reklam
Göz Hastalıkları

Optik Nevrit Nedir?

Optik nevrit, gözün optik sinirinin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Optik sinir, gözünüzün arkasından beyninize ışık sinyalleri taşır, böylece görebilirsiniz. Optik sinir şişmiş, hasar görmüş veya enfekte olmuşsa, net bir şekilde göremezsiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Optik nevrit nedir?

Optik nevrit, şişlik (iltihap) optik sinire (görsel bilgileri gözünüzden beyninize ileten bir sinir lifleri demeti) zarar verdiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Yaygın semptomlar arasında göz hareketleri sırasında ağrı ve bir gözde geçici görme kaybı bulunur.

Optik nevritin belirtileri multipl sklerozun (MS hastalığı) ilk belirtisi olabilir veya daha sonra MS hastalığı seyrinde ortaya çıkabilir. MS hastalığı, beyninizdeki sinirlerin yanı sıra optik sinirde de iltihaplanma ve hasara neden olan bir hastalıktır.

MS hastalığının yanı sıra, optik sinir iltihabı enfeksiyonlar veya lupus hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıkları da dahil olmak üzere diğer durumlarla ortaya çıkabilir. Nadiren, nöromiyelitis optika olarak adlandırılan başka bir hastalık, optik sinir ve omuriliğin iltihaplanmasına neden olur.

Tek bir atak yaşayan çoğu insan tedavi olmadan kendiliğinden görüşlerini kurtarır. Bazen steroid ilaçlar optik nevrit sonrası görme iyileşmesini hızlandırabilir.

Optik nevrit neden olur?

Optik nevritin kesin nedeni bilinmemektedir. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla optik siniri kaplayan maddeyi hedeflediğinde, iltihaplanma ve miyelinde hasara yol açtığında geliştiğine inanılmaktadır.

Normalde, miyelin elektriksel uyarıların gözden beyne hızla seyahat etmesine yardımcı olur ve görsel bilgiye dönüştürülür. Optik nevrit bu süreci bozar ve görüşü etkiler.

Aşağıdaki otoimmün durumlar sıklıkla optik nevritle ilişkilidir:

 • Çoklu skleroz: Multipl skleroz, otoimmün sisteminizin beyninizdeki sinir liflerini örten miyelin kılıfına saldırdığı bir hastalıktır. Optik nevritli kişilerde, bir ataktan sonra multipl skleroz gelişme riski, ömür boyunca yaklaşık %50’dir. Manyetik rezonans görüntüleme taraması beyninizde lezyonlar gösteriyorsa, optik nevrit sonrası multipl skleroz geliştirme riskiniz daha da artar.
 • Nöromiyelitis optika: Bu durumda, iltihaplanma optik siniri ve omuriliği etkiler. Nöromiyelitis optika, multipl skleroz ile benzerlik gösterir, ancak nöromiyelit optik, multipl sklerozun yaptığı gibi beyindeki sinirlere zarar vermez. Yine de, nöromiyelitis optika MS hastalığından daha şiddetlidir, genellikle MS hastalığı ile karşılaştırıldığında bir ataktan sonra iyileşme azalır.
 • Miyelin oligodendrosit glikoprotein (MOG) antikor bozukluğu: Bu durum optik sinir, omurilik veya beyinde iltihaplanmaya neden olabilir. MS hastalığı ve nöromiyelitis optika durumuna benzer şekilde, tekrarlayan inflamasyon atakları ortaya çıkabilir.

Optik nevrit belirtileri daha karmaşık olduğunda, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer ilişkili nedenlerin dikkate alınması gerekir:

 • Enfeksiyonlar: Lyme hastalığı ve sifiliz gibi bakteriyel enfeksiyonlar veya kızamık, kabakulak ve uçuk gibi virüsler optik nevrite neden olabilir.
 • Diğer hastalıklar: Sarkoidoz, Behçet hastalığı ve lupus gibi hastalıklar tekrarlayan optik nevrite neden olabilir.
 • İlaçlar ve toksinler: Bazı ilaçlar ve toksinler optik nevritin gelişimi ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, boyalar ve çözücülerde kullanılan metanol optik nevritle ilişkilendirilmiştir.

Kimler risk altındadır?

Optik nevrit gelişimi için risk faktörleri şunları içerir:

 • Yaş: Bu durum en sık 20 ila 40 yaş arasındaki yetişkinleri etkiler.
 • Cinsiyet: Kadınların bu problemi geliştirmesi erkeklerden çok daha olasıdır.
 • Ten rengi: Açık tenli insanlarda daha sık görülür.
 • Genetik mutasyonlar: Bazı genetik mutasyonlar optik nevrit veya multipl skleroz gelişme riskinizi artırabilir.

Optik nevrit belirtileri nelerdir?

optik nevrit belirtileri

Optik nevrit genellikle bir gözü etkiler ve belirtileri şunları içerebilir:

 • Ağrı: Bu sorunu olan çoğu insanın göz hareketi ile kötüleşen göz ağrısı vardır. Bazen ağrı gözün arkasında donuk bir sızı olarak hissedilir.
 • Bir gözde görme kaybı: Çoğu insanın görüşünde en azından geçici bir azalması vardır, ancak kaybın derecesi kişiden kişiye değişir. Gözle görülür görme kaybı genellikle saatler veya günler içinde gelişir ve birkaç haftadan aylara kadar düzelir. Bazı insanlarda görme kaybı kalıcıdır.
 • Görme alanı kaybı: Yan görme kaybı, merkezi görme kaybı veya çevresel görme kaybı gibi herhangi bir düzende ortaya çıkabilir.
 • Renk görme kaybı: Bu durum sıklıkla renk algısını etkiler. Renklerin normalden daha canlı göründüğünü fark edebilirsiniz.
 • Yanıp sönen ışıklar: Bu problemden etkilenen bazı insanlar göz hareketleri ile yanıp sönen ışıklar gördüğünü bildirirler.

Ne zaman doktora görünmeli?

Göz rahatsızlıkları ciddi olabilir. Bazıları kalıcı görme kaybına yol açabilir ve bazıları diğer ciddi tıbbi problemlerle ilişkilidir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

 • Göz ağrısı veya görüşünüzde değişiklik gibi yeni semptomlar geliştirirseniz
 • Semptomlarınız tedavi ile kötüleşir veya düzelmezse
 • Her iki gözde görme kaybı, çift görme ve bir veya daha fazla uzuvda uyuşma veya güçsüzlük gibi nörolojik bir bozukluğu gösterebilecek olağandışı semptomlarınız varsa

Optik nevrit nasıl teşhis edilir?

Genellikle tıbbi geçmişinize ve bir muayeneye dayanan teşhis için bir göz doktoru görmeniz olasıdır. Göz doktoru muhtemelen aşağıdaki göz testlerini yapacaktır:

 • Rutin bir göz muayenesi: Göz doktorunuz vizyonunuzu ve renkleri algılama ve yan (çevresel) vizyonunuzu ölçme yeteneğinizi kontrol edecektir.
 • Oftalmoskopi: Bu muayene sırasında doktorunuz gözünüze parlak bir ışık tutar ve gözünüzün arkasındaki yapıları inceler. Bu göz testi, optik sinirin gözünüzdeki retinaya girdiği optik diski değerlendirir. Optik disk, optik nevrit olan kişilerin yaklaşık üçte birinde şişer.
 • Pupilla muayenesi: Doktorunuz, göz bebeğinin parlak ışığa maruz kaldıklarında nasıl tepki verdiklerini görmek için gözlerinizin önünde bir el feneri hareket ettirebilir. Optik nevritiniz varsa, göz bebeğiniz ışığa maruz kaldıklarında sağlıklı gözlerdeki kadar daralmayacaktır.

Diğer testler

Teşhis için diğer testler şunları içerebilir:

 • Manyetik rezonans görüntüleme: Bu tarama, vücudunuzun resimlerini çekmek için manyetik bir alan ve radyo dalgası enerjisi darbeleri kullanır. Optik nevriti kontrol etmek için bir görüntüleme sırasında, optik siniri ve beyninizin diğer kısımlarını görüntülerde daha görünür hale getirmek için bir kontrast çözeltisi enjeksiyonu alabilirsiniz. Beyninizde hasarlı alanlar (lezyonlar) olup olmadığını belirlemek için bir manyetik rezonans görüntüleme önemlidir. Bu lezyonlar, multipl skleroz gelişme riskinin yüksek olduğunu gösterir. Ayrıca, bu görüntüleme prosedüründe tümör gibi görme kaybının diğer nedenleri ekarte edilir.
 • Kan testleri: Enfeksiyonları veya spesifik antikorları kontrol etmek için bir kan testi yapılabilir. Şiddetli optik nevriti olan kişiler, nöromiyelitis optika gelişip gelişmeyeceklerini belirlemek için bu testten geçebilirler.
 • Optik koherens tomografi: Bu test, genellikle optik nevritten daha ince olan göz retina sinir lifi tabakasının kalınlığını ölçer.
 • Görme alanı testi: Bu test, herhangi bir görme kaybı olup olmadığını belirlemek için her bir gözün çevresel görüşünü ölçer. Optik nevrit, herhangi bir görme alanı kaybına neden olabilir.
 • Görsel uyarılmış yanıt: Bu test sırasında, alternatif bir dama tahtası deseninin görüntülendiği bir ekranın karşısına oturursunuz. Kafanıza, beyninizin ekranda gördüklerinize verdiği yanıtları kaydetmek için küçük yamalar içeren teller yerleştirilir. Bu tür testler, doktorunuza beyninize gelen elektrik sinyallerinin optik sinir hasarı nedeniyle normalden daha yavaş olup olmadığını bildirir.

Doktorunuz, tanıyı doğrulamaya başladıktan iki ila dört hafta sonra takip muayenelerine gelmenizi isteyebilir.

Optik nevrit nasıl tedavi edilir?

optik nevrit tedavisi

Bu görme sorunu genellikle kendi kendine düzelir. Bazı durumlarda, optik sinirdeki iltihabı azaltmak için steroid ilaçlar kullanılır. Steroid tedavisinin olası yan etkileri arasında kilo alımı, ruh hali değişiklikleri, yüz kızarması, mide rahatsızlığı ve uykusuzluk sayılabilir.

Steroid tedavisi genellikle damardan (intravenöz olarak) verilir. İntravenöz steroid tedavisi görme iyileşmesini hızlandırır, ancak iyileşmenin derecesini etkilemez.

Steroid tedavisi başarısız olduğunda ve ciddi görme kaybı devam ederse, plazma değişim tedavisi adı verilen bir tedavi bazı insanların görüşlerini iyileştirmesine yardımcı olabilir. Çalışmalar, plazma değişim tedavisinin etkili olduğunu henüz doğrulamamıştır.

Multipl sklerozun (MS hastalığı) önlenmesi

Tanı doğrulanmışsa ve manyetik rezonans görüntüleme taramalarında belirgin iki veya daha fazla beyin lezyonunuz varsa, MS hastalığını geciktirebilecek veya önlemeye yardımcı olabilecek interferon beta-1a veya interferon beta-1b gibi çoklu skleroz ilaçlarından faydalanabilirsiniz . Bu enjekte edilebilir ilaçlar, MS hastalığı gelişme riski yüksek kişiler için kullanılır. Olası yan etkiler arasında depresyon, enjeksiyon bölgesinde tahriş ve grip benzeri semptomlar sayılabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Optik nevrit komplikasyonları

Optik nevritten kaynaklanan komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Optik sinir hasarı: Çoğu insan bir optik nevrit atağından sonra kalıcı optik sinir hasarına sahiptir, ancak hasar kalıcı semptomlara neden olmayabilir.
 • Azalan görme etkinliği: Çoğu insan birkaç ay içinde normal veya normale yakın görme kazanır, ancak renk ayrımında kısmi bir kayıp devam edebilir. Bazı insanlar için görme kaybı da devam edebilir.
 • Tedavinin yan etkileri: Tedavide kullanılan steroid ilaçlar, vücudunuzun enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelmesine neden olan bağışıklık sisteminizi bastırır. Diğer yan etkiler arasında ruh hali değişiklikleri ve kilo alımı vardır.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/
 2. https://www.aao.org/eye-health/
 3. https://www.webmd.com/

Dr. Feride Öztuna

Dr. Feride Öztuna Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde tamamlayıp Göz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Katarakt, akıllı mercek uygulamaları, göz kapağı hastalıkları, refraktif cerrahi, vitroretinal cerrahi, kontakt lens, lazer cerrahisi alanlarına ilgi duyup, çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir