Sağlıklı Yaşam

Portakalın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Portakal Neye İyi Gelir?

Portakalın faydaları var mıdır?

Portakal, lif, A, B ve C vitaminleri, flavonoidler ve beta-karoten bakımından zengin, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahip, erken yaşlanmaya karşı mücadelede yardımcı olan, kötü kolesterolü düşürmeye, kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan harika bir meyvedir. Ayrıca portakalda kan basıncının düzenlenmesi için gerekli olan potasyum ve kalsiyum gibi mineraller de bulunur. Portakalın bu faydalarını elde etmenin iyi bir yolu, günde en az 1 portakal yemektir.

Portakalın besin değeri nedir?

140 gramlık bir portakalın besin değeri aşağıdaki gibidir:

BESİNMİKTAR
Kalori66
Potasyum232 miligram
Karbonhidrat16.5 gram
Çözünür lif0.28 gram
Yağ0.2 gram
Şeker12 gram
Su121 gram
Kaynak: https://fdc.nal.usda.gov/

Portakalda hangi vitaminler var?

100 gramlık bir portakalda, aşağıdakilerle sınırlı olmamak koşuluyla şu vitaminler bulunur:

BESİNMİKTAR
C vitamini53.2 miligram
E vitamini0.2 miligram
B6 vitamini0.1 miligram
Folat30.0 mikrogram
Kaynak: https://nutritiondata.self.com/

Portakalın faydaları nelerdir?

1- Sindirim sistemini iyileştirir

Portakalın faydaları olarak ilk madde, sindirim sağlığıyla ilgilidir. Portakal, pektin, selüloz ve hemiselüloz gibi sindirime yardımcı olan ve bağırsağın daha iyi çalışmasına yardımcı olan, dışkı geçişini hızlandıran, kabızlıkla mücadelede çok faydalı olan lifler açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca portakalda bulunan pektin, sindirim sisteminden suyu emerek, sindirime yardımcı olan ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olan bir jel oluşturarak sindirimi rahatlatır.

2- Kardiyovasküler hastalıklara karşı korur

Portakalda bulunan lifler, özellikle pektin, gıdalardan yağların emilimini azalttığı için damarlarda yağlı plakların oluşumundan sorumlu olan kötü kolesterol ve trigliseritleri düşürmeye yardımcı olur. Portakalın bu etkisi, kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca portakal, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını azaltarak kan damarlarını sağlıklı tutan ve güçlü antioksidan etkileri olan, hesperidin ve C vitamini gibi flavonoidler açısından zengindir.

3- Yüksek tansiyonu kontrol eder

Portakalın faydaları, yüksek tansiyon hastaları için de güvenlidir. Portakal, kan damarlarının gevşemesini artırmaya yardımcı olan, kanın daha kolay dolaşımını sağlayan, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan ve yüksek tansiyonu olan kişiler için çok yararlı olabilecek bir mineral olan yüksek miktarda potasyum içerir. Potasyum, genel olarak insan sağlığı için ve özellikle yüksek tansiyon hastaları için oldukça yararlıdır. Yüksek tansiyonunuz varsa, günde bir portakal yemek size iyi gelecektir.

4- Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur

Şeker hastalığınız varsa, portakalın faydalarından siz de istifade edebilirsiniz. Portakal, besinlerden alınan şekerin bağırsaklar tarafından emilimini azaltan ve kan şekerini kontrol eden lif bakımından zengindir. Portakal meyvesi, beslenme uzmanlarının ve diyetisyenlerin tavsiyelerine göre tüketilmesi şartıyla, özellikle tip 2 diyabet tedavisinde önemli bir yardımcı olabilir.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hasta olduğunuzda birçok insanın meyve, özellikle portakal gibi meyveler yemeniz gerektiğini söylediklerini duymuşsunuzdur. Aslında bu doğru bir tavsiyedir. Çünkü portakal, enfeksiyonları önlemek ve savaşmak için gerekli savunma hücreleri olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Portakal bu faydalı özelliğini, içerdiği A, B ve C vitaminleri ve folat gibi besinler açısından zengin olması nedeniyle alır.

6- Yaşlanmayı yavaşlatır

Portakalın faydaları, güzel olmak isteyen insanlar için de idealdir. Portakalın içinde A ve C vitamini nedeniyle portakalı güçlü bir antioksidan olması, cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca portakalın içindeki C vitamini cildin kolajen üretimini uyararak sarkmayı, kırışıklık ve çizgilerin görünümünü azaltır. Özellikle A vitamini ise, cildi güneşin zararlı ışınlarının verdiği zararlardan korur.

7- Göz sağlığını iyileştirir

Portakal, görme, özellikle gece görüşü için önemli olan A vitamininin öncüsü beta-karoten açısından zengindir. Bu nedenle portakal, göz sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur. Portakalın bileşiminde beta-karotene ek olarak, göz korumasını artıran ve göz kuruluğu ve gece körlüğü gibi görme sorunlarını önleyen A vitamini de bulunur. Daha iyi göz sağlığı için, düzenli olarak taze portakal yiyebilirsiniz.

8- Kansızlığı önler

Portakalın faydaları, kansızlık sorunu olanlar için de ilgi görmektedir. Portakal, kandaki oksijenin taşınmasından sorumlu bir protein olan hemoglobin oluşumu için gerekli bir mineral olan, besinlerden demirin emilimini artırmaya yardımcı olan C vitamini ve sitrik asit açısından zengindir. Portakalın tüm bu içeriği, anemi olarak da bilinen kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca portakalın bileşiminde sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gerekli olan ve aynı zamanda kansızlığı önlemeye yardımcı olan folat da bulunur.

9- Kilo vermeye yardımcı olur

Kilo vermek istiyorsanız, siz de portakalın faydalarından istifade edebilirsiniz. Portakal, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan ve iştahınızı azaltan lif ve su açısından zengindir. Bu açıdan portakal, kilo vermesi gerekenler ve kilo vermek isteyenler için iyi bir tercihtir. Buna ek olarak, portakalda bulunan pektin, yemekteki kalori miktarını azaltır ve bağırsak tarafından yağların emilimini azaltmaya yardımcı olur.

10- Kemikleri sağlıklı tutar

Portakal, örneğin osteoporoz (kemik erimesi) veya osteopeni (düşük kemik yoğunluğu) gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Çünkü portakal, kemik sağlığını korumak, güçlendirmek, kemik gücünü ve yoğunluğunu artırmak için gerekli mineraller olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından zengindir. Bu harika meyveyi tüketerek hem portakalından faydalarından yararlanabilir hem de güçlü kemiklere sahip olabilirsiniz.

11- Kanserin oluşumunu önleyebilir

Özellikle portakal suyu, güçlü antioksidanlar olan ve insan sağlığına zararlı olan serbest radikal hasarını azaltan flavonoidler ve C vitamini açısından zengindir. Bu nedenle portakalın ve portakal suyunun göğüs, karaciğer ve bağırsak kanseri ile mücadelede faydaları olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu faydaları kanıtlamak için insanlar üzerinde yapılan çalışmalara hala ihtiyaç vardır.

12- Yüksek kolesterolü düşürür

Portakal tüketimi vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Portakalda bulunan flavonoidler, bağırsakta kolesterol emilimini sınırlar. Portakal ayrıca C vitamini, flavonoidler, beta-karoten ve lif açısından da zengindir, bu nedenle kötü kolesterol (LDL) ile savaşmak için idealdir. Ayrıca, portakalda bulunan lifler yiyeceklerde bulunan kolesterol emilimini de azaltır.

13- Tiroid sağlığına katkı sağlar

Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur, vücutta hormonların salınmasından sorumlu olan minik bir organdır. Portakal, karotenoidler ve C vitamini ile dolu olduğu için tiroidin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca portakal, iyi bir bağışıklık fonksiyonunu uyarır ve hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması) sorunu olanlarda genellikle eksik bulunan bir mineral olan demirin emilimini artırır.

14- Böbrek taşlarını önleyebilir

Portakalın faydaları böbrek taşı sorununda da etkilidir. Portakal, böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olduğuna inanılan iyi bir sitrik asit ve sitrat kaynağıdır. Örneğin potasyum sitrat, genellikle böbrek taşı olan hastalara reçete edilen bir ilacın etkin maddesidir. Portakaldaki sitratların bu gibi, ilaçlara benzer etkileri var gibi görünmektedir.

Portakalı yemenin en sağlıklı yolu

Yukarıda portakalın ne gibi faydaları olduğunu öğrendik. Şimdi de portakalı nasıl daha sağlıklı ve verimli yiyeceğimizi öğreneceğiz. Uzmanlar, portakalın soyularak ve kesilmeden yenmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu, portakaldaki besinleri ve vitaminleri korumak için önemlidir. Diğer bir ipucu da, olgunlaşmış portakal yemeniz gerektiğidir. Portakal kabuğu ise çay yapmaktan için harikadır. Portakal kabuğunu kurutarak harika bir çay hazırlayabilirsiniz.

Portakalın zararları var mıdır?

Portakalın zararları çoğu zaman yoktur. Ancak yine de karaciğer yağlanması, hepatit, siroz, şeker hastalığı veya karaciğer hastalığı olan kişiler bu meyvenin özellikle meyve suyu şeklinde aşırı tüketilmemesine dikkat etmelidir. Portakaldaki lif, kan dolaşımına emilimini azaltarak kan şekerini modüle etmeye yardımcı olur. Bu nedenle aşırı portakal yemek veya portakal suyu içmek, diyabetli hastanın kan şekerini artırma eğilimindedir.

Ayrıca gastrit veya ülser gibi mide sorunları olan kişiler de portakalı aşırı tüketmekten kaçınmalıdır. Bunun nedeni, narenciye meyvelerinin yüksek asit seviyeleri nedeniyle mide hasarını şiddetlendirebilmesi ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklara neden olabilmesidir. Birçok şey de olduğu gibi, her zaman ölçü önemlidir.

Özet olarak

Portakal hem lezzetli hem de besleyici olduğu için tüm dünya insanları tarafından tüketilen sağlıklı bir meyvedir. Portakallar iyi bir C vitamini kaynağı ve diğer bazı vitaminler, mineraller ve antioksidanlardır. Portakal, içindeki vitaminler ve diğer her şeyle beraber, kalp hastalığı ve böbrek taşı gibi birçok hastalık riskinizi azaltabilirler. Sözü fazla uzatmadan söylemek gerekirse, bu parlak turunçgiller sağlıklı bir beslenme tercihine mükemmel bir katkı sağlar.


Kaynak:

  1. https://www.tuasaude.com/
  2. https://www.uol.com.br/
  3. https://www.healthline.com/

YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu