reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur? Nerede hissedilir? Kendiliğinden geçer mi? Belirtileri nelerdir? Ne zaman doktora görünmeli? Nasıl geçer? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Kuyruk sokumu ağrısı nedir?

Kuyruk sokumu veya kuyruk kemiği, kalçalar arasındaki vertebral kolonun dibinde bulunan üçgen kemikli yapıdır ve kuyruk sokumu ağrısı bununla ilgilidir. Eklemler ve bağlarla yerinde tutulan üç ila beş kemikli segmentten oluşur. Kuyruk sokumunda, aynı zamanda koksidini olarak da adlandırılan ağrı, çeşitli durumlardan kaynaklanabilir ve bu alanda akut veya kronik rahatsızlığa neden olabilir.

Kuyruk sokumunda ağrı en sık ergenlerde ve yetişkinlerde görülür, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Kuyruk sokumunda ağrı vakalarının çoğu evde konservatif önlemlerle yönetilebilir.

Kuyruk sokumu ağrısı neden olur?

Kuyruk sokumunda ağrıya yol açabilecek birçok farklı durum vardır. Genellikle, ağrının nedeni bilinmemektedir (idiyopatik) ve bazı durumlarda asla belirlenememiştir.

Kuyruk sokumunda ağrı durumuna yol açtığı bilinen bazı durumlar aşağıdakileri içerir:

 • Kuyruk sokumu yaralanması, kuyruk sokumu ağrısının çok yaygın bir nedenidir. Kuyruk sokumu yaralanması, bu alanın zedelenmesine, kırılmasına veya çıkmasına neden olabilir.
 • Genellikle sert bir yüzeye karşı, oturan pozisyondaki kuyruk sokumu üzerine düşme, bu bölgenin hasarının yaygın bir nedenidir.
 • Temas sporları sırasında meydana gelenler gibi kuyruk kemiğine doğrudan bir darbe almak da kuyruk sokumunu yaralayabilir.
 • Kuyruk sokumu doğum sırasında yaralanabilir veya kırılabilir.
 • Bu alanda tekrarlayan zorlanma veya sürtünme (bisiklet sürmek veya kürek çekme gibi) böyle bir ağrıya neden olabilir.

Kuyruk sokumu ağrısının daha az yaygın nedenleri arasında kemik mahmuzları, sinir köklerinin sıkışması, lokalize enfeksiyonlar, kistler ve tümörler bulunur.

Kuyruk sokumu ağrısına hangi belirtiler eşlik eder?

kürek kemiği ağrısı belirtileri

Kuyruk sokumunda ağrının semptomları tipik olarak basınç uygulayan veya doğrudan bu bölgeye temas eden eylemlerle şiddetlenir. Ağrı genellikle ayakta dururken veya yürürken olduğu gibi, kuyruk sokumu üzerindeki basınç kaldırılarak hafifletilir.

 • Dokunduğunda kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli lokalize ağrı veya derin bir ağrı hissedilebilir.
 • Yaralanma travmatikse, bölgede bir zedelenme görülebilir.
 • Ağrı genellikle sert bir yüzeyde uzun süre otururken veya kuyruk sokumu bölgesine doğrudan baskı uygulandığında daha kötüdür.
 • Büyük tuvaletin yapılması ağrılı olabilir.
 • Bazı kadınlar cinsel ilişki esnasında ağrı yaşayabilir.

Kuyruk sokumu ağrısı için ne zaman tıbbi yardım alınmalıdır?

Birisi kuyruk sokumunda ağrı veya bu bölgede açıklanamayan rahatsızlık belirtileri gösteriyorsa, bir sağlık uzmanına görünmelidir.

Bir doktorun, ağrının altta yatan nedenini belirlemek ve kuyruk sokumu ağrısına yol açabilecek potansiyel olarak ciddi durumları dışlamak için hastayı muayene etmesi gerekebilir.

Ayrıca, kuyruk sokumunda travmatik bir yaralanma varsa, bazen görüntüleme çalışmalarının yapılması da gerekebilir.

Kuyruk sokumu ağrısı için hangi doktora gitmeli?

Kuyruk sokumu ağrısı vakalarının büyük çoğunluğu aile hekimi veya dahiliyeci gibi birinci basamak hekim tarafından yönetilebilir. Nadir cerrahi müdahale durumunda, bir omurga cerrahına danışılacaktır.

Kronik kuyruk sokumu ağrısından muzdarip kişiler için, ağrı yönetimi konusunda uzmanlaşmış bir doktor da dahil olabilir.

Kuyruk sokumu ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Kuyruk sokumunda ağrı durumunun en yaygın nedeni büyük ölçüde kapsamlı bir tıbbi geçmişe ve bir doktor tarafından yapılan fizik muayeneye dayanarak belirlenir.

İlgili kişi, bu bölgede yakın zamanda meydana gelen yaralanmalar, ağrıyı daha iyi ve daha kötü hale getiren faktörler hakkında bilgi verecektir. Bazen, kuyruk sokumu röntgeni veya diğer görüntüleme çalışmaları yapılabilir.Kuyruk sokumu hassasiyet, kızarıklık, şişme veya morarma açısından incelenecektir.

Nörolojik muayene ve rektal muayene de yapılabilir. Bu muayenede doktor ağrıyı belirlemek için ilgili bölgeye dokunabilir veya bastırabilir. Bazen kuyruk sokumuna dokunmak için rektuma parmağını sokabilir.

Kuyruk sokumu kırığı, çıkığı veya çatlağı olup olmadığını belirlemek için röntgen çekilebilir ve bu genellikle bu alanda travma veya yaralanma öyküsü varsa yapılır.

Bununla birlikte, X-ışınları (röntgen) bu yaraları her zaman ortaya çıkarmayabilir. Bazı doktorlar, kırık veya çıkık varlığını daha iyi belirlemek için hem ayakta hem de oturmuş pozisyonlarda röntgen çekilmesini önermektedir.

Nadiren, doktorun takdirine bağlı olarak, X-ışınları devam eden rahatsızlığın nedenini ortaya çıkarmazsa veya bir tümör hakkında endişeler varsa, daha sonra bilgisayarlı tomografi taraması, manyetik rezonans görüntüleme veya kemik taraması isteyebilir.

Kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer?

kuruk sokumu ağrısı nasıl geçer

Evde bakımın yanı sıra, doktor diğer tıbbi ve nadiren cerrahi müdahalelerle ağrının daha da rahatlatılmasını sağlayabilir.

 • Bazı durumlarda doktor, reçetesiz ağrı kesici ilaçlarla rahatlamayan kuyruk sokumunda ağrı için narkotik ağrı kesici ilaç reçete edebilir.
 • Kabızlığı önlemek için dışkı yumuşatıcı ilaçlar gerekebilir.
 • Diğer konservatif tedavi önlemlerine cevap vermeyen ve devam eden ağrı vakalarında bölgeye lokal anestetik veya kortikosteroid enjeksiyonları yapılabilir.
 • Kuyruk sokumu manipülasyonuyla, doğru pozisyona ve hizaya getirilmesine çalışılabilir.
 • Ağrının nedeni bir kist ise, insizyon gerekebilir.
 • Kuyruk kemiği enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotik gerektirebilir.
 • Bazı kişiler için fizik tedavi önerilebilir ve yardımcı olabilir.
 • Nadiren, çok belirli durumlarda, kuyruk sokumu cerrahi olarak (ameliyatla) çıkarılabilir, buna koksigektomi denir. Bununla birlikte, enfeksiyon ve geç yara iyileşmesi gibi cerrahi risklerin göz önünde bulundurulması gerekir ve bazı durumlarda, kuyruk sokumunun ameliyatla çıkarılması beklenen uzun süreli ağrı rahatlamasını sağlamayabilir.

Kuyruk sokumu ağrısına ne iyi gelir?

Kuyruk sokumunda ağrı son derece rahatsız edici olabilir, bu nedenle evde bakım, ağrıyı kontrol etmeyi ve kuyruk sokumu için daha fazla tahrişi önlemeyi amaçlamaktadır. Kuyruk sokumu ağrısı vakalarının büyük çoğunluğu evde tedavi edilebilir.

 • Sert yüzeylerde uzun süre oturmaktan kaçının. Oturmak zorundaysanız, alternatif olarak kalçaların her iki yanına eşit şekilde ağırlık verin. Ayrıca, ağırlığınızı direkt kuyruk kemiğine vermeyin.
 • Yaralanmalar için, yaralanmadan sonraki birkaç gün boyunca günde 15-20 dakika buz uygulayabilirsiniz.
 • Ağrı kontrolü için doktorunuza danışarak ibuprofen gibi NSAİİ’leri (steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) kullanabilirsiniz.
 • Oturmak için bir donut yastık veya özelleştirilmiş oturma minderi satın alın. Bu yastığın ortasında, kuyruk kemiğinin yüzeyine temas etmesini önlemek için bir delik vardır. Bu, ağrılı bölgeye temasın önlenmesine yardımcı olur.
 • Dışkıyı yumuşatmak ve bazen kuyruk sokumu bölgesinde kötüleşen ağrıya neden olabilecek kabızlığı önlemek için lif bakımından zengin yiyecekler yiyebilirsiniz.

Kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri

Ağrı için anında tedavi olmasa da, bazı egzersizler ve esnemeler kuyruk sokumu ağrısına neden olan basıncı hafifletmeye yardımcı olabilir. Çeşitli yoga teknikleri, kuyruk kemiğine bağlı kasları ve bağları germek için harika olabilir.

Kuyruk kemiği ağrısı olan hamile kadınlar da bunlardan yararlanabilir. Ağrınız egzersiz yaparak veya gerilerek kötüleşirse doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

Kuyruk sokumu ağrısı takibi

Hastanın, doktorun takdirine bağlı olarak takip edilmesi önerilir. Takip sıklığı; altta yatan nedene, ağrının şiddetine ve hastanın tıbbi tedavi ile ilerleme yaşayıp yaşamadığına bağlı olacaktır.

 • Çoğu insan için, ağrı tıbbi tedavi ile iyileşiyorsa takip gerektirmez.
 • Kronik ağrısı olan kişiler için daha sık takip değerlendirmesi gerekebilir ve diğer tıbbi veya cerrahi uzmanlarına yönlendirilebilir.

Kuyruk sokumu ağrısı önlenebilir mi?

Çoğu kuyruk sokumu yaralanması kazaradır (buz üzerinde kayma gibi) ve bu nedenle tamamen önlenemez. Temas sporlarına katılırken, bazı yaralanmaları potansiyel olarak önleyebilecek uygun koruyucu malzemeler kullanabilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3963058/
 2. https://www.mayoclinic.org/tailbone-pain/expert-answers/faq-20058211
 3. https://www.nhs.uk/conditions/tailbone-pain-coccydynia/causes/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir