Göz Hastalıkları

Optik Nevrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Optik nevrit nedir?

Optik nevrit, optik sinirin (gözden beyine giden sinir) iltihaplanmasıdır. Genellikle aniden başlar ve gözde ağrıya sebep olabilir. En yaygın belirtisi, bir gözde ani görme kaybıdır. Optik nevrit, çoğu zaman belirli bir nedeni olmaksızın kendiliğinden iyileşir, ancak bazen multiple skleroz gibi bazı sinir sistemi hastalıklarının ilk belirtisi olabilir. Tedavisi ve nedeni konusunda doktor kontrolü esastır.

Optik nevrit belirtileri nelerdir?

Optik nevrit, optik sinirin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar ve aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

 1. Görme kaybı
  En yaygın belirtidir. Genellikle tek bir gözde ani ve keskin bir görme kaybı yaşanır.
 2. Ağrı
  Göz hareket ettirildiğinde, özellikle yanlara bakarken ağrı hissedilebilir.
 3. Renklerin soluk algılanması
  Optik nevrit olan kişiler, renkleri soluk veya farklı tonlarda görebilirler.
 4. Parlama veya fosforlu ışıklar
  Bazen, gözde parlama veya fosforlu ışıklar görülebilir.
 5. Kontrast duyarlılığının azalması
  Hasta, parlaklık farklarını ayırt etmekte zorluk yaşayabilir.
 6. Merkezi veya yandaki görüş alanı kaybı
  Görsel alanın herhangi bir bölgesinde kör noktalar oluşabilir.
 7. Ağrılı göz hareketleri
  Gözü hareket ettirirken ağrı hissi sıkça rastlanan bir belirtidir.

Not: Optik nevrit belirtileri genellikle birkaç gün içinde başlar ve haftalar içinde zirve yapar. Belirtiler genellikle tedavi ile düzelir; ancak her bireyde seyir ve şiddet farklılık gösterebilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşayan bir kişi, tanı ve tedavi için göz doktoruna başvurmalıdır.

Optik nevrit neden olur?

Optik nevrit, optik sinirin (gözden beyine giden sinir) iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmanın ortaya çıkmasının aşağıdakiler gibi birkaç nedeni vardır:

 1. Otoimmün reaksiyonlar
  Vücudun kendi dokularına saldırarak iltihaplanmaya neden olan otoimmün bir reaksiyon, bu duruma yol açabilir.
 2. Multiple skleroz (MS hastalığı)
  Optik nevrit, multiple sklerozun ilk belirtisi olabilir. Multiple skleroz, sinir liflerini kaplayan myelin kılıfının zarar görmesine neden olan bir otoimmün hastalıktır.
 3. Viral enfeksiyonlar
  Su çiçeği, kızamıkçık veya mononükleoz gibi bazı virüsler optik sinir iltihabına neden olabilir.
 4. Bakteriyel enfeksiyonlar
  Sinüzit, Lyme hastalığı ve bazı diğer bakteriyel enfeksiyonlar optik nevrite yol açabilir.
 5. İlaçlar ve paraziter enfeksiyonlar
  Bazı ilaçlar ve bazı paraziter enfeksiyonlar da optik sinir iltihabına neden olabilir.
 6. Optik sinirin travması
  Göz veya optik sinire direkt bir travma, iltihaplanmaya yol açabilir.
 7. Diğer hastalıklar
  Sistemik lupus erythematosus (SLE), dev hücreli arterit ve behçet hastalığı gibi bazı otoimmün veya inflamatuar hastalıklar da gözdeki sinir iniltihaplanmasına neden olabilir.

Bu nedenlerin çoğu, sinirin miyelin kılıfını hedef alır. Miyelin kılıfı, sinir impulslarının daha hızlı iletilmesine yardımcı olur. Bu kılıf zarar gördüğünde, sinir impulsları etkilenir, bu da görme kaybına neden olabilir.

Bu durumun kesin nedenini belirlemek için doktor, genellikle bazı testler yapar. Bu testler, en uygun tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olabilir. Eğer optik nevrit belirtileri gösteriyorsanız, bir göz doktoruna başvurmanız önemlidir.

Optik nevrit nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhis edilmesi, genellikle bir dizi klinik muayene, görsel test ve bazen de görüntüleme testlerini içerir.

Optik nevritin teşhis edilmesi için kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

 1. Göz muayenesi
  Doktor, göz içini ve optik siniri incelemek için bir oftalmoskop kullanabilir. Bu, sinirin şişip şişmediğini görmek için yapılır.
 2. Görme keskinliği testi
  Bu test, hastanın okuma yeteneğini ve uzaktaki nesneleri ne kadar iyi görebildiğini ölçer.
 3. Renk Aagılama testi
  Bu göz sorunu genellikle renkli nesnelerin soluk görülmesine neden olabilir. Bu nedenle, renk algılama yeteneği bir testle değerlendirilir.
 4. Görsel alan testi (perimetri)
  Bu test, merkezi ve periferik görüşü değerlendirmek için kullanılır. Hasta, bir ekranda beliren ışık noktalarını gördüğünde bir düğmeye basar.
 5. Pupil tepki testi
  Bu testte, doktor, bir ışığın pupillere nasıl tepki verdiğini kontrol eder. Optik nevritin bir belirtisi olan afferent pupil defekti bu testle tespit edilebilir.
 6. Optik koherans tomografi (OCT)
  Bu görüntüleme testi, retinanın ve optik sinirin kesit görüntülerini oluşturarak optik sinirdeki incelmeyi tespit edebilir.
 7. Manyetik rezonans görüntüleme (MR-emar)
  Optik sinirdeki iltihaplanmayı görmek için MR kullanılabilir. Ayrıca, multiple skleroz gibi diğer potansiyel sorunların belirtilerini araştırmak için, görüntülemeye beyin de dahil edilebilir.
 8. Visual evoked potential (VEP) testi
  Bu test, gözden beyne giden sinir tepkisini ölçer. Hasta, bir ekrandaki değişen desenlere bakarken, kafa derisine yerleştirilen elektrotlarla beyin dalgaları kaydedilir.

Not: Bu testlerin sonuçları, optik nevritin teşhisinde kritik rol oynar. Ancak, bu durumun altında yatan nedeni belirlemek için ek testler gerekebilir. Teşhis konduktan sonra, doktor en uygun tedavi yöntemini önerecektir.

Optik nevrit nasıl tedavi edilir?

Optik nevrit tedavisi, semptomların şiddetine, belirtilerin süresine ve altta yatan nedenlere bağlı olarak değişir. Aşağıda, bu göz sorununun tedavisinde yaygın olarak kullanılan yaklaşımlar sunulmaktadır:

 1. Kortikosteroidler
  Bu ilaçlar inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. En yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemi, yüksek dozda intravenöz (damar içi) metilprednizolon tedavisidir. Bu tedavi, genellikle belirtilerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılır, ancak hastaların uzun dönem görme sonuçlarını etkilemez.
 2. Oral kortikosteroidler
  Bazen intravenöz tedaviyi takiben hastalara oral (ağızdan alınan) steroidler verilir.
 3. Plazma değişimi (plazmaferez)
  Bazı durumlarda, özellikle steroidlere yanıt vermeyen hastalar için plazma değişimi tedavisi önerilebilir. Bu tedavi, kanın bir bölümünün çıkarılıp yerine tuzlu solüsyon veya başka bir sıvıyla değiştirilmesiyle gerçekleştirilir.
 4. Ağrı kesiciler
  Ağrı ve rahatsızlığı hafifletmek için reçetesiz satılan ağrı kesiciler önerilebilir.
 5. Tedavi sonrası gözlem
  Çoğu kişi tedavi olmadan tamamen iyileşebilir. Bu nedenle, bazen tedavi yerine hastaların durumlarını dikkatlice izlemek en iyisi olabilir.
 6. Altta yatan nedenlerin tedavisi
  Optik nevrit, multiple skleroz gibi diğer hastalıkların bir belirtisi olabilir. Eğer böyle bir durum saptanırsa, bu hastalığın tedavisi de gerekebilir.

Tedavi edilmese bile, birçok optik nevrit vakası birkaç hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak, tedavi, belirtilerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve potansiyel komplikasyon riskini azaltabilir.

Her durumda, tedavi yaklaşımını belirlemek için bir göz doktoru veya nörologla kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
12

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu