reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Merkel Hücreli Karsinom Nedir?

Merkel hücreli karsinom, genellikle ilk tanıdan sonraki iki ila üç yıl içinde geri dönüş (tekrarlama) ve yayılma (metastaz yapma) riski yüksek, nadir, agresif bir cilt kanseri formudur. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Merkel hücreli karsinom nedir?

Merkel hücreli karsinom, çoğu zaman yüzünüzde, başınızda veya boynunuzda genellikle ten rengi veya mavimsi kırmızı bir nodül olarak görülen nadir bir cilt kanseri türüdür. Merkel hücreli karsinom ayrıca nöroendokrin karsinom olarak da adlandırılır.

Merkel hücreli karsinom çoğunlukla yaşlı insanlarda gelişir. Uzun süreli güneşe maruz kalma veya zayıf bir bağışıklık sistemi, bu kanserin gelişme riskini artırabilir.

Merkel hücreli karsinom hızlı büyüme ve vücudunuzun diğer bölgelerine hızla yayılma eğilimindedir. Tedavi seçenekleri genellikle kanserin cildin ötesine yayılıp yayılmadığına bağlıdır.

Merkel hücreli karsinom neden olur?

Bu karsinom türünün neden olduğu açık değildir. Bu türde kanser merkel hücrelerinde başlar. Merkel hücreleri cildinizin en dış tabakasının (epidermis) tabanında bulunur. Merkel hücreleri, dokunma duyusundan sorumlu olan derideki sinir uçlarına bağlanır.

Araştırmacılar yakın zamanda Merkel hücreli karsinom vakalarının çoğunda ortak bir virüsün rol oynadığını keşfetti. Bu virüs (polyomavirüs) cilt üzerinde yaşar ve herhangi bir belirti veya semptom oluşturmaz. Bu virüsün Merkel hücreli karsinoma nasıl yol açtığı henüz belirlenmemiştir. Virüsün çok yaygın olduğu ve bu karsinom türüne çok nadir olduğu düşünüldüğünde, bu kanserin gelişiminde diğer risk faktörlerinin rol oynaması muhtemeldir.

Kimler risk altındadır?

Merkel hücreli karsinom riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Doğal veya yapay güneş ışığına aşırı maruz kalma: Güneşten veya bronzlaşma yataklarından gelen ışık gibi ultraviyole ışığa maruz kalmak Merkel hücreli karsinom riskinizi artırır. Bu karsinomların çoğu, sıklıkla güneşe maruz kalan cilt yüzeylerinde görülür.
 • Zayıf bağışıklık sistemi: Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler – HIV enfeksiyonu olanlar, bağışıklık yanıtını baskılayan ilaç kullananlar veya kronik lösemili olanlar dahil – Merkel hücreli karsinom geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Diğer cilt kanserlerinin tarihçesi: Merkel hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom veya skuamöz hücreli karsinom gibi diğer cilt kanserlerinin gelişimi ile de ilişkilidir.
 • Yaşlılık: Yaşlandıkça Merkel hücreli karsinom riskiniz artar. Bu kanser en çok 50 yaşından büyük insanlarda görülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilir.
 • Açık ten rengi: Merkel hücreli karsinom genellikle açık renkli bir cilde sahip insanlarda ortaya çıkar. Beyazların bu cilt kanserinden etkilenmesi siyahlardan çok daha olasıdır.

Merkel hücreli karsinom belirtileri nelerdir?

merkel hücreli karsinom belirtileri

Merkel hücreli karsinomun ilk belirtisi genellikle cildinizde hızlı büyüyen, ağrısız bir nodüldür (tümör). Nodül ten renginde olabilir veya kırmızı, mavi ve mor tonlarında görünebilir. Merkel hücreli karsinomların çoğu yüz, baş veya boyun bölgesinde görülür, ancak vücudunuzun herhangi bir yerinde, güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerde bile gelişebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Boyut, şekil veya renk olarak değişen, hızla büyüyen veya cildinizi yıkamak ve tıraş gibi küçük şeylerden sonra kolayca kanama olan bir köstebek, çil veya yumru fark ederseniz, doktorunuza görünmenizde fayda var.

Merkel hücreli karsinom nasıl teşhis edilir?

Bu karsinom türünü teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

 • Fiziksel muayene: Doktorunuz cildinizi olağandışı benler, çiller, pigmentli lekeler ve diğer büyümeler açısından inceleyecektir.
 • Şüpheli cilt örneği alma: Deri biyopsisi adı verilen bir prosedür sırasında doktorunuz tümörü veya tümör örneğini cildinizden çıkarır. Numune bir laboratuvarda kanser belirtilerini araştırmak için analiz edilir.

Kapsamı belirleme

Doktorunuz, kanserin cildinizin dışına yayılıp yayılmadığını belirlemenize yardımcı olması için aşağıdaki testleri kullanabilir:

 • Sentinel düğüm biyopsisi: Bir sentinel düğüm biyopsisi, kanserin lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını belirleyen bir prosedürdür. Bu prosedür kansere yakın bölgeye boya enjekte edilmesini içerir. Boya daha sonra lenfatik sistemden lenf düğümlerine akar. Boyayı alan ilk lenf düğümlerine sentinel düğümler denir. Doktorunuz bu lenf düğümlerini çıkarır ve mikroskop altında kanserli hücreleri arar.
 • Görüntüleme testleri: Doktorunuz, kanserin diğer organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için göğüs röntgeni, göğsünüzün ve karnınızın bilgisayarlı tomografi taramasını önerebilir. Doktorunuz ayrıca, pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması veya oktreotid taraması gibi diğer görüntüleme testlerini de düşünebilir. Bu, kanser hücrelerinin yayılmasını kontrol etmek için radyoaktif bir izleyici enjeksiyonu kullanan bir testtir.

Merkel hücreli karsinom nasıl tedavi edilir?

Merkel hücreli karsinomun tedavisi şunları içerebilir:

Ameliyat

Ameliyat sırasında doktorunuz tümörü çevreleyen normal cilt kenarıyla birlikte tümörü çıkarır. Kanserin cilt tümörü bölgesinde lenf düğümlerine yayıldığına dair kanıt varsa, bu lenf düğümleri çıkarılır (lenf nodu diseksiyonu).

Cerrah genellikle kanseri kesmek için bir neşter kullanır. Bazı durumlarda, doktorunuz Mohs ameliyatı adı verilen bir prosedür kullanabilir.

Mohs ameliyatı sırasında, ince doku tabakaları metodik olarak çıkarılır ve kanser hücreleri içerip içermediklerini görmek için mikroskop altında analiz edilir. Kanser bulunursa, kanser hücreleri artık dokuda görünmeyene kadar cerrahi işlem tekrarlanır. Bu tür bir ameliyat daha az normal doku alır, böylece skarlaşmayı azaltır.

Radyasyon tedavisi

merkel hücreli karsinom tedavisi

Radyasyon tedavisi, X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınların kanser hücrelerine yönlendirilmesini içerir. Radyasyon tedavisi sırasında bir masaya yerleştirilirsiniz, büyük bir makine etrafınızda hareket eder ve kirişleri vücudunuzdaki kesin noktalara yönlendirir.

Radyasyon tedavisi bazen tümör çıkarıldıktan sonra kalan kanser hücrelerini yok etmek için ameliyattan sonra da kullanılır.

Radyasyon, ameliyat olmamayı tercih eden kişilerde tek tedavi olarak da kullanılabilir. Radyasyon, kanserin yayıldığı alanları tedavi etmek için de kullanılabilir.

İmmünoterapi

İmmünoterapide, bağışıklık sisteminizin kanserle savaşmasına yardımcı olmak için ilaçlar kullanılır. Çoğu zaman, vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmış Merkel hücreli karsinomu tedavi etmek için immünoterapi kullanılır.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi ilaçları kolunuzdaki bir damardan uygulanabilir, bir hap veya her ikisi olarak da alınabilir.

Kemoterapi sık kullanılmaz, ancak Merkel hücreli karsinomunuz lenf düğümlerine veya vücudunuzdaki diğer organlara yayılmışsa, tedaviye rağmen tekrar nüksediyorsa doktorunuz önerebilir.

Merkel hücreli karsinom önlenebilir mi?

Güneş ışığına maruz kalmanın merkel hücreli karsinoma neden olduğu kanıtlanmamış olsa da, bu kanser için bir risk faktörü olarak kabul edilir. Güneşe maruz kalmanızı azaltmak cilt kanseri riskinizi azaltabilir. Ayrıca, şunları da deneyebilirsiniz:

 • Yoğun saatlerde güneşten kaçının: Günün en güçlü güneş ışığı saatlerinde (genellikle sabah 10’dan akşam 4’e kadar) güneşe maruz kalmaktan kaçının. Dış mekan aktivitelerinizi sabah erkenden veya günün ilerleyen saatlerine taşıyın.
 • Cildinizi ve gözlerinizi koruyun: Ultraviyole (UV) ışık korumalı geniş kenarlı bir şapka, sıkı dokunmuş giysiler ve güneş gözlüğü takın.
 • Güneş kremini bolca ve sık sık uygulayın: Bulutlu günlerde bile, geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir, yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık tekrar uygulayın.
 • Değişiklikleri izleyin: Boyut, şekil veya renk olarak değişen bir köstebek, çil veya yumru fark ederseniz, doktorunuzla konuşun. Çoğu cilt nodülü asla kanser olmaz, ancak erken evrelerinde kanseri yakalamak tedavinin başarılı olma şansını artırır.

Merkel hücreli karsinom komplikasyonları

Tedavide bile, bu karsinom türü genellikle cildin ötesine yayılır (metastaz yapar). Önce yakındaki lenf düğümlerine seyahat etme eğilimindedir. Daha sonra bu organların işleyişine müdahale edebileceği beyninize, kemiklerinize, karaciğerinize veya akciğerlerinize yayılabilir. Metastaz yapmış kanserin tedavisi daha zordur ve ölümcül olabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657440/
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/merkel-cell-carcinoma/symptoms-causes/syc-20351030
 3. https://www.skincancer.org/skin-cancer-information/merkel-cell-carcinoma/
 4. https://dermnetnz.org/topics/merkel-cell-carcinoma/
 5. https://www.cancer.gov/types/skin/patient/merkel-cell-treatment-pdq

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir