reklam
Beslenme ve Diyet

Kivinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kivinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Günlük ne kadar yememiz gerekiyor? Zararları var mıdır? Diyette yenir mi? Tüm bu soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Kivinin faydaları hakkında

Kivinin faydaları arasında öncelikle gelişmiş cilt bakımı ve kardiyovasküler sağlık sayılabilir. Ayrıca uykusuzluk, bazı kanser türleri, maküler dejenerasyon ve diyabet riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Kivi içerisindeki flavonoid açısından zengin bileşikler nedeniyle, hamilelik sırasında da yardımcı olur ve vücuttaki demirin emilimini arttırır. Kivinin antimikrobiyal özellikleri ayrıca bir dizi patojene karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlgili yazı: Portakalın faydaları nelerdir?

Kivinin faydaları nelerdir?

İşte madde madde kivinin faydaları:

1- Astım semptomlarını azaltır

Kivinin faydaları arasındaki başı çeken madde astıma iyi gelmesidir. Kivi meyvesindeki yüksek antioksidan ve C vitamini seviyeleri nedeniyle astım semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir. Akciğer fonksiyonunu iyileştirebilir ve çocuklarda hırıltıyı önler.

2- Sindirime yardımcı olur

Kivi, sağlıklı bir sindirim sistemi için değerli besinler içerir. Sindirim ve bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olan lezzetli bir lif kaynağıdır.

Dr. Margot Skinner, yazdığı kitabında, kivi meyvesinin artık kontrollü klinik çalışmalarla doğrulanan güçlü müshil özellikleri için yaygın olarak tanındığını söyledi.

Bağırsak sistemini uyararak kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Bu meyvenin doğal müshil özellikleri (esas olarak lif içeriğinden dolayı) dışkıya daha fazla hacim verir ve yumuşatır.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

Kivi üzerinde yapılan bir araştırma, proteinlerin sindirimini iyileştirmek ve sindirim sistemi boyunca düzgün bir hareket sağlamak için bilinen proteolitik enzim olan aktinidin açısından zengin olduğunu bulmuştur.

Meyvedeki polisakkaritler enteropatojen yapışmasını önlemeye yardımcı olur ve kolondaki probiyotik bakterileri uyarır.

Kivi özleri, laktik asit büyümesini teşvik eder, Escherichia coli bakterilerinin gelişimini engeller ve sindirim sağlığının korunmasına yardımcı olur.

3- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bir araştırmaya göre, kivi doğuştan gelen ve uyarlanabilir bağışıklık sistemini düzenlemeye olumlu katkıda bulunur. Bu, vücudun sağlıklı çalışması için çok önemlidir ve kivinin faydaları içinde önemli bir husustur.

Kivi meyvesi tüketmek, mevsimsel enfeksiyonlar ve antimikrobiyal ve antifungal etkileri nedeniyle diğer hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

Kivi özlerinin bakteriyostatik olduğu kanıtlanmıştır. Yararlı bakterilerin Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes gibi çeşitli patojenlere karşı öldürülmeden çoğalmasını önler.

Kivi, soğuk algınlığı, grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca anti-enflamatuar etkileri de vardır ve bu durum kivinin faydaları arasında mühim bir yer tutar.

4- Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir

kivi ve kivi suyu

Kivi yüksek miktarda C viyamini içerir. Aslında bu durum, kivinin faydaları içeriğini yazmamıza da ilham vermiştir! Kivi, sağlığı destekleyen etkileyici miktarda C vitamini, fenolik bileşikler ve karotenoidler sunar.

Kivi, portakal ve greyfurt ile yapılan karşılaştırmalı bir çalışma, kivi meyvesinin diğerlerinden daha güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Bu, besleyici fitokimyasalların varlığına atfedilir ve vücut hücrelerinde bulunan DNA’yı oksidatif serbest radikal hasarından koruma yeteneğine sahiptir. Bu da iltihaplanma ve hastalık riskini azaltır.

5- Diyabet için etkilidir

Kivi, şeker hastaları için uygun hale getiren düşük bir glisemik indekse sahiptir. Kivi özleri ile yapılan bir çalışma, bu meyvelerin alımının şeker hastalığının (diyabetin) önlenmesi için çok önemli olan adipogenezi düzenlediğini göstermiştir.

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

6- Kan pıhtılaşmasını azaltır

Norveç’teki Oslo Üniversitesi’nden Dr. Asim Duttaroy, bazı kivi meyvelerinin günlük tüketimi trombosit saldırganlığını veya kan pıhtılaşma riskini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Meyvenin kan damarlarınız üzerindeki bu fibrinolitik etkisi, ateroskleroz gibi tromboembolik ve kardiyak bozukluk riskini azaltmaya yardımcı olur.

7- Kan basıncını düzenler

Kivinin faydaları arasında hipertansiyona iyi gelmesi de vardır. Kivi içerisindeki biyoaktif maddeler vücuttaki kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, inme ve kalp krizi de dahil olmak üzere yüksek tansiyonun neden olduğu belirli durumların riskini azaltmaya yardımcı olur.

İlgili yazı: Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hakkında her şey

8- Kalp sağlığını iyileştirir

Kivi meyveleri, C vitamini, E vitamini ve potasyum ile birlikte kardiyovasküler sağlığı koruyan koruyucu polifenoller açısından zengindir.

Bir araştırma çalışması, bu meyvenin kandaki trigliseritleri azalttığını ve böylece genel kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan inhibitör aktivitelere sahip olduğunu bulmuştur.

9- Görme yeteneğini geliştirir

Kivinin tabii ki göze de faydaları vardır. Bir çalışmaya göre kivi, gözler için önemli besin maddeleri olarak kabul edilen fitokimyasallar lutein ve zeaksantin için zengin bir kaynaktır.

Bu yararlı bileşenler A vitamini ile birlikte katarakt, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve diğer görsel rahatsızlıklardan korur.

10- Kilo vermenize yardımcı olur

Kivinin faydaları sadece bize kazandırdığı şeylerle sınırlı değildir. Aynı zamanda kilo kaybetmemizi de sağlar. Sadece 55 kalori içeren 100 gramlık bir kivi meyvesi yemek kilo vermek için mükemmeldir. Onların ayırt edici tadı, tokluğu destekleyen ve böylece açlığı hafifleten çözünür lif ile birlikte gelir.

11- Uykuyu iyileştirir

kivi

Bir araştırmaya göre, kivi, uyku bozukluğu olan yetişkinlerde uyku kalitesini artırmaya yardımcı olan iyi bir serotonin kaynağıdır.

Ayrıca uykuya dalmanıza da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla bilimsel araştırma gereklidir.

Bu meyve, uykuya neden olan ve etkili bir bitki bazlı yatıştırıcı olarak kabul edilen quercetin, naringenin, rutin, kateşin ve epikateşin gibi flavonoidler içerir.

Bu nedenle kivi iyi ve doğal bir uyku yardımcısıdır.

12- Demir emilimini artırır

Kivi, zengin bir C vitamini kaynağıdır ve demir eksikliği bozukluklarını önlemeye yardımcı olan lutein ve zeaksantin gibi birçok bitki besleyicisidir.

Kivi ve muz arasında gerçekleştirilen karşılaştırmalı araştırma, kivinin vücudun demir ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığını bulmuştur.

13- Hamilelik sırasında faydalıdır

Kivinin faydaları, sadece normal insanlar için değildir. Aynı zamanda hamilelik dönemindeki kadınlar için de inanılmaz yararlıdır. Kivi, hamilelik dönemindeki bir kadın için mükemmel bir meyvedir çünkü folik asit bakımından zengindir.

Folik asit, doğmamış bebeklerde nöral tüp kusurlarının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur, beyin ve bilişsel büyümeleri için gereklidir.

C, E ve K vitaminleri gibi diğer hayati besinler ve meyvede bulunan flavonoidler de fetusun ve anne adayının genel sağlığına ve gelişimine katkıda bulunur ve bu kivinin önemli sağlık faydaları arasındadır.

14- Cilt bakımını destekler

Kivi, kollajen sentezine önemli katkıları nedeniyle sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin korunmasına katkıda bulunur.

Ciltte kesiklerin ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırmasına yardımcı olan C vitamini içerir. Kivi içindeki E vitamini de ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, ultraviyole radyasyonun cilt üzerindeki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olurken, bu meyvede bulunan antioksidanlar, cildi erken dejenerasyondan ve yaşlılıktan koruyan mükemmel bir yaşlanma karşıtı ajan olarak işlev görür.

15- Kanseri önlemeye yardımcı olur

kivinin yararları

Kivinin faydaları arasında kanser gibi kornç bir hastalığı önlemesi de vardır! Kivi meyveleri geleneksel olarak Çin halk tıbbında bağırsak kanseri, karaciğer kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanseri gibi çeşitli kanser türlerinin iyileştirilmesindeki etkinliği nedeniyle kullanılır.

Dr. Sachin Tyagi‘e göre, kivi özleri kanser hücresi çoğalmasını engeller ve endojen DNA hasarına karşı korur. Bu meyve, normal, sağlıklı hücreleri etkilemeden kanser hücrelerini hedef alır.

Antioksidanlar, karotenoidler, vitaminler ve lif, kivinin kanseri önlemede veya iyileştirmede etkinliğine olumlu katkıda bulunur.

Kivi meyvesinde bulunan bitkisel bir ilaç olan kateşin, kemik iliği çoğalmasını uyararak anti-kanser ilaçlarının toksisitesini azaltmaya yardımcı olur.

16- Kistik fibrozu tedavi eder

Kistik fibroz, genetik hastalıklar grubuna aittir ve kivinin faydaları, bu hastalıkla savaşır. Kivi, kistik fibrozun ilerlemesini yavaşlatabilen sistein bakımından zengin bir peptit içerir. Bu hastalığı olan insanlar kiviyi yemeklerine ekleyebilir.

İlgili yazı: Kistik fibroz hakkında her şey

17- Kivi anti-mantar özelliklere sahiptir

Kivi, mantar hastalığı ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı geleneksel ilaçlara karşı direnç gelişimini azaltmak için antimikrobiyal ürünlerin üretiminde de kullanılır.

İlgili yazı: Mantar hastalığı hakkında her şey

18- Artrit problemine iyi gelir

Antienflamatuar özellikleri nedeniyle, kivi romatoid artrit tedavisinde büyük değer taşır. Beslenme sağlığını geliştirmek için bu meyveyi diyetinize eklemelisiniz.

İlgili yazı: Romatoid artrit hakkında her şey

19- Alkalin dengesini artırır

Kivinin faydaları henüz bitmedi! Kivi içindeki zengin mineraller mide asidini nötralize etmeye yardımcı olur, böylece mide asidinin neden olduğu rahatsızlığı (mide ekşimesi gibi) ve mide bulantısını azaltır.

İlgili yazı: Mide ekşimesi veya yanması hakkında her şey

Kivinin zararları var mıdır?

Gördüğümüz üzere, kivinin faydaları bir hayli fazladır. Peki ya kivinin zararları?

Kivi yemek birçok insan için güvenlidir. Ancak, alerjisi olan insanlar dikkatli olmalıdır. Kivi yediyseniz ve alerjik reaksiyonu tetikediğinizi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken belirtiler vardır.

Bunlar; boğazda gıcık hissi, yutkunma sorunu ve kusma gibi semptomlardır. Bu semptomlar ortaya çıktığında doktora görünmeniz her zaman önemlidir. Aynı zamanda fındık, avokado, lateks, buğday, incir veya haşhaş tohumlarına alerjiniz varsa, kivi alerjisi riskiniz de artar.

Nadir durumlarda kivi kanın pıhtılaşmasını yavaşlatarak kanamayı artırabilir. Bu, kanama bozukluklarının şiddetini artırabilir. Kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat olmak üzereyseniz kivi yemekten kaçınmalısınız.

Ayrıca, ,kivi bir kalsiyum oksalat kristalleri kaynağıdır. Kivi gibi oksalat açısından zengin gıdaların aşırı tüketimi, bazı insanlarda böbrek taşlarının gelişimini teşvik edebilir. Ayrıca kalsiyum ve magnezyum da dahil olmak üzere bazı besin maddelerinin vücuda emilimini engelleyebilir.

İlgili yazı: Böbrek taşı hakkında her şey

Hamile veya emziren kadınlar bu meyveyi tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Çünkü kivinin doğal kan inceltici özellikleri vardır.

Sonuç olarak

Kivi, iyi bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilir, ara öğün niyetine yiyebilirsiniz. Ek olarak, tatlılara ve salatalara da lezzet katabilirsiniz. Çok enderde görülse de bazı insanlarda alerjilere de neden olabilir. Bu nedenle, alerjisi olabileceğini düşünen insanlar dikkatli olmalı ve ölçülü olarak tüketmelidir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/7-best-things-about-kiwi
  2. https://food.ndtv.com/food-drinks/7-kiwi-fruit-benefits-from-a-powerhouse-of-antioxidants-to-inducing-sleep-1236599
  3. https://www.webmd.com/diet/health-benefits-kiwi

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir