reklam
Enfeksiyon Hastalıkları

Molluskum Kontagiozum Nedir?

Molluskum kontagiozum, molluscum contagiosum virüsünün neden olduğu yaygın, genellikle zararsız bir cilt enfeksiyonudur. Virüs ciltten cilde temas yoluyla yayılabilen küçük, kabarık noktalara neden olur. Çocuklarda daha sık görülür, ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Molluskum kontagiozum nedir?

Molluskum kontagiozum, bir pox virüsün (M. contagiosum virüsü) neden olduğu bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun sonucu genellikle vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilecek lezyonlar (büyüme) ile karakterize iyi huylu, hafif bir cilt hastalığıdır. 6-12 ay içinde molluskum kontagiozum tipik olarak iz bırakmadan düzelir, ancak bu durum 4 yıl kadar da sürebilir.

Molluska olarak bilinen lezyonlar, ortada bir çukurla beraber küçük, kabarık ve genellikle beyaz, pembe veya ten rengindedir. Genellikle pürüzsüz ve sağlamdırlar. Çoğu insanda, lezyonlar yaklaşık bir iğne başı büyüklüğünden kurşun kalem silgisine (2 ila 5 milimetre çapına) kadar değişir. Kaşıntılı, ağrılı, kırmızı veya şişmiş olabilirler.

Molluska, yüz, boyun, kollar, bacaklar, karın ve genital bölge dahil vücudun herhangi bir yerinde, tek başına veya gruplar halinde ortaya çıkabilir. Lezyonlar nadiren ellerde, avuç içlerinde veya ayak tabanlarında bulunur.

Molluskum kontagiozum neden olur?

Bu enfeksiyona neden olan virüs aşağıdakiler yoluyla kolayca yayılır:

 • Enfekte cilt ile temas
 • Havlu gibi kontamine nesnelerle temas
 • Etkilenen bir partnerle cinsel temas
 • Kaşıyarak virüsü vücudun farklı bölgelerine taşıma

Bu enfeksiyona neden olan virüsün yüzme havuzlarında bulunan klorlu suda yayılıp yayılamayacağı açık değildir. Uzmanlar, yüzücülerin virüsü ortak havlu ve benzeri şeyleri kullanarak bulaştırma olasılığının daha yüksek olduğundan şüpheleniyor.

Kimler risk altındadır?

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha yaygın molluskum kontagiozum enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Molluskum kontagiozum belirtileri nelerdir?

molluskum kontagiozum belirtileri

Belirtiler, ciltte aşağıdaki gibi şişlikleri içerir:

 • Yükselmiş, yuvarlak ve ten rengi
 • Küçüktür – genellikle çapı yaklaşık 1/4 inç büyüklüğündedir (6 milimetreden küçük)
 • Karakteristik olarak merkezin yakınında üstte küçük bir girinti (göbek) veya nokta vardır
 • Kırmızılaşabilir ve iltihaplanabilir
 • Kaşıntılı olabilir
 • Kaşıma veya sürtünme ile kolayca farklı bölgelere yayılabilir
 • Genellikle çocuklarda ellerde, boyunda, koltuk altlarında, kollarında görülür
 • Enfeksiyon cinsel yolla bulaşırsa, yetişkinlerde cinsel organlar, alt karın ve üst uyluklarda görülebilir

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizin ya da çocuğunuzun bu enfeksiyona yakalandığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmenizde fayda vardır.

Molluskum kontagiozum nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz genellikle sadece bakarak molluskum kontagiozum’u teşhis edebilir. Herhangi bir şüphe varsa, enfekte olmuş bölgeden deri kazıntıları alabilir ve mikroskop altında görüntüleyerek teşhis edebilir.

Molluskum kontagiozum nasıl tedavi edilir?

Bu enfeksiyon genellikle altı ila 12 ay içinde tedavi olmaksızın iyileşir. Ancak, beş yıla kadar şişlik geliştirmeye devam etmek mümkündür. Tüm lezyonların hepsi gittikten sonra artık bulaşıcı değilsinizdir.

Doktorlar, lezyonların özellikle yetişkinlerde kendi başlarına kaybolmadan önce çıkarılmasını önerebilir, çünkü çok bulaşıcıdırlar. Molluskum kontagiozum tedavisi ağrılı olabilir, bu nedenle rahatsızlığı azaltmak için önceden bir anestezi uygulanabilir. Bazen tedavilerin bir kombinasyonu da kullanılabilir.

Seçenekler şunları içerir:

 • Kazıma
 • Donma (kriyoterapi)
 • İlaç

Molluskum kontagiozum önlenebilir mi?

Virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için:

 • Ellerini yıka: Ellerinizi temiz tutmak virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Yumrulara dokunmaktan kaçının: Enfekte bölgeler üzerinde tıraş olmak da virüsü yayabilir.
 • Kişisel eşyalarınızı paylaşmayın: Buna kıyafetler, havlular, saç fırçaları veya diğer kişisel eşyalar dahildir. Başkalarından kalem dahi ödünç almaktan kaçının.
 • Cinsel temastan kaçının: Cinsel organlarınızda veya yakınında molluskum kontagiozum varsa, lezyonlar tedavi edilip tamamen yok olana kadar cinsel ilişkide bulunmayın.
 • Yumruları örtün: Doğrudan teması önlemek için, lezyonların bulunduğu bölgeleri kıyafetlerle örtün. Yüzerken de su geçirmez bir bandajla kaapatabilirsiniz.

Komplikasyonlar

Yumrular ve çevresindeki deri kırmızılaşabilir ve iltihaplanabilir. Bunun enfeksiyona karşı bir bağışıklık yanıtı olduğu düşünülmektedir. Eğer ilgili bölgeleri kaşırsanız, bu bölgeler enfekte olabilir. Göz kapaklarında lezyonlar görülürse, konjonktivit gelişebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.cdc.gov/poxvirus/molluscum-contagiosum/index.html
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/molluscum-contagiosum/symptoms-causes/syc-20375226
 3. https://www.healthline.com/health/molluscum-contagiosum

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. İdil Özarslan

Dr. İdil Özarslan, 1987 yılında Tıp fakültesinden mezun olmuş, 1992 yılında ise Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara’da çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir