Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Psikolojik Lenf Bezi Şişmesi Olur Mu? Stresten Lenf Bezleri Şişer mi?

Psikolojik lenf bezi şişmesi olur mu?

Lenf bezleriniz, hasta olduğunuzda doktorunuzun kontrol ettiği ilk yerlerden biridir. Bunun nedeni, lenf bezi şişkinliklerinin bir enfeksiyonunuz olduğunun bir göstergesi olmasıdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda birçok insanın iddia ettiği psikolojik lenf bezi şişmesi denilen şey de söz konusu olabilir.

Psikolojik lenf bezi şişmesi nasıl olur?

Psikolojik lenf bezi şişmesi, anksiyete bozukluğu ile yakından ilgilidir. Burada, psikolojik lenf bezi şişmesi dediğimizde, bu psikolojik sorunun anksiyete olduğunu akılda tutalım ve okumaya devam edelim.

Anksiyetenin bir dizi farklı semptomu vardır ve farklı anksiyete türlerinin psikolojik lenf bezi şişmesine neden olabilecek farklı türde yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, her kaygının her zaman lenf bezi şişmesine neden olmadığına dikkat edilmelidir.

Pek çok insanın psikolojik lenf bezi şişmesi bildirmesinin nedeni, kaygısı olanlarda ne yazık ki son derece yaygın olan birkaç sorundan kaynaklanmaktadır.
Bu sorunlar aşağıdakileri içerir:

1- Bakteriyel sorunlar

Vücudunuzda her zaman küçük enfeksiyonların meydana geldiği unutulmamalıdır. Vücudunuz bunlarla başa çıkmakta o kadar iyi iş çıkarıyor ki bunların birçoğunu asla fark etmiyorsunuz. Bakterilerin küçük enfeksiyonları tetiklediği sırada, herhangi bir nedenden dolayı endişe duyuyor olabilirsiniz ve bu endişe de psikolojik lenf bezi şişmesi dediğiniz şeyi tetikliyor olabilir.

2- Aşırı duyarlılık

Aşırı duyarlılık dediğimiz şey, bazı hassas insanların sağlıkları hakkında abartılı derecede endişe duymasıdır. Bahsedilen bu abartılı endişe hali, bu insanların sürekli kendilerini hasta hissetmelerini veya her an hasta olacaklarına dair yersiz bir korkuyu tetikler. Bu durumdan mustarip bir kişi, lenf bezi şişmese de psikolojik olarak lenf bezi şişmesi hissediyor olabilir.

3. Kas gerginliği

Genel olarak, özellikle anksiyeteden kaynaklı boyunda kas gerilmesi, lenf bezi şişmesi gibi hissedilebilir. Genellikle bu, gerginlikten dolayı lenf bezinizi boynunuzun içinde hissettiğinizde meydana gelir. Size, lenf bezleriniz psikolojik olarak şişmiş gibi gelebilir, ancak bu, kaygının neden olduğu yoğun kas gerginliğinden başka bir şey olmayabilir.

4. Dehisrasyon (su kaybı)

Dehidrasyona anksiyete neden olmaz, ancak anksiyete, terlemeyi artırdığı ve su kaybına yol açabileceği için dehidrasyona katkıda bulunabilir. Dehidrasyonun lenf bezlerinin hafif derecede şişmesine neden olduğuna inanılır, bu nedenle susuzluk probleminiz olduğunda bazen psikolojik lenf bezi şişmesine sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Stresten lenf bezleri şişer mi?

Evet; lenf bezleri stresten dolayı şişebilir. Stres ve kaygının lenf bezi şişmesini nasıl tetiklediği bilinmese de özellikle stresin diğer fiziksel belirtileriyle beraber lenf bezlerinde şişme meydana gelebileceği bir gerçek olarak karşımızdadır.

stresten lenf bezleri şişer mi

Psikolojik lenf bezi şişmesi nasıl geçer?

Psikolojik nedenlerden kaynaklanan lenf bezlerinin şişmesi, genellikle endişelenecek bir durum değildir. Bununla birlikte, lenf bezleriniz hakkında endişeleriniz varsa her zaman doktora muayene olmanızda fayda vardır. Çünkü böyle bir sorun yalnızca bir doktor gerçekten teşhis edilebilir. Bazı enfeksiyonların tehlikeli ve hatta yaşamı tehdit edici olabileceği unutulmamalıdır.

Lenf bezi şişmesinin kaynağının psikolojik olduğu belirlenirse, anahtar, onlar üzerindeki endişenizi azaltabildiğinizden emin olmaktır. Lenf bezleri basitçe değiştireceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle, öncelikle bunun üzerine düşünsel olarak verdiğiniz enerji miktarını bilinçli olarak azaltmanız gerekir.

Aşağıdakileri deneyerek psikolojik lenf bezi şişmesi kaygısını ve düşüncesini azaltabilirsiniz:

1- Zihninizi meşgul etmek işe yarayabilir

İlk olarak, zihninizi başka bir şeyle dağıtmaya çalışın. Sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayın ve ona korkularınızı ve endişelerinizi anlatın ya da ruh halinizi hafifleten eğlenceli şeyler hakkında konuşun. Bir bulmaca da çözebilirsiniz. Televizyonda komik şovlar izleyin (dramalar veya korku şovları değil). Ne kadar çok güler ve düşüncelerinizi dağıtırsanız, kaygınız o kadar kaybolacaktır.

2- Egzersiz yapmak kaygıya iyi gelecektir

Egzersiz yapmak, sağlıkları hakkında endişe duyanlar için çok faydalı olabilecek, kaygıyı hızla gidermenin bir yoludur. Düzenli egzersiz yapmak, ruh halinizi rahatlatır ve kortizol seviyenizi düşürerek endorfin salgılamanızı sağlar. Tüm bunlar olurken de hissettiğiniz kaygı miktarı azalır ve psikolojik lenf bezi şişmesi yaşadığınıza dair düşünceleriniz kaybolmaya başlar.

3- Yeteri miktarda su içmelisiniz

Dehidrasyon (susuzluk) şişmiş lenf bezlerinin bir nedeni olabileceğinden, su içmek sizin için avantajlı olabilir. Dehidrasyonun lenf bezi şişmesine neden olduğu %100 net değildir, ancak bazı bilim insanları bunun olabileceğine inanıyor. Vücudunuz susuz kalmış ise, bu durumun endişeniz üzerinde etkisi olabilir ve bu endişe de psikolojik olarak lenf bezinizin şişmiş olabileceğini hissetmenize neden olabilir.

NOT:

Yukarıdakiler, genel kaygınızı azaltmanın ve muhtemelen lenf bezleriniz ve boyun kaslarınız hakkında daha az düşünmenin çok küçük ve kolay yollarıdır. Gerçekten rahatlama bulmak istiyorsanız, endişenizi genel olarak ele almanız ve üzerinde çalışmanız gerekecektir.

Özet olarak

Anksiyete gibi psikolojik nedenlerin kendisi, tipik olarak lenf bezlerinin şişmesi hissine yol açmaz. Ancak lenf bezlerinizden daha fazla haberdar olmanızı sağlayabilir, onları daha sık kontrol etmenize neden olabilir ve boyutlarının değiştiğini hissettiğinizde daha fazla korku duymanıza neden olabilir.

Bu durum daha sonra psikolojik lenf bezi şişmesi yaşıyormuş hissini tetikleyebilir. Lenf bezlerinizin şiştiğinden gerçekten endişeleniyorsanız, önce bir doktora görünün, ancak daha sonra gelecekte kaygıyı yönetmek için bir süreç başlatmak sizin için harika olacaktır.

Lenf bezleri: Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
How Anxiety Can Cause Swollen Lymph Nodes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu