Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi genellikle kendini boğazda yanma hissi ve ağızda ekşi tat olarak gösterir. Göğüste yanan ağrı, mide asidinin yemek borusuna geri akışından kaynaklanır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Mide Ekşimesi
22.11.2020
A+
A-

Mide ekşimesi nedir?

Mide ekşimesi, genellikle yemek borusunda hissedilen ve ekşime ve yanma hissi veren bir durumdur. Yükselen mide asidi yemek borusunun astarına saldırdığında ortaya çıkar.

Mide ekşimesi genellikle asit yetersizliği ile ilişkilidir. Aside bağlı mide şikayetleri düzenli olarak ortaya çıkarsa, bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Nasıl oluşur?

Mide ekşimesinde, hidroklorik asit içeren mide suyu yemek borusuna yükselir ve oradaki mukoza zarını tahriş eder. Bu sık sık meydana gelirse, agresif sindirim suyu yemek borusuna zarar verir.

Gastrik asit bazen, özellikle uzanırken boğaz ve burun bölgesine bile akar. Asit yetersizliği durumunda, mide asidi aralıklı olarak yemek borusuna ve ağza girer.

Yemek borusundan mideye geçişte sfinkter genellikle bir vana gibi kimyon ve mide suyunun geri akışını önler. Bu valf düzgün kapanmazsa, mide içeriği yemek borusuna yükselebilir.

Bunun genellikle mekanik nedenleri vardır. Obezite ve hamilelik sfinkterin gerginliğini etkileyebilir. Midenin alışılmadık bir pozisyonu da işlevine müdahale edebilir.

Kısaca özetlemek gerekirse:

 1. Mide asidi katı yiyecekleri kolayca sindirilebilir bir hamur haline getirir.
 2. Midenin girişindeki sfinkter düzgün çalışmıyorsa, mide asidi yemek borusuna girer.
 3. Yükselen mide asidi, göğüs kemiğinin arkasında yanma durumuna neden olur.

Mide ekşimesi neden olur?

Mide ekşimesi veya yanması genellikle belirli yiyecekleri yedikten sonra ortaya çıkar. Bu, özellikle çikolata veya kızartmalar gibi yağlı yiyecekleri, aynı zamanda kahve veya çay gibi kafeinli içecekleri de içerir. Alkol ve nikotin de mide ekşimesini teşvik eder. Her ikisi de kasları ve böylece mide ve yemek borusu arasındaki sfinkteri (özofagus sfinkteri) gevşetir.

Buna ek olarak, sigaraların yanı sıra şarap, köpüklü şarap, bira ve benzeri şeyler mide asidi üretiminin artmasını sağlar. İkisi bir araya gelirse, sfinkterin gevşemesi ve artan mide asidi üretimi ile mide ekşimesi gelişir.

İlaçlar ayrıca mide asidinin yemek borusuna geri akmasına neden olabilir. Bu ilaçlar arasında, NSAID grubundan bazı antihipertansiflerin yanı sıra antibiyotikler, osteoporoz ilaçları, ağrı kesiciler ve anti-inflamatuarların olası tetikleyiciler olduğu düşünülmektedir.

Ayrıca, stres ve öfke genellikle mide ekşimesine yol açar.

Obez insanlar genellikle mide ekşimesi semptomlarından şikayetçidir. Çünkü mide üzerindeki artan basınç içeriğini yemek borusuna itebilir. Hamile kadınlar da sıklıkla etkilenir.

Gastrik asidin yemek borusuna geri akması için başka tetikleyiciler de vardır. Bazı hastalıklar mide ekşimesine veya mide yanması durumuna neden olabilir. Bunlar arasında; irritabl mide, mide iltihabı, diyabet, özofajit, diyafragma rüptürü veya mide ülseri vardır.

Mide ekşimesi belirtileri nelerdir?

Etkilenenler semptomlarını farklı şekilde tanımlar. Birisi yemek borusu boyunca yanma hissi olarak algılar, diğeri orada üst karından sternuma ve boynuna kadar uzanan bir basınç veya ısı hissi duyumsar.

Özellikle yedikten sonra, asitli mide içeriği geri akabilir. Neden böyle? Yemek yerken, mide sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda havayı da emer. Gerilir ve sfinkter kısa bir süre gevşer, böylece midenin geğirme yoluyla aşırı havadan kurtulma fırsatı olur ve bu esnada asit de yıkarıya çıkar ve problemi hissedersiniz. Ayrıca, her zaman semptomlarının gıda alımına bağlı olarak ortaya çıkmasına gerek yoktur.

Mide ekşimesinin ana semptomuna ek olarak, asitle ilgili bir takım semptomlar da vardır. Bu, mide veya yemek borusu ile ilişkili olmayan reflü semptomlarını da içerir. Reflü hastalığı durumunda, mide asidi gırtlağa kadar yükselebilir ve kalıcı ses kısıklığı veya bunalmış bir ses ile kendini gösteren kronik iltihaplanmaya yol açar.

Diğer mide ekşimesi semptomları şunları içerir:

 • Havayla birlikte asit geğirmek
 • Göğüs kemiğinin gerginliği
 • Kusma
 • Yutma güçlüğü ve boğazı temizlemek zorunda kalmak
 • Üst karın bölgesinde basınç hissi
 • Ses kısıklığı
 • Nefes darlığı, kronik bronşit, ayrıca astım

En küçük asit damlacıkları havada ilerledikçe ve ince bronş sistemine nüfuz eder etmez akciğerler etkilenir. Uzun vadede, bu, örneğin, kronik bronşiti tetikleyebilir veya hatta astıma (reflü astım) yol açabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Bazen midenin ekşimesi endişelenecek bir şey değildir. Semptomlar haftada bir kereden fazla ortaya çıkarsa, yaşam kaliteniz etkilenirse veya hasta hissediyorsanız dikkatli olmalısınız.

Bu durumda, kesin nedeni bulmak için bir doktora görünmeli ve rahatsızlığın nedenini doktorunuzla beraber bulmalısınız.

Mide ekşimesi nedeni nasıl teşhis edilir?

Mide ekşimesi veya yanması sık sık ortaya çıkarsa, semptomlar bir doktorla netleştirilmelidir. Doktor mide ekşimesinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığını ve semptomların arkasında başka bir şey olup olmadığını belirleyebilir

Mide ekşimesi teşhisi koymak için, doktor önce tıbbi geçmişi kaydeder ve örneğin şunları öğrenmek ister:

 • Ne zaman başladı?
 • Yemeklerden sonra veya uzanırken artıyor mu?
 • Başka şikayet ve daha önce benzer bir şey yaşadın mı?
 • İlaç alıyor musun? Hangi ilaçları alıyorsun?

Reflü hastalığından muzdarip olanlar genellikle sternumun arkasında üst karın bölgesinden boğazına yükselen yanma hissi, yemekten sonra mide krampları, artan tükürük, ağızda asit tadı ve şişkinlik bildirir.

Mide ekşimesinin nedeni olarak reflü hastalığı şüphesi varsa, fizik muayeneden sonra yemek borusu, mide ve duodenumun genellikle röntgeni çekilir. Bu muayenelerin yardımıyla doktor, mukoza zarının iltihaplı olup olmadığını ve ne ölçüde iltihaplandığını belirleyebilir.

Mide yanması durumunda, ultrason muayenesi (sonografi) veya X-ışını muayenesi gibi ek muayeneler de mantıklı olabilir.

Mide ekşimesi nasıl geçer?

Mide ekşimesi tedavisi semptomların nedenine ve şiddetine dayanır. Bir tedavi şekli olarak, genellikle şikayetlere yol açan yemeklerden uzak durmak yeterli olabilir. Mide ekşimesine neden olabilecek tipik yiyecekler veya içecekler şunları içerir:

 • Yağlı yiyecekler
 • Sıcak baharatlar
 • Kahve
 • Siyah çay
 • Çikolata veya tatlılar
 • Gazlı içecekler
 • Elma
 • Turunçgiller

Mide ekşimeniz varsa mümkünse alkol ve nikotinden de kaçınılmalıdır. Mide ekşimesi olanlar için yatmadan önce daha küçük öğünler önerilir. İdeal olarak, son yemek de yatmadan en az üç saat önce olmalıdır.

Mide ekşimesi veya yanması uzanırken de ortaya çıkarsa, yatağın başını kaldırmak veya başka bir yastık kullanmak yardımcı olabilir. Bu, mide asidinin uyku sırasında yemek borusuna çok kolay geri akamayacağı anlamına gelir.

Sık sık bu şikayeti olan insanların bazen doktor denetiminde ilaç alması da gerekebilir. Proton pompası inhibitörleri esas olarak mide asidi üretimini inhibe etmek için kullanılır. Alternatif olarak H2 blokerleri ve asit bağlayıcı ajanlar da mümkündür.

Çok ileri reflü hastalığında yemek borusu skar nedeniyle daralırsa, cerrahi (fundoplikasyon) gerekebilir.

Mide ekşimesine ne iyi gelir?

İşte madde madde mide ekşimesine iyi gelen şeyler:

 • Günde 5-6 kere küçük öğün yiyin. Büyük yemekler çok hacimlidir ve aşırı dolgun bir mideye yol açar. Mide asidinin yemek borusuna itilme riski artar.
 • Özellikle akşamları, zengin yemekler yemekten kaçınmalı ve çok geç yememelisiniz.
 • Yedikten hemen sonra uzanmayın.
 • Üst vücudunuz biraz yukarıdayken uyumak yardımcı olur.
 • Çok fazla kilolıu iseniz kilonuzu azaltın.
 • Stresten kaçının, çünkü bu yaygın bir mide ekşimesi tetikleyicisidir. Gevşeme egzersizleri, spor, meditasyon ve dinlenme stres ve dolayısıyla mide ekşimesini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sıkı giysiler giymeyin ve kemerinizi sıkmayın.
 • Eğik duruş mide ekşimesini teşvik eder.
 • Alkol ve tütün kullanmaktan kaçının.
 • Turunçgillere ait meyveleri tüketmemeye çalışın.
 • Siyah çay içmeyin, bitki çayları için.
 • Sakızın mide ekşimesini azalttığı söylenir. Görünüşe göre sakız çiğnendiğinde artan tükürük üretimi yemek borusunun astarını korur.
 • Araştırmalar, şekerin, örneğin çikolatanın mide ekşimesi veya yanması ile uğraşmak zorunda kalan insanlar için bir tetikleyici olabileceğini göstermiştir. Bu durumlarda çikolatanın içerdiği teobromin sorumludur.
 • Kahvenin mide ekşimesi üzerindeki etkisi tam olarak anlaşılamamıştır. Kahve tüketimi semptomları şiddetlendirebilir.
 • Birçok insan baharatlı yiyeceklerden sonra mide ekşimesi görünümünü tanımlar. Bununla birlikte, bitkisel baharatlardaki aktif bileşenlerin türü önemli ölçüde farklılık gösterir, bu nedenle tek tip bir değerlendirme mümkün değildir. Çalışmalar, biberlerdeki sıcaklıktan sorumlu olan aktif bileşen kapsaisin’in, yemek borusunun mide suyuna duyarlılığını arttırdığını ve böylece yanma hissini arttırdığını göstermiştir.

Hamilelikte mide ekşimesine ne iyi gelir?

İşte madde madde hamilelikte mide ekşimesine iyi gelen şeyler:

 • Şekersiz sakız çiğnemek: Yemeklerden sonra yaklaşık yarım saat şekersiz sakız çiğnemek, yemek borunuzdaki fazla asidi nötralize edebilen tükürük üretimini artırır.
 • Badem yemek: Her yemekten sonra birkaç badem yiyebilirsiniz çünkü bu lezzetli yemişler midede bulunan suları nötralize ederek mide ekşimesini hafifletebilir ve hatta önleyebilir.
 • Süt içmek: Her yemekten sonra veya mide ekşimesi başladığında küçük bir bardak badem sütü ile rahatlayabilirsiniz. Bazı anneler, bir çorba kaşığı balla karıştırılmış ılık sütten de istifade ederler.
 • Zencefil: Bazı kadınlar, zencefilli gazoz veya zencefilli şekerlemelerin, mide rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabileceğini fark eder. Bu baharat aynı zamanda mide ekşimesi ve yanması ile birlikte gelen bulantı ve kusmayla da mücadele edebilir.
 • Elma sirkesi: İnsanlar sirkeyi çok asidik olarak düşünme eğilimindedir, ancak elma sirkesi mide asidi konusunda aslında oldukça nötrdür, bu nedenle mide asidini yatıştırır. Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla seyreltebilir ve rahatlamak için günde bir kez içebilirsiniz.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/symptoms-causes/syc-20373223
 2. https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/understanding-heartburn-basics
 3. https://www.nhs.uk/conditions/heartburn-and-acid-reflux/
 4. https://medlineplus.gov/heartburn.html

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.