reklam
Beslenme ve Diyet

Kirazın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kirazın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Ne kadar yemeliyiz? Yararlarından en iyi şekilde nasıl yararlanırız? Zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kirazın faydaları var mıdır?

Aslında kirazın faydaları bilindiğinden bir hayli fazladır. Ayrıca, kim kirazları sevmez ki? Gerçekten iyi tadı olmasının yanı sıra, çok iyi besin değeri de sunuyorlar.

Her kiraz ağacı her hasat mevsiminde yaklaşık 7000 kiraz üretir. Sarıdan siyaha kadar çeşitli renklerde mevcuttur, ancak en çok tüketilenler kırmızı renktedir.

Kirazlar ayrıca yuvarlak ve kalbe benzer şekilde farklı şekillerde yetişir. Atıştırmalık olarak yenilebilirler ve ayrıca vişneli turta veya meyve suyu yapımında kullanılırlar. Besin ve vitamin kaynağı olduğu için birçok yönden bize fayda sağlarlar.

Ayrıca kirazın faydaları yağ yakmaya yardımcı olur, ancak ağırlıkta ciddi bir kayıp göstermezler. Yine de, günlük kalori alımınızı azaltmak için kirazları tercih edebilirsiniz.

Kirazın faydaları nelerdir?

İşte madde madde kirazın faydaları:

1- Besinlerle doludur

Kirazlar, çeşitli renk ve tatlarda olan küçük taş büyüklüğü meyvelerdir. Kirazın iki ana çeşiti vardır. Bunların isimleri şunlardır:

 1. Prunus cerasus L.
 2. Prunus avium L.

Renkleri sarıdan koyu siyahımsı kırmızıya kadar değişebilir. Tüm çeşitleri son derece besleyicidir ve lif, vitamin ve minerallerle doludur.

Bir fincan (154 gram) tatlı, çiğ, çekirdeksiz kirazda aşağıdaliler vardır:

Kalori97
Protein2 gram
Karbonhidrat25 gram
Lif3 gram
C vitaminiGünlük önerilen miktarın %18’i
PotasyumGünlük önerilen miktarın %10’u
BakırGünlük önerilen miktarın %5’i
ManganezGünlük önerilen miktarın %5’i

Bu besinler, özellikle lif, C vitamini ve potasyum, birçok yönden sağlığa yararlıdır. Kirazın faydalarının bir kısmından sorumlu olan C vitamini, bağışıklık sisteminizi ve cilt sağlığınızı korumak için gereklidir. Potasyum ise, kas kasılması, sinir fonksiyonu, kan basıncı regülasyonu ve diğer birçok kritik bedensel süreç için gereklidir.

Kirazlar, yararlı bağırsak bakterilerini besleyerek ve bağırsak düzenliliğini artırarak sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.

ÖZET: Kirazlar, vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu iyi bir C vitamini, potasyum, lif ve diğer besin kaynaklarıdır.

2- Antioksidan ve anti-enflamatuar etkileri vardır

Kirazın faydaları arasındaki ikinci madde antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleridir. Kirazlardaki bitki bileşiklerinin yüksek konsantrasyonu, bu meyvenin birçok sağlık yararından sorumlu olabilir. Miktar ve tip çeşitliliğe bağlı olarak değişebilse de, tüm kirazlar antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşiklerle doludur.

Bu yüksek antioksidan içerik, çoklu kronik hastalıklara ve erken yaşlanmaya bağlı bir durum olan oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir. Aslında bir çalışma, kiraz yemenin 16 çalışmadan 11’inde iltihabı etkili bir şekilde azalttığını ve 10 çalışmadan 8’inde oksidatif stres belirtilerine iyi geldiğini göstermiştir.

Kirazlar, hücresel hasarla savaşmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve genel sağlığı teşvik etmeye yardımcı olan büyük bir bitki kimyasalları grubu olan polifenoller bakımından özellikle yüksektir.

Aslında, polifenol bakımından zengin diyetler kalp hastalığı, diyabet, zihin karışıkşığı ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere birçok kronik duruma karşı koruma sağlayabilir.

Bu meyveler, her ikisi de anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan beta-karoten ve C vitamini gibi karotenoid pigmentleri içerir.

ÖZET: Tüm kirazlar, kronik hastalık riskini azaltabilen ve genel sağlığı teşvik edebilen antioksidanlar ve anti-enflamatuar bileşikler bakımından yüksektir ve bu kirazın faydaları arasında önemli bir husustur.

3- Egzersize bağlı ağrıları azaltır

kirazın faydaları nelerdir

Kirazın faydaları egzersize bağlı kas ağrılarını da hafifletir. Araştırmalar, kirazdaki anti-enflamatuar ve antioksidan bileşiklerin egzersize bağlı kas ağrısını, hasarı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ekşi kirazlar ve meyve suyu, tatlı olan cinsten daha etkili gibi görünse de her ikisi de sporculara yardımcı olabilir. Ekşikiraz suyu ve konsantresinin kas iyileşmesini hızlandırdığı, egzersize bağlı kas ağrısını azalttığı ve bisikletçiler ve maraton koşucuları gibi elit atletlerde güç kaybını önlediği bulunmuştur.

Ayrıca, bazı kanıtlar kiraz ürünlerinin egzersiz performansını artırabileceğini de göstermektedir. 27 dayanıklılık koşucusunda yapılan bir araştırma, maratondan önce 10 gün boyunca günde 480 mg toz ekşi kiraz tüketenlerin ortalama %13 daha iyi performansa sahip olduğunu göstermiştir.

Kiraz ve egzersiz arasındaki bağlantıları araştıran çoğu çalışmada eğitimli sporcular yer alsa da, ekşi kiraz suyu sporcu olmayanlara da fayda sağlayabilir.

20 aktif kadında yapılan bir çalışmada, 8 gün boyunca günde iki kez 2 ons (60 ml) ekşi kiraz suyu içenlerin, plasebo grubuna kıyasla tekrarlanan sprint egzersizlerini tamamladıktan sonra daha hızlı iyileştiğini ve daha az kas hasarı ve ağrıları olduğunu kaydetti.

Umut verici olsa da, bu bulgular meyve suyu ve toz gibi konsantre kiraz ürünleri ile ilgilidir. Benzer sonuçlar elde etmek için kaç tane taze kiraz yemeniz gerektiği hala belirsizdir.

ÖZET: Özellikle meyve suyu ve toz gibi ekşi kiraz ürünleri tüketmek, atletik performansı artırabilir ve egzersize bağlı kas hasarını ve ağrısını azaltabilir.

4- Kalp sağlığını korur

Kirazın faydaları arasında, lezzetli olmasının yanı sıra kalp sağlığını önemli ölçüde desteklemesi de sayılabilir. Birçok çalışma, meyveler açısından zengin diyetlerin azalmış kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Kirazlar bu konuda özellikle faydalıdır, çünkü potasyum ve polifenol antioksidanlar dahil olmak üzere kalp sağlığını desteklediği bilinen besinler ve bileşikler bakımından zengindir.

Sadece 1 bardak (154 gram) çekirdeksiz, tatlı kiraz, kalbinizin sağlıklı kalması için gerekli bir mineral olan potasyum için günlük ihtiyacın %10″unu sağlar. Düzenli kalp atışını sürdürmek gerekir ve bu konuda kiraz fazla sodyumun vücudunuzdan atılmasına yardımcı olarak kan basıncınızı düzenler.

Bu nedenle daha yüksek potasyum alımı, azalmış kalp hastalığı ve inme riski ile ilişkilendirilmiştir.

Dahası, kirazlar antosiyaninler, flavonoller ve kateşinler de dahil olmak üzere güçlü polifenol antioksidanlar açısından zengindir. Bu da hücresel hasara karşı koruyarak ve iltihabı azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Aslında, 84.158 kişide yapılan bir araştırma, özellikle antosiyaninler, flavonoller ve kateşinler gibi daha yüksek polifenol alımının, 5 yıl boyunca kalp hastalığı riskinde önemli ölçüde azalmayla ilişkili olduğunu bulmuştur.

ÖZET: Kiraz, güçlü kalp koruyucu özelliklere sahip potasyum ve polifenol antioksidanlarla doludur.

5- Artrit ve gut belirtilerine iyi gelir

Kirazın faydaları arasındaki bir diğer madde artrit ve guta iyi gelmesidir. Güçlü anti-enflamatuar etkileri nedeniyle, kirazlar eklemlerinizde aşırı şişlik, iltihaplanma ve ağrıya neden olabilecek bir ürik asit birikmesinden kaynaklanan artrit ve gut hastalığı semptomlarını azaltabilir.

Birçok çalışma, kirazların artrit ile ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek inflamatuar proteinleri baskılayarak oksidatif stresi önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca vücudunuzdaki ürik asit seviyelerini azaltabilir, bu da onları özellikle gut hastaları için faydalı hale getirir.

10 kadında yapılan bir araştırma, gece boyunca hızlı bir şekilde düşürülmüş inflamatuar marker C-reaktif protein (CRP) seviyelerinden sonra 2 porsiyon (10 ons veya 280 gram) tatlı kiraz yedikten 5 saat sonra ürik asit seviyelerini önemli ölçüde azalttığını buldu.

Gut hastalığı olan 633 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, 2 gün boyunca taze kiraz yiyenlerin, meyveyi tüketmeyenlere göre %35 daha az gut atağı geçirdiğini göstermiştir.

Ek olarak, çalışma kiraz alımı gut ilacı ile birleştirildiğinde, gut ataklarının ne kiraz ne de ilaç tüketilmediği dönemlere göre %75 daha az olduğunu ortaya koydu.

ÖZET: Araştırma, kirazın faydaları arasındaki güçlü anti-enflamatuar özelliklerin artrit ve gut hastalarına fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

6- Uyku kalitesini artırır

Kiraz yemek veya ekşi kiraz suyu içmek uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir. Bu uyku kalitesi artırıcı faydalar, meyvenin yüksek bitki bileşikleri konsantrasyonuna bağlanabilir. Ek olarak, kirazlar uyku-uyanıklık döngünüzü düzenlemenize yardımcı olan bir madde olan melatonin içerir.

Kirazın faydalarını incelemek için 20 kişide yapılan bir araştırma, 7 gün boyunca ekşi kiraz suyu konsantresi içenlerin bir plaseboya kıyasla melatonin seviyeleri, uyku süresi ve uyku kalitesinde önemli artışlar yaşadığını gösterdi.

Benzer şekilde, uykusuzluğu olan yaşlı yetişkinlerde yapılan 2 haftalık bir çalışma, yatmadan önce 1 bardak (240 ml) ekşi kiraz suyu içmenin uyku süresini 84 dakika artırdığını bulmuştur.

Ancak, bu çalışmalarda konsantre kiraz ürünleri kullanılmaktadır. Yatmadan önce taze kiraz yemenin aynı etkiye sahip olup olmadığı belirsizdir.

Sonuçta, kirazın ve kiraz ürünlerinin tüketilmesinin uykuya faydaları konusunu daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET: Kirazlar, bazı insanlarda uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar bileşikler ve melatonin içerir.

7- Yemeklere eklenmesi kolay bir meyvedir

kirazın faydaları ve zararları

Kirazın faydaları arasındaki son madde, yemeklerimize harika bir şekilde eklenebilmesidir. Kiraz çok yönlü ve inanılmaz lezzetli bir meyvedir. Hem tatlı hem de ekşi çeşitleri birçok gıda ile iyi eşleşir. Ayrıca, kurutulmuş kiraz, kiraz tozu ve kiraz suyu gibi ilgili ürünler, birçok tarife ilginç eklemeler yapar.

Kirazları yemeklere dahil etmenin bazı yolları aşağıda verilmiştir:

 • Tatlı bir atıştırmalık olarak taze tadını çıkarabilirsiniz.
 • Kurutulmuş kirazları, koyu çikolata parçaları, şekersiz hindistan cevizi pulları ve tuzlu badem ile karıştırarak farklı lezzetler elde edebilirsiniz.
 • Dondurulmuş ekşi kiraz veya tatlı kirazdan kiraz kompostosu yapabilir ve yoğurt, yulaf ezmesi veya chia puding üzerini süsleyebilirsiniz.
 • Bir meyve salatasına kiraz ekleyebilirsiniz.
 • Doğal tatlılık için kurutulmuş kirazları pişmiş ürünlere ekleyebilirsiniz.
 • Dondurmaya, turtalara ve diğer tatlılara taze veya pişmiş kiraz ekleyebilirsiniz.
 • Et yemekleriyle kullanmak için ev yapımı bir kiraz barbekü sosu yapabilirsiniz.

Mutfağınızda kiraz kullanma olanakları sınırsızdır, bu yüzden kirazı ve kirazın faydalarını denemekten korkmayın.

ÖZET: Kiraz hem tatlı hem de tuzlu tariflerde birçok şekilde kullanılabilir.

Kirazın zararları var mıdır?

Kirazın faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya kirazın zararları? Çok miktarda kiraz veya kiraz suyu tüketmek hazımsızlığa ve ishale neden olabilir ve kirazda bulunan kalori ve şeker bazı insanlar için sorun olabilir.

Ayrıca kirazlar, irritabl bağırsak sendromu, ince bağırsakta aşırı bakteri büyümesi veya fruktoz malabsorpsiyonu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde semptomları şiddetlendirebilen sorbitol içerir.

Hamileyseniz, emziriyorsanız, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, kiraz tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Sonuç

Kiraz son derece besleyici bir meyvedir ve bir dizi sağlık faydası sunar. Sadece iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi güçlü bitki bileşiği içermekle kalmaz, aynı zamanda uyku kalitesini iyileştirebilir, kalp sağlığını artırabilir ve egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırabilir. Dahası, hem tatlı hem de ekşi çeşitleri kesinlikle lezzetlidir ve çeşitli tariflerde kullanılabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. food.ndtv.com
 2. healthline.com
 3. medicaldaily.com
 4. www.verywellhealth.com

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir