reklam
İç Hastalıkları

Rabdomyosarkom Nedir?

Rabdomiyosarkom, vücudun yumuşak dokularında, genellikle kaslarda gelişen kanserli bir tümördür. Baş, boyun, mesane, vajina, kollar, bacaklar, gövde veya hemen hemen herhangi bir vücut bölümünü etkileyebilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Rabdomyosarkom nedir?

Rabdomyosarkom, yumuşak dokuda – özellikle iskelet kası dokusunda ya da bazen mesane veya rahim gibi içi boş organlarda oluşan nadir bir kanser türüdür ve aynı zamanda yumuşak doku kanseri veya sarkomu olarak da bilinir. Rabdomyosarkom her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman çocukları etkiler.

Her ne kadar bu kanser türü vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıksa da, aşağıdaki yerlerde görülme olasılığı daha fazladır:

 • Baş ve boyun bölgesi
 • Mesane gibi idrar sistemi
 • Vajina, uterus ve testis gibi üreme sistemi
 • Kollar ve bacaklar

Görünüm (prognoz) ve tedavi seçenekleri rabdomyosarkom tipine, nerede başladığına, tümör büyüklüğüne ve kanserin yayılıp yayılmadığına bağlıdır. Tedavi genellikle cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisinin bir kombinasyonudur.

Bu tür kanser tedavisinde önemli ilerlemeler, sonuçları önemli ölçüde iyileştirmiştir. Tedavinin tamamlanmasından sonra, insanların yoğun kemoterapi ve radyasyonun sonradan ortaya çıkabilecek potansiyel etkileri için ömür boyu tıbbi olarak takibe ihtiyaçları vardır.

Rabdomyosarkom nedenleri

Rabdomyosarkomun neden kaynaklandığı açık değildir. Doktorlar rabdomyosarkomun bir hücre DNA’sında değişiklikler geliştirdiğinde başladığını bilir. Bir hücrenin DNA’sı, bir hücreye ne yapacağını söyleyen talimatları içerir. Değişiklikler, hücrenin hızla çoğalmasını ve sağlıklı hücrelerin normal olarak öleceği zaman yaşamaya devam etmesini söyler.

Sonuç, sağlıklı vücut dokusunu istila edebilen ve yok edebilen anormal hücrelerin bir kütlesidir (tümör gibi). Anormal hücreler parçalanabilir ve vücutta yayılabilir (metastaz yapabilir).

Kimler risk altındadır?

Rabdomyosarkom riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Ailede kanser geçmişi: Bu kanserin riski, özellikle bu kanser genç yaşta ortaya çıkıyorsa, kanseri olan ebeveyn veya kardeş gibi kan bağı olan çocuklarda daha yüksektir. Ancak rabdomyosarkomlu çocukların çoğunun ailesinde bu kanser yoktur.
 • Kanser riskini artıran genetik sendromlar: Nadir durumlarda bu kanser türü, nörofibromatoz 1, Noonan sendromu, Li-Fraumeni sendromu, Beckwith-Wiedemann sendromu ve Costello sendromu dahil olmak üzere ebeveynlerden çocuklara geçen genetik sendromlarla bağlantılıdır.

Rabdomyosarkom belirtileri

rabdomyosarkom belirtileri

Rabdomyosarkomum belirtileri kanserin bulunduğu yere bağlıdır. Örneğin, kanser baş veya boyun bölgesinde ise, belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • Baş ağrısı
 • Gözlerde şişkinlik
 • Burun, boğaz veya kulaklarda kanama

Kanser üriner veya üreme sisteminde ise, belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • İdrar yapmada sorun ve idrardan kan gelmesi
 • Bağırsak hareketlerinde zorluk
 • Vajina veya rektumda kitle veya kanama

Kanser kollarda veya bacaklardaysa belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • Kol veya bacakta şişme veya yumru
 • Etkilenen bölgede ağrı (ağrı her zaman olmayabilir)

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren, özellikle yukarıda sayılan belirtileriniz varsa ve bunlar geçmiyorsa, vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır.

Rabdomyosarkom teşhisi

Rabdomyosarkomun tanısı genellikle şikayet nedeni olan belirtileri daha iyi anlamak için fizik muayene ile başlar. Bu bulgulara dayanarak başka testler ve prosedürler önerilebilir.

Görüntüleme testleri

Doktorunuz semptomları araştırmak, kanseri aramak ve kanserin yayıldığını gösteren işaretleri aramak için bir veya daha fazla görüntüleme testi önerebilir.

Görüntüleme testleri şunları içerebilir:

Test için doku örneğinin alınması (biyopsi)

Laboratuar testi için şüpheli hücrelerin bir örneğini toplamak için biyopsi prosedürü kullanılır. Testler, hücrelerin kanserli olup olmadığını gösterebilir ve kanser türünü belirleyebilir.

Rabdomyosarkom tanısı için kullanılan biyopsi prosedürleri şunları içerir:

 • İğne biyopsisi: Doktor cilde ince bir iğne sokar ve tümöre yönlendirir. İğne, tümörden küçük doku parçalarını çıkarmak için kullanılır.
 • Cerrahi biyopsi: Doktor deriye bir kesi yapar ve tüm tümörü (eksizyonel biyopsi) veya tümörün bir bölümünü (insizyonel biyopsi) çıkarır.

İhtiyaç duyulan biyopsi türünü ve nasıl yapılacağını belirlemek için tıbbi ekip tarafından dikkatli bir planlama yapılması gerekir. Doktorların biyopsiyi, kanseri çıkarmak için gelecekteki ameliyatlara müdahale etmeyecek şekilde yapmaları gerekir.

Rabdomyosarkom tedavisi

rabdomyosarkom tedavisi

Rabdomyosarkom tedavisi genellikle kemoterapi, cerrahi ve radyasyon tedavisi dahil olmak üzere tedavilerin bir kombinasyonunu içerir.

Doktorunuzun önerdiği tedaviler, kanserin konumuna, tümörün büyüklüğüne, hücrelerin agresif olup olmadığına ve kanserin bir bölgeyle sınırlı olup olmadığına veya vücudun diğer bölgelerine yayılmış olup olmadığına bağlıdır.

Cerrahi tedavi

Ameliyatın amacı tüm kanser hücrelerini çıkarmaktır. Ancak bu kanser organların veya diğer önemli yapıların çevresinde veya yakınında büyüdüyse bu her zaman mümkün değildir. Kanser ameliyatla tamamen çıkarılamadığında, doktorlar olabildiğince uzaklaştırmaya çalışır ve sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kemoterapi ve radyasyon gibi diğer tedavileri kullanabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için güçlü ilaçlar kullanır. Tedavi genellikle damar yoluyla uygulanan ilaçların bir kombinasyonunu içerir. Hangi ilaçların verileceği, tamamen ilgili kişinin kişisel durumuna bağlı olacaktır.

Kemoterapi genellikle ameliyattan veya radyasyon tedavisinden sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır. Ameliyat veya radyasyon tedavisini daha etkili hale getirmek ve bir tümörü küçültmek için diğer tedavilerden önce de kullanılabilir.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek enerjili ışınlar kullanır. Genellikle vücudunuzdaki kesin noktalarda radyasyonu hedeflediği için etrafınızda hareket eden bir makine ile yapılır.

Radyasyon tedavisi ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için önerilebilir. Rabdomyosarkom, yakındaki organlar veya diğer önemli yapılar nedeniyle ameliyatın mümkün olmadığı bir bölgede olduğunda ameliyat yerine kullanılabilir.

Rabdomyosarkom komplikasyonları nelerdir?

Rabdomyosarkom komplikasyonları şunları içerir:

 • Kanserin yayılması: Bu kanser türü, başladığı yerden diğer bölgelere yayılabilir, bu da tedavi ve iyileşmeyi daha zor hale getirir. Çoğunlukla akciğerlere, lenf düğümlerine ve kemiklere yayılır.
 • Uzun süreli tedavinin yan etkileri: Rabdomyosarkomu kontrol etmek için gereken agresif tedaviler hem kısa hem de uzun vadede önemli yan etkilere neden olabilir. Sağlık ekibiniz, tedavi sırasında ortaya çıkan yan etkileri yönetmenize yardımcı olabilir ve tedaviden sonraki yıllarda izlenmesi gereken yan etkilerin bir listesini sağlayabilir.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. mayoclinic.org
 2. cancer.gov
 3. cancer.org
 4. urologyhealth.org

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir