reklam
Estetik ve Güzellik

Popo Kaldırma Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Popo kaldırma ameliyatı nedir? Kalça dikleştirme estetiği nasıl yapılır? Zararları var mıdır? Acıtır mı? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncesi ve sonrası nasıldır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Popo kaldırma ameliyatı nedir?

Popo kaldırma ameliyatı, kalçaların görünümünü iyileştirmek için yapılan estetik cerrahi bir işlemdir. Kalça, kasık, uyluk ve karnı şekillendirmek için karın germe veya alt vücut kaldırma işleminin bir parçası olarak yapılabilir. Tek başına kalça kaldırma ameliyatı, kalçaya herhangi bir hacim kazandırmaz. Ancak bazen kalça kaldırma işlemi, kalçaların şeklini veya boyutunu implantlar veya yağ greftleri ile değiştirmek için bir büyütme prosedürü ile birleştirilir. Popo kaldırma ameliyatı sırasında kalçadaki fazla deri ve yağ alınır. Kalan cilt, daha tonlu bir görünüm oluşturmak için yeniden konumlandırılır.

Popo kaldırma ameliyatına kimler ihtiyaç duyabilir?

Yaşlandıkça cildiniz değişir ve gevşer. Ek olarak, güneş hasarı, ağırlık dalgalanmaları ve genetik faktörler, zayıf cilt elastikiyetine katkıda bulunabilir. Bu faktörler kalçanızın ve vücudunuzun diğer bölümlerinin sarkmasına neden olabilir. Kalça kaldırma ameliyatı, tipik olarak diğer vücut şekillendirme prosedürleriyle birlikte yapılır. Kalça kaldırma poponun görüntüsünü iyileştirse de, cilt kalitenizi değiştirmeyeceğini unutmamak gerekir.

Ameliyatsız yüz germenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Aşağıdaki durumlarda kalça dikleştirmeyi düşünebilirsiniz:

 • Önemli miktarda kilo vermişseniz ve kilonuz en az 6 ila 12 aydır sabit kalmışsa
 • Fazla kilolu iseniz ve fiziksel aktivite ve diyetinizdeki değişikliklerle önemli miktarda kilo verememişseniz
 • Normal bir kiloya sahip olsanız bile alt bedeninizin görünümünde çarpıcı bir iyileşme istiyorsanız
 • Normal bir kiloya sahip sahipseniz ancak yaşlanmaya bağlı zayıf elastikiyet nedeniyle güzelleşmeyi düşünüyorsanız

Popo kaldırma herkes için uygun değildir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz kalça dikleştirme konusunda uyarıda bulunabilir:

 • Kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi ciddi kronik bir rahatsızlığınız varsa
 • Önemli miktarda kilo vermeyi planlıyorsanız
 • 32’den büyük bir vücut kitle indeksine sahipseniz
 • Sigara içiyorsanız
 • Psikolojik bir rahatsızlığınız varsa

Popo kaldırma ameliyatının riskleri var mıdır?

Kalça kaldırma, aşağıdakiler dahil çeşitli riskler taşır:

 • Deri altında sıvı birikimi (seroma): Ameliyattan sonra yerinde bırakılan drenaj tüpleri seroma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca ameliyattan sonra bir iğne ve şırınga kullanarak sıvıyı alabilir.
 • Geciken yara iyileşmesi: Bazen kesi hattı boyunca bölgeler geç iyileşebilir. Yara iyileşmesi sorunu varsa size antibiyotik verilebilir.
 • Yara izi: Kalça kaldırma ameliyatının neden olduğu kesi izleri kalıcıdır, ancak genellikle kolayca görülemeyen alanlardadır.
 • Cilt hissindeki değişiklikler: Popo kaldırma sırasında dokularınızın yeniden konumlandırılması yüzeysel duyu sinirlerini etkileyebilir. Muhtemelen biraz azalmış his veya uyuşma hissedeceksiniz. Bu uyuşma genellikle işlemden sonraki aylar veya yıllar içinde azalır.

Diğer herhangi bir büyük ameliyat türü gibi, kalça dikleştirme de kanama, enfeksiyon ve anesteziye ters reaksiyon riski taşır. Ek olarak, kalça dikleştirme işlemi sırasında bir kalça büyütme prosedürü uyguluyorsanız, kendi yağınızı (otolog yağ greftleri) kullanırken ortaya çıkabilecek, enfeksiyon komplikasyonları gibi riskleri estetik cerrahınızla konuşmanızda fayda vardır.

Popo kaldırma ameliyatına nasıl hazırlanılır?

kalça kaldırma ameliyatı

Başlangıçta popo estetiği operasyonunu gerçekleştirecek plastik cerrahla kalça kaldırma hakkında tüm detayları konuşmanız gerekir. İlk ziyaretiniz sırasında plastik cerrahınız muhtemelen aşağıdakileri gözden geçirecektir.

 • Tıbbi geçmiş: Mevcut ve geçmiş tıbbi durumlarla ilgili soruları yanıtlamaya hazır olun. Son zamanlarda aldığınız veya alacağınız ilaçların yanı sıra geçirdiğiniz ameliyatlar hakkında konuşun. Kalça kaldırma isteğiniz kilo vermeyle ilgiliyse, doktorunuz muhtemelen kilo alıp vermeniz ve diyetiniz hakkında ayrıntılı sorular soracaktır.
 • Fiziksel muayene: Tedavi seçeneklerinizi belirlemek için doktorunuz kan testleri yapacak ve kalçalarınızı, cildinizi ve vücudunuzun alt kısmını inceleyecektir. Doktor ayrıca tıbbi kayıt için kalçalarınızın fotoğraflarını da çekebilir.
 • Beklentiler: Neden kalça dikleştirme istediğinizi ve işlem sonrası görünüm açısından neyi umduğunuzu açıklayın. Yara izi dahil yararları ve riskleri anladığınızdan emin olun.

Kalça kaldırma ameliyatından önce şunları da yapmanız gerekebilir:

 • Sigara içmeyi bırakmak: Sigara içmek ciltteki kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara içmek ayrıca komplikasyon riskinizi önemli ölçüde artırabilir. Sigara içiyorsanız, doktorunuz ameliyattan önce ve iyileşme sırasında sigarayı bırakmanızı tavsiye edecektir.
 • Bazı ilaçlardan kaçınmak: Kanamayı artırabilecek aspirin, anti-enflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler almaktan muhtemelen kaçınmanız gerekecek.
 • Sabit kiloyu korumak: İdeal olarak, kalça dikleştirme yapmadan önce en az 6 ila 12 ay boyunca sabit bir kilonuzu korumanız gerekir. İşlem sonrası önemli kilo kaybı sonuçlarınızı etkileyebilir.
 • İyileşme sırasında yardım: Ameliyattan sonra birisinin sizi eve bırakması ve iyileşmeye başladığınızda sizinle kalması için planlar yapmalısınız.

Popo kaldırma ameliyatı öncesi ve sonrası

popo kalça dikleştirme

Ameliyattan önce

Popo estetiği hastanede veya cerrahi tesiste yapılır. Kalça dikleştirme sırasında genel anestezi ile rahat etmeniz sağlanır, bu sayede yapılan ameliyatı hissetmezseniz. İdrar toplamak için mesanenize bir tüp (kateter) yerleştirilecektir. Bacaklarınız, ameliyat sırasında ve sonrasında kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan sıralı kompresyon botları adı verilen cihazlara yerleştirilecektir.

Ameliyat sırasında

Plastik cerrahınız alt sırt boyunca bir kalçadan diğer kalçaya bir kesi yapacaktır. Daha sonra ise kesi altındaki deri yukarı çekilerek kalçalar kaldırılır. Fazla deri ve yağ daha sonra çıkarılır. İşlem sırasında size enfeksiyon riskini azaltmak için bir antibiyotik verilecektir. Prosedür tipik olarak iki ila beş saat sürer.

Ameliyattan sonra

Popo kaldırma işleminden sonra, kesiğiniz büyük olasılıkla cerrahi pansuman ile kapatılacaktır. Bir veya daha fazla dren tipik olarak yaranın altına ve fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için kesi hattının yakınına yerleştirilir. Sağlık ekibiniz, kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için kalça dikleştirme işleminden sonraki ilk gün kadar erken bir zamanda yürümenize yardımcı olacaktır.

Popo estetiği ameliyatından önce başlangıçta intravenöz ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilecek olan orta derecede ağrı hissedeceksiniz. Ameliyattan sonra birkaç hafta drenler yerinde bırakılabilir. Kanalizasyonlarınızı nasıl boşaltacağınız ve bakımını nasıl yapacağınız gösterilecektir. Kalçanızı dikleştirdikten sonra kan pıhtılarını önlemek için antibiyotik ve ilaç almaya devam etmeniz gerekebilir.

Birkaç gün sonra, önümüzdeki birkaç hafta boyunca destekleyici bir giysi giymeye başlayacaksınız. Bu, sıvı birikmesini önlemeye ve iyileşirken destek sağlamaya yardımcı olacaktır. Yara izi yönetimi silikon örtü, yara kremi ve masaj kullanımını içerebilir. Bunlar yaranızın görünümü zamanla iyileşecektir.

Popo kaldırma ameliyatından sonraki ilk aylarda, hareket ederken dikkatli olmanız – aktivite seviyenizi aşamalı olarak yavaşça artırmanız – ve yaranın yeniden açılmasını önlemek için kesi hattınızı zorlayan pozisyonlardan kaçınmanız gerekir. Doktorunuz size talimat verecektir. Ek olarak, doktorunuzla takip ziyaretlerine de ihtiyaç duyulacaktır.

Popo kaldırma ameliyatı fiyatı nedir?

Popo estetiği ücretleri genellikle cerrahi operasyonun gerekliliklerine göre belirlenir. Örneğin; kalça büyütme ve kalça küçültme operasyonlarının fiyatı birbirinden farklı olabilir. Hem popo küçültme, hem de popo dikleştirme ameliyatı bazı durumlarda beraber yapılabilmektedir, bu da doğal olarak fiyatı artıran bir etkendir. Estetik operasyonunun yapıldığı hastane veya estetik merkezinin kalitesi de fiyatı doğrudan etkileyecektir.

Sonuç olarak

Kalçanızdaki fazla deri ve yağı alarak, popo estetiği size daha tonlu bir görünüm verebilir. Popo kaldırma sonuçları genellikle uzun sürelidir. Sonuçlarınızı korumak için sabit bir ağırlığı korumanın çok önemli olduğunu unutmamanız gerekir.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir