reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir?

Osteomyelit, kemik anlamına gelen “osteo” ve kemik içindeki yağ dokularının iltihaplanması anlamına gelen “miyelit” olarak ayrılabilir. Osteomyelit, kemik veya eklem enfeksiyonundan kaynaklanır ve hem akut hem de kronik olabilir. Her yaşta ortaya çıkabilir ve herhangi bir kemiği içerebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Osteomyelit (kemik iltihabı) nedir?

Osteomyelit bir kemikteki bir enfeksiyondur. Enfeksiyonlar kan dolaşımından geçerek veya yakındaki dokudan yayılarak bir kemiğe ulaşabilir. Bir yaralanma kemiği mikroplara maruz bırakırsa enfeksiyonlar kemiğin kendisinde de başlayabilir. Sigara içenler ve diyabet veya böbrek yetmezliği gibi kronik sağlık sorunları olan insanlar osteomyelit geliştirme riski altındadır. Diyabetli kişilerde ayak ülseri varsa ayaklarında osteomyelit gelişebilir.

Bir zamanlar tedavi edilemez olarak görülmesine rağmen, osteomyelit şimdi başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Çoğu insanın ölen kemik bölgelerini çıkarmak için ameliyata ihtiyacı vardır. Ameliyattan sonra tipik olarak güçlü intravenöz antibiyotiklere ihtiyaç duyulur.

Osteomyelit (kemik iltihabı) neden olur?

Çoğu kemik iltihabı vakasına, staphylococcus bakterileri olarak bilinen, ciltte veya hatta sağlıklı bireylerin burnunda yaygın olarak bulunan mikrop türleri neden olur.

Mikroplar kemiğe çeşitli şekillerde girebilir, örneğin:

 • Kan dolaşımı: Vücudunuzun diğer bölgelerindeki mikroplar – örneğin, zatürre olan akciğerlerde veya idrar yolu enfeksiyonundan dolayı mesanede – kan dolaşımınızdan bir kemikte zayıflamış bir noktaya seyahat edebilir.
 • Yaralanmalar: Şiddetli delinme yaraları vücudunuzun derinlerine mikrop taşıyabilir. Böyle bir yaralanma enfekte olursa, mikroplar yakındaki bir kemiğe yayılabilir. Bir kemik şiddetli kırıldıysa, mikroplar vücuda bu şekilde girebilir.
 • Ameliyat: Eklemleri değiştirmek veya kırıkları onarmak için ameliyatlar sırasında mikroplarla doğrudan kontaminasyon meydana gelebilir.

Kimler risk altındadır?

Kemikleriniz normal olarak enfeksiyona karşı dayanıklıdır, ancak yaşlandıkça bu koruma azalır. Kemiklerinizi iltihaba karşı daha savunmasız hale getirebilecek diğer faktörler şunları içerebilir:

 • 1- Son yaralanma veya ortopedik cerrahi

Şiddetli kemik kırığı veya derin delinme yarası, bakterilere kemiğinize veya yakındaki dokuya girme yolu verir. Hayvan ısırığı veya bir ayakkabıyı delen bir çivi gibi derin bir delinme yarası da enfeksiyon için bir yol sağlayabilir.

Kırık kemikleri onarmak veya yıpranmış eklemleri değiştirmek için yapılan cerrahi de yanlışlıkla mikropların kemiğe girmesi için bir yol açabilir. İmplante ortopedik donanım enfeksiyon için bir risk faktörüdür.

 • 2- Dolaşım bozuklukları

Kan damarları hasar gördüğünde veya bloke edildiğinde, vücudunuz küçük bir enfeksiyonun büyümesini önlemek için gereken enfeksiyonla mücadele hücrelerini dağıtmada sorun yaşar. Küçük bir kesim olarak başlayan şey, derin doku ve kemiği enfeksiyona maruz bırakabilen derin bir ülsere doğru ilerleyebilir.

Kan dolaşımını bozan hastalıklar arasında kötü kontrollü diyabet, sigara içmekle ilişkili periferik arter hastalığı ve orak hücre hastalığı bulunur.

 • 3- İntravenöz hat veya kateter gerektiren sorunlar

Dış dünyayı iç organlarınıza bağlamak için tıbbi tüplerin kullanılmasını gerektiren bir dizi koşul vardır. Bununla birlikte, bu tüp, mikropların vücudunuza girmesi için bir yol olarak da hizmet edebilir, bu da genel olarak enfeksiyon riskinizi artırır ve bu da osteomyelite yol açabilir.

Bu tür tüplerin ne zaman kullanılabileceğine örnekler:

 • Diyaliz makinesi boruları
 • Üriner kateterler
 • Bazen merkezi hatlar olarak adlandırılan uzun süreli intravenöz tüp
 • 4- Bağışıklık sistemini bozan durumlar

Bağışıklık sisteminiz tıbbi bir durum veya ilaçtan etkileniyorsa, osteomyelit riskiniz daha yüksektir. Bağışıklık sisteminizi baskılayabilecek faktörler şunlardır:

 • Kanser tedavisi
 • Kötü kontrollü diyabet
 • Tümör nekroz faktörü inhibitörleri olarak adlandırılan kortikosteroidleri veya ilaçları alma ihtiyacı
 • 5- Yasadışı ilaçlar

Yasadışı uyuşturucu enjekte eden kişilerin, steril olmayan iğneler kullanabildikleri ve enjeksiyonlardan önce ciltlerini sterilize etmeleri daha az olası olduğu için bu insanlarda osteomyelit gelişmesi daha olasıdır.

Osteomyelit (kemik iltihabı) belirtileri nelerdir?

osteomyelit kemik iltihabı belirtileri

Osteomyelit (kemik iltihabı) belirtileri şunları içerir:

 • Ateş
 • Enfeksiyon bölgesinde şişme, sıcaklık ve kızarıklık
 • Enfeksiyon bölgesinde ağrı
 • Yorgunluk

Bazen osteomyelit hiçbir belirti göstermez veya belirtileri diğer sorunlardan ayırt etmek zor olabilir. Bu özellikle bebekler, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemlerinden ödün verilmiş kişiler için geçerli olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Ateşle birlikte kötüleşen kemik ağrısı yaşarsanız doktorunuza danışmalısınız. Tıbbi bir durum, son ameliyat veya yaralanma nedeniyle enfeksiyon riski altındaysanız, enfeksiyon belirtileri fark ederseniz de hemen doktorunuza danışmalısınız.

Osteomyelit (kemik iltihabı) nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz etkilenen kemiğin etrafındaki alanı herhangi bir hassasiyet, şişme veya sıcaklık için kontrol edebilir. Ayak ülseri varsa, doktorunuz altta yatan kemiğin yakınlığını belirlemek için bir prob kullanabilir.

Doktorunuz osteomyeliti teşhis etmek ve hangi mikrobun enfeksiyona neden olduğunu belirlemek için testler ve prosedürlerin bir kombinasyonunu isteyebilir. Testler şunları içerebilir:

Kan testleri

Kan testleri, beyaz kan hücrelerinin yüksek seviyelerini ve vücudunuzun bir enfeksiyonla savaştığını gösteren diğer faktörleri ortaya çıkarabilir. Osteomyelit kandaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, testler hangi mikropların suçlanacağını ortaya çıkarabilir.

Hiçbir kan testi, osteomyelitiniz olup olmadığını doktorunuza söyleyemez. Bununla birlikte, kan testleri, doktorunuza hangi ek testlere ve prosedürlere ihtiyaç olabileceğine karar vermeye yardımcı olacak ipuçları verebilir.

Görüntüleme testleri

 • Röntgen: Osteomyelit birkaç hafta boyunca mevcut olana kadar röntgende hasar görünmeyebilir. Osteomyelitiniz daha yakın zamanda geliştiyse daha ayrıntılı görüntüleme testleri gerekebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme: Manyetik rezonans görüntüleme radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanarak, kemiklerin ve onları çevreleyen yumuşak dokuların son derece ayrıntılı görüntülerini üretebilir.
 • Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografi taraması, birçok farklı açıdan çekilen X-ışını görüntülerini birleştirerek bir kişinin iç yapılarının ayrıntılı kesit görünümlerini oluşturur.

Kemik biyopsisi

Kemik biyopsisi kemiğinize ne tür bir mikrop bulaştığını ortaya çıkarabilir. Mikrop tipini bilmek, doktorunuzun bu tür enfeksiyonlar için özellikle iyi çalışan bir antibiyotik seçmesine izin verir.

Açık biyopsi, kemiğe erişmek için anestezi ve ameliyat gerektirir. Bazı durumlarda, cerrah biyopsi yapmak için cildinize ve kemiğinize uzun bir iğne sokar. Bu prosedür, iğnenin yerleştirildiği alanı uyuşturmak için lokal anestezikler gerektirir. X-ışını veya diğer görüntüleme taramaları rehberlik amacıyla kullanılabilir.

Osteomyelit nasıl tedavi edilir?

osteomyelit kemik iltihabı tedavisi

Osteomyelit (kemik iltihabı) için en yaygın tedaviler, enfekte veya ölü kemik bölümlerini çıkarmak için yapılan ameliyattır, ardından hastanede verilen intravenöz antibiyotiklerdir.

Cerrahi tedavi

Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak, osteomyelit cerrahisi aşağıdaki prosedürlerden birini veya daha fazlasını içerebilir:

 • Enfekte bölgeyi boşaltmak: Enfekte kemiğinizin etrafındaki alanı açmak, cerrahınızın enfeksiyona tepki olarak biriken irin veya sıvıyı boşaltmasını sağlar.
 • Hastalıklı kemik ve dokuyu çıkarmak: Debridman adı verilen bir prosedürde cerrah, hastalıklı kemiğin mümkün olduğunca fazlasını çıkarır ve enfekte olmuş tüm alanların çıkarıldığından emin olmak için küçük bir sağlıklı kemik dokusu alır. Enfeksiyon belirtileri gösteren çevre doku da çıkarılabilir.
 • Kemiğe kan akışını geri kazandırmak: Cerrahınız, debridman prosedürünün bıraktığı boş alanları vücudunuzun başka bir kısmından bir parça kemik, deri veya kas gibi başka bir doku ile doldurabilir.
 • Yabancı cisimleri çıkarmak: Bazı durumlarda, cerrahi plakalar veya önceki bir ameliyat sırasında yerleştirilen vidalar gibi yabancı cisimlerin çıkarılması gerekebilir.
 • Uzvu ampüte etmek: Son çare olarak, cerrahlar, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını durdurmak için etkilenen uzvun ampütasyonunu yapabilir.

İlaç tedavisi

Bir kemik biyopsisi enfeksiyonunuza ne tür bir mikrop bulaştığını ortaya çıkaracaktır, böylece doktorunuz bu tür enfeksiyonlara karşı iyi çalışan bir antibiyotik seçebilir. Antibiyotikler genellikle kolunuzdaki bir damardan yaklaşık altı hafta boyunca uygulanır. Daha ciddi enfeksiyonlar için ek bir oral antibiyotik kürü gerekebilir.

Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak iyileşmeyi hızlandırabilir. Diyabetiniz varsa kan şekerinizi kontrol altında tutma gibi kronik durumlarınızı yönetmek için adımlar atmak da önemlidir.

Osteomyelit (kemik iltihabı) önlenebilir mi?

Artmış bir enfeksiyon riskiniz olduğu söylendiyse, enfeksiyonların oluşmasını önlemenin yolları hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Enfeksiyon riskinizi azaltmak, osteomyelit (kemik iltihabı) gelişme riskinize de yardımcı olacaktır.

Genel olarak, mikropların vücudunuza kolay erişmesini sağlayan kesikler, sıyrıklar ve hayvan çiziklerinden veya ısırıklarından kaçınmak için önlemler alabilirsiniz. Siz veya çocuğunuzda hafif bir yaralanma varsa, alanı hemen temizlemek ve temiz bir bandaj uygulamak önemlidir. Yaraları enfeksiyon belirtileri açısından sık sık kontrol etmelisiniz.

Osteomyelit hakkında sık sorulan sorular

Osteomyelite hangi doktor bakar?

Osteomyelitten şüpheleniliyorsa öncelikle aile hekimine görünmelisiniz. Aile hekiminiz gerek görürse eğer, sizi bir ortapedi uzmanına yönlendirecektir.

Osteomyelit tedavi edilmezse ne olur?

Osteomyelit tedavi edilmezse, enfeksiyon kronikleşebilir ve etkilenen kemiğe kan akışının kesilmesine neden olabilir. Bu durum meydana geldiğinde, kemik dokusunun nihai ölümüne yol açabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. medicinenet.com
 2. rarediseases.org
 3. mayoclinic.org

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir