reklam
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Psikolojik Lenf Bezi Şişmesi Olur mu?

Psikolojik lenf bezi şişmesi olur mu? Psikolojik rahatsızlıklar lenf bezi şişmesine neden olur mu? Bu durumda ne yapmak gerekiyor? Doktor kontrolü gerekir mi? Nasıl geçer ve ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Psikolojik lenf bezi şişmesi mümkün müdür?

Lenf düğümleriniz, hasta olduğunuzda doktorunuzun kontrol ettiği ilk yerlerden biridir. Bunun nedeni, şişkinliklerinin bir enfeksiyonunuz olduğunun bir göstergesi olmasıdır ve bu nedenle doktor, viral bir problemden ziyade bakteriyel bir probleminiz olabileceğini bilir. Bununla birlikte, bazılarının fark etmeyebileceği şey, psikolojik lenf bezi şişmesinin olabileceğidir. Bu yazıda, psikolojik lenf bezi şişmesinin nasıl olacağına ve bu konuda neler yapabileceğinize bakacağız.

Psikolojik lenf bezi şişmesi nasıl olur?

Psikolojik lenf bezi şişmesi, anksiyete bozukluğu ile yakından ilgilidir. Burada, psikolojik lenf bezi şişmesi dediğimizde, bu psikolojik sorunun anksiyete olduğunu akılda tutalım ve okumaya devam edelim.

Anksiyetenin bir dizi farklı semptomu vardır ve farklı anksiyete türlerinin psikolojik lenf bezi şişmesine neden olabilecek farklı türde yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, her zaman kaygının aslında şişmiş lenf düğümlerine neden olmadığına dikkat edilmelidir. Yine de endişeli milyonlarca insan psikolojik lenf bezi şişmesine sahip olduğunu iddia etmektedir. Aslında, bu bildirim, oldukça yaygın olarak bildirilen bir kaygı belirtisidir.

Pek çok insanın psikolojik lenf bezi şişmesi bildirmesinin nedeni, kaygısı olanlarda ne yazık ki son derece yaygın olan birkaç sorundan kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar aşağıdakileri içerir:

  • Bakteriyel sorunlar

Vücudunuzda her zaman küçük enfeksiyonların meydana geldiği unutulmamalıdır. Sadece vücudunuz bunlarla başa çıkmakta o kadar iyi iş çıkarıyor ki bunların birçoğunu asla fark etmeyeceksiniz. Vücudunuzun temizlediği tamamen normal bir hafif enfeksiyon tipine sahip olmanız mümkündür, ancak o sırada lenf düğümlerinizi kontrol ediyor ve şişmesi hakkında şiddetli endişe duyuyor olabilirsiniz, sonuç olarak psikolojik lenf bezi şişmesini aklınızı fıldır fıldır meşgul ediyor olabilir. Anksiyete ayrıca bağışıklık sistemini zayıflatabilir, muhtemelen sizi küçük enfeksiyonlara biraz daha yatkın hale getirir, böylece lenf düğümleriniz daha sık şişer ve psikolojik lenf bezi şişmesi probleminiz olduğunu düşünebilirsiniz.

  • Aşırı duyarlılık

Aşırı duyarlılık dediğimiz şey, bazı hassas insanların sağlıkları hakkında abartılı derecede endişe duymasıdır. Aslında buradaki sorun, kaygının kişiyi nasıl hissettirdiğine ve daha küçük bir sorunu nasıl deneyimlediğine karşı aşırı duyarlı hale getirebilmesidir. Bu durumun bir sonucu olarak, kişinin lenf bezi şişmese de psikolojik lenf bezi şişmesi hissediyor olabilir.

  • Kas gerginliği

Genel olarak, özellikle anksiyeteden kaynaklı boyundaki kas gerginliği, psikolojik olarak lenf bezi şişmesi gibi hissedilebilir. Genellikle bu, gerginlikten dolayı lenf bezinizi boynunuzun içinde hissettiğinizde meydana gelir. Size lenf beziniz şişmiş gibi gelebilir, ancak bu, kaygının neden olduğu yoğun kas gerginliğinden başka bir şey olmayabilir.

  • Dehisrasyon (su kaybı)

Dehidrasyona anksiyete neden olmaz, ancak anksiyete, terlemeyi artırdığı ve su kaybına yol açabileceği için dehidrasyona katkıda bulunabilir. Dehidrasyonun lenf düğümlerinin hafif derecede şişmesine neden olduğuna inanılır, bu nedenle susuzluk probleminiz olduğunda bazen psikolojik lenf bezi şişmesine sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Anksiyete ve stres, hem bakteri üremesi (ki bu endişe ile daha sık görülür) hem de bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun hormonları oluşturma ve kullanma şekli açısından vücudunuzun çalışma biçiminde çeşitli değişikliklere yol açabilir. Bu nedenle, vücudunuzdaki bazı değişikliklerin lenf düğümlerinizin şişmesine neden olması kesinlikle mümkündür.

Lenf bezi şişmesi anksiyeteye neden olur mu?

Ayrıca, sağlık kaygısının kaygı bozukluklarının yaygın bir belirtisi olduğu ve birçok insanın sağlıklarını sürekli olarak izlemelerine bir yanıt olarak daha fazla kaygı geliştirdiği belirtilmelidir. Bir şeylerin yanlış gittiğine dair endişeler geliştirmek insanlar arasında çok yaygındır ve bu endişeler vücudunuzu sağlık açısından sürekli izlemenize yol açar. Daha sonra sağlıklı olsanız bile, hissetme şeklinizde herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde, bu durum psikolojik lenf bezi şişmesi gibi daha fazla kendi kendinize teşhis koymanıza neden olur.

Psikolojik lenf bezi şişmesi nasıl geçer?

Anksiyete kaynaklı psikolojik lenf bezi şişmesi muhtemelen tehlikeli değildir; bununla birlikte, lenf düğümleriniz hakkında endişeleriniz varsa her zaman bir doktora muayene olmalısınız. Çünkü sorunu yalnızca bir doktor gerçekten teşhis edebilir. Bazı enfeksiyonlar tehlikeli ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir.

Lenf bezi şişmesi düşüncesinin kaynağının kaygı olduğu belirlenirse, anahtar, onlar üzerindeki endişenizi azaltabildiğinizden emin olmaktır. Lenf düğümleri basitçe değiştireceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle, öncelikle bunun üzerine düşünsel olarak verdiğiniz enerji miktarını bilinçli olarak azaltmanız gerekir.

Aşağıdakileri deneyerek psikolojik lenf bezi şişmesi kaygısını ve düşüncesini azaltabilirsiniz:

  • Zihninizi meşgul etmek işe yarayabilir

İlk olarak, zihninizi başka bir şeyle dağıtmaya çalışın. Sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayın ve ona korkularınızı ve endişelerinizi anlatın ya da ruh halinizi hafifleten eğlenceli şeyler hakkında konuşun. Bir bulmaca da çözebilirsiniz. Televizyonda komik şovlar izleyin (dramalar veya korku şovları değil). Ne kadar çok güler ve düşüncelerinizi dağıtırsanız, kaygınız o kadar kaybolacaktır.

  • Jogging egzersizleri kaygıya iyi gelecektir

Jogging egzersizi, sağlıkları hakkında endişe duyanlar için çok faydalı olabilecek kaygıyı hızla gidermenin bir yoludur. Jogging, ruh halinizi rahatlatır ve kortizol seviyenizi düşürerek endorfin salgılamanızı sağlar. Tüm bunlar olurken de hissettiğiniz kaygı miktarı azalır ve psikolojik lenf bezi şişmesi yaşadığınıza dair düşünceleriniz kaybolmaya başlar.

  • Yeteri miktarda su içmelisiniz

Dehidrasyon (susuzluk) şişmiş lenf bezlerinin bir nedeni olabileceğinden, su içmek sizin için avantajlı olabilir. Dehidrasyonun şişmiş lenf düğümlerine neden olduğu %100 net değil, ancak bazı bilim insanları bunun olabileceğine inanıyor. Vücudunuz susuz kalmış ise, bu durumun endişeniz üzerinde etkisi olabilir ve bu endişe de psikolojik olarak lenf bezinizin şişmiş olabileceğini hissetmenize neden olabilir.

Yukarıdakiler, genel kaygınızı azaltmanın ve muhtemelen lenf düğümleriniz ve boyun kaslarınız hakkında daha az düşünmenin çok küçük ve kolay yollarıdır. Gerçekten rahatlama bulmak istiyorsanız, endişenizi genel olarak ele almanız ve üzerinde çalışmanız gerekecektir.

Özet olarak

Anksiyetenin kendisi tipik olarak şişmiş bez hissine yol açmaz. Ancak lenf düğümlerinizden daha fazla haberdar olmanızı sağlayabilir, onları daha sık kontrol etmenize neden olabilir ve boyutlarının değiştiğini hissettiğinizde daha fazla korku duymanıza neden olabilir. Bu durum daha sonra psikolojik lenf bezi şişmesi yaşıyormuş hissini tetikleyebilir. Lenf düğümlerinizin şiştiğinden gerçekten endişeleniyorsanız, önce bir doktora görünün, ancak daha sonra gelecekte kaygıyı yönetmek için bir süreç başlatmak sizin için harika olacaktır.


Kaynak:

Dr. Elçin Gümüşdağ

Dr. Elçin Gümüşdağ, 2006 yılında özel bir üniversitede okuduğu psikoloji eğitimini tamamlamış, aynı kurumda 2013 yılında da Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Belli bir dönem yurt dışı eğitim programıyla eğitimine devam etmiş, ardından Türkiye’ye dönerek kariyerine devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir