reklam
Beslenme ve Diyet

Moringa Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Moringa yapraklarından elde edilen moringa çayı, sağlık açısından oldukça güçlü faydalar sağlar ve anti-enflamatuar (iltihap önleyici) bir yapıya sahiptir. Antioksidatif özellikleri, hücresel sağlığı koruyucu özellikleriyle birleştiğinde onları yeni harika bir gıda yapar. Moringa çayı yüksek tansiyon ve yüksek şeker seviyelerini de düşürür. Bu yüzden, aşağıdaki bilgileri de göz önüne alarak moringa çayı içmek sağlığınıza iyi gelebilir.

Moringa çayı nedir?

Moringa çayı, Hindistan’a özgü moringa oleifera bitkisinin yapraklarından yapılan bir bitki çayıdır. Moringa, birçok terapötik (tedavi edici) özelliği nedeniyle bir süper gıda olarak bilinir ve moringa çayı, sağlığınıza çok yönlü katkı sağlamanın kolay ve harika bir yoludur.

Bu yazıda moringa çayının faydalarını ve olası yan etkilerini yakından inceleyeceğiz.

Moringa çayının faydaları:

Yetersiz beslenmeye karşı koruma sağlar

Savaş, temiz içme suyu veya ekilebilir toprak eksikliği ile boğuşan birçok yoksul ülkede insanlar, yeterli gıda ve besin alamıyor. Genellikle bu tür ülkelerdeki çocuklar kronik yetersiz beslenmeden muzdariptir. Temel vitaminler ve minerallerle dolu moringa yaprakları ve bunlardan elde edilen çay, açlıkla mücadeleye yardımcı olabilir. Moringa çayı bu tür insanların yemeklerine besin değeri eklemeye yardımcı olabilir.

Moringa yaprakları demir açısından çok zengindir ve kandaki demir seviyelerini artırarak demir eksikliği anemisi tedavisinde yardımcı olduğu bulunmuştur. Moringodaki yüksek miktarda C vitamini de vücuttaki demir emilimini artırmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda moringayı yetersiz beslenen çocukların sağlığını iyileştirmede önemli bir beslenme kaynağı yapar.

Antioksidanlar açısından zengindir

Moringa yaprakları, toksik olan serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olan önemli antioksidanlarla doludur. Menopoz sonrası 90 kadında yapılan bir araştırma, 3 ay boyunca düzenli olarak 7 gram (1.5 çay kaşığı) moringa yaprağı tozu alımının ardından kandaki antioksidan seviyelerinde bir artış olduğunu bulmuştur.

Antioksidan özelliklerin ayrıca oksidatif stresi azaltarak nöron dejenerasyonu ve bunamaya karşı etkili olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, moringa yapraklarından elde edilen çayın Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirebileceğini ve semptomlarını da azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yüksek tansiyon ve yüksek şeker değerlerini düşürmeye yardımcı olur

C vitamini ve beta-karoten açısından zengin olmanın yanı sıra, moringa çayı iki önemli antioksidan, kersetin ve klorojenik asit içerir. Örneğin önemli vir antioksidan olan Quercetin’in hipertansif sıçanlarda kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur, ancak insanlarda benzer etkiler henüz araştırılmamıştır.

Öte yandan moringoda ve aynı zamanda kahvede de bulunan klorojenik asit, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Moringa ayrıca kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olan, kan basıncınızı ve glikoz seviyenizi kontrol altında tutan izotiyosiyanatlar adı verilen polifenoller ve biyoaktif bileşikler içerir.

Arsenik toksisitesine karşı koruyabilir

Yiyecek ve sudaki arsenik kontaminasyonu, kanser ve kalp hastalığı gibi önemli sağlık sorunları riskinde artışa neden olabilir. Fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalar, moringa yaprakları ve tohum özlerinde umut verici sonuçlar bulmuştur. Araştırmalarda moringonun arsenik kontaminasyonuna ve toksisiteye karşı karşı koruyucu etkileri olduğu bulunmuştur. Ancak insanlar için aynı faydaları sağlayacağına dair konuşmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Cilt ve saç sağlığınızı iyileştirebilir

Antioksidanlar, biyoflavonoidler ve C vitamini açısından zengin olan moringa çayı, cildinizin ve saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Doğal antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri ile moringa, akne ve sivilcelerle de etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, moringa yaprak özlerindeki antioksidanların kış aylarında cildinizdeki aşırı yağ üretimine karşı etkili olduğu da bulunmuştur.

Moringa çayı, serbest radikallerden kurtulmaya, kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur, cilt elastikiyetini artırır ve kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır. Bol miktarda antioksidan ve hayati besin maddesi bulunan moringa yaprakları ve bu yapraklardan elde edilen çay, yaşlanma karşıtı faydalar sağlar, cildinize ve saçınıza esneklik ve parlaklık katar.

Depresyon tedavisine yardımcı olabilir

Moringa çayı, ruh hali düzenlemeleri ve ağrı algısı için hayati önem taşıyan serotonin ve dopamin seviyelerini dengeleyerek depresyon, anksiyete ve yorgunluk semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Çünkü bu bitkisel kafeinsiz çay, tüketildiğinde serotonin ve melatonine dönüşen triptofan içerir.

Serotonin bir duygudurum dengeleyici görevi görürken, melatonin uyku-uyanıklık döngünüzü düzenlemeye yardımcı olur. Moringa çayı, migren ve kronik baş ağrılarıyla baş etmede de etkilidir. Bütün bunlar bir arada, sinirlerinizi sakinleştirmenize ve genel olarak ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olur.

Moringa çayının zararları var mıdır?

Moringa bitkisinin kabuğu ve kökleri hamile ve emziren kadınlar için zehirli ve güvensiz bulunurken, yaprakların çok az yan etkisi olma eğilimindedir. Aşağıda listelenen olası yan etkilerden kaçınmak için, moringa bitkisinin başka hiçbir bölümünün dahil edilmediğinden emin olmak için içerik etiketini her zaman dikkatlice okumalı ve dozaj talimatlarını izlemelisiniz:

 • Büyük miktarlarda, moringaya ait yapraklar, kökler, ağaç kabuğu ve meyve, mide rahatsızlığına, ishale, mide bulantısına ve mide ekşimesine yol açan müshil özelliklere sahip olabilir.
 • Moringa çayının tadını tercih etmiyorsanız, çok fazla tüketmek öğürme refleksinizi tetikleyebilir ve mide bulantısına neden olabilir.
 • Emziren kadınlar, moringa çayının tüm bileşenlerinin bebekler için güvenli olduğuna dair yeterli kanıt olmadığı için moringa çayından kaçınmalıdır.
 • Moringa yapraklarının, kan basıncını etkili bir şekilde düşürerek kalp atış hızını düşürmeye yardımcı olan alkaloidler içerdiği bilinmektedir. Yukarıda kan basıncınızı kontrol altında tutmanın nasıl fayda sağladığını görmüş olsak da, kan basıncını düşüren diğer ilaçlarla birlikte alındığında moringa çayı tehlikeli olabilir. Bu nedenle, hipertansiyon için doğal bir çare olarak moringa çayı almadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Moringa çayı, diyabet ve tiroid hastalıkları için alınan bazı ilaçlarla da potansiyel olarak etkileşime girebilir. Bu nedenle, bu tür ilaçları alıyorsanız, moringa çayını içmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Moringa çayı nasıl yapılır?

Bir süper gıda olarak oldukça popüler olan moringa çayı, poşet çay olarak mağazalarda ve çevrimiçi olarak interette de kolayca bulunabilir. Ancak aşağıdaki gibi moringa çay tozunu filtrelenmiş suda kaynatıp süzerek, kendi çayınızı kendiniz de yapabilirsiniz:

İhtiyacın olacak şeyler:

 • 300ml su
 • Bir çay kaşığı moringa yaprak tozu
 • İsteğe göre şeker veya bal gibi bir tatlandırıcı
 • İsteğe göre nane yaprağı ve/veya limon suyu

Nasıl yapılır?

 1. 300ml suyu kaynatın.
 2. Kaynayan suya çay tozunu ekleyin ve bir süre daha kaynatın.
 3. Daha sonra kaynamasını durdurun ve 3 ila 5 dakika demlenmesine izin verin.
 4. Tercihe göre tatlandırıcı/nane yaprağı veya limon suyu ekleyin.
 5. Bir bardağa dökün ve tadını çıkarın!

Hazır moringa çayı tozunun kalitesinden emin değilseniz, evde moringa çayı da yapabilirsiniz. Moringa yapraklarını iyice yıkamanız ve kurumaya bırakmanız gerekir. Kuruduktan sonra, ince moringa çayı tozu elde etmek için öğütebilirsiniz. Alternatif olarak, taze yaprakları temizleyebilir ve bu şekilde de moringa çayını yapabilirsiniz.

Moringa çayı, topraksı ve cevizli bir tada sahiptir. Doğal olarak kafeinsiz olduğu için günün herhangi bir saatinde içebilirsiniz. Ayrıca yatmadan hemen önce rahatlatıcı olarak da moringa çayı içebilirsiniz. Moringa çayının lezzetini arttırmak için tercihinize göre bal, misket limonu veya nane ile de tatlandırabilirsiniz.

NOT!

Önceden herhangi bir sağlık sorununuz varsa, moringa çayı içmeden önce doktorunuza veya profesyonel bir beslenme uzmanına/diyetisyene danışmalısınız.

Sonuç olarak

Moringa yapraklarından yapılan moringa çayı, bize birçok sağlık yararı sağlamak için son derece besleyicidir. Moringo çayı antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Moringa çayının yukarıdaki faydalarını desteklemek için hayvanlar üzerinde yakın zamanda çok sayıda araştırma yapılmış olsa da, insanlar üzerindeki tam etkisini anlamak için daha fazla araştırma ve çalışma yapılması gerekmektedir.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir