reklam
Beslenme ve Diyet

Patates Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Patates suyunun faydaları nelerdir? Cilde ve saça yarar sağlar mı? Hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Nasıl kullanmak gerekir? Zararı var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda öğrenebilirsiniz.

Patates suyunun faydaları var mıdır?

Patates suyunun faydaları elbette vardır ve genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Bunlardan bazıları araştırmalarla destekleniyor ve bazıları on yıllardır körü körüne takip ediliyor. Bunun için, bizde bilimsel kaynaklara dayanan yararlarını aşağıda başlıklar halinde sıraladık.

Patates suyunun faydaları nelerdir?

İşte madde madde patates suyunun faydaları:

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Patates suyunun faydaları arasındaki ilk madde bağışıklığımızı güçlendirmesidir. Patates, soğuk algınlığı ve enfeksiyonla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan önemli miktarda C vitamini içerir. Düzenli olarak bir bardak patates suyu içmek hastalıkları önler ve bağışıklığınızı geliştirir.

2- Artriti rahatlatır

Patates suyunun faydaları arasındaki ikinci madde, artriti rahatlatmasıdır. Patates suyunun şişme, iltihaplanma veya kızarıklıkla ilişkili çoğu ağrı türünü hafifletmeye yardımcı olan harika anti-enflamatuar etkileri vardır.

Patates suyu içmenin artriti (romatoid artrit gibi) ve artrit ile ilişkili diğer eklem ve sırt ağrılarını iyileştirdiğine inanılmıştır. (Kaynak) Geleneksel çareler ayrıca, ağrıyı ve sızıyı ortadan kaldırmak için cilde sıkıştırılmış patatesleri doğrudan eklemlere uygulamak veya dilimlenmiş patatesleri eklemlere bantlamaktır.

3- Ülseri iyileştirir

Patates suyunun faydaları ülser probleminde de harikalar yaratır! Patates suyunun gastrointestinal koruyucu etkilere sahip olduğu bulunmuştur ve bu yüzden ülser tedavisine de yardımcı olabilir. (Kaynak)

Her gün bir bardak patates suyu içmek mide ülseri gelişimini durdurmak için önleyici bir önlemdir. Aynı zamanda antibakteriyel probiyotik bir içecek olarak da çalışır.

4- Karaciğer ve safra kesesini detoksifiye eder

Patates suyu, karaciğeri ve safra kesesini temizlemenin en ucuz yollarından biridir. Japonlar bu suyu hepatiti tedavi etmek için de kullanır.

Her gün uyanır uyanmaz veya kahvaltıdan 30 dakika önce bir bardak patates suyu içerek detoks etkisini test edebilirsiniz ve patates suyunun faydaları var mıdır inceleyebilirsiniz.

5- Kolesterolü düşürür

patates suyunun faydaları ve kolesterol

Patatesin suyunun faydaları ayno zamanda kolesterolü de düşürür. Patates, lif ve A, B-kompleksi ve C vitaminleri gibi temel besinleri içerir. Bu besinler vücuttaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Tortusunu süzmeden bir bardak patates suyu içmek, genel sağlığınız ve kolesterol seviyeniz için oldukça faydalı olabilir.

6- Migrene iyi gelir

Çiğ patateslerin ve suyunun yüzyıllardır Avrupa geleneksel tıbbında kullanıldığı söyleniyor. Ağrıyı, stresi ve hatta migreni hafifletmek için alnınıza ve şakaklarınıza bir dilim patates veya patates suyu sürebilirsiniz. Henüz bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir araştırma yapılmadı, ancak dünyanın her yerinden insanlardan olumlu sonuçlar kaydedilmiştir.

7- Kabızlığı iyileştirir

Patates suyunun faydaları kabızlığa da iyi gelir. Patates, kabızlığı tedavi etmek ve sindirim sistemimizi temizlemek için son derece yararlı olan besin içermeyen önemli miktarda lif içerir. (Kaynak) Tortusu ile birlikte bir bardak patates suyu içmek, sindirim kanalını temizlemeye ve kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

8- Yara iyileşmesini hızlandırır

Patates, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan ve yara iyileşmesini destekleyen bir besin olan C vitamini açısından zengindir. (Kaynak) Yaralıysanız, patates suyu içmek yara iyileşmesini ve doku iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

9- Dolaşımı iyileştirir

Patetes suyunun faydaları arasında içinde niasin bileşimi olması da vardır. Patates suyu, B vitamini kompleksinin bir bileşeni olan bol miktarda niasin içerir. Bu vitamin sadece enerji seviyemizi artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda oksijenin ve gerekli besinlerin vücudun farklı organlarına verilmesini sağlar.

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, bu besinin kan akışını artırabileceğini ve dolayısıyla normal vücut fonksiyonunu artırabileceğini göstermektedir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

10- Kanser riskini azaltır

Kanser önleyici kapasitelerini test etmek için farklı patates çeşitleri üzerinde 2016 yılında bir araştırma yapıldı. Çalışma, kanser hücrelerinin hızlı bölünmesinin patates tüketilerek önemli ölçüde azaltıldığını kanıtlamıştır. (Kaynak)

Patatesler, anti-tümör özelliklere sahip olan glikoalkaloidler adı verilen kimyasal bileşikler içerir. (Kaynak) Bu nedenle, düzenli olarak patates suyu içebilirsiniz. Yani patates suyunun faydaları içinde kansere yakalanma riskinin azalması da vardır.

11- Siyatiği rahatlatabilir

Siyatik, alt sırt bölgesinden başlayan ve bacaklara yayılan dayanılmaz bir ağrı ile karakterizedir. Ev ilaçları siyatik tedavisinde çok işe yarar ve patates suyunun da bunun için en etkili ilaçlardan biri olduğu söylenir.

Patates suyu sinir tahrişini azaltır ve bacakların hareketine yardımcı olur. Ağrıyı gidermek için günde en az iki kez yarım bardak çiğ patates suyu içebilirsiniz.

12- Gut hastalığını giderebilir

Gut, ürik asit fazlalığının birikmesine bağlı olarak eklemlerde oluşan iltihaplanma ve şişlikten kaynaklanan bir artrit türüdür.

Patates suyunun antienflamatuar özellikleri vardır ve eklemlerdeki fazla ürik asidi nötralize eder ve azaltır. Bu, patates suyunu artrit ile ilişkili gut ve ağrı için en iyi doğal tedavilerden biri yapar.

13- Kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir

Patates suyu, kalbi arter tıkanıklığından ve kalp durmasından koruyan ve dolayısıyla kalp sağlığını destekleyen antioksidan ve antienflamatuar özellikler içerir.

14- Kilo vermenize yardımcı olabilir

İnsanlar yanlış bir şekilde patates tüketmenin kilo almaya yol açacağını varsayarlar. Bununla birlikte, araştırmalar patateslerin aslında kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu özellikle patates suyu için geçerlidir. Diyetinizdeki bazı karbonhidratları patates porsiyonlarıyla değiştirmek bile yardımcı olabilir.

Patates suyu, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan çok miktarda C vitamini içerir. Bazı üniversiteler tarafından yürütülen bir araştırma, patatesin muhtemelen kilo vermek için düşünülebileceğini gösteriyor. (Kaynak)

Yemeklerden sonra patates suyu içmek, açlık hormonlarının (grelin ve leptin) büyümesini engelleyerek aşırı yemeyi önler ve kilo kaybına neden olabilir.

Patates suyunun cilde faydaları nelerdir?

patates suyunun cilde faydaları

Patates suyunun faydaları henüz bitmedi! Evet, yanlış duymadınız patatesin sağlığa faydaları olduğu kadar, cilde de faydaları vardır.

İşte madde madde patates suyunun cilde faydaları:

1- Cildinizi nemlendirir

Patates suyu yüksek miktarda C vitamini içerir, bu da cildinizi nemlendirmek için çok faydalıdır. Daha derin sıvı alımı için patates suyunu yoğurtla karıştırın ve cildinize uygulayın. 15 dakika sonra durulayın ve cildinizin daha parlak, daha sıkı ve nemlendiğini fark edeceksiniz.

2- Cildinizi temiz ve kusursuz hale getirir

Cilt konusunda patates suyunun faydaları arasında cildimize iyi gelmesi de bilinir. Yüze patates veya patates suyu sürmek yüzdeki lekelerin temizlenmesine yardımcı olabilir. (Kaynak) Bu eski bir kullanım olmasına rağmen, bugün hala işe yarayabilir.

3- Yaşlanma karşıtı etkileri olabilir

Patates suyu yaşlanmayı önlemeye ve yüzdeki kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Patates suyunu lor ile karıştırın ve kırışıklıkların başlangıcını azaltmak ve geciktirmek için düzenli olarak yüze uygulayın. Kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve yüzünüze genç bir ışıltı vermek için her gün bir pamuk yardımıyla yüzünüze patates suyu sürebilirsiniz.

4- Egzamayı giderebilir

Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gibi diğer semptomların yanı sıra, esas olarak aşırı cilt kuruluğu ile karakterize bir cilt rahatsızlığıdır.

Egzama formlarını (seboreik dermatit de bir egzama formudur) tedavi etmek için en iyi bitkisel ilaçlardan biri patates suyudur. Her gün bir bardak patates suyu içebilir veya etkilenen bölgelere topikal olarak uygulayabilirsiniz. Ancak şu bir gerçektir ki; bu iddiayı destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

5- Ciltteki lekeleri giderir

Koyu cilt lekeleri ve normal lekeleri gidermek için patates suyunu temiz bir pamuk topuyla doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Suyun kurumasını bekleyin ve ardından yıkayın. Bunu birkaç gün yapabilir ve farkı görebilirsiniz.

Patates suyunun saça faydaları nelerdir?

Patates suyunun faydaları devam ediyor! Saça patates suyu sürmek saçın genel sağlığını iyileştirir ve kepek, kuruluk ve kafa derisindeki kaşıntı gibi durumları tedavi eder.

Tek yapmanız gereken 2 çiğ patatesin suyunu alıp 1 yemek kaşığı bal ve bir yumurtanın sarısını eklemektir. Bu karışımı saç köklerinize ve ardından şampuanı her zamanki gibi bir saat sonra uygulayın. Birkaç kullanımdan sonra harika sonuçlar fark edeceksiniz – saçınız daha hızlı, daha kalın ve daha güçlü uzayacak!

Patates suyu nasıl hazırlanır?

Çiğ patates suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Patatesleri iyice yıkayın, filizleri ve yeşil noktaları temizleyin.
 2. Patatesleri soyun ve rendeleyin.
 3. Rendelenmiş patatesleri keten bir beze koyun ve suyunu sıkın.
 4. Ayrıca patatesleri doğrayabilir, parçaları bir meyve sıkacağına koyabilir ve suyunu süzebilirsiniz.
 5. Suyu hemen için. Ayrıca buzdolabında bir süre soğumaya bırakabilir ve ardından içebilirsiniz.

Patates suyu saklanabilir mi?

Gerekenden fazla patates suyu yapmadığınızdan emin olun. Sadece hemen tüketebildiğiniz kadar yapın. Patates suyu, ancak yapıldıktan sonra 20 dakika içinde tüketilirse en faydalıdır.

Ancak yine de saklamak istiyorsanız, suyunu hava geçirmez bir cam kavanozda yaklaşık 1 ila 2 gün buzdolabında saklayabilirsiniz.

Patates suyunun zararları var mıdır?

patates suyunun zararları

Patates suyunun faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları? Evet, patates suyunu kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

 1. Bu meyve suyu fazla tüketilirse mide rahatsızlığı, ishal ve kusmaya neden olabilir.
 2. Patates suyu yüksek oranda şeker içerir, bu nedenle şeker hastaları içerken dikkatli olmalıdır.
 3. Hamile ve emziren kadınlar patates suyu içmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Şimdi tüm faydaları ve yan etkileri hakkında konuştuğumuza göre, hadi bunu özetlemek için doğrudan alt satıra geçelim.

Sonuç olarak

Bazılarınız patatesleri besleyici bir sebze olarak görüyor. Bazılarınız çiğ patates suyunu ilk kez duyuyor olabilir, bazılarınız için ise adından söz edildiğinde bile iğrenç olabilir.

Sonuç olarak ve yukarıda da gördüğünüz gibi patates suyunun faydaları harikadır. Bu yüzden belki de negatif fikirlerden kurtulmanın, tadını almanın ve tüm doğru nedenlerle bu suyu içmeye başlamanın zamanı gelmiştir.

Tahmin edebileceğinizden daha fazla fayda sağlayan ve sağlığınıza bilinen hiçbir zararı olmayan bir şey olarak, patates suyu kaçırılmayacak kadar iyidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-potato-juice-for-skin-hair-and-health/
 2. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/9-reasons-why-potato-juice-is-good-for-your-skin-and-health/photostory/69177588.cms
 3. https://www.healthline.com/health/potato-for-face

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir