reklam
Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları

Öksürüğe Ne İyi Gelir? 12 Etkili Çözüm

Öksürük, tahriş edici maddelerin ve enfeksiyonların vücuttan temizlenmesinde rol oynar, ancak kalıcı öksürük can sıkıcı olabilir. Bir öksürük için en iyi tedavi, altta yatan nedene bağlı olacaktır, ancak rahatlama sağlayacak doğal çözümler de vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen şeyler hakkında

Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bazı doğal ilaçlar vardır ve bunlar rahatlama sağlayabilir. Ancak, öksürüğü tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmak isteyenler kaynakları ve markaları araştırmalıdır. Ayrıca, bazı şifalı bitkiler ve takviyelerin ilaçlara müdahale edebileceğinin ve bunun da istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinin farkında olmalıdırlar.

Öksürük şiddetliyse veya birkaç haftadan uzun sürerse, tıbbi yardım almak oldukça önemlidir.

Öksürüğe ne iyi gelir?

İşte madde madde öksürüğe iyi gelen şeyler:

1- Bal

Bazı araştırmalara göre bal kuru öksürükleri hafifletebilir.

Çocuklarda gece öksürüğü tedavileri üzerine yapılan bir araştırma, koyu balı öksürüğü baskılayan dekstrometorfan ilacı ile karşılaştırmıştır. (Kaynak)

Araştırmacılar, balın öksürükten en önemli rahatlamayı sağladığını, ardından dekstrometorfanın geldiğini bildirmiştir.

Balın dekstrometorfana göre faydaları küçük olsa da, özellikle küçük çocuklu ebeveynler balı birçok ilaçtan daha olumlu olarak değerlendiriyor.

Kuru veya balgamlı bir öksürüğü tedavi etmek için 2 çay kaşığı balığı ılık su veya bitki çayı ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı günde bir veya iki kez içebilirsiniz.

UYARI: 1 yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir. (Kaynak)

2- Zencefil

Zencefil anti-enflamatuar özelliklere sahip olarak, kuru öksürüğü, astıma bağlı öksürüğü veya alerjik öksürüğü yatıştırabilir. Ayrıca mide bulantısı ve karın ağrısını da hafifletebilir.

Bir çalışma, zencefildeki bazı anti-enflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki zarları gevşeterek öksürüğü azaltabileceğini öne sürmektedir. (Kaynak)

Araştırmacılar esas olarak zencefilin insan hücreleri ve hayvanlar üzerindeki etkilerini incelemiştir, bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bir fincan sıcak suya 20-40 gram taze zencefil dilimleri ekleyerek yatıştırıcı bir zencefil çayı hazırlayabilirsiniz. İçmeden önce birkaç dakika demlenmesini beklemek önemlidir. Tadı iyileştirmek ve öksürüğü daha da yatıştırmak için bal veya limon suyu da ekleyebilirsiniz.

UYARI: Bazı durumlarda zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayınız.

3- Sıvılar

Öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak sıvı tüketmek size garip gelebilir. Ancak susuz kalmamak, alerjik, kuru ve her türlü öksürük sorunu olanlar veya soğuk algınlığı yaşayanlar için çok önemlidir.

Araştırmalar, oda sıcaklığında sıvı içmenin öksürüğü, burun akıntısını ve hapşırmayı hafifletebileceğini göstermektedir. (Kaynak)

Bununla birlikte, soğuk algınlığı veya grip gibi ek semptomları olan kişiler içeceklerini ısıtmaktan fayda görebilir. Aynı çalışma, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı, titreme ve yorgunluk gibi daha fazla semptomu hafiflettiğini bildirmektedir.

İlgili yazı: Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sıcak sıvılar tükettikten sonra semptom rahatlaması hemen olsa bile, sıcak sıvı tüketimini bir süre daha devam ettirmek önemlidir.

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunları içerir:

 • Taze et suyu
 • Bitkisel çaylar
 • Kafeinsiz siyah çay
 • Ilık su
 • Sıcak meyve suları

4- Buhar

Buhar, öksürüğe iyi gelen şeyler arasında önemlidir. Mukus veya balgam üreten ıslak bir öksürük, buharla iyileşebilir. Sıcak bir duş veya banyo yaparken banyonun buharla dolmasına izin verebilirsiniz. Belirtiler geçene kadar bu buharda birkaç dakika kalmalısınız. Daha sonra soğumak ve sıvı kaybını önlemek için bir bardak su içebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir buhar kabı da yapabilirsiniz. Bunu yapmak için büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun. Okaliptüs veya biberiye gibi bitkiler veya uçucu yağlar ekleyin, çünkü bu tıkanıklığı giderebilir. Bundan faydalanmak için kâsenin üzerine eğilerek başınızın üzerine bir havlu koyabilirsiniz. Bu, buharı hapseder. Buharı 5 dakika soluyun.

Islak öksürüğü veya göğüs tıkanıklığı olan kişiler de Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün tavsiyelerine uyarak ve evlerinde soğuk buharlı nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanmak isteyebilirler.

5- Hatmi kökü

Hatmi kökü, öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişi hafifletebilir. Müsilaj, boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir maddedir.

Küçük bir çalışma, hatmi kökü içeren bitkisel öksürük şurubunu etkili bir şekilde soğuk algınlığı ve solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürüğü rahatlatmış olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şurubu aldıktan 12 gün sonra, katılımcıların yüzde 90’ı etkinliğini iyi veya çok iyi olarak değerlendirmiştir. (Kaynak)

Hatmi kökü ayrıca kurutulmuş bitki veya poşet çay olarak da mevcuttur. Her ikisine de sıcak su ekleyerek hemen içebilir ya da önce soğumasını bekleyebilirsiniz. Hatmi kökü sıcak suda ne kadar uzun süre kalırsa, içecekte o kadar çok müsilaj olacaktır.

UYARI: Yan etki olarak mide rahatsızlığı yaşanabilir, ancak ekstra sıvı içerek buna karşı koymak mümkün olabilir.

6- Tuzlu su gargarası

Bu basit çare, boğaz ağrısı, ıslak ve balgamlı öksürüğün tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da öksürük ihtiyacını azaltabilir.

Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya eriyene kadar karıştırın. Gargara yapmak için kullanmadan önce solüsyonun biraz soğumasını bekleyin. Karışımı tükürmeden önce birkaç dakika boğazın arkasında bekletin. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu suyla gargara yapın.

UYARI: Küçük çocuklara tuzlu su vermekten kaçının çünkü doğru şekilde gargara yapamayabilirler ve tuzlu su yutmak tehlikeli olabilir.

7- Bromelain

Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplardan biri de kuşkusuz bromelaindir. Bromelain, ananastan gelen bir enzimdir. En çok meyvenin çekirdeğinde bulunur.

Bromelain, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve ayrıca mukolitik özelliklere sahip olabilir, bu da balgamı parçalayabileceği ve vücuttan çıkarabileceği anlamına gelir. (Kaynak)

Bazı insanlar boğazdaki mukusu azaltmak ve öksürüğü bastırmak için her gün ananas suyu içerler. Bununla birlikte, meyve suyunda semptomları hafifletmeye yetecek kadar bromelain olmayabilir.

Bromelain takviyeleri mevcuttur ve öksürüğü gidermede daha etkili olabilir. Bununla birlikte, yeni takviyeleri denemeden önce bir doktora danışmak her zaman önemlidir.

UYARI: Bazı insanların bromelaine alerjisi olması mümkündür, bu bitki ayrıca yan etkilere neden olabilir ve ilaçlarla etkileşime girebilir. Kan inceltici veya belirli antibiyotik alan kişiler bromelain almamalıdır.

8- Kekik

Kekiğin hem mutfak hem de tıbbi kullanımları vardır ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için yaygın kullanılan bir çaredir.

Bir çalışma, kekik ve sarmaşık yapraklarından oluşan bir öksürük şurubunun, akut bronşitli kişilerde bir plasebo şurubundan daha etkili ve daha hızlı bir şekilde öksürüğü giderdiğini bulmuştur. Bitkideki antioksidanlar, faydalarından sorumlu olabilir. (Kaynak)

Öksürükleri kekik kullanarak tedavi etmek için bu bitkiyi içeren bir öksürük şurubu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek kekik çayı yapabilirsiniz. Süzmeden ve içmeden önce 10 dakika demlenmesi gerekmektedir.

9- Asit reflü için diyet değişiklikleri

Asit reflü, öksürüğün yaygın bir nedenidir. Asit reflüyü tetikleyebilecek gıdalardan kaçınmak, bu durumu yönetmenin ve ona eşlik eden öksürüğü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Her bireyin kaçınması gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Reflülerine neyin neden olduğundan emin olmayan kişiler, diyetlerinden olası en yaygın tetikleyicileri ortadan kaldırarak ve semptomlarını izleyerek bu işe başlayabilirler.

Asit reflüyü en sık tetikleyen yiyecek ve içecekler şunları içerir:

 • Alkol
 • Kafein
 • Çikolata
 • Turunçgiller
 • Kızarmış ve yağlı yiyecekler
 • Sarımsak ve soğan
 • Nane
 • Baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • Domates ve domates bazlı ürünler

10- Kaygan karaağaç

Öksürüğe iyi gelen şeyler arasındaki kaygan karaağaç kabuğunu, yerli Amerikalılar öksürük ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanmışlardır. (Kaynak)

Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde müsilaj içerdiğinden dolayı hatmi köküne benzerdir.

1 çay kaşığı kurutulmuş kaygan karaağaç otunu bir bardak sıcak suya ekleyerek kaygan karaağaç çayı yapabilirsiniz. İçmeden önce en az 10 dakika demlenmesi gerekir.

Kaygan karaağaç, sağlık mağazalarında toz veya kapsül formunda mevcuttur ya da online olarak da satın alabilirsiniz.

UYARI: Kaygan karaağaçların, ilaçların emilimini engelleyebileceğine dikkat etmek önemlidir.

11- N-asetilsistein (NAC)

NAC, amino asit L-sisteinden gelen bir takviyedir. Günlük doz almak, solunum yollarındaki mukusu azaltarak ıslak ve balgamlı öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

13 çalışmanın meta-analizi, NAC’nin kronik bronşitli kişilerde semptomları önemli ölçüde ve tutarlı bir şekilde azaltabileceğini göstermektedir. Kronik bronşit, mukus birikmesine, öksürüğe ve diğer semptomlara neden olan solunum yollarının uzun süreli iltihaplanmasıdır. (Kaynak)

Araştırmacılar, hava yolu tıkanıklığı olmayan kişiler için günlük 600 miligram (mg) NAC dozu ve tıkanıklığın olduğu yerlerde 1.200 mg’a kadar doz önermektedir.

UYARI: NAC, kurdeşen, ateş ve nefes almada zorluk gibi ciddi yan etkilere sahip olabilir. Bu yaklaşımı düşünen herkes öncelikle bir doktorla konuşmalıdır.

12- Probiyotikler

Probiyotikler doğrudan öksürüğü gidermez, ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonlar veya alerjenlerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Bir araştırmaya göre, bir tür probiyotik olan Lactobacillus adlı bir bakteriler, soğuk algınlığının önlenmesinde mütevazı bir fayda sağlamaktadır. (Kaynak)

Lactobacillus ve diğer probiyotikleri içeren takviyeler sağlık mağazalarında ve eczanelerde mevcuttur.

Aşağıdaki gibi bazı yiyecekler doğal olarak probiyotikler açısından da zengindir:

 • Doğal yoğurt
 • Tarhana
 • Şalgam suyu
 • Kefir
 • Lahana turşusu

Bununla birlikte, gıdalardaki probiyotik birimlerin sayısı ve çeşitliliği büyük ölçüde değişebilir. Probiyotik açısından zengin besinler yemenin yanı sıra, doktorunuza danışarak probiyotik takviyeleri almak en iyisi olabilir.

Sonuç olarak

Yukarıda da görüldüğü üzere öksürüğe iyi gelen şeyler bir hayli fazladır. Bunların bazıları araştırmalarla desteklenirken, bazıları ise tamamen halk bilgisine ve tecrübesine dayanmaktadır.

Bunları kullanırken, size ve damak zevkinize en uygun olmalı seçmeli ve seçtiğiniz şeye karşı alerjiniz olmadığına dikkat etmelisiniz.

Öksürük nefes almanızı engelliyorsa, kanlıysa, ateş ve titreme eşlik ediyorsa ya da uzun süre geçmiyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora görünmek önemlidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322394
 2. https://www.healthline.com/health/allergies/best-natural-cough-remedies
 3. https://www.medicinenet.com/how_to_stop_coughing/article.htm
 4. https://www.everydayhealth.com/cold-and-flu-pictures/home-remedies-for-cough-1028.aspx

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Hülya Demir

Dr. Hülya Demir 2008 yılında tıp fakültesini kazanmış ve 2014 yılında mezun olmuştur. Sonrasında kulak, burun ve boğaz hastalıklarında uzmanlığını tamamlayarak hizmetlerine devam etmiştir. Özel bir hastanede hizmet vermektedir ve bazen de Medikal Rehber sitesinde yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir