reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Köprücük Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Köprücük kemiği ağrısı olması ne demektir? Neden olur? Doktora görünmek gerekir mi? Ciddi bir durum mudur? Nasıl geçer? Köprücük kemiği ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Köprücük kemiği neresidir?

Köprücük kemiği, kürek kemiği ile göğüs kemiği arasında bulunan yatay bir kemiktir ve köprücük kemiği ağrısı da doğal olarak bu bölgede meydana gelir. Biri solda ve biri sağda olmak üzere iki köprücük kemiği vardır. Vücutta yatay olarak uzanan tek uzun kemiktir ve kürek kemiği ile birlikte omuz kemerini oluşturur. Dokunulabilir bir kemiktir. Bu bölgede daha az yağ bulunan kişilerde ciltte bir çıkıntı oluşturduğu için kemiğin yeri net bir şekilde görülebilir.

Köprücük kemiği ağrısı nedir?

Köprücük kemiği ağrısı, omuz ağrısı ve bazen de boyun ağrısı olarak algılanabilen rahatsız edici bir durumdur. Köprücük kemiği ağrısının en yaygın nedenleri yaralanmalardan kaynaklanır. Bununla birlikte, köprücük kemiği ağrısı, yavaş yavaş veya aniden, yaralanma ile veya yaralanma olmaksızın ortaya çıkabilir. Köprücük kemiği ağrısının en yaygın tanımları hassasiyet, zonklama, ağrı, donukluk veya bıçak gibi olan ağrı türleridir.

Köprücük kemiği ağrısı neden olur?

Bazen omuz veya boyun ağrısı olarak da hissedilebilen köprücük kemiği ağrısının olası nedenleri şunlardır:

1- Köprücük kemiği kırığı

Vücuttaki konumu nedeniyle, omuza ciddi bir kuvvet uygulandığında köprücük kemiği kırılmaya yatkındır. Köprücük kemiği, insan vücudunda kırılmaya en yatkın kemiklerden biridir. (Kaynak) Bir omzunuzun üzerine sert bir şekilde düşerseniz veya uzatılmış kolunuza büyük bir kuvvetle düşerseniz, köprücük kemiğinin kırılma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Köprücük kemiği kırılmasının diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • Spor yaralanması: Futbolda veya diğer temas sporlarında omzunuza doğrudan bir vuruş köprücük kemiği kırılmasına neden olabilir.
 • Araç kazası: Bir otomobil veya motosiklet kazası omuza, göğüs kemiğine veya her ikisine de zarar verebilir.
 • Doğum kazası: Yeni doğmuş bir bebek doğum kanalından aşağı inerken köprücük kemiğini kırabilir ve başka yaralanmalara neden olabilir.

Köprücük kemiği kırığının en belirgin semptomu, kırılma yerinde ani, yoğun ağrıdır. Omzunuzu hareket ettirdikçe ağrı genellikle kötüleşir. Ayrıca herhangi bir omuz hareketinde bir gıcırtı duyabilir veya hissedebilirsiniz.

Kırık köprücük kemiğinin diğer yaygın belirtileri şunlardır:

 • Şişme
 • Morarma
 • Hassasiyet
 • Etkilenen kolda sertlik

Kırık köprücük kemiği olan yenidoğanlar, doğumdan sonra birkaç gün yaralı kolu hareket ettiremeyebilir.

Bir köprücük kemiği kırığını teşhis etmek için, doktorunuz yaralanmayı morarma, şişme ve diğer kırılma belirtileri açısından dikkatlice inceleyecektir. Röntgen, kırığın tam yerini ve kapsamını gösterecektir.

Tedavi çoğu zaman kolun birkaç hafta hareketsiz kalmasını içerir. Muhtemelen ilk başta bir askı takmanız gerekebilir. Kemiğin doğru pozisyonda iyileşmesine yardımcı olmak için her iki omuzu hafifçe geriye çeken bir omuz desteği de takabilirsiniz.

Şiddetli bir kırılma durumunda, cerrahi tedavi gerekebilir. Kemiğin kırık kısımlarının doğru şekilde birlikte iyileşmesini sağlamak için pimlere veya vidalara ihtiyacınız olabilir.

2- Osteoartrit (kireçlenme)

köprücük kemiği ağrısı ve kireçlenme

Akromioklaviküler eklem veya sternoklaviküler eklemdeki aşınma ve yıpranma, eklemlerin birinde veya her ikisinde osteoartrite neden olabilir. Artrit, eski bir yaralanmadan veya sadece uzun yıllar boyunca günlük kullanımdan kaynaklanabilir.

Osteoartrit semptomları, etkilenen eklemde ağrı ve sertliği içerir. Semptomlar yavaş gelişme eğilimindedir ve zamanla giderek kötüleşir. İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler), osteoartrit ile ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kortikosteroid enjeksiyonları da uzun bir süre boyunca iltihaplanma ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ağrı ve sertliği tetikleyen aktivitelerden kaçınmak da faydalı olabilir. Doktorunuz nadir durumlarda eklemi onarmak için ameliyat önerebilir.

3- Torasik çıkış sendromu

Torasik çıkışınız, köprücük kemiğiniz ile en yüksek kaburga kemiğiniz arasındaki boşluktur. Boşluk kan damarları, sinirler ve kaslarla doludur. Zayıf omuz kasları, köprücük kemiğinin aşağı kaymasına izin vererek torasik çıkıştaki sinirlere ve kan damarlarına baskı uygulayabilir.

Bazen boyun ve omuz bölgesinde de hissedilebilen köprücük kemiği ağrısı, kemiğin kendisi zarar görmemiş olsa bile ortaya çıkabilir.

Torasik çıkış sendromunun nedenleri şunları içerir:

 • Omuzda yaralanma
 • Kötü duruş
 • Birçok kez ağır bir şeyi kaldırmak veya rekabetçi yüzme gibi tekrarlayan stres
 • Tüm eklemlerinize baskı yapan obezite
 • Fazladan bir kaburga ile doğmak gibi doğuştan gelen kusur

Torasik çıkış sendromunun semptomları, yer değiştirmiş köprücük kemiğinden hangi sinirlerin veya kan damarlarının etkilendiğine bağlı olarak değişir. Bazı semptomlar şunları içerir:

 • Köprücük kemiği, omuz, boyun veya elde ağrı
 • Baş parmağın etli kısmında kas kaybı
 • Bir kolda veya parmaklarda karıncalanma veya uyuşma
 • Zayıflamış kavrama yeteneği
 • Kol ağrısı veya şişmesi (kan pıhtılaşmasını gösterir)
 • Elinizde veya parmaklarınızda renk değişikliği
 • Kolunuzda veya boynunuzda zayıflık
 • Köprücük kemiğinde ağrılı bir yumru

Fizik muayene sırasında doktorunuz, hareket açıklığınızdaki ağrı veya sınırlamaları kontrol etmek için kollarınızı, boynunuzu veya omuzlarınızı hareket ettirmenizi isteyebilir.

X-ışınları, ultrason ve MRG-emar taramaları dahil olmak üzere görüntüleme testleri, doktorunuzun köprücük kemiğiniz tarafından hangi sinirlerin veya kan damarlarının sıkıştırıldığını görmesine yardımcı olacaktır.

Torasik çıkış sendromu için ilk tedavi yöntemi fizik tedavidir. Bu durumda, omuz kaslarınızın gücünü ve esnekliğini artırmak ve duruşunuzu iyileştirmek için egzersiz yapmanız gerekecek. Bu, çıkışı açmalı ve ilgili kan damarları ve sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmelidir.

Daha ciddi durumlarda, kaburganın bir kısmını çıkarmak ve torasik çıkışı genişletmek için ameliyat yapılabilir. Yaralı kan damarlarını onarmak için ameliyat da mümkündür.

4- Eklem yaralanması

Omzunuz, herhangi bir kemik kırılmadan da yaralanabilir. Önemli derecede köprücük kemiği ağrısı yapabilecek bir yaralanma, akromioklaviküler (AC) eklemin ayrılmasıdır. Bir AC eklem ayrımı, eklemi stabilize eden ve kemiklerin yerinde kalmasına yardımcı olan bağların yırtılması anlamına gelir.

AC eklem yaralanmaları genellikle omuza düşme veya doğrudan darbeden kaynaklanır. Hafif bir ayrılma biraz ağrıya neden olabilirken, daha ciddi bir bağ yırtığı köprücük kemiğini hizanın dışına çıkarabilir. Köprücük kemiği çevresindeki ağrı ve hassasiyete ek olarak, omuz üzerinde bir çıkıntı gelişebilir.

Tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Soğuk kompress ve dinlenme
 • Eklemi stabilize etmeye yardımcı olmak için omuzların üzerine oturan bir destek
 • Şiddetli vakalarda, yırtık bağları onarmak ve muhtemelen eklem içine tam oturması için köprücük kemiğinin bir kısmını kesmek için cerrahi tedavi

5- Uyku pozisyonu

Yan yatmak ve köprücük kemiğine alışılmadık bir baskı uygulamak da boyun veya omuz bölgesinde de hissedilen köprücük kemiği ağrısına neden olabilir. Bu rahatsızlık genellikle geçecektir. Sırt üstü ya da diğer tarafta uyumayı alışkanlık haline getirebilirseniz, bundan tamamen kaçınmanız da mümkün olabilir.

Köprücük kemiği ağrısı için daha az yaygın nedenler

Köprücük kemiği ağrısının, bölgedeki kemik veya omuz ekleminizin pozisyonundaki kırıklar veya değişikliklerle ilgisi olmayan bazı potansiyel olarak ciddi nedenleri vardır. Bunlar şunları içerir:

1- Osteomyelit

Osteomiyelit, ağrıya ve diğer semptomlara neden olan bir kemik enfeksiyonudur. Olası nedenler şunları içerir:

 • Köprücük kemiğinin bir ucunun cilde delmesi
 • Zatürre, sepsis veya vücudun başka yerlerinde köprücük kemiğine giden başka bir bakteri enfeksiyonu
 • Enfekte hale gelen köprücük kemiği yakınında açık bir yara

Köprücük kemiğindeki osteomyelit semptomları arasında köprücük kemiği bölgesinde ağrı (omuz ve boyun ağrısı gibi) ve hassasiyet bulunur. Diğer işaretler şunları içerebilir:

 • Enfeksiyon etrafında şişme ve sıcaklık
 • Ateş
 • Mide bulantısı
 • Ciltte akan irin

Osteomyelit tedavisi, bir doz antibiyotikle başlar. İlk başta hastanede damardan antibiyotik alabilirsiniz. Bunu ağızdan alınan ilaçlar takip edebilir. Antibiyotik tedavisi birkaç ay sürebilir.

Enfeksiyon bölgesindeki herhangi bir irin veya sıvı da boşaltılmalıdır. Etkilenen omuzun iyileşirken birkaç hafta hareketsiz hale getirilmesi gerekebilir.

2- Kanser

Kanser köprücük kemiği ağrısına neden olduğunda, bunun nedeni kanserin aslında kemiğe yayılmış olması veya yakındaki lenf düğümlerinin dahil olması olabilir.

Vücudunuzun her yerinde lenf düğümleri vardır. Kanser bunlara yayıldığında, köprücük kemiğinin üzerindeki düğümlerde, kolun altında, kasık yakınında ve boyunda ağrı ve şişlik fark edebilirsiniz.

Nöroblastoma, lenf düğümlerini etkileyebilen veya kemiklere girebilen bir kanser türüdür. Aynı zamanda küçük çocukları etkileyebilecek bir durumdur. Ağrıya ek olarak diğer semptomlar şunları içerir:

Köprücük kemiği, omuz veya kolda büyüyen kanserler, hastalığın doğasına ve ne kadar ilerlediğine bağlı olarak radyasyon tedavisi veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Köprücük kemiği ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Bir günden fazla süren veya giderek kötüleşen ağrı, mümkün olan en kısa sürede doktora gitmeyi gerektirmelidir. Köprücük kemiği pozisyonunda veya omzunuzda gözle görülür bir değişikliğe neden olan herhangi bir yaralanma, tıbbi bir acil durum olarak tedavi edilmelidir. Tıbbi müdahaleyi geciktirirseniz, iyileşme sürecini zorlaştırabilirsiniz.

Köprücük kemiği ağrısı için hangi doktora gidilir?

Köprücük kemiği veya diğer ciddi omuz yaralanmalarından şüpheleniyorsanız, ortopedi doktoruyla görüşmek için randevu almanız önerilir. Tedavi için pek çok seçenek vardır, ancak bunlar genellikle yaralanma erken teşhis edilirse daha etkilidir.

Köprücük kemiği ağrısı nasıl geçer?

köprücük kemiği ağrısı tedavisi

Bir kas gerginliği veya küçük bir yaralanma ile ilişkili olabilecek boyun ve omuz bölgesinde de hissedilebilen hafif köprücük kemiği ağrısı, aşağıdaki stratejilerle evde tedavi edilebilir:

 • Dinlenme: Omzunuza küçük bir yük bile bindirecek aktivitelerden kaçınabilirsiniz.
 • Buz: Ağrı bölgesinde her dört saatte bir yaklaşık 20 dakika buz paketleri koyabilirsiniz.
 • Sıkıştırma: Omuz ve boyun bölgesinde de hissedilebilen köprücük kemiği ağrısı durumunda, bir tıp uzmanı omzunuzu dikkatlice sarabilir. Ancak bunu kendi başınıza yapmaya çalışmamalısınız. Kolunuzu ve omzunuzu askıda hareketsiz tutmak, daha fazla yaralanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Yükseklik: Şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için omzunuzu kalbinizin üzerinde tutabilirsiniz. Bunu en az 24 saat boyunca yapmakta fayda vardır. Mümkünse başınız ve omuzlarınız biraz yüksekte uyuyabilirsiniz.

Eğer bu önlemlerle ağrınız geçmiyorsa, doktora görünmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak

Çoğu insan, özellikle yaralanma erken tedavi edilirse, kırık veya çıkık bir köprücük kemiğinden tam bir iyileşme bekleyebilir. Köprücük kemiği ağrısının nedenleri tespit edilmelidir. Bunların bazıları kendi başınıza alacağınız önlemlerle geçerken, diğerleri tıbbi tedavi gerektirir. Köprücük kemiği ağrısının nedeni belirsizse bir doktora görünmekte her zaman fayda vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/collarbone-pain
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321264
 3. https://www.verywellhealth.com/causes-of-collarbone-pain-and-treatment-options-4176338

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir