reklam
Beslenme ve Diyet

Muzun Faydaları ve Muz Kabuğunun Faydaları

Muzun faydaları nelerdir? Muz kabuğunun faydaları var mıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Ne kadar tüketmek gerekir? Cilt, saç ve güzellik için kullanılabilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Muzun faydaları var mıdır?

Muzun faydalarına geçmeden önce, bu zengin meyve öncelikle son derece sağlıklı ve lezzetli olması ile bilinir. Muz birkaç temel besin içerir ve sindirim, kalp sağlığı ve kilo kaybı için faydalar sağlar. Çok besleyici olmasının yanı sıra, son derece uygun bir aperatif yiyecekleridir.

100gr muz şunları içerir:

 • Su
 • Kalori
 • Protein
 • Karbonhidrat
 • Lif
 • Şeker
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Sodyum
 • Çinko
 • C vitamini
 • Tiamin
 • Riboflavin
 • Niasin
 • B6 vitamini
 • Folik asit
 • A vitamini
 • E vitamini
 • K vitamini
 • Yağ asitleri

Muzun faydaları nelerdir?

İşte madde madde muzun faydaları:

1- Kan şekeri seviyesini ortalar

Muzun faydalarının ilk maddesi kan şekeri seviyesini ortalamasıdır. Muz, ete süngerimsi yapısal formunu veren bir tür lif olan pektin açısından zengindir. Olgunlaşmamış muzlar, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kaçan dirençli nişasta içerir. Hem pektin hem de dirençli nişasta yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini hafifletebilir ve midenizin boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltabilir.

Ayrıca, muzlar glisemik indeks üzerinde düşük ila orta arasında yer alır. Olgunlaşmamış muzların GI değeri yaklaşık 30 iken, olgunlaşmış muzlar yaklaşık 60’dır. Tüm muzların ortalama değeri 51’dir. Bu, sağlıklı bireylerde muzların kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu, muhtemelen çok iyi olgunlaşmış muz yemekten kaçınması gereken ve eğer varsa kan şekerini dikkatle izleyen tip 2 diyabetli insanlar için geçerli olmayabilir.

ÖZET: Muz, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin ılımlı olmasına yardımcı olabilir ve mide boşalmasını yavaşlatarak iştahı azaltabilir.

2- Muz, sindirim sağlığını iyileştirir

Muzun faydaları sindirim sağlığını da iyileştirir. Diyet lifi, gelişmiş sindirim de dahil olmak üzere birçok sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Orta boy bir muzda yaklaşık 3 gram lif bulunur, bu da muzları oldukça iyi bir lif kaynağı yapar.

Muzlar iki ana lif türü içerir:

 • Pektin: Muz olgunlaştıkça azalır.
 • Dirençli nişasta: Olgunlaşmamış muzlarda bulunur.

Dirençli nişasta sindirimden kaçar ve bağırsağınızdaki yararlı bakteriler için yiyecek haline geldiği kalın bağırsağınızda sona erer. Dirençli nişasta sindirimden kaçar ve bağırsağınızdaki yararlı bakteriler için yiyecek haline geldiği kalın bağırsağınızda sona erer.

ÖZET: Muz, iyi bağırsak bakterilerinizi besleyebilen ve kolon kanserine karşı koruyabilen lif ve dirençli nişasta açısından oldukça zengindir ve bu muzun faydaları konusunda önemli bir husustur.

3- Kilo vermenize yardım eder

muzun faydaları nelerdir

Muzun faydaları kilo vermeye de yardımcı olabilir. Hiçbir çalışma muzların kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan test etmemiştir. Ancak yine de, muzlar onları kilo kaybı dostu bir yiyecek haline getirecek çeşitli özelliklere sahiptir. Yeni başlayanlar için, muzların nispeten az kalorisi vardır. Muzlar ortlama bir kaloriye sahiptir ama yine de çok besleyici ve doyurucudur. Muz gibi sebze ve meyvelerden daha fazla lif almak, tekrar tekrar düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybına bağlanmıştır. Ayrıca, olgunlaşmamış muzlar dirençli nişasta ile doludur, bu nedenle çok doygunluk hissi verme eğilimindedirler ve iştahınızı azaltabilirler.

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler

ÖZET: Muzlar kilo kaybına yardımcı olabilir. Çünkü kalorisi düşük, besin ve lif oranı yüksektir.

4- Muz, kalp sağlığını destekler

Muzun faydaları kalp sağlığını da destekler. Potasyum kalp sağlığı için gerekli olan bir mineraldir, özellikle tansiyon kontrolü sağlar ve yüksek tansiyon sorunu olanlara iyi gelir. Potasyumun önemine rağmen, az sayıda insan diyetlerinde yeterli potasyum alır. Muz, büyük bir potasyum kaynağıdır. Bir orta boy muz 118 gram potasyum içerir ve bu günlük alınması gereken miktarın yaklaşık %9’unu içerir. Potasyum açısından zengin bir diyet, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve bol miktarda potasyum yiyen kişilerin %27’ye kadar daha düşük kalp hastalığı riski vardır. Potasyum açısından zengin bir diyet, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve bol miktarda potasyum yiyen kişilerin %27’ye kadar daha düşük kalp hastalığı riski vardır.

ÖZET: Muz, kalp sağlığı için gerekli olan iki besin maddesi olan iyi bir potasyum ve magnezyum kaynağıdır.

5- Güçlü antioksidanlar içerir

Güçlü antioksidan özellikleri de muzun faydaları arasındadır. Meyve ve sebzeler besin olarak alınması gereken antioksidanların mükemmel kaynaklarıdır. Bu konuda muzlar da bir istisna değildir ve bu da muzun faydaları içinde önemlidir. Dopamin ve kateşinler dahil olmak üzere çeşitli tiplerde güçlü antioksidanlar içerirler. Bu antioksidanlar, azalmış kalp hastalığı ve dejeneratif hastalıklar gibi birçok sağlık yararıyla bağlantılıdır. Bununla birlikte, muzlardan gelen dopaminin beyninizde salgılanan ve kendinizi iyi hissettiren bir kimyasal olarak bilinen yaygın bir yanlış anlamadır. Gerçekte, muzlardan gelen dopamin kan-beyin bariyerini geçmez. Hormonları veya ruh halini değiştirmek yerine güçlü bir antioksidan görevi görür.

ÖZET: Muz, serbest radikallerin verdiği zararı ve bazı hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlarda yüksektir.

6- Muz, daha az yemenize katkıda bulunur

Muzun faydaları yeme isteğini de azaltır. Dirençli nişasta, olgunlaşmamış muzlarda ve diğer gıdalarda bulunan ve vücudunuzda çözünür lif gibi işlev gören sindirilemez bir karbonhidrat türüdür. Genel bir kural olarak, muz ne kadar yeşil olursa, dirençli nişasta içeriğinin o kadar yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Genel bir kural olarak, muz ne kadar yeşil olursa, dirençli nişasta içeriğinin o kadar yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Hem pektin hem de dirençli nişasta iştah azaltıcı etkiler sunar ve yemeklerden sonra doygunluk hissini arttırır.

ÖZET: Olgunluğa bağlı olarak, bir muz yüksek miktarda dirençli nişasta veya pektin bulundurur. Her ikisi de iştahı azaltabilir ve sizi doygun tutmaya yardımcı olabilir.

7- Olgunlaşmamış muzlar insülin hassasiyetinizi artırabilir

muzun yararları

Muzun faydaları insülin hassasiyetini de azaltır. İnsülin direnci, tip 2 diyabet dahil olmak üzere dünyanın en ciddi hastalıklarının birçoğu için önemli bir risk faktörüdür. Muzun faydalarını inceleyen birçok çalışma, günde 15-30 gram dirençli nişastanın, insülin duyarlılığını dört hafta içinde %33-50 oranında artırabileceğini göstermektedir. Olgunlaşmamış bir muz, büyük bir dirençli nişasta kaynağıdır. Bu nedenle, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, bu etkilerin nedeni henüz iyi anlaşılmamıştır ve tüm çalışmalar konu üzerinde hemfikir değildir. Muz ve insülin duyarlılığı konusunda daha fazla çalışma yapılmalıdır.

ÖZET: Olgunlaşmamış muzlar, insülin duyarlılığını artırabilecek iyi bir dirençli nişasta kaynağıdır. Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8- Muz, böbrek sağlığını korur

Muzun faydaları böbrek sağlığını da korur. Potasyum kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için gereklidir. Günlük hayatta organik olarak alabileceğiniz iyi bir potasyum kaynağı olarak, muzlar özellikle sağlıklı böbrekleri korumak için faydalı olabilir ve bu da muzun faydaları arasındadır. Muzun faydalarını incelemek için kadınlarda yapılan 13 yıllık bir çalışma, haftada 2-3 kez muz yiyenlerin böbrek hastalığı geliştirme olasılığının %33 daha az olduğunu belirlemiştir. Diğer çalışmalar, haftada 4-6 kez muz yiyenlerin, bu meyveyi yemeyenlere göre böbrek hastalığı geliştirme olasılığının neredeyse %50 daha az olduğunu belirtiyor.

ÖZET: Haftada birkaç kez muz yemek, böbrek hastalığı riskinizi %50’ye kadar azaltabilir.

9- Spor yapanlar için faydalıdır

Muzun faydaları sporcular için de etkilidir. Muzlar, çoğunlukla mineral içerikleri ve kolayca sindirilen karbonhidratlar nedeniyle sporcular için mükemmel yiyecek olarak da bilinir. Muz yemek, genel popülasyonun %95’ini etkileyen egzersizle ilişkili kas kramplarını ve ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Krampların nedeni büyük ölçüde bilinmiyor, ancak popüler bir teori dehidrasyon ve elektrolit dengesizliğinin bir karışımını suçlamaktadır. Bununla birlikte, araştırmalar muz ve kas krampları hakkında karışık bulgular vermektedir. Bazı çalışmalar onları faydalı bulurken, diğerleri hiçbir etki bulamaz. Ancak muzlar dayanıklılık egzersizi öncesinde, sırasında ve sonrasında mükemmel beslenme sağlar.

ÖZET: Muz, egzersizin neden olduğu kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca dayanıklılık egzersizi için mükemmel yakıt sağlarlar.

10- Muz, yemeklere eklenmesi kolay bir meyvedir

Muzun faydalarından istifade etmek için onları yemeklerimize kolayca ekleyebiliriz. Muzlar inanılmaz derecede sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda en uygun atıştırmalık yiyeceklerden biridir. Muz, yoğurt, tahıl ve salatalara harika bir katkı sağlar. Hatta bazı pişirme işlemlerinde şeker yerine dahi kullanabilirsiniz. Ayrıca, muzlar, kalın koruyucu kabukları nedeniyle nadiren dış etkenlerden kaynaklı zararlı şeyler veya kirletici içerir. Ayrıca bu muhteşem meyveyi midede taşıması inanılmaz derecede kolaydır. Genellikle iyi tolere edilirler ve kolayca sindirilirler, sadece soyulmaları ve yenilmeleri gerekir.

ÖZET: Muzun faydaları arasında mükemmel bir atıştırmalık yiyecek olması, tatlı veya aynı zamanda kahvaltıda kullanılabilri olması da vardır. Çok yönlülüğü onları diyetinize eklemenizi kolaylaştırır.

Muz kabuğunun faydaları nelerdir?

muz kabuğunun faydaları

Muz kabuklarıyla yapılacak en yaygın şey, onları çöp kutusuna atmaktır. Bununla birlikte, bu sık gözden kaçan ürün için çeşitli mucizevi kullanımlar vardır. Kabuklar mutfağınızda temizlik ürünü olarak veya güzellik rutininizde kullanılabilir.

İşte madde madde muz kabuğunun faydaları:

1- Muz kabuğunun cilde faydaları

Cilt için muz kabuğunun faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Cilt bakımı için muz kabuğunu kullananlar şunları önerir:

 • Cildi aydınlatmak ve kırışıklıkları azaltmak için yüzünüze bir muz kabuğu sürmek
 • Şişliği azaltmak için kapalı gözlere muz kabuğu yerleştirmek
 • Cildi nemlendirmek için bir nemlendirici olarak muz kabuğu kullanmak
 • Gitmelerine yardımcı olmak için sivilce izleri üzerinde kabuğu ovuşturmak
 • Vücutta kaşıntıyı nemlendirmek ve rahatlatmak için sedef hastalığı olan bölgeye muz kabuğu uygulamak
 • Bir parça olgun muz kabuğunu bantlayarak ve gece boyunca orada bırakarak bir siğili önlemek

Önerilen bu kullanımlar klinik araştırmalar tarafından desteklenmemektedir. Bununla birlikte, çalışmalar muz kabuklarının olası faydalar sağlayan bir takım bileşenlere sahip olduğunu göstermektedir:

 • 2018’de yapılan bir çalışmada muz kabukları güçlü antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip ve birçok sağlık yararları ile ilişkili olan fenolik bakımından zengin olduğunu göstermiştir.
 • Diğer bir çalışmaya göre muz kabukları, karotenoidler ve polifenoller gibi bir dizi biyoaktif bileşiğe sahiptir.
 • Bir 2012 çalışması ise muz kabuğunda anti-enflamatuar etkiler bulmuştur.

2- Muz kabuğunun saça faydaları

Muz kabuğunun faydaları sadece ciltle sınırlı değildir, muz kabuğunun saça da yararları vardır. Sağlık ve kozmetik için doğal ürünlerin savunucuları, muz kabuğunun bir saç maskesinde bir bileşen olarak kullanılmasını önermektedir. Saçlarınızı daha yumuşak ve parlak hale getireceğini söylüyorlar. Bu iddiayı desteklemelerinin bir nedeni, muz kabuğundaki antioksidanlara dikkat çekmektir. Bu antioksidanların saçı güçlü ve sağlıklı tutmak için serbest radikalleri nötralize ettiğini öne sürüyorlar.

3- Muz kabuğunun dişe faydaları

Muz kabuğunun faydalarını inceleyen 2015’te yapılan bir çalışmaya, göre muz kabukları A. actinomycetemcomitans ve P. gingivalis bakterikerine karşı antibakteriyel aktivite göstermiştir. Bu bakteriler diş eti iltihabı ve periodontitis gibi periodontal hastalıklara katkıda bulunur. Bu ve diğer çalışmalar muz kabuğunun dişlere doğrudan uygulanmasına odaklanmamış olsa da, doğal şifa uygulayıcıları dişlerinize bir muz kabuğunu ovalama iddiasının dişleriniz ve diş etleriniz için iyi olduğunu iddia ediyor. Ayrıca bunu bir hafta boyunca her gün yaparsanız, dişlerinizi beyazlatabileceğini öne sürüyorlar.

4- İlk yardım için muz kabukları

Muz kabuğunun faydaları ilk yardım için de kullanılabilir. Muz kabuklarındaki antimikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuar özellikler, bazı insanlara göre aşağıdaki konularda etkilidir:

 • Kaşıntıdan kurtulmak için kabuğu güneş yanığı, zehirli sarmaşık döküntüsü veya böcek ısırığının olduğu yere bastırmak
 • Alnınıza ve boynunuzun arkasına donmuş muz kabuğu koyarak baş ağrısını azaltmak

5- Ev temizliği için muz kabukları

Muz kabuğunun faydalarından istifade etmek için onları temizlik için de kullanabiliriz. Çoğu kişi onları doğrudan çöp kutusuna atar ama bunun yerine, muz kabuklarını ev temizliği için kullanabilirsiniz. Yüzeyleri parlatmak ve kirleri çıkarmak da dahil olmak üzere şunları yapabilirsiniz:

 • Deri ayakkabıları muz kabuğuyla parlatabilirsiniz.
 • Deri kıyafetlerinizi parlatabilirsiniz.
 • Gümüş takılarınızı parlatabilirsiniz.

6- Muz kabuğunun bahçenize faydaları

Muz kabuğunun faydaları bahçemize de katkı sağlar. Birçok organik bahçıvan, muz kabuklarını boşa harcamak yerine bahçeye koymanızı söylüyor. Bazı önerileri şunlardır:

 • Onları solucan gıdası olarak toprağa eklemek
 • Bitki gübresi yapmak için su ile karıştırmak
 • Yaprak bitlerini caydırıcı olarak gül çalılarının altına koymak
 • Kelebekleri çekmek için kullanmak

7- Muz kabuklarını yemek

Muz kabuğunun faydaların istifade etmek için onları yiyebileceğinizi de biliyor muydunuz? Evet, meyvenin kendisinin yanı sıra muz kabuğunu yiyen insanlar da var! Öneriler şunları içerir:

 • Çay yapmak için suya koyup kaynatmak
 • Muz kabuklarını Hint turşusunda kullanmak
 • Muz kabuklarını meyve salatasının içine karıştırmak

Sonuç olarak

Hem, muz faydaları ve hem de muz kabuğunun faydaları bir hayli fazladır ve bu yüzden popüler bir meyvedir. Diğer şeylerin yanı sıra, lif ve antioksidan içeriği nedeniyle sindirim ve kalp sağlığını artırabilirler. Nispeten düşük kalorili ve besin açısından yoğun oldukları için kilo kaybına bile yardımcı olabilirler. Olgun muz, tatlı yeme isteğini tatmin etmenin harika bir yoludur. Dahası, hem sarı hem de yeşil muzlar sizi sağlıklı tutabilir ve tok hissetmenizi sağlayabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-bananas
 2. https://www.healthline.com/health/banana-peel-uses

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir