalmasına neden olur. Banyo veya duş süresini yaklaşık 10 dakika veya daha az bir süre ile sınırlandırın. Ilık, fazla sıcak olmayan su kullanın.
 2. Cildinize karşı nazik olun:
  Sert, kuru sabunlardan kaçının. Ölü deriyi bir bez veya kese ile yavaşça çıkarın. Kıl köklerindeki tıkanmaların sert bir şekilde ovulması veya çıkarılması cildi tahriş edebilir ve durumu kötüleştirebilir. Yıkandıktan veya banyo yaptıktan sonra, bir miktar nem kalacak şekilde cildi bir havluyla hafifçe silin.
 3. İlaçlı kremleri deneyin:
  Üre, laktik asit, alfa hidroksi asit veya salisilik asit içeren reçetesiz bir krem ​​uygulayın. Bu kremler, ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kuru cildi nemlendirir ve yumuşatır. Bunları doktorunuza danışarak kullanın.
 4. Nemlendirici:
  Cilt banyodan sonra hala nemliyken; lanolin, vazelin veya gliserin içeren bir nemlendirici uygulayın. Bu bileşenler kuru cildi yatıştırır ve nemi ciltte tutmaya yardımcı olur. Etkilenen cilde günde birkaç kez tekrar uygulayabilirsiniz.
 5. Hava nemlendiricisi kullanın:
  Düşük nem cildi kurutur. Taşınabilir bir hava nemlendiricisi, evinizin içindeki havaya nem katacaktır.
 6. Sürtünmeden kaçının:
  Etkilenen cildi, sıkı giysiler giymenin neden olduğu sürtünmeden koruyun.

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu