reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Sağ Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sağ sırt ağrısı birçok insanın başına gelen bir sorundur. Çoğu zaman ciddi bir nedenden kaynaklanmasa da, bazen altta yatan daha önemli bir durumun belirtisi olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Sağ sırt ağrısı hakkında

Sağ sırt ağrısı, bir kişinin sırtının üst kısmında boynu ile bel arasında herhangi bir yerde ortaya çıkan bir ağrı türüdür ve genellikle kürek kemiklerinin olduğu bölgede meydana gelir. Sağ sırt ağrısının birçok olası nedeni vardır. Bunlardan bazıları ciddi değildir ve çeşitli önlemlerle giderilebilir. Ancak bazı durumlarda ise daha ciddi nedenlerden dolayı sağ sırtta ağrı meydana gelebilir.

Sağ sırt ağrısı neden olur?

Bu tür sırt ağrısına aşağıdaki gibi birkaç faktör neden olabilir:

1- Kas gerginliği veya yaralanması

Bir kişi spor yaparken veya nesneleri yanlış kaldırırken sağ üst sırt kaslarına zarar verebilir. Bu kasları germek, akut ağrı veya hafif bir ağrı olarak ortaya çıkabilen rahatsızlığa neden olabilir. Kas gerginliği ve hafif yaralanmaların tedavisi genellikle ağrı kesici ilaçlar ve dinlenme gibi ev ilaçlarını içerir.

2- Omurga kırıkları

Torasik omurganın kırıkları, aşağıdakileri içerebilecek yüksek enerjili travmadan kaynaklanabilir:

 • Bir araba veya motosiklet çarpışması
 • Yüksekten düşüş
 • Spor kazası

Bu vakaların tedavisi genellikle acil tıbbi yardım gerektirir.

3- Osteoporoz (kemik erimesi)

Torasik omurganın kırıkları osteoporoz (kemik erimesi) nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu, kemiklerin çok zayıfladığı ve kırılma olasılığının daha yüksek olduğu bir durumdur.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre, vertebral kompresyon kırıkları olarak bilinen bu omurga yaralanmaları, her yıl dünyada yüzbinlerce kişiyi etkilemektedir.

4- Osteoartrit (kireçlenme)

Bu en yaygın artrit şeklidir. Normalde eklem oluşturmak için kemiklerin ucunu yastıklayan vücuttaki kıkırdak kırıldığında veya yıprandığında ortaya çıkar.

Omurgada osteoartrit (kireçlenme), omurların birleştiği eklemleri etkiler. Bu hasarlı kemiklerin hareketi, daha fazla hasara ve kemik mahmuzları adı verilen büyümelerin oluşmasına neden olur. Bunlar sinirlere baskı yaparak sağ üst sırt ağrısı (bazen bıçak saplanır gibi bir his) durumuna neden olabilir.

5- Stres

sağ sırt ağrısı ve stres

Çalışmalar, sırtın üst kısmında stres ve ağrı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Kişi stres hissettiğinde, kasları gerilir ve bu zamanla rahatsızlığa neden olabilir.

6- Safra kesesi sorunları

Üst sırttaki ağrı, vücudun başka yerindeki sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumlar sağ üst sırtın ağrımasına neden olabilir.

Safra kesesi taşları ve ciddi iltihaplanma dahil safra kesesi ile ilgili sorunlar bu tür ağrılara neden olabilir. Tedavi, şiddete göre değişir.

7- Omurga enfeksiyonu

Bir kişi çeşitli nedenlerle omurgada enfeksiyon geliştirebilir. Bu durum için risk faktörleri arasında yetersiz beslenme, bağışık sistemi sorunları, HIV enfeksiyonu, kanser, diyabet ve obezite bulunur.

Omurga enfeksiyonları sağ üst sırt ağrısını tetikleyebilir. Tedaviler genellikle antibiyotikler veya antifungaller gibi tıbbi müdahaleleri içerir.

8- Fıtıklaşmış diskler (bel fıtığı)

Bir bel fıtığı genellikle fıtıklaşmış bir disk olarak bilinir. Bu durum sıklıkla belde meydana gelir ve boyunda da gelişebilir. Bununla birlikte, sağ üst sırt ağrısını da rahatsızlığı tetikleyebilir. Fıtıklaşmış diskler genellikle evde tedaviye iyi yanıt verir.

9- Akciğer sorunları

Bazen kişi, derin bir şekilde nefes alırken sırt ağrısını daha kötü hissedebilir. Solunum hareketleri, göğüs kafesine bağlandığı için doğal olarak omurgayı etkiler. Genellikle endişelenmek için bir neden değildir.

Ancak bazı durumlarda daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Örneğin, kan pıhtılaşması veya pulmoner emboli gibi akciğerlerle ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir. Akciğerle ilgili ciddi durumlarda sırt ağrısıyla beraber nefes alırken göğüs ağrısı da olabilir.

Bir kişinin semptomları hakkında endişeleri varsa, tıbbi yardım almalıdır.

Sağ sırt ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

sağ sırt ağrısı doktor

Bir kişi, yaralanma veya kaza nedeniyle sırt ağrısı yaşarsa tıbbi yardım almalıdır. Sırt ağrıları bir hafta sonra geçmezse bir doktorla konuşmalıdır.

Sırt ağrısına, kas güçsüzlüğü, mesane sorunları, karıncalanma veya uyuşma gibi diğer endişe verici semptomlar eşlik ederse, kişi derhal tıbbi yardım almalıdır.

Sağ sırt ağrısı nedeni nasıl teşhis edilir?

Kas gerginliği genellikle üst sağ sırtta ağrıya neden olur, ancak bazen daha ciddi bir neden olabilir.

Bir sağlık uzmanı, sporla ilgili bir olay veya araba kazası gibi son zamanlarda sırttaki herhangi bir yaralanma için bilgi isteyecektir.

Nedeni belirlemek için kişinin tıbbi geçmişini ve ağrının ne şekilde ortaya çıktığını da öğrenmek isteyecektir. Bazı durumlarda daha ileri testler de gerekebilir.

Sağ sırt ağrısı nasıl geçer?

Çoğu durumda, sağ üst sırt ağrısı, aşağıdakileri içeren ev ilaçları ile çözülür:

1- İlaç tedavisi

Doktorunuza veya eczacınıza danışarak ibuprofen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaç kullanmak sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bunlar genellikle reçetesiz temin edilebilir. Tablet olarak ağızdan alınabilir veya etkilenen bölgeye krem, jel, yama veya sprey olarak topikal olarak uygulanabilir.

2- Sıcak ve soğuk kompres

Sıcak su şişesi kullanmak veya sıcak bir banyoda yatmak sırtın üst kısmındaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Buz paketleri de ayrıca sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak kişi bunları doğrudan cilde uygulamamalıdır. Bunun yerine, etkilenen bölgeye uygulamadan önce buz paketlerini bir havlu veya beze sarmalıdır.

3- Dinlenme

Dinlenme sağ üst sırt ağrısı rahatsızlığına yardımcı olabilse de, kişi çok uzun süre hareketsiz kalmayı sınırlamalıdır. Sırt ağrısıyla ilgilenen birçok doktor, genellikle aktif kalmanın sırt ağrısı olan insanlar için çok önemli olduğunu kabul eder.

4- Esnetmeler ve egzersizler

Esneme hareketleri ve egzersizler sağ sırt ağrısını önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olabilir. Tıp uzmanları , sırtınızı sağlıklı tutmak ve rahatsızlığı önlemek için sıklıkla yogayı önerir. Yoga ayrıca ağrının geri gelmesini de durdurabilir.

Sağ sırt ağrısı önlenebilir mi?

sağ sırt ağrısını önlemek

Her zaman sağ sırt ağrısını önlemek mümkün olmasa da, riski azaltmak için aşağıdaki gibi teknikler uygulayabilir:

 • Nesneleri güvenli ve doğru bir şekilde kaldırmak
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak
 • Tekrarlayan hareketler yaparken mola vermek
 • Düzenli olarak yürümek
 • Otururken veya ayaktayken dik durmak
 • Spor yaparken yaralanmayı engellemek için önlemler almak
 • Sırt ağrısına neden olan herhangi bir aktiviteyi durdurmak

Özet olarak

Kas gerginliği genellikle sağ sırt ağrısı durumuna neden olur, ancak ağrının arkasında daha ciddi bir neden de olabilir.

Teşhis konusunda doktor, sporla veya işinizle ilgili bir olay veya araba kazası gibi son zamanlarda sırtınızda herhangi bir yaralanma olup olmadığını öğrenmek isteyecektir.

Nedeni belirlemek için kişinin tıbbi geçmişini ve ağrının nasıl ortaya çıktığını da soracaktır. Bazı durumlarda daha ileri teşhis yöntemleri de kullanılabilir.

Ağrı ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa, kişi çeşitli yöntemlerle (yukarıda anlattığımız gibi) kendi kendini tedavi edebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/
 2. https://www.healthline.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir