Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi, birçok durumda faydalı meyvelerin başında gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında, başka birçok sağlık faydası da vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

27.07.2020
264
Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları hakkında

Kivinin güçlü sağlık faydaları arasında gelişmiş cilt bakımı ve kardiyovasküler sağlık sayılabilir.

Ayrıca uykusuzluk, bazı kanser türleri, maküler dejenerasyon ve diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kivi içerisindeki flavonoid açısından zengin bileşikler nedeniyle, hamilelik sırasında da yardımcı olur ve vücuttaki demirin emilimini arttırır.

Kivinin antimikrobiyal özellikleri ayrıca bir dizi patojene karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kivinin faydaları nelerdir?

Kivinin sağlığa yararları maddeler halinde aşağıya sıralanmıştır:

1- Astım semptomlarını azaltır

Kivi meyvesindeki yüksek antioksidan ve C vitamini seviyeleri nedeniyle astım semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir. Akciğer fonksiyonunu iyileştirebilir ve çocuklarda hırıltıyı önler.

2- Kivi sindirime yardımcı olur

Kivi, sağlıklı bir sindirim sistemi için değerli besinler içerir. Sindirim ve bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olan lezzetli bir lif kaynağıdır.

Dr. Margot Skinner, yazdığı kitabında, kivi meyvesinin artık kontrollü klinik çalışmalarla doğrulanan güçlü müshil özellikleri için yaygın olarak tanındığını söyledi.

Bağırsak sistemini uyararak kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Bu meyvenin doğal müshil özellikleri (esas olarak lif içeriğinden dolayı) dışkıya daha fazla hacim verir ve yumuşatır.

Kivi üzerinde yapılan bir araştırma, proteinlerin sindirimini iyileştirmek ve sindirim sistemi boyunca düzgün bir hareket sağlamak için bilinen proteolitik enzim olan aktinidin açısından zengin olduğunu bulmuştur.

Meyvedeki polisakkaritler enteropatojen yapışmasını önlemeye yardımcı olur ve kolondaki probiyotik bakterileri uyarır.

Kivi özleri, laktik asit büyümesini teşvik eder, Escherichia coli bakterilerinin gelişimini engeller ve sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olur.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bir araştırmaya göre, kivi doğuştan gelen ve uyarlanabilir bağışıklık sistemini düzenlemeye olumlu katkıda bulunur. Bu, vücudun sağlıklı çalışması için çok önemlidir.

Kivi meyvesi tüketmek, mevsimsel enfeksiyonlar ve antimikrobiyal ve antifungal etkileri nedeniyle diğer hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Kivi özlerinin bakteriyostatik olduğu kanıtlanmıştır. Yararlı bakterilerin Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes gibi çeşitli patojenlere karşı öldürülmeden çoğalmasını önler.

Kivi, soğuk algınlığı, grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca anti-enflamatuar etkileri de vardır ve bu durum kivinin faydaları arasında mühim bir yer tutar.

4- Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir

Kivi, sağlığı destekleyen etkileyici miktarda C vitamini, fenolik bileşikler ve karotenoidler sunar.

Kivi, portakal ve greyfurt ile yapılan karşılaştırmalı bir çalışma, kivi meyvesinin diğerlerinden daha güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Bu, besleyici fitokimyasalların varlığına atfedilir ve vücut hücrelerinde bulunan DNA’yı oksidatif serbest radikal hasarından koruma yeteneğine sahiptir. Bu da iltihaplanma ve hastalık riskini azaltır.

5- Kivi diyabet için etkilidir

Kivi, şeker hastaları için uygun hale getiren düşük bir glisemik indekse  sahiptir. Kivi özleri ile yapılan bir çalışma, bu meyvelerin alımının diyabetin önlenmesi için çok önemli olan adipogenezi düzenlediğini göstermiştir.

6- Kan pıhtılaşmasını azaltır

Norveç’teki Oslo Üniversitesi’nden Dr. Asim Duttaroy, bazı kivi meyvelerinin günlük tüketimi trombosit saldırganlığını veya kan pıhtılaşma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Meyvenin kan damarlarınız üzerindeki bu fibrinolitik etkisi, ateroskleroz gibi tromboembolik ve kardiyak bozukluk riskini azaltmaya yardımcı olur.

7- Kan basıncını düzenler

Kivi içerisindeki biyoaktif maddeler vücuttaki kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, inme ve kalp krizi de dahil olmak üzere yüksek tansiyonun neden olduğu belirli durumların riskini azaltmaya yardımcı olur.

8- Kivi kalp sağlığını iyileştirir

Kivi meyveleri, C vitamini, E vitamini ve potasyum ile birlikte kardiyovasküler sağlığı koruyan koruyucu polifenoller açısından zengindir.

Bir araştırma çalışması, bu meyvenin kandaki trigliseritleri azalttığını ve böylece genel kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan inhibitör aktivitelere sahip olduğunu bulmuştur.

9- Görme yeteneğini geliştirir

Bir çalışmaya göre kivi, gözler için önemli besin maddeleri olarak kabul edilen fitokimyasallar lutein ve zeaksantin için zengin bir kaynaktır. Bu yararlı bileşenler A vitamini ile birlikte katarakt, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve diğer görsel rahatsızlıklardan korur. Bu, kivinin faydaları arasında önemli bir maddedir.

10- Kilo vermenize yardımcı olur

Sadece 55 kalori içeren 100 gramlık bir kivi meyvesi yemek kilo vermek için mükemmeldir. Onların ayırt edici tadı, tokluğu destekleyen ve böylece açlığı hafifleten çözünür lif ile birlikte gelir.

11- Kivi uykuyu iyileştirir

Bir araştırmaya göre, kivi, uyku bozukluğu olan yetişkinlerde uyku kalitesini artırmaya yardımcı olan iyi bir serotonin kaynağıdır.

Ayrıca uykuya dalmanıza da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla bilimsel araştırma gereklidir.

Bu meyve, uykuya neden olan ve etkili bir bitki bazlı yatıştırıcı olarak kabul edilen quercetin, naringenin, rutin, kateşin ve epikateşin gibi flavonoidler içerir.

Bu nedenle kivi iyi ve doğal bir uyku yardımcısıdır.

12- Demir emilimini artırır

Kivi, zengin bir C vitamini kaynağıdır ve demir eksikliği bozukluklarını önlemeye yardımcı olan lutein ve zeaksantin gibi birçok bitki besleyicisidir.

Kivi ve muz arasında gerçekleştirilen karşılaştırmalı araştırma, kivinin vücudun demir ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığını bulmuştur.

13- Hamilelik sırasında faydalıdır

Kivi, hamilelik dönemindeki bir kadın için mükemmel bir meyvedir çünkü folik asit bakımından zengindir.

Folik asit, doğmamış bebeklerde nöral tüp kusurlarının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur, beyin ve bilişsel büyümeleri için gereklidir.

C, E ve K vitaminleri gibi diğer hayati besinler ve meyvede bulunan flavonoidler de fetusun ve anne adayının genel sağlığına ve gelişimine katkıda bulunur ve bu kivinin önemli sağlık faydaları arasındadır.

14- Cilt bakımını destekler

Kivi, kollajen sentezine önemli katkıları nedeniyle sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin korunmasına katkıda bulunur.

Ciltte kesiklerin ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırmasına yardımcı olan C vitamini içerir. Kivi içindeki E vitamini de ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, ultraviyole radyasyonun cilt üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olurken, bu meyvede bulunan antioksidanlar, cildi erken dejenerasyondan ve yaşlılıktan koruyan mükemmel bir yaşlanma karşıtı ajan olarak işlev görür.

15- Kivi kanseri önlemeye yardımcı olur

Kivi meyveleri geleneksel olarak Çin halk tıbbında bağırsak kanseri, karaciğer kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin iyileştirilmesindeki etkinliği nedeniyle kullanılır.

Dr. Sachin Tyagi‘e göre, kivi özleri kanser hücresi çoğalmasını engeller ve endojen DNA hasarına karşı korur.  Bu meyve, normal, sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerini hedef alır.

Antioksidanlar, karotenoidler, vitaminler ve lif, kivinin kanseri önlemede veya iyileştirmede etkinliğine olumlu katkıda bulunur.

Kivi meyvesinde bulunan bitkisel bir ilaç olan kateşin, kemik iliği çoğalmasını uyararak anti-kanser ilaçlarının toksisitesini azaltmaya yardımcı olur.

16- Kistik fibrozu tedavi eder

Kivi, kistik fibrozisin ilerlemesini yavaşlatabilen sistein bakımından zengin bir peptit içerir. Bu hastalığı olan insanlar kiviyi yemeklerine ekleyebilir.

17- Kivi anti-mantar özelliklere sahiptir

Kivi, mantar hastalığı ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı geleneksel ilaçlara karşı direnç gelişimini azaltmak için antimikrobiyal ürünlerin üretiminde de kullanılır.

18- Artrit problemine iyi gelir

Antienflamatuar özellikleri nedeniyle, kivi romatoid artrit tedavisinde büyük değer taşır. Beslenme sağlığını geliştirmek için bu meyveyi diyetinize eklemelisiniz.

19- Kivi alkalin dengesini artırır

Kivi içindeki zengin mineraller mide asidini nötralize etmeye yardımcı olur, böylece mide asidinin neden olduğu rahatsızlığı (mide ekşimesi gibi) ve mide bulantısını azaltır.

Kivinin bazı insanlarda olası yan etkileri

Kivinin faydaları olduğu kadar, aynı zamanda aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir:

Alerjik reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar hafif oral alerjiden ölümcül olabilen anafilaksi gibi ölümcül koşullara kadar değişebilir.

Çalışmalar, kivi meyvesinde önemli alerjenlerin varlığının, özellikle küçük çocuklarda ciddi reaksiyonlara neden olabileceğini göstermektedir.

Oksalat

Kivi bir kalsiyum oksalat kristalleri kaynağıdır. Kivi gibi oksalat açısından zengin gıdaların aşırı tüketimi, bazı insanlarda böbrek taşlarının gelişimini teşvik edebilir. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum da dahil olmak üzere bazı besin maddelerinin vücuda emilimini engelleyebilir.

Diğer yan etkiler

  • Oral Alerji Sendromu
  • İshal
  • Lateks alerjisi
  • Pankreatit
  • Dermatit
  • Dolaşım bozuklukları

Hamile veya emziren kadınlar bu meyveyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Meyvenin aspirin gibi yan etkileri olmadan doğal kan inceltici özellikleri vardır. Bununla birlikte, her zaman ılımlılık tavsiye edilir.


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Diyetisyen Şimal Orak
12 Ocak 1990 doğumluyum. Orta öğrenimi Gaziantep'te gördükten sonra ODTÜ'de disyetisyenlik okudum ve özel danışmanlık yapıyorum. Bu konuda Medikal Rehber sitesinde sağlıklı yaşam kategorisi altında yazılar da yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.