Sağlık Rehberi

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız? Hemen Yapabileceğiniz 10 Küçük Şey

Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Ne yemeli ve içmeliyiz? Hangi aktiviteleri ne zaman yapmalıyız? Ne kadar uyumalıyız? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Sağlıklı olmak için sert önlemler almanıza gerek yok. Aslında, küçük yaşam tarzı değişiklikleri, yeme veya egzersiz alışkanlıklarındaki ani değişikliklerden daha etkilidir. Bugün küçük bir adım atmak, diyetinizi veya aktivite planınızı elden geçirmekten çok daha az bunaltıcı ve muhtemelen düşündüğünüzden daha etkilidir. Birkaç dakikalık güneş ışığı veya fiziksel aktivite, ruh halinizde ve genel refahınızda büyük bir fark yaratabilir ve bu tür olumlu geri bildirimler sağlıklı alışkanlıkları güçlendirebilir.

Sağlıklı olmak için aşağıdaki küçük adımları atabilirsiniz:

1. Dışarı çıkın.

2019 yılında yapılan bir araştırma, yeşil alanlarda (yerel parklar veya diğer doğal ortamlar) haftada iki saat harcayan kişilerin, doğada daha az zaman harcayan insanlara göre daha iyi sağlık ve psikolojik refah bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. İki saatin aynı anda mı yoksa birkaç kısa geziye yayılmış mı olduğu önemli değildir. Doğada geçirilen zaman, kan basıncını düşürebilir, kaygıyı azaltabilir, ruh halini iyileştirebilir ve bağışıklık sistemi işlevini iyileştirebilir.

2. Vücudunuzu hareket ettirin.

Hepimiz egzersizin sağlıkla bağlantılı olduğunu biliyoruz. Ancak fiziksel aktivitenin faydalarından yararlanmak için bir maraton koşmanıza veya spor salonuna gitmenize gerek yok. Her türlü bedensel hareket, ruh halini iyileştirebilir ve esnekliği ve gücü artırabilir. Sadece masa sandalyenizden kalkıp beş dakikalık bir yürüyüşe çıkmak bile dolaşımı ve yaratıcılığı artırabilir. Mutfağınızda dans etmek ve bahçe işleri yapmak (veya bahçenizde dans etmek!) de faydalıdır. Sağlık uzmanları her hafta 150 dakika (iki buçuk saat) orta düzeyde aktivite öneriyor ve bu hedefe her sabah ve akşam yaklaşık 10 dakika hareket ederek ulaşıyorsunuz.

3. Arkadaş canlısı olun.

Mayo Clinic’e göre sosyal etkileşim, depresyon ve stresi önler, beyin sağlığını geliştirebilir ve zamansız ölümü önleyebilir. Sosyal olarak izole edilmiş yetişkinlerin kalp hastalığından ölme olasılıkları yaklaşık 2,5 kat daha fazladır ve çok sayıda araştırma, sağlıklı sosyal bağları fiziksel refah ile ilişkilendirmiştir. Bu listeden aynı anda üç şeyi yapmak ister misiniz? Bir arkadaşınızı arayın ve yerel bir parkta sizinle yürüyüşe çıkmalarını isteyin!

4. Beyninizi çapraz eğitin.

Entelektüel uyarım, beynimizin keskin kalmasına yardımcı olur. Özel olarak tasarlanmış bir beyin jimnastiği programı için acele etmenize gerek yok. Okumak beyin için harika bir uyarıcıdır ve bir yapbozu bir araya getirmek veya bir bulmaca çözmek gibi problem çözme faaliyetleri de beyni çalıştırır. Sanat, el sanatları ve müzik yapımı da dahil olmak üzere yaratıcı uğraşlar beyin için oldukça iyidir. Akşam yemeğinden hemen sonra televizyonu açmak veya sosyal medyada gezinmek yerine, beş dakikalık öğrenme, problem çözme veya yaratıcılıkla meşgul olabilirsiniz.

5. Yemeklerinize meyve ve sebze ekleyin.

Yemek düzeninizi değiştirmek size göz korkutucu gelebilir. Daha fazla meyve, sebze ve kepekli tahıllar (ve daha az yağlı ve işlenmiş gıdalar) yemeniz gerektiğini zaten bilirsiniz, ancak günlük yeme alışkanlıklarınız genelde bunun tam tersidir. Her öğüne biraz sebze ve meyve ekleyerek sağlığınızı hemen artırabilirsiniz. Örneğin, sabah yulaf ezmesine biraz kuru üzüm veya hurma ekleyebilir ya da çırpılmış yumurtaya ıspanak eklemeyi düşünebilirsiniz. Sandviçinize biraz marul koyabilirsiniz ya da akşam yemeğinden önce veya sonra bir parça meyvenin tadını çıkarabilirsiniz.

6. Uykunuza önem verin.

Pek çok yetişkin (ve çocuk!) yeterince uyumaz, bu da obezite, kalp hastalığı ve diyabet riskini artırır. Uyku eksikliği bağışıklığı ve yaratıcılığı da azaltabilir, bu nedenle yatakta biraz fazla zaman geçirmek aslında üretkenliğinizi artırabilir. Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, yetişkinler için gecelik 7 ila 8 saat ve gençler için gecelik 8 ila 10 saat uyku önermektedir. Uyumadan yarım saat önce telefonunuzu kapatmak bu konuda oldukça işe yarayabilir.

7. Hayatınızdaki stresi azaltın.

Kronik stres bağışıklık, sindirim ve kardiyovasküler sistemlerinizi olumsuz etkileyebilir. Stresten tamamen kaçınamazsınız, ancak onu serbest bırakmak için adımlar atabilirsiniz. 1 ila 2 dakika kadar kısa bir süre meditasyon yapmak kan basıncını düşürebilir ve sakinlik hissini artırabilir. (Gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanabilir veya mevcut birçok meditasyon uygulamasından birini kullanabilirsiniz.) Gülmek başka bir etkili stres gidericidir, bu yüzden en sevdiğiniz komediyi izleyebilir ya da çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla saçmalayabilirsiniz.

8. Düzenli muayene olun.

Düzenli fizik muayene ve sağlık taramaları (mamografi ve kolonoskopi gibi) sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır, ancak çoğumuz bunlara zaman ayırmayı unuturuz. Son fizik muayenenizden bu yana bir yıl kadar geçtiyse, bu konuda harekete geçmenizin zamanı gelmiş demektir. Diş sağlığınızı ve gözlerinizi de ihmal etmeyin. Dişlerinizi veya gözlerinizi kontrol ettirdikten sonra bir süre geçtiyse, hiç vakit kaybetmeyin.

9. Tek ayak üzerinde durun.

Yaşlandıkça denge giderek daha önemli hale gelir. Denge eğitimi egzersizleri düşme riskini ve sıklıkla bunlara eşlik eden yaralanmaları azaltabilir. Nazik bir Çin dövüş sanatı olan yoga ve tai chi, her ikisi de dengeyi destekler, ancak dengenizi iyileştirmek için ders almanıza ya da zaman ayırmanıza gerek yoktur. Her gün birkaç dakika tek ayak üzerinde durmak – mümkün olduğunca zamanı artırmak – koordinasyonu artırabilir ve sağlığı iyileştirebilir. (Başlangıçta destek için bir sandalyeye, tezgâha veya korkuluğa tutunmanız gerekebilir.)

10. Müzik yapın.

Müzik yapmak zihin ve beden için iyidir. Araştırmalar, şarkı söylemenin nefes almayı ve duruşu iyileştirebileceğini ve kas gerginliğini azaltabileceğini göstermiştir. Bir enstrüman çalmak konsantrasyonu, esenliği ve bilişsel işlevi destekler ve bireylerin duygularını ifade etmelerine ve serbest bırakmalarına yardımcı olabilir. Johns Hopkins Medicine’e göre müzik dinlemek kaygıyı, yüksek tansiyonu ve ağrıyı azaltabilir ve uykuyu, ruh halini, zihinsel uyanıklığı ve hafızayı iyileştirebilir. En sevdiğiniz şarkıları sıralayın ve birlikte şarkı söyleyin!


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
10 Small Things You Can Do Today to Get Healthy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu