Ortopedi ve Travmatoloji

Köprücük Kemiği Ağrısı Neden Olur? Sağ veya Sol Köprücük Kemiği Ağrısı

Köprücük kemiği ağrısı nedenleri nelerdir? Sol veya sağ köprücük kemiği ağrısı ne gibi durumlardan kaynaklanır? Ne zaman doktora görünmek gerekir? Köprücük kemiği ağrısın nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Köprücük kemiği neresidir?

Köprücük kemiği, kürek kemiği ile göğüs kemiği arasında bulunan yatay kemiğin adıdır. Köprücük kemiği ağrısı da doğal olarak bu bölgede meydana gelen ağrıdır. Vücutta sağ ve sol tarafta olmak üzere iki adet köprücük kemiği bulunur. Vücutta yatay olarak uzanan tek uzun kemiktir ayrıca kürek kemiğiyle birlikte omuz kemerini oluşturur. Gözle görülebilir ve kolaylıkla fark edilebilir bir kemiktir. Nispeten daha zayıf kişilerde, ciltte bir çıkıntı oluşturduğu için kemiğin yeri, net bir şekilde görülebilir.

Köprücük kemiği ağrısı nedir?

Köprücük kemiği ağrısı; omuz ağrısı ve bazen de boyun ağrısı olarak algılanabilen rahatsız edici bir durumdur. Köprücük kemiği ağrısının en yaygın nedeni yaralanmalardan kaynaklanır. Bununla birlikte köprücük kemiği ağrısı, yavaş yavaş veya aniden bir yaralanma veya yaralanma olmaksızın da ortaya çıkabilir.

Köprücük kemiği ağrısı olan kişilerde sıklıkla; hassasiyet, zonklama, bıçak saplanır gibi bir ağrı veya donukluk gibi şikayetleri olmaktadır.

Köprücük kemiği ağrısı neden olur?

Bazen omuz veya boyun ağrısı olarak da hissedilebilen köprücük kemiği ağrısının olası nedenleri aşağıda sıralanmıştır:

1- Köprücük kemiği kırığı

Vücuttaki konumu nedeniyle köprücük kemiği, omuza ciddi bir kuvvet uygulandığında, insan vücudunda kırılmaya en yatkın kemiklerden biridir Omzunuzun bir tarafına sert bir şekilde düşerseniz veya büyük bir kuvvetle kolunuzun üzerine düşerseniz, köprücük kemiğinin kırılma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Köprücük kemiği kırılmasının diğer yaygın nedenleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Spor yaralanması:
  Futbolda veya diğer temas sporlarında omzunuza gelen doğrudan bir vuruş, köprücük kemiğinizin kırılmasına neden olabilir.
 • Araç kazası:
  Bir otomobil veya motosiklet kazası omuza, göğüs kemiğine veya her ikisine birden zarar verebilir.
 • Doğum kazası:
  Yeni doğmuş bir bebek, doğum kanalından aşağı inerken köprücük kemiğini kırabilir ve bu durum başka yaralanmalara neden olabilir.

Köprücük kemiği kırığının en belirgin semptomu; kırılma yerinde aniden oluşan yoğun ağrıdır. Omzunuzu hareket ettirdikçe ağrı genellikle kötüleşmeye başlar. Ayrıca herhangi bir omuz hareketinde bir gıcırtı sesi duyabilir veya hissedebilirsiniz.

Kırık köprücük kemiğinin diğer yaygın belirtileri şunlardır:

 • Şişme
 • Morarma
 • Hassasiyet
 • Etkilenen kolda sertlik

Not: Yenidoğan bebeklerde kırık köprücük kemiği durumu varsa, doğumdan sonra birkaç gün boyunca yaralı kolu hareket ettiremeyebilirler.

Bir köprücük kemiği kırığını teşhis etmek için, doktorunuz yaralanmayı morarma, şişme ve diğer kırılma belirtileri açısından dikkatlice inceleyecektir. Röntgen, kırığın tam yerini ve kapsamını gösterecektir.

Tedavi çoğu zaman kolun birkaç hafta boyunca hareketsiz kalmasını sağlamak için alçıya alınmasını içermektedir. Muhtemelen ilk başta bir askı takmanız gerekebilir. Kemiğin doğru pozisyonda iyileşmesine yardımcı olmak için, her iki omuzu hafifçe geriye çeken bir omuz desteği de takabilirsiniz.

Şiddetli bir kırılma durumunda, cerrahi tedavi gerekebilir. Kemiğin kırık kısımlarının doğru şekilde birlikte iyileşmesini sağlamak için atel, plak veya sargı gibi araçlara ihtiyacınız olabilir.

2- Osteoartrit (kireçlenme)

Akromioklaviküler eklem (köprücük kemiği ile kürek kemiği arasında kalan bölüm) veya sternoklaviküler eklemdeki (köprücük kemiği ile göğüs kemiğinin birleştiği bölüm) aşınma ve yıpranma, eklemlerin birinde veya her ikisinde osteoartrite (kireçlenme) neden olabilir. Kireçlenme, eski bir yaralanmadan dolayı veya uzun yıllar boyunca sürekli kullanımdan kaynaklanabilir.

Osteoartrit semptomları, etkilenen eklemde ağrı ve sertliği içermektedir. Semptomlar yavaş gelişme eğilimindedir ve zamanla giderek kötüleşir. İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antiniflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler), osteoartrit ile ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kortikosteroid enjeksiyonları da uzun bir süre boyunca iltihaplanma ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağrı ve sertliği tetikleyen aktivitelerden kaçınmak bu durumda faydalı olacaktır. Doktorunuz, nadir de olsa şiddetli vakalarda eklemi onarmak için ameliyat önerebilir.

3- Torasik çıkış (outlet) sendromu

Torasik çıkış (outlet) sendromu, köprücük kemiği ile en yüksek kaburga kemiği arasındaki boşlukta kalan damarların, sinirlerin veya kasların sıkışması sonucu oluşur. Zayıf omuz kasları, köprücük kemiğinin aşağı kaymasına izin vererek torasik çıkıştaki sinirlere ve kan damarlarına baskı uygulayabilir.

Oluşan bu baskı köprücük kemiğinde ağrıya sebebiyet verebilir. Dolayısıyla bazen boyun ve omuz bölgesinde de hissedilebilen köprücük kemiği ağrısı, kemiğin kendisi zarar görmemiş olsa bile ortaya çıkabilir.

Torasik çıkış sendromunun nedenleri şunları içerir:

 • Omuzda yaralanma
 • Yanlış duruş sergileme
 • Birçok kez ağır bir şeyi kaldırma sonucu oluşan baskı veya incinme
 • Rekabetçi sporlar yüzünden bu bölgede tekrarlayan stres
 • Tüm eklemlerinize baskı yapan obezitenin varlığı
 • Fazladan bir kaburga ile doğmak gibi doğuştan gelen kusurlar

Torasik çıkış sendromunun semptomları, köprücük kemiğindeki hangi sinirlerin veya kan damarlarının etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Bazı semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Köprücük kemiği, omuz, boyun veya elde ağrı
 • Baş parmağın etli kısmında kas kaybı
 • Bir kolda veya parmaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • Zayıflamış kavrama yeteneği
 • Kol ağrısı veya şişmesi (kan pıhtılaşmasını gösterir)
 • Elinizde veya parmaklarınızda renk değişikliği
 • Kolunuzda veya boynunuzda zayıflık
 • Köprücük kemiğinde ağrılı bir yumru

Teşhis için fizik muayene sırasında doktorunuz, hareket açıklığınızdaki ağrı veya sınırlamaları kontrol etmek için, kollarınızı, boynunuzu veya omuzlarınızı hareket ettirmenizi isteyebilir. Röntgen, ultrason ve emar taramaları dahil olmak üzere görüntüleme testleri, doktorunuzun köprücük kemiğiniz tarafından hangi sinirlerin veya kan damarlarının sıkıştırıldığını görmesine yardımcı olacaktır.

Torasik çıkış sendromu için ilk tedavi yöntemi fizik tedavidir. Fizik tedavide, omuz kaslarınızın gücünü ve esnekliğini artırmak, ayrıca duruşunuzu iyileştirmek için egzersiz yapmanız gerekecektir. Bu egzersiz programı, rahatsızlığınızı azaltmalı ve ilgili kan damarları ile sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmelidir.

Daha ciddi durumlarda, kaburganın bir kısmını çıkarmak ve torasik çıkışı genişletmek için ameliyat yapılabilir. Yaralı kan damarlarını onarmak için, ameliyat da mümkündür.

4- Eklem yaralanması

Omzunuz, herhangi bir kemiğiniz kırılmadan da yaralanabilir. Önemli derecede köprücük kemiği ağrısı yaşatabilecek bir yaralanma da akromioklaviküler eklemin (köprücük kemiği ile kürek kemiği arasında kalan bölüm) ayrılmasında olur. Bu eklemin ayrımı, eklemi stabilize eden ve kemiklerin yerinde kalmasına yardımcı olan bağların yırtılması anlamına gelir.

Akromioklaviküler eklem yaralanmaları genellikle, düşme veya omuza doğrudan alınan darbelerden kaynaklanır. Hafif bir ayrılma biraz ağrıya neden olabilirken, daha ciddi bir bağ yırtığı köprücük kemiğini bulunduğu hizanın dışına çıkarabilir. Köprücük kemiği çevresindeki ağrı ve hassasiyete ek olarak, omuz üzerinde bir çıkıntı gelişebilir.

Tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerir:

 • Buz torbası uygulamak ve dinlenmek
 • Eklemi sabit tutmak için, omuzların üzerine oturan bir destek
 • Şiddetli vakalarda, yırtık bağları onarmak ve muhtemelen eklem içine tam oturması sağlamak için köprücük kemiğinin bir kısmının kesilmesini içeren cerrahi tedavi

5- Uyku pozisyonu

Yan yatılması sonucu köprücük kemiğine alışılmadık bir baskı uygulanabilir, bu da boyun veya omuz bölgesinde de hissedilen köprücük kemiği ağrısına neden olabilir. Bu rahatsızlık genellikle geçicidir. Sırt üstü veya daha rahat pozisyonlarda uyumayı alışkanlık haline getirebilirseniz, bu tür ağrılardan kaçınmanız mümkün olabilir.

Köprücük kemiği ağrısı için daha az yaygın nedenler

Köprücük kemiği ağrısının, kemiklerinizdeki veya omuz eklemlerinizdeki kırıklar ve diğer yaygın nedenlerle ilgisi olmayan, çok sık görülmeyen bazı ciddi nedenleri olabilir.

Bu nedenler aşağıdakileri içerebilir:

1- Osteomyelit (kemik iltihabı)

Osteomyelit, ağrıya ve diğer semptomlara neden olan bir kemik enfeksiyonudur. Olası nedenler aşağıdakileri içerir:

 • Köprücük kemiğinin bir ucunun cildi delmesi
 • Zatürre, sepsis (bağışıklık sisteminin herhangi bir enfeksiyona aşırı tepki verdiği, doku ve organlarda hasara yol açtığı durum) veya vücudun başka yerlerinde meydana gelen bakteri enfeksiyonunun köprücük kemiğini etkilemesi
 • Köprücük kemiği yakınında açık bir yaranın varlığı ve kemiğin enfekte olması

Osteomyelit semptomları, köprücük kemiği bölgesinde omuz ve boyun ağrısı gibi çeşitli hassasiyetler oluşturabilir.

Diğer işaretler aşağıdakileri içerebilir:

Osteomyelit tedavisi antibiyotikle başlar. İlk başta hastanede damar yoluyla antibiyotik tedavisi görebilirsiniz. Bu tedaviyi takiben, birkaç ay sürebilecek normal ilaç tedavisine geçiş yapabilirsiniz.

Enfeksiyon bölgesindeki herhangi bir irin veya sıvı da boşaltılmalıdır. Etkilenen omuzun iyileşirken birkaç hafta hareketsiz halde kalabilmesi için sargı vb. araçlarla sarılması gerekebilir.

2- Kanser

Kanser köprücük kemiği ağrısına neden olduğunda, bunun asıl sebebi kanserin aslında kemiğe veya yakındaki lenf düğümlerine yayılmış olmasından kaynaklanır. Vücudunuzun her yerinde lenf bezleri (düğümleri) bulunur. Kanser bu bölgelere yayıldığında, köprücük kemiğinin üzerindeki düğümlerde, kolun altında, kasık yakınında ve boyunda, ağrı veya şişlik fark edebilirsiniz.

Nöroblastoma, sinir hücrelerinde ortaya çıkan ancak lenf düğümlerini etkileyebilen veya kemiklere de yayılabilen bir kanser türüdür. Çoğunlukla küçük çocuklarda görülen bir durumdur.

Ağrıya ek olarak aşağıdaki semptomları da içerir:

Köprücük kemiğinde, omuzda veya kolda büyüyen kanserler, hastalığın doğasına ve ne kadar ilerlediğine bağlı olarak radyasyon tedavisi veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Köprücük kemiği ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Bir günden fazla süren veya giderek kötüleşen ağrınız varsa, mümkün olan en kısa sürede doktora görünmelisiniz. Köprücük kemiğinizde veya omzunuzda gözle görülür bir değişikliğe neden olan herhangi bir yaralanma, morarma vb. durumlar tıbbi olarak tedavi gerektirebilir. Tıbbi müdahaleyi geciktirdiğiniz takdirde, iyileşme sürecini de zorlaştırabilirsiniz.

Köprücük kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir?

Köprücük kemiği veya diğer ciddi omuz yaralanmalarından şüpheleniyorsanız, ortopedi uzmanıyla görüşmek için randevu almanız gerekir. Tedavi için pek çok seçenek bulunur, ancak bunlar genellikle yaralanma erken teşhis edildiğinde daha etkili sonuçlar verir.

Köprücük kemiği ağrısı nasıl geçer?

Kas gerginliği veya küçük bir yaralanma ile ilişkili olabilecek, boyun ve omuz bölgesinde de hissedilebilen hafif köprücük kemiği ağrısı, aşağıdaki stratejilerle evde tedavi edilebilir:

 1. Dinlenme:
  Omzunuza küçük bir yük bile bindirecek aktivitelerden kaçınmalısınız.
 2. Buz:
  Ağrı bölgesinde her dört saatte bir yaklaşık 20 dakika boyunca buz torbası koyarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.
 3. Sıkıştırma:
  Omuz ve boyun bölgesinde de hissedilebilen köprücük kemiği ağrısı durumunda, bir doktor omzunuzu dikkatlice sarabilir. Ancak bunu kendi başınıza yapmaya çalışmamalısınız. Kolunuzu ve omzunuzu askıda tutmak, daha fazla yaralanmanızı engellemeye yardımcı olabilir.
 4. Yükseklik:
  Şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için, omzunuzu kalp hizanızın üzerinde tutabilirsiniz. Bunu en az 24 saat boyunca yapmakta fayda vardır. Mümkünse uyuma esnasında, başınızın ve omuzlarınızın biraz yüksekte kalacağı bir pozisyonda uyuyabilirsiniz.

Not: Eğer bu önlemlerle ağrınız geçmiyorsa, en kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak

Köprücük kemiğindeki ağrı ve hassasiyet, birçok nedenden dolayı oluşabilir. Çoğu zaman köprücük kemiği ağrısı nedenleri, bu bölgede meydana gelen kırık, çıkık, eklem yaralaması veya sinir sıkışmalarından meydana gelir. Köprücük kemiğinde meydana gelen yaralanma ve travmalarda teşhis ne kadar erken yapılabilirse, tedavide bir o kadar başarılı olacaktır.

Fazla ciddi olmayan durumlarda köprücük kemiğinizdeki ağrıyı, evde kendi başınıza alacağınız önlemlerle geçiştirebilirsiniz. Ancak bir günden daha fazla süren, giderek şiddetlenen ağrıda en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu