reklam
Göğüs Hastalıkları

Sağ Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Sağ göğüs ağrısı neden olur? Bıçak saplanır gibi ağrı olması ne demektir? Sağ göğsün alt tarafının ağrıması ciddi bir durum mudur? Ne zaman doktora görünmeli? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sağ göğüs ağrısı ciddi midir?

Çoğu durumda sağ göğüs ağrısı; çok fazla stres, kas gerginliği veya asit reflü gibi ciddi olmayan durumlardan kaynaklanan geçici bir semptomdur. Bununla birlikte, göğüs ağrısı ister sağ ister sol tarafta olsun, bunun nedeni sindirim sistemi, akciğerler ve hatta kalp sorunları da dahil olmak üzere çeşitli nedenleri olabilir ve bunların teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Ağrı sık sık oluyorsa, bıçak saplanır gibi ise, çok şiddetliyse, zamanla kötüleşiyorsa veya kol ve yüzde karıncalanma hissi, nefes almada zorluk veya bayılma gibi başka semptomlarla birlikte gelişiyorsa doktora görünmek önemlidir. Çünkü bu, hayatı tehdit eden bir sorunun işareti olabilir.

İlgili yazı: Göğüs ağrısının 23 önemli nedeni

Sağ göğüs ağrısı neden olur?

Göğsün sağ tarafındaki ağrının en yaygın nedenleri şunlardır:

1- Stres ve kaygı

Aşırı stres ve anksiyete, panik atağa yol açabilen ve ani göğüs ağrısı da dahil olmak üzere kalp krizine çok benzer semptomlara neden olan iki durumdur. Ağrı genellikle göğsün ortasında daha fazla hissedilir, ancak bazen vücudun sağ tarafına yayılan göğüs ağrısı olarak da duyumsanabilir.

Sağ göğüs ağrısına ek olarak, yetersiz nefes alma, nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve terleme gibi başka yaygın semptomlar da yaşanabilir. Anksiyete çok şiddetliyse eğer, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı da ortaya çıkabilir.

Kalp krizinden farklı olarak, çok stresli bir durumdan sonra panik atak daha yaygındır ve bu durumda göğüs ağrısı birkaç dakika içinde kaybolma eğilimindedir.

Ne yapılması gerekir?

Stres ve kaygının neden olduğu rahatsızlığı gidermenin en iyi yolu sakinleşmeye çalışmak, nefes almanın düzenli hale gelmesine ve kasların daha az gergin olmasına izin vermektir. Yapabileceğiniz başka bir şey de sessiz bir yere gidip bir fincan kediotu veya papatya çayı içmektir. Ağrı hala güçlüyse veya kalp krizinden şüpheleniyorsanız, hastaneye gitmeli veya tıbbi yardım almalısınız.

2- Kas gerginliği

Kas gerginliği, sağ göğüs ağrısının başka bir yaygın nedenidir ve genellikle göğüs kaslarını daha yoğun kullanan bir aktiviteden bir veya iki gün sonra meydana gelir. Kasların bu şekilde artan kullanımı, örneğin spor salonunda egzersiz yapmaktan dolayı olabilir veya bir tavanı boyamak gibi bir şeyden de kaynaklanabilir.

İlgili yazı: Kas gerginliği nedir?

Ayrıca göğüs bölgesinde kas liflerinde oluşan lezyonlar da birkaç gün sonra sağ göğüs ağrısına neden olabilir. Bu durumlarda, diğer yaygın semptomlar arasında etkilenen kasa dokunurken ağrıda artış, hafif şişlik ve kolları hareket ettirmede güçlük bulunur.

Ne yapılması gerekir?

Kas gerginliğinden etkilenen bölgeye günde üç ila dört kez 15 ila 20 dakika buz uygulamak ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca antienflamatuar losyonla bölgeye hafif bir masaj yapabilirsiniz. Ağrı üç gün içinde düzelmezse, daha spesifik tedavi gerekebileceğinden bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.

3- Asit reflü

sağ göğüs ağrısı neden olur

Mide ekşimesi olarak da bilinen asit reflü, birçok insanı etkileyen yaygın bir durumdur ve midede bulunan asidin yemek borusuna çıkması, özellikle yemek yedikten sonra mide yanması hissine neden olduğu zaman ortaya çıkar. Bu rahatsızlık bazen göğse doğru yayılan ağrı şeklinde hissedildiği için sağ göğüs ağrısına neden olabilir.

İlgili yazı: Mide ekşimesi hakkında her şey

Asit reflü hastalığına genellikle sık geğirme ihtiyacı, ağızda ekşi tat, boğazda yumru varmış gibi hissetme ve kuru öksürük gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Ne yapılması gerekir?

Yer çekimine bağlı olarak, asit reflü semptomları, bir seferde çok fazla yemekten ve yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak gibi basit diyet değişiklikleri ile giderilebilir. Ancak mide asidini bloke edecek ilaçların gerekli olabileceği durumlar da vardır. Bu nedenle, diyet değişiklikleri ile rahatsızlık düzelmiyorsa, gereken tedaviye başlamak için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

4- Kostokondrit

Kostokondrit daha az yaygın bir sorundur ancak göğüste, genellikle göğsün ortasında yoğun ağrıya neden olabilir. Ancak bazı durumlarda etkilenen bölge değişebilir ve sol veya sağ göğüs ağrısı ortaya çıkacak şekilde yayılabilir.

Bu durum, göğüs kemiğini kaburgalara bağlayan kıkırdaklar, göğüste güçlü bir baskı, yoğun öksürük dönemleri veya kötü duruşa maruz kaldıktan sonra iltihaplandığında ortaya çıkar. Kostokondrit orta göğüs bölgesinde hassasiyete ve derin bir nefes aldığınızda veya öksürdüğünüzde daha da kötüleşen ağrıya neden olur.

Ne yapılması gerekir?

Kostokondrit, özel bir tedavi gerektirmeden birkaç gün sonra iyileşme eğilimi gösteren geçici bir sorundur. Bununla birlikte, bölgeye 15 ila 20 dakika, günde üç ila dört kez germe egzersizleri ve buz uygulamak, iltihabı azaltabilir ve rahatsızlığı giderebilir. Bazı durumlarda iltihap önleyici ilaçlar da yardımcı olabilir.

5- Safra kesesi veya karaciğer sorunları

Safra kesesi ve karaciğer, karın boşluğunun vücudun sağ tarafında bulunan iki organıdır ve bu nedenle iltihaplandıklarında veya değişikliklere maruz kaldıklarında o bölgede ağrıya neden olabilirler. Ağrının karın bölgesinde olması daha yaygın olmakla birlikte bazı durumlarda sağ göğüs ağrısına da neden olabilir.

Safra kesesi veya karaciğer ile ilgili bir sorun olduğunda göğüs ağrısının yanı sıra başka semptomlar da olabilir. Bu semptomlar arasında kusma, iştahsızlık, genel rahatsızlık hissi ve sarılık bulunur.

Ne yapılması gerekir?

Safra kesesi iltihabından veya karaciğer probleminden şüpheleniyorsanız, teşhisi doğrulamak ve yeterli tedaviye başlamak için bir doktoru ziyaret etmeniz önemlidir. Safra kesesi iltihabı, özellikle safra kesesi bir taşla tıkanmışsa, genellikle oldukça ciddidir. Bu durumlarda ağrı çok kuvvetlidir ve ateş ve akut kusma da meydana gelebilir. Böyle bir durumda hemen hastaneye gitmelisiniz.

6- Akciğer sorunları

Akciğerlerdeki çeşitli problemler özellikle nefes alırken göğüs bölgesinde ağrıya neden olabilir. Ağrıya ek olarak öksürük, nefes darlığı, yetersiz nefes alma ve ateş de olabilir. Akciğer sorunları, kazalardan sonra veya kronik kalp hastalığı veya akciğer hastalığı olan kişilerde daha yaygındır.

Ne yapılması gerekir?

Akciğerlerdeki sorunlardan kaynaklanan sağ göğüs ağrısı, plörezi, zatürre, pnömotoraks ve hatta pulmoner emboli gibi ciddi sorunların bir işareti olabilir. Akciğer sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzun önerisiyle hastaneye gidip göğüs röntgeni gibi muayeneler yaptırmanız gerekir. Doktorunuz bu şekilde nedenini belirledikten sonra uygun yeterli tedaviye başlayabilir.

7- Kalp sorunları

sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı

Göğüs ağrınız olduğunda, temel endişelerden biri bunun bir kalp probleminin bir işareti olabileceğidir. Ancak bu yaygın değildir. Bununla birlikte, kalp problemleri, özellikle kalp kası iltihaplıysa, sağ tarafa yayılan ağrı da dahil olmak üzere göğüs ağrısının nedeni olabilir.

Genellikle kalp sorunları yaşlılarda, başka kronik sorunları olanlarda veya ciddi enfeksiyonlar nedeniyle hastaneye kaldırılan hastalarda daha yaygındır. Kalp ağrısı genellikle çok şiddetlidir ve kalbin sıkışıyormuş gibi hissedilmesine neden olur. Ek olarak, çarpıntı, öksürük, nefes almada zorluk ve bayılma gibi başka semptomlar da ortaya çıkabilir.

Ne yapılması gerekir?

Ağrının bir kalp probleminden kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorsanız, hemen hastaneye gitmeniz ve muayene olmanız önemlidir. Böylece nedeni teşhis edilebilir ve doktor tarafından uygun görülen tedaviye başlanabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çoğu zaman, sağ göğüs ağrısı birkaç dakika sonra kaybolur ve bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, bir doktor tarafından muayene edilmek, doğru nedeni belirlemenin tek yoludur. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda hastaneye gitmek en iyisidir:

  • Ağrı çok şiddetliyse veya zamanla kötüleşirse
  • Ağrı 15 dakikadan fazla sürüyorsa
  • Nefes almada güçlük, yüksek ateş veya bayılma gibi diğer belirtiler ortaya çıkıyorsa

Ayrıca yaşlılar ve özellikle solunum sistemi veya kalpte kronik sorunları olanlar bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Çünkü sağ göğüs ağrısı, mevcut durumun kötüleştiğini gösterebilir ve tedavinin tekrar ayarlanması gerekebilir.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak
tuasaude.comhealthline.comwebmd.comharvard.edu

Dr. Handan Köprücü

Dr. Handan Köprücü, 1971 yılında doğmuştur. 1995-2001 yılları arasında Tıp Fakültesini bitirmiştir ve göğüs hastalıkları alanında devam etmiştir. Eğitimini tamamlamadıktan sonra göğüs hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürmektedir ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili bilgilendirici içerikler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir