reklam
Nöroloji

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroloji, genel olarak beyni ve sinir sistemini ilgilendiren sorunlara bakan tıp bilimi dalıdır. Nörolojinin hangi hastalıklara baktığı, neler yaptığı aşağıda detaylı bir şekilde başlıklar halinde sıralanmıştır.

Nöroloji nedir?

Nöroloji hangi hastalıklara bakar?” sorusundan önce nörolojinin ve nöroloğun tam olarak ne demek olduğunu öğrenmek önemlidir.

Nöroloji; beyin, kan damarları, kaslar ve sinirleri içeren sinir sistemi bozuklukları ile ilgilenen tıp dalıdır. Nörologlar, vücut sistemlerinin nörolojik işlevi etkileyen herhangi bir hastalığını tedavi eder. Örneğin yüksek tansiyon kardiyak bir sorundur, ancak buna inme (beyne ani kan akışının kaybı) neden oluyorsa, sorun nörolojik de olur.

Nörologlar ayrıca beyin hasarına neden olabilecek ve epilepsi gibi komplikasyonlara yol açabilecek menenjit gibi bulaşıcı hastalıkları da tedavi ederler. Ayrıca zayıflık veya duyusal bozulma ile sonuçlanabilen periferik sinir hastalıklarını da tedavi ederler.

Birçok durumda, nörolojik problemleri olan yeni hastaların tanısı sadece klinik değerlendirme ile (semptomların kapsamlı bir geçmişini ve fizik muayeneyi alarak) yapılırken, diğerlerinde kan testleri, taramalar (BT veya MRG) ve periferik sinir ve kas fonksiyonunu ölçen elektrik testleri ile yapılır.

Hastalar tanıyı netleştirmek veya alternatif olarak daha uzun vadeli problemleri yönetmek için takip edilir. Uzun süreli takip gerektiren durumlara örnek olarak epilepsi, multipl skleroz ve Parkinson hastalığı verilebilir.

Gelişmiş görüntüleme ve genetik testler de dahil olmak üzere diğer testler ile tanı süreci her zamankinden daha karmaşık hale gelmektedir. Mevcut tedaviler, mevcut bilimdeki iyileşmelerle birlikte, genişlemektedir.

Nöroloji hangi hastalıklara bakar?

1- Baş ağrıları

Baş ağrısı hepimizin yaşadığı bir şeydir. Baş ağrımızın sinüslerimize, başımızın üstünden boyun ve omuz kaslarından aşağıya veya kafatasının ve beynin tabanı boyunca uzandığını hissedebiliriz. Bu, sinüs enfeksiyonundan diş hekimine yapılan bir ziyaretten zonklayan bir diş ağrısına kadar birçok durumdan kaynaklanabilir. Migren de dahil olmak üzere daha ciddi baş ağrılarının belirtileri kusma, daha şiddetli veya sürekli bir baş ağrısı, aniden ortaya çıkan bir baş ağrısı veya zorlanma ile kötüleşen bir ağrı, sabah erken başlayan bir baş ağrısı, görme değişiklikleri, hatta nöbetlerdir. Baş ağrısı belirtileriniz yeterince şiddetliyse, birinci basamak doktorunuz sizi bir nöroloğa yönlendirebilir.

2- Kronik ağrı

Kronik ağrı aylarca hatta yıllarca süren ağrıdır. Bu ağrı, hastalık veya yaralanma sonucu olabilir, ancak olağan iyileşme süresinden daha uzun sürdüğünde, farklı bir sorunun belirtisi olabilir. Bu ağrı, birinci basamak hekiminizin yönetmenize yardımcı olabileceği bir şey olmadığında, özellikle de zayıflık, uyuşma, mesane veya bağırsak kontrolü ile ilgili sorunlar gibi ağrı ile birlikte başka semptomlarınız varsa, bir nörolog görmeniz gerekebilir.

3- Baş dönmesi

nöroloji neye bakar

Nöroloji hangi hastalıklara bakar, sorusuna verilecek cevaplardan biri de baş dönmesi problemidir. Baş dönmesi farklı nedenlerle olabilir. Örneğin vertigo, siz veya etrafınızdaki şeyler dönüyormuş gibi hissetmenizi sağlar; dengenizi korumakta zorluk yaşarsınız. Birinci basamak doktorunuz baş dönmenizin bir nöroloğu görecek kadar şiddetli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

4- Uyuşma veya karıncalanma

Uyuşma veya karıncalanma, bazıları kan dolaşımınızı kesecek veya hareket etmenizi zorlaştıracak kadar birçok nedenden dolayı olabilir. Bununla birlikte, bu uyuşma devam ederse, aniden ortaya çıkarsa veya sadece vücudun bir tarafında meydana gelirse, bir nöroloji doktoru görmenin zamanı gelmiş olabilir. Bazen uyuşma ve karıncalanma felç belirtileri olabilir, bu durumda çok hızlı bir şekilde yardım almanız gerekir. Birinci basamak doktorunuz bu belirtileri değerlendirmenize yardımcı olabilir ve gerek görürse ilgili bir doktora yönlendirecektir.

5- Zayıflık hissi

Bir doktora görünmeniz gereken zayıflık hissi, uzun bir yürüyüşten veya çok fazla ağırlık kaldırdıktan sonra yorgunluk ve kas ağrılarından farklıdır. Günlük aktivitelerinizi etkileyen kas zayıflığı veya özellikle kollarınızda ve bacaklarınızda kas gücünüzde hızlı bir düşüş yaşarsanız, doktorunuza danışmalısınız. İnme gibi sinir sisteminizin daha ciddi bir durumundan veya hastalığından kaynaklanabilir.

6- Hareket problemleri

Nöroloji hangi hastalıklara bakar, sorusunun cevabı henüz bitmedi! Nöroloji hareket problemlerine de bakar. Yürüme zorluğu, titreme veya diğer hareket sorunları, sinir sisteminizdeki bir sorunun belirtileri olabilir. Bu hareket problemleri günlük yaşamınızı kesintiye uğratırsa bir nöroloğu görmek isteyebilirsiniz. Bazen titreme gibi bir şey ilacın veya endişenin yan etkisi de olabilir. Ancak, titremeleriniz günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, bir nörolog görmeniz gerekmektedir.

7. Nöbetler

Nöbetler neredeyse farkedilemez bir şekilde olabilir veya çok aşırı olabilir. Nöbet belirtileri bilinç kaybına, kolların ve bacakların sarsılma hareketlerine, solunum problemlerine, kafa karışıklığına veya bilinç kaybına kadar değişebilir. Bazı nöbetler düşük kan şekeri veya bağımlılık yapan maddelerden çekilmeden kaynaklanabilirken, ani veya belirgin bir nedeni olmayan nöbetler için doktorunuza danışmalısınız. Birinci basamak doktorunuz, nöbetinizin ne kadar ciddi olduğunu ve bir nörolog görmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

8- Görme sorunları

nörolog neye bakar

Görmede güçlük, yaşlanma veya sinir sistemi nedeniyle olabilir. Zorluk aniden ve her iki gözde de ortaya çıkarsa, görüşünüzü değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bir göz doktoru veya birinci basamak doktorunuz, görme probleminiz hakkında bir nöroloji doktoru görüp görmemeniz konusunda size tavsiyede bulunabilir.

9- Bellek sorunları veya kafa karışıklığı

Hemen hemen herkes, “nöroloji hangi hastalıklara bakar?” diye sorduğunda aklına ilk gelen şey bellek sorunlarıdır. Konuşma sorunları, hafızadaki aşırı problemler, kişilik değişiklikleri veya kafa karışıklığı, beyindeki, omurgadaki ve sinirlerdeki bozukluklardan veya problemlerden kaynaklanabilecek semptomlardır. Semptomların bazıları öğrenme güçlüğü veya Alzheimer gibi bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Birinci basamak doktorunuz belirtilerinizi incelemenize ve bir nöroloğa gitmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir.

10- Uyku sorunları

Nöroloji hangi hastalıklara bakar?” sorusunun cevabı henüz bitmedi! Uyku sorunlarının çok açık nedenlerini biliyoruz. Bu nedenler bazen uyku apnesi, kaygı, kabuslar ve benzeri şeyler iken, bazı uyku sorunları nörolojik bozukluklardır. Bunun bir örneği, vücudun merkezi sinir sistemini etkileyen bilinen bir nedeni olmayan kronik, genetik bir hastalık olan narkolepsidir.

Bu semptomların çoğu nörolojik olmayan bir hastalığın parçası olabilir. Birincil aile doktorunuz, bir nörolog görmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olan en büyük kaynağınızdır. Bununla birlikte, belirtileriniz yeterince şiddetliyse veya hala birinci basamak doktorunuzun önerilerinden emin değilseniz, bir nörologdan randevu almanız gerekebilir.

Özet olarak

Nöroloji veya nörologlar; baş ağrıları, kronik ağrılar, baş dönmesi, uyuşma, zayıflık hissi, hareket problemleri, nöbetler, görme sorunları, kafa karışıklığı ve uyku sorunları gibi hastalıklara bakar.

Umarız “nöroloji hangi hastalıklara bakar?” sorunuza cevap verebilmişizdir. Sağlıklı günler dileriz.


Kaynak: Western Washington Medical Group


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Defne Eğilmez

Dr. Defne Eğilmez 1998 de Tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında temel tıp eğitimini bitirdikten sonra ise Nöroloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara'da özel bir hastanede hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir