Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
14°C
İstanbul
14°C
Sağanak Yağışlı
Salı Sağanak Yağışlı
16°C
Çarşamba Karla Karışık Yağmur
5°C
Perşembe Karla Karışık Yağmur
4°C
Cuma Yağışlı
10°C

Safra Kesesi Ağrısı

Safra kesesi ağrısı, genellikle safra taşlarından kaynaklansa da, muhtemel birçok nedeni de olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Safra Kesesi Ağrısı
23.08.2020
A+
A-

Safra kesesi ağrısı nedir?

Safra kesesi ağrısı, safra kesesi ile ilgili hastalığa bağlı herhangi bir ağrıyı tanımlamak için kullanılan her şeyi kapsayan bir terimdir. Safra kesesi ağrısına neden olan başlıca safra kesesi sorunları arasında safra koliği, kolesistit, safra taşları, pankreatit ve kolanjit bulunur.

Belirtiler değişiklik gösterir ve belirli yiyecekleri tüketerek tetiklenebilir. Ağrı, altta yatan nedene bağlı olarak aralıklı ağrı, sabit ağrı, karın ağrısı, arkaya yayılan ağrı olarak tanımlanabilir ve derecesi hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Safra kesesi ağrısı neden olur?

Daha önce belirtildiği gibi, safra kesesi ağrısına neden olan başlıca safra kesesi sorunları, safra koliği, kolesistit, safra taşı, pankreatit ve kolanjittir. Safra kesesinden kaynaklanan veya doğrudan safra kesesini ilgilendiren iki ana ağrı nedeni vardır:

 1. Herhangi bir kanalın safra kesesi taşlarıyla aralıklı veya tamamen tıkanması
 2. Kanalların kısmen veya tamamen tıkanması basınç ve iskemiye (bölgedeki kan damarlarının tıkanması nedeniyle yetersiz kan temini) neden olduğunda, çevre dokuların tahrişine veya enfeksiyonuna eşlik edebilecek safra taşı tortusu veya iltihaplanmış bitişik dokular

Safra taşı oluşumu genellikle safra kesesinde olur, ancak herhangi bir kanalda da oluşabilir. Safra kesesi sıkıştığında (kas sistemi tarafından sıkıştırıldığında), safra genellikle safra kanallarından oniki parmak bağırsağına gider.

Bununla birlikte, safra kesesi taşları veya safra taşı tortusu mevcutsa, çevre dokuya basınç uygulayarak kanalların kısmen veya tamamen tıkanması meydana gelebilir. Bu durum bazen lokal iskemiye neden olmaya yetecek kadar bile olabilir.

Bir takım diğer süreçler de safra kesesi ağrısına neden olabilir. Örneğin, safra yolları ve safra kesesinin enfeksiyonu, genellikle safra taşı tıkanmasından sonra ortaya çıkar ve ağrıya neden olabilir.

Safra kesesi ağrısının en yaygın nedenlerinden biri safra kesesi taşlarıdır (safra taşı hastalığı veya kolelitiazis olarak da adlandırılır). Safra taşları, safrada bulunan kolesterol ve diğer maddeler taş oluşturduğunda ortaya çıkar. Taş, safra kesesinden ince bağırsağa geçtiğinde veya safra kanalına takıldığında ağrıya neden olabilir. Buna biliyer kolik denir, safra kesesi atağı olarak bilinir.

Safra kesesindeki ağrı, takılan taşlar safra kesesine geri döndüğünde de ortaya çıkabilir. Bu safra kesesinin şişmesine neden olur ve bu durumu göğsünüzü saran ağrı, sağ omuz kemiğinizin arkasında ağrı, mide bulantısı, kusma veya gaz şeklinde de hissedebilirsiniz.https://www.medicinenet.com/gallbladder_pain_causes/views.htm

Biliyer kolik nedir?

Biliyer kolik, safra kesesi kasıldığında ve kistik kanal bir safra taşı tarafından kısmen veya tamamen bloke edildiğinde safra kesesiyle ilgili ağrı türünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Safra kesesi ağrısı belirtileri nelerdir?

Safra kesesi ağrısı belirtileri, nedene bağlı olarak değişebilir veya her insanda farklı hissedilebilir. Safra kesesi taşı olan birçok insan asla ağrı hissetmeyebilir. Bununla birlikte, safra kesesi ağrısında doktorun tanı koymasına yardımcı olan bazı varyasyonlar vardır.

 • Biliyer kolik (kanal tıkanması): Sağ üst karın veya epigastrik bölgede ani ve hızla artan ağrı; bazı kişilerde sağ omuza yayılan ağrı (veya kürek kemiğinin ucunda sırt ağrısı) olur veya ayrıca bulantı ve kusma gelişir. Ağrı genellikle yaklaşık 1 ila 5 saat içinde azalır, ancak bazı durumlarda hafif bir ağrı yaklaşık bir gün devam edebilir.
 • Kolesistit (kanal tıkanıklığına bağlı olarak safra kesesi dokusunun iltihaplanması): Kolesistitin belirtileri arasında, sağ üst karın bölgesinde sağ omuza veya arkaya yayılabilen şiddetli sabit ağrı, dokunulduğunda veya basıldığında hassasiyet vardır. Diğer belirtiler arasında terleme, bulantı, kusma, ateş, titreme ve şişkinlik vardır. Bu rahatsızlıklar biliyer kolikten daha uzun sürer.
 • Akalsist kolesistit (safra kesesinden bağımsız iltihaplanma): Kolesistit ile benzer semptomlara sahiptir. Bu durum ilgili bölgede travma gibi başka sorunların komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Hastalar şiddetli semptomlara sahiptir.
 • Pankreatit: Safra kesesinden gelen safra taşları pankreas kanalını tıkayabilir ve sırta yayılabilen üst karın ağrısı, hassaslaşmış karın, yemekten sonra gelen daha fazla ağrı, bulantı ve kusma pankreatit belirtisi olabilir:
 • Kolanjit (safra sisteminin enfeksiyonu): Kolanjit ateş, karın ağrısı, sarılık ve hatta hipotansiyon (düşük tansiyon) ve kafa karışıklığını içeren semptom ve bulgulara neden olur. Tıbbi bir acil durumdur.

Safra kesesi ağrısın nedeni nasıl teşhis edilir?

Sağlık geçmişi ve fizik muayene, olası bir tanı koymaya yardımcı olur. Murphy bulgusunun (derin sağ subkostal palpasyonda ağrı veya geçici solunum durması) %95’in üzerinde akut kolesistit belirtisi olduğu tahmin edilmektedir.

Ağrıya neden olan sorunun kesin olarak belirlenmesi için karaciğer fonksiyon testleri, lipaz, amilaz, tam kan sayımı ve karın röntgeni gibi birkaç laboratuvar kan testi yapılır. Ultrason, safra kesesi taşlarını tespit edebilir ve BT taraması, organın yapısal değişikliklerini tanımlayabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (emar) bazen organ yapılarını (karaciğer, safra kesesi ve pankreas) ayrıntılandırmak için kullanılır. Başka testler de düşünülebilir. Bu testlerin sonuçları, sorunu tespit etmeye ve teşhisi koymaya yardımcı olur.

Safra kesesi ağrısı nasıl tedavi edilir? Nasıl geçer?

Safra kesesi taşlarınız olmasına rağmen ağrınız yoksa tedaviye ihtiyacınız yoktur. Bir veya iki safra taşı atağı geçiren bazı hastalar tedaviden kaçınmayı seçebilir.

Akut safra taşı atağı sırasında ağrı genellikle morfin ile tedavi edilir. Tıbbi tedaviler arasında oral safra tuzu tedavisi, bir ilaç olan ursodiol ve şok dalgaları bulunur.

Kesin tedavi safra kesesi çıkarma ameliyatıdır. Şu anda, cerrahi yöntem seçimi laparoskopik cerrahidir. Bu cerrahi işlemde safra kesesi, karın içinde sadece küçük kesiler kullanılarak aletlerle çıkarılır.

Bununla birlikte, bazı hastalarda daha kapsamlı ameliyat gerekebilir. Genellikle, safra kesesi ağrısını taklit eden altta yatan bir neden yoksa safra kesesi çıkarıldıktan sonra insanlar ağrı hissetmezler.

Safra kesesi ağrısına ne iyi gelir?

 • Safra kesesi ağrısına iyi gelen şeyler arasında arasında nane, yonca ve elma sirkesi bulunur. Ancak bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Az yağlı bir diyetin uygulanması, safra koliği sıklığını azaltabilir ancak safra taşlarını erittiği gösterilmemiştir.
 • Düzenli egzersiz, safra taşı hastalığı ve buna bağlı safra kesesi ağrısını azaltabilir.
 • Bazı sağlık uzmanları, safra kesesi çıkarıldıktan sonra diyette süt ve tahılların azaltılmasını önermektedir. Yine de bireyler bu tür değişiklikleri doktorlarına danışmalıdır.

Safra kesesi ağrısı komplikasyonları

Safra kesesi ağrısının komplikasyonları arasında şunlar vardır:

 • Yemek yerken rahatsızlık
 • Yetersiz gıda alımı
 • Kilo kaybı
 • Elektrolit anormallikleri
 • Artan ağrı kesici ilaçların tüketimi
 • Günlük aktivitelerin bozulması

Safra kesesi hastalığına bağlı diğer komplikasyonlar arasında aşağıdakiler vardır:

 • Safra kanalı tıkanması
 • Ciddi enfeksiyonlar
 • Pankreatit
 • Peritonit
 • Seyrek olarak safra kesesi kanseri

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicinenet.com/gallbladder_pain_gall_bladder_pain/article.htm
 2. https://www.webmd.com/digestive-disorders/gallbladder-pain-causes#1

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz: